Справа № 109/6091/2013-ц
6/109/410/2013
У Х В А Л А
18 грудня 2013 року смт Красногвардійське
Красногвардійський районний суд Автономної Республіки Крим у складі:
головуючого судді Дегтярьової В.Ю.
при секретарі Пахарчук А.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні подання заступника начальника відділу Державної виконавчої служби Красногвардійського районного управління юстиції Автономної Республіки Крим ОСОБА_1 про тимчасове обмеження у праві виїзду за межі України боржника ОСОБА_2,
в с т а н о в и в :
Заступник начальника ВДВС Красногвардійського РУЮ ОСОБА_1 звернулася до суду із поданням про тимчасове обмеження в праві виїзду боржника за межі України ОСОБА_2, мотивуючи свої вимоги тим, що на примусовому виконанні у ВДВС Красногвардійського РУЮ знаходиться виконавче провадження № 14576115 відкрите на підставі виконавчого листа №2-2321 виданого Красногвардійським районним судом 31 жовтня 2007 року про стягнення з ОСОБА_2 аліментів на користь ОСОБА_3 на утримання дитини ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1 у розмірі 1/4 частини усіх видів його доходів, але не менш ніж ? неоподаткованих мінімумів доходів громадян у місяць для дитини відповідного віку по день досягнення дитиною повноліття. ОСОБА_2 рішення суду самостійно не виконує, заборгованість зі сплати аліментів на утримання дитини у сумарному виразі складає понад шість місяців, а тому наявність у боржника невиконаних зобов’язань покладених на нього судовим рішенням є підставою для обмеження його у праві виїзду за межі України.
Заступник начальника ВДВС Красногвардійського РУЮ ОСОБА_1 у судовому засіданні подання підтримала та просила тимчасово обмежити боржника у праві виїзду за межі України.
Суд дослідивши матеріали справи, вважає, що подання не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно копії виконавчого листа Красногвардійського районного суду АР Крим від 11 жовтня 2007 року з ОСОБА_2 стягнути аліменти на користь ОСОБА_3 на утримання дитини ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1 у розмірі 1/4 частини усіх видів його доходів, але не менш ніж ? неоподаткованих мінімумів доходів громадян у місяць для дитини відповідного віку по день досягнення дитиною повноліття, починаючи з 24 вересня 2007 року.
Державним виконавцем відкрито виконавче провадження за виконавчим листом № 2-2321/07, виданого Красногвардійським районним судом АР Крим 11 жовтня 2007 року.
Відповідно до ст. 377-1 ЦПК України питання про тимчасове обмеження боржника - фізичної особи у праві виїзду за межі України при виконанні судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) вирішується судом за місцезнаходженням органу державної виконавчої служби за поданням державного виконавця, погодженим з начальником відділу державної виконавчої служби. Суд негайно розглядає подання, без виклику чи повідомлення сторін та інших заінтересованих осіб, за участю державного виконавця.
Відповідно до ст. 6 ЗУ “Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України” громадянам може бути тимчасово відмовлено в наданні паспорту або громадянину України, який має паспорт може бути тимчасово відмовлено в виїзді за кордон, в тому числі якщо громадянин ухиляється від виконання зобов'язання, покладених на нього судовим рішенням, - до виконання зобов'язань.
Відповідно до вимог ст. 22 “Правил оформлення і видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон і проїзного документа дитини, їх тимчасового затримання та вилучення”, затверджених Постановою КМУ № 231 від 31.03.1995 року, зі змінами та доповненнями, передбачено, що громадянинові України, у тому числі, який має паспорт, може бути тимчасово відмовлено у виїзді за кордон, тимчасово відмовлено у видачі паспорта, проїзного документа, тимчасово затримано чи вилучено паспорт, якщо зокрема: він ухиляється від виконання зобов'язань, покладених на нього судовим рішенням – до виконання зобов'язань.
Згідно ч.1 ст. 33 Конституції України кожному, хто на законних підставах перебуває та території України, гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію України.
За змістом п. 18 ч. 3 ст. 11 ЗУ “Про виконавче провадження” державний виконавець під час здійснення виконавчого провадження має право у разі ухилення боржника від виконання зобов'язань, покладених на нього рішенням, звертатися до суду за встановленням тимчасового обмеження у праві виїзду боржника-фізичної особи або керівника боржника-юридичної особи за межі України - до виконання зобов'язань за рішенням.
Законом передбачено юридичні санкції у вигляді тимчасового обмеження у праві виїзду не за наявність факту невиконання зобов'язань, а за ухилення від їх виконання.
Проте, суду не надано доказів того, що боржник свідомо не виконує належні до виконання зобов'язання в повному обсязі або частково.
Проте, судові не надано доказів, а судом не встановлено, що боржник будь-яким чином не виконав свої обов'язки. Так суду не надано доказів того, що він вчиня дії, які унеможливлюють чи ускладнюють виконання рішення та/або не надав у строк, встановлений державним виконавцем, достовірні відомості про доходи та майно, про рахунки у банках чи інших фінансових установах, а також про кошти та майно, належні боржникові від інших осіб.
Також суду не надано доказів того, що боржник ОСОБА_2 не з’являється на виклики державного виконавця, жодного належного документа, який би свідчив про його належний виклик до державного виконавця суду також не надано.
Окрім цього, суд вважає за необхідне звернути увагу на те, що відсутність у боржника майна також не може бути підставою для обмеження у його праві виїзду за межі України.
Таким чином, суд дійшов до висновку, що відсутні доказі на підтвердження факту ухилення боржника від виконання своїх боргових зобов'язань, тому, що поняття "ухилення від виконання зобов'язань, покладених на боржника рішенням" варто розуміти як будь-які свідомі діяння (дії або бездіяльність) боржника, спрямовані на невиконання відповідного обов'язку у виконавчому провадженні, коли виконати цей обов'язок у нього є всі реальні можливості (наприклад, наявність майна, грошових коштів тощо) і цьому не заважають будь-які незалежні від нього об'єктивні обставини.
На підставі вищевказаного, а також у зв’язку з тим, що суду не надано доказів, які вказують на те, що боржник ОСОБА_2, має намір виїхати за кордон, а також з метою недопущення порушення його конституційних прав на свободу пересування, то суд не знаходить підстав для задоволення подання.
На підставі ст. 33 Конституції України, ст. 6 Закону України “Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України”, керуючись ст.ст. 197, 209, 210, 377 – 1 ЦПК України, суд –
У Х В А Л И В:
У задоволенні подання Заступника Начальника ВДВС Красногвардійського РУЮ ОСОБА_1, погодженого з Начальником ВДВС Красногвардійського РУЮ ОСОБА_5 про тимчасове обмеження в праві виїзду за межу України боржника ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2 – відмовити.
Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана протягом п’яти днів з дня її проголошення до Апеляційного суду АР Крим через Красногвардійський районний суд АР Крим. Якщо ухвалу постановлено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана протягом п’яти днів з дня її отримання.
Суддя В.Ю. Дегтярьова