Справа № 2- 2152
2008 року
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 грудня 2008 року Шевченківський районний суд м.Чернівці в складі:
головуючого судді - Данилюка М.І.
при секретарі - Завялець Н.Ю.
з участю прокурора - Шевчук С.І.
представників: відповідачів - ОСОБА_1
ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Чернівці справу за позовом прокурора Шевченківського району м.Чернівці в інтересах неповнолітнього ОСОБА_3 до ОСОБА_4 про визнання свідоцтва про право на спадщину частково недійсним в частині ј частки, -
В С Т А Н О В И В :
Прокурор Шевченківського району м.Чернівці звернувся до суду з позовом в інтересах неповнолітнього ОСОБА_3 до ОСОБА_4 про визнання свідоцтва про про право на спадщину, яке видане відповідачу після смерті ОСОБА_5, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1, частково недійсним, а саме в частині 1/3 спадкового майна, належного по закону неповнолітньому.
Посилається на те, що неповнолітній ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2 є сином відповідача та ОСОБА_5, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1. Після її смерті відкрилась спадщина, яка складається з нежилих приміщень, загальною площею 73,7 кв.м., що розташовані АДРЕСА_1. На вказане майно, 10 травня 2007 року державним нотаріусом Першої Чернівецької державної нотаріальної контори, було видано свідоцтво про право на спадщину за законом на ім.»я ОСОБА_4. Подаючи заяву про прийняття спадщини ОСОБА_4 не повідомив нотаріусу про наявність інших спадкоємців першої черги, чим позбавив неповнолітнього сина, ОСОБА_3 права на майно його матері, після її смерті.
В судовому засіданні представник прокурора Шевченківського району м.Чернівці змінив позовні вимоги та просить визнати вищевказане свідоцтво про право на спадщину частково недійсним в частині ј спадкового майна.
Відповідач та його представник в судовому засіданні позовні вимоги визнали повністю.
Вивчивши матеріали справи, вислухавши доводи сторін, суд вважає, що позов обґрунтований і підлягає до задоволення.
Так, судом встановлено що згідно свідоцтва про народження, ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, його батьками є ОСОБА_4 та ОСОБА_5.
Як видно з довідки відділу РАЦСу Чернівецького міського управління юстиції №356 від 04.06.2008 року ОСОБА_4 та ОСОБА_5 зареєстрували шлюб 04 червня 1992 року і після реєстрації одруження дружині присвоєно прізвище «ОСОБА_5».
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_5, померла, що підтверджується свідоцтвом про смерть (а.с.8).
Після її смерті відкрилась спадщина, яка складається з нежилих приміщень загальною площею 73,70 кв.м., що розташовані АДРЕСА_1, які належали ОСОБА_5 на підставі свідоцтва про право власності та договору про виділ у натурі частки нерухомого майна, що підтверджується витягом про реєстрацію права власності на нерухоме майно.
Відповідно до ст..1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, той з подружжя, який його пережив та батьки.
Таким чином, судом встановлено, що після смерті ОСОБА_5 спадкоємцями по закону є чоловік померлої - відповідач та неповнолітній син, ОСОБА_3
Оскільки, на час відкриття спадщини після смерті матері, ОСОБА_5, , ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2 був неповнолітній, то у відповідності до ст..1268 ЦК України він вважається таким, що прийняв спадщину,
Однак, в супереч вимогам закону, 10 травня 2007 року державним нотаріусом Першої Чернівецької державної нотаріальної контори Калашниковою І.В. свідоцтво про право на спадщину за законом видано тільки на ім»я ОСОБА_4 на спадкове майно ОСОБА_5 в цілому, а саме нежилі приміщення загальною площею 73,7 кв.м., що розташовані АДРЕСА_1.
Статтею 1301 ЦК України передбачено, що свідоцтво про право на спадщину визнається недійсним за рішенням суду, якщо буде встановлено, що особа, якій воно видане, не мала права на спадкування, а також в інших випадках встановлених законом.
Згідно ст..230 ЦК України якщо одна із сторін правочину навмисно ввела другу сторону в оману щодо обставин, які мають істотне значення, такий право чин визнається судом недійсним.
Щодо цих вимог закону, судом встановлено, що відповідач ОСОБА_4 при оформленні свідоцтва про право на спадщину не повідомив нотаріуса про наявність інших спадкоємців, тобто про те, що не має права отримувати все спадкове майно, чим позбавив свого неповнолітнього сина права на майно його матері, яке залишилось після її смерті, а отже дане свідоцтво підлягає визнанню частково недійсним.
Керуючись ст..ст.230, 1261, 1268,1301 Цивільного кодексу України, 10,60, 212, 214-215 ЦПК України, суд,-
В И Р І Ш И В:
Позов прокурора Шевченківського району м.Чернівці задоволити.
Визнати свідоцтво про право на спадщину за законом, видане 10 травня 2007 року державним нотаріусом Першої Чернівецької державної нотаріальної контори Калашниковою І.С. на ім»я ОСОБА_4 після ОСОБА_5, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 у м.Чернівці, частково недійсним, а саме в частині ј спадкового майна, належного по закону неповнолітньому ОСОБА_3.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Чернівецької області через Шевченківський районний суд м.Чернівці шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги або в порядку ч.4 ст.295 ЦПК України.
СУДДЯ: М.І.ДАНИЛЮК