ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ
ПОСТАНОВА
Іменем України
20 грудня 2013 рокуСправа №827/2944/13-а
м. Севастополь
Суддя Окружного адміністративного суду міста Севастополя Мінько О.В., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу Державної Азово-Чорноморської екологічної інспекції до Державного підприємства "Севастопольський морський торговельний порт" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду,
ВСТАНОВИВ:
Державна Азово-Чорноморська екологічна інспекція звернулась до суду з адміністративним позовом до Державного підприємства "Севастопольський морський торговельний порт" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю). Просить тимчасово заборонити (зупинити) експлуатацію стаціонарних джерел утворення та викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря Державним підприємством "Севастопольський морський торговельний порт" до отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, що розташовані за адресою: 99011, місто Севастополь, пл. Нахімова, 5;
- зобов'язати Державну Азово-Чорноморську екологічну інспекцію опломбувати джерела утворення та викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря Державним підприємством "Севастопольський морський торговельний порт" та здійснювати контроль за цілісністю встановлення пломб та печаток.
Позов обґрунтовано тим, що позивач здійснює викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря без наявності дозволу на викиди забруднюючих речовин.
Відповідачем ухвалу від 28.11.2013 р. про відкриття скороченого провадження по адміністративній справі виконано, надані заперечення проти адміністративного позову (а.с.36-37).
Частиною 4 статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі. За результатами розгляду справи у скороченому провадженні суддя, оцінивши повідомлені позивачем, відповідачем обставини, за наявності достатніх підстав приймає законне судове рішення.
Суд, розглянувши матеріали справи, вважає позов таким, що підлягає задоволенню частково, з наступних підстав.
Встановлено, що в період з 21.10.2013 по 08.11.2013 року на підставі наказу № 707 від 01.10.2013 р. та направлення на проведення планової перевірки № 6/1038 від 01.10.2013 Державною Азово-Чорноморською екологічною інспекцією проведена планова перевірка дотримання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього середовища Державного підприємства "Севастопольський морський торгівельний порт" (далі ДП "Севастопольський морський торгівельний порт") .
Згідно з пунктом 1 статті 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 № 877-V (далі Закон № 877) для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ, який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки.
Відповідно до пункту 2 статті 7 Закону № 877 на підставі наказу оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу, яке підписується керівником або заступником керівника органу державного нагляду (контролю) (із зазначенням прізвища, ім'я та по батькові) і засвідчується печаткою.
Згідно з пунктом 6 статті 7 Закону № 877 за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю), у разі виявлення порушень вимог законодавства, складає акт. Посадова особа органу державного нагляду (контролю) зазначає в акті стан виконання вимог законодавства суб'єктом господарювання, а в разі невиконання - детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідну вимогу законодавства. В останній день перевірки два примірники акта підписуються посадовими особами органу державного нагляду (контролю), які здійснювали захід, та суб'єктом господарювання або уповноваженою ним особою, якщо інше не передбачено законом. Якщо суб'єкт господарювання не погоджується з актом, він підписує акт із зауваженнями. Зауваження суб'єкта господарювання щодо здійснення державного нагляду (контролю) є невід'ємною частиною акта органу державного нагляду (контролю). У разі відмови суб'єкта господарювання підписати акт посадова особа органу державного нагляду (контролю) вносить до такого акта відповідний запис. Один примірник акта вручається суб'єкту господарювання або уповноваженій ним особі, а другий - зберігається в органі державного нагляду (контролю).
За результатами перевірки Державною Азово-Чорноморською екологічною інспекцією (далі Інспекція) складений акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами ДП "Севастопольський морський торгівельний порт".
Під час планової перевірки встановлено, що підприємство у ході ведення господарсько-виробничої діяльності здійснює експлуатацію стаціонарних джерел утворення та виділення забруднюючих речовин у атмосферне повітря без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, що є порушенням статті 11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря".
Акт перевірки підписаний без зауважень та отриманий посадовою особою ДП "Севастопольський морський торгівельний порт" Мартиновим А.Ю. (а.с. 27).
У додатку 1 до акту перевірки посадова особа пояснила, що експлуатація всіх стаціонарних джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, розташованих на території ДП "Севастопольський морський торгівельний порт" здійснюється при відсутності дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних джерел викидів. На момент перевірки не представлені данні о постановки на державний облік в області охорони атмосферного повітря (а.с. 28).
До даного часу дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних джерел викиду відповідачем не отримано.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".
Відповідно до частини першої цього Закону державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.
Частиною п'ятою статті 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування. Вжиття інших заходів реагування, передбачених законом, допускається за вмотивованим письмовим рішенням керівника органу державного нагляду (контролю) чи його заступника, а у випадках, передбачених законом, - із наступним підтвердженням обґрунтованості вжиття таких заходів адміністративним судом.
За змістом статті 10 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані, серед іншого, здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо.
Порядок регулювання викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарних джерел визначено статтею 11 цього Закону.
Зокрема, відповідно до частини п'ятої цієї норми викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, виданого суб'єкту господарювання, об'єкт якого належить до другої або третьої групи, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.
Відповідно до статті 12 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" господарська чи інші види діяльності, пов'язані з порушенням умов і вимог до викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря і рівнів впливу фізичних та біологічних факторів на його стан, передбачених дозволами, може бути обмежена, тимчасово заборонена (зупинена) або припинена відповідно до законодавства.
Як встановлено позивачем під час перевірки та підтверджено матеріалами справи відповідач здійснює викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами без отримання на це дозволу.
Відповідачем не надано доказів того, що обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування Державною Азово-Чорноморською екологічною інспекцією, перестали існувати або усунуті. Зазначений відповідачем у запереченні факт того, що в акті перевірки не вказано викиди яких речовини виробляється джерелами порту та чи є вони шкідливими для навколишнього середовища, не може бути підставою для незастосування таких заходів.
За таких обставин суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та наявність підстав для їх задоволення в частині тимчасової заборони (зупинення) експлуатації стаціонарних джерел утворення та викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря ДП "Севастопольський морський торгівельний порт" до отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря.
Стосовно зобов'язання Державну Азово-Чорноморську екологічну інспекцію опломбувати джерела утворення та викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря ДП "Севастопольський морський торгівельний порт" та здійснювати контроль за цілісністю встановлення пломб та печаток, то суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову у цій частині, з огляду на наступне.
За приписами статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України позивач - це особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано адміністративний позов до адміністративного суду, а також суб'єкт владних повноважень, на виконання повноважень якого подана позовна заява до адміністративного суду; відповідач - суб'єкт владних повноважень, а у випадках, передбачених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.
Із зазначених визначень вбачається, що у будь-якому випадку, відповідачем є та особа, до якої звернена вимога позивача.
Позивач - Державна Азово-Чорноморська екологічна інспекція, серед іншого, просить зобов'язати саму себе вчиняти певні дії, що не узгоджується з вимогами процесуального закону.
Крім того, вимоги позивача до самого себе стосуються виконання власних повноважень, завдань та функцій у відповідності до закону.
Також суд зазначає, що за змістом частини дванадцятої статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України особа має право подати заяву про скасування заходів реагування, застосованих судом, якщо обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування, перестали існувати або усунуті, що підтверджується відповідними доказами.
Враховуючи вищезазначене суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та наявність підстав для їх задоволення в частині тимчасової заборони (зупинення) експлуатації стаціонарних джерел утворення та викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря ДП "Севастопольський морський торгівельний порт" до отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 158-163, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити частково.
Тимчасово заборонити (зупинити) експлуатацію стаціонарних джерел утворення та викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря Державного підприємства "Севастопольський морський торгівельний порт" до отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, що розташовані за адресою: 99011, місто Севастополь, площа Нахімова, 5.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Відповідно до вимог частини першої статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України постанова підлягає негайному виконанню.
Постанова може бути оскаржена у строки і порядку встановленими частиною восьмою статті 183-2, частинами першою, другою статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова не набрала законної сили.
Суддя О.В. Мінько