перша інстанція
справа №2702/3321/12
провадження 2/763/449/13
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 листопада 2013 року Гагарінський районний суд м. Севастополя
у складі:
головуючого - судді Євдокімова І.А.
при секретарі Білан К.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Севастополі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Севастопольської міської Ради, Головного управління державного земельного агентства в м. Севастополі, ОСОБА_2 про визнання права власності в порядку спадкування за законом,
В С Т А Н О В И В:
15 березня 2012 року позивач звернувся до суду з названим позовом, якій у подальшому уточнив у порядку ст. 31 ЦПК України.
Позовні вимоги мотивовані тим, що після смерті мати ОСОБА_3, позивач звернувся до нотаріальної контори у встановлений законом строк, проте було відмовлено у зв’язку з тим, що спадкодавець при житті не отримала державний акт на право приватної власності на земельну ділянку №22, розташовану у СТ «Дружний-2» м. Севастополя та рекомендовано звернутися для вирішення цього питання до суду.
У судове засідання позивач, представник позивача не з’явилися, про час та місце судового засідання повідомлялися належним чином. Від представника позивача надійшла письмова заява, відповідно до якої, просить суд розглянути справу у їх відсутність, позовіні вимоги задовольнити.
Представники відповідачів у судове засідання не з’явилися, про час та місце судового засідання повідомлялися належним чином. Причин неявки та заяв про відкладення судового засідання не надав. Від представника СМР надійшла письмова заява про розгляд справи у їх відсутність, просять прийняти рішення суду на розсуд суду.
Третя особа ОСОБА_2 У судове засідання не з’явилися, про час та місце судового засідання повідомлялася належним чином.
Можливість третіх осіб, прав та інтересів яких можливо стосуватиметься рішення суду під час розгляду справи не встановлено. Рішень судів або відкритих судових проваджень, які могли б стосуватися повноти розгляду справи під час розгляду справи не встановлено.
Відповідно до ч.2 ст.197 ЦПК України, суд розглянув справу у відсутності сторін без фіксації судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про задоволення з наступних підстав.
Згідно ст. 10 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, мають рівні права щодо подання доказів, їх дослідження та доведення перед судом їх переконливості. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно зі ст.57 ЦПК України докази встановлюються на підставі пояснень сторін, показань свідків, письмових доказів, речових доказів.
Згідно ст. 60 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених статтею 61 цього Кодексу. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі. Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Відповідно до ст. 1218 ЦК України, до складу спадщини входять всі права та обов’язки, що належали спадкодавцю на момент відкриття спадщини та не припинилися внаслідок його смерті.
У судовому засіданні встановлено, що після смерті ОСОБА_3, померлої 04 лютого 2012 року, відкрилась спадщина у вигляді квартири АДРЕСА_1 та земельну ділянку №22, розташовану у межах користування СТ «Дружний-2» у м. Севастополі.
Відповідно до заповіту від 25.12.1991 року ОСОБА_3 заповіла виплачену кооперативну квартиру №49 по Вакуленчука, 21 в м. Севастополі онуки ОСОБА_2
ОСОБА_3 за життя звернулася у відповідні структури для оформлення права власності на вищевказану земельну ділянку. Так, рішенням Гагарінської районної в м. Севастополі Ради №1183 від 27.08.2010 р. передана у власність вищевказана ділянка, дане рішення було направлено до Головного управління держземагенства в м. Севастополі для оформлення державного акту на право власності на земельну ділянку, але померла не встигла отримати. Даний факт позбавляє його як спадкоємця оформити право на спадщину в нотаріальному порядку, так як державний акт про право власності може бути виданий лише власнику власності, а без державного акту про власність нотаріус позбавлений можливості видати свідоцтво про право на спадщину.
Після смерті ОСОБА_4 спадкоємцем по закону є його син ОСОБА_1 – позивач по справі, що підтверджується свідоцтвом про народження.
Відповідно до ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов’язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ст. 1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.
Згідно з вимогами ст.1261 ЦК України, у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народженні після його смерті, той з подружжя, який пережив, та батьки.
Згідно ч.1 ст.1268 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Згідно п. 8 Постанови Пленуму Верховного Суду України №7 від 30.05.2008 року «Про судову практику у справах про спадкування», якщо будівництво здійснювалося згідно із законом, то у разі смерті забудовника до завершення будівництва його права та обов'язки як забудовника входять до складу спадщини. У разі смерті члена житлово-будівельного, дачно-будівельного, гаражно-будівельного кооперативу, члена садівницького товариства, яким до дня смерті не були внесені повністю пайові внески, до складу спадщини входять частина внесеного паю та інші суми, які підлягають поверненню, а не квартира, дача, гараж, садовий будинок. Частка пайового внеску, що належала померлому входить до складу спадщини на загальних підставах. Якщо спадкодавець повністю вніс пайовий внесок, то до складу спадщини включається відповідно квартира, дача, гараж, садовий будинок, інші будівлі та споруди.
У відповідності зі ст.1223 ЦК України, у разі відсутністю заповіту право на спадкування за законом одержують особи, визначені у ст..1261-1265 ЦК України.
Єдиним спадкоємцем є позивач.
За таких обставин, враховуючи положення п. б ч 11 Постанови ПВСУ № 20 від 22.12.1995 року, а також те, що іншим чином спадкоємець позбавлений можливості оформити свої спадкові права, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, а тому такими, що підлягають задоволенню.
Вини відповідача в створенні обставин, що стали підставою для позову суд не вбачає, позивач не наполягає на стягненні судових витрат, а тому суд вважає недоцільним розподіляти судові витрати.
Керуючись ст. ст. 10, 60, 81, 88, 208, 209, 213-215, 224-226 ЦПК України, ст. ст. 1218, 1268 ч. 3 ЦК України, суд –
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 –задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 право власності в порядку спадкування на земельну ділянку №22, площею 0,0375 га, розташовану в межах землекористування СТ «Дружний-2» у м. Севастополі, після смерті ОСОБА_3, яка настала 04.02.2012 р.
Рішення суду може бути оскаржено в палату по цивільним справам Севастопольського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги через Гагарінський районний суд м. Севастополя, протягом 10 днів з дня його проголошення, а для учасників процесу, що не були присутні при його оголошенні протягом 10 днів з дня його отримання.
Суддя Гагарінського районного
суду м. Севастополя /підпис/ ОСОБА_5
З оригіналом згідно. Рішення не набрало чинності.
Суддя Гагарінського районного
суду м. Севастополя ОСОБА_5