Справа № 113/1640/13-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"30" грудня 2013 р. Первомайський районний суд Автономної Республіки Крим
у складі: головуючого судді - Михайлової Л.О.
за участю секретаря Коткас А.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Первомайське,
справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Первомайському районі АР Крим про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити дії,
встановив:
ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Первомайському районі АРК про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити дії, мотивуючи свої вимоги тим, що з 26.09.2011 року перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Первомайському районі АРК та отримує пенсію за віком згідно з Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування у відповідності до основних положень Закону України "Про державну службу". При розрахунку розміру пенсії не були враховані матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати та грошова винагорода, на які нараховані та з яких утримані страхові внески до Пенсійного фонду України. 09.12.2013 року вона звернулася до Управління Пенсійного фонду України в Первомайському районі АРК з заявою про зміну розміру призначеної пенсії з врахуванням відомостей нової довідки про заробітну плату, отримала відмову від 16.12. 2013 року № 8277/07-05 з посиланням на те, що при розрахунку пенсії державним службовцям допомога на оздоровлення, матеріальна допомога, індексація заробітної плати та грошова винагорода не зараховуються, оскільки відповідно до вимог ст. 33 Закону України "Про державну службу", данні виплати не входять до складу заробітної плати держслужбовця. Вважає таке рішення відповідача протиправним, просить суд визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Первомайському районі АРК щодо відмови в перерахуванні призначеної їй пенсії державного службовця матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати та грошової винагороди, на які нараховані та з яких утримані страхові внески до Пенсійного фонду, згідно довідки від 09.12.2013 року № 545/08/03-36 про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" та зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Первомайському районі АРК здійснити їй з 09.12.2013 року перерахунок та виплату пенсії з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати та грошової винагороди, які враховуються при обчисленні пенсії та з яких сплачено страхові внески, з урахуванням фактично отриманих сум відповідно до Закону України "Про державну службу" в редакції, яка діяла на час призначення пенсії.
В судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги та просив суд задовольнити їх у повному обсязі.
Представник відповідача - УПФУ в Первомайському районі АРК в судовому засіданні позовні вимоги не визнав та пояснив, що пенсія позивачу була призначена на підставі належним чином оформлених документів, у тому числі і довідок про заробітну плату. Підстав для перерахунку призначеної пенсії немає.
Суд, вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи та представлені докази, прийшов до наступного.
Судом встановлено, що з 26.09.2011 року ОСОБА_1 є отримувачем пенсії за віком згідно Закону України "Про державну службу", пенсія призначена відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу". Пенсія нарахована від суми заробітної плати посадової особи місцевого самоврядування, на яку нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Для визначення заробітку для обчислення пенсії взято дані довідок № 947/08-03/24 від 19.09.2011 року та № 948/08-03/24 від 09.09.2011 року по формі, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України 14.02.2011 року № 5-1 про складові заробітної плати, що подається при призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу». Пенсія державного службовця розрахована із заробітної плати 3211,20 грн. (посадовий оклад - 1883,00 грн., надбавка за 9 ранг - 90,00 грн., надбавка за вислугу років 40 відсотків за стаж державної служби 25 років - 790,40 грн., надбавка за високі досягнення у праці та виконання особливо важкої роботи- 287.63 грн., премії - 157,16 грн.). Матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати та грошова винагорода для визначення заробітку для призначення пенсії не враховано.
09.12.2013 року позивач звернулася до УПФУ в Первомайському районі АРК з заявою про перерахунок пенсії, надав при цьому довідку виконавчого комітету Правдівської сільської ради від 09.12.2013 року № 545/08/03-36 про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" за формою, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 р. № 5-1, однак, отримала відмову, яка викладена в листі від 16.12.2013 року № 8277/07-05, відповідно до рішення Управління Пенсійного фонду України в Первомайському районі АР Крим про відмову у перерахуванні пенсії № 80 від 13.12.2013 року.
Суд визнає дії відповідача неправомірними з таких підстав.
За змістом статті 37 Закону України "Про державну службу" (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до ст. 21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування, які мають стаж службі в органах місцевого самоврядування та/або державної служби не менше 10 років, здійснюється у порядку, визначеному законодавством України про державну службу.
У частині першій статі 1 Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95 ВР "Про оплату праці" встановлено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошову виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону України "Про державну службу" передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Системний аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати та грошова винагорода входила до системи оплати праці державного службовця та посадової особи місцевого самоврядування.
Крім того, статтею 66 Закону України від 05 листопада 1991 року № 1788 - XII "Про пенсійне забезпечення" врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного дохду (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внски на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Таким чином, доводи відповідача про те, що матеріальна допомога на оздоровлення, допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати та грошова винагорода, на які нараховувся збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, однак які не включаються до складу заробітної плати державного службовця, не враховуються при обчисленні розміру його пенсії, є помилковими.
Для вирішення спірних правовідносин підлягають застосуванню спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії зокрема, стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та стаття 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення", натомість положення Закону України "Про державну службу" та Закону України "Про оплату праці" є загальними.
Така позиція висловлена Верховним Судом України в постанові від 20 лютого 2012 року (справа № 21-430а11).
За приписами частини другої статті 244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй дільності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
Також суд враховує, що постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 13.08.2010 року № 2а/4753/09/2670 була скасована постанова Правління Пенсійного фонду України № 19-11, яка затверджувала первісну форму довідки про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед звернення за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», та ця постанова Пенсійного фонду України була визнана такою, що не відповідає правовим актам вищої юридичної сили в частині не включення до складових заробітної плати складових, які передбачені чинним законодавством.
Згідно п. 2 постанови Правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 року № 5-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 18.02.2011 року за № 210/18948, затверджено форму довідки про складові заробітної плати (за останні календарні місяці роботи або будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».
Така позиція висловлена Верховним Судом України в постанові від 20 лютого 2012 року (справа № 21-430а11).
За приписами частини другої статті 244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
Розрахунок пенсії ОСОБА_1 відповідач повинен здійснити з 09. 12.2013 року.
Згідно з п. 18 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» Пенсійний фонд України та його органи звільнені від сплати судового збору. Відповідно до ст. 94 КАС України сплачений позивачем судовий збір в сумі 68,82 грн. компенсується за рахунок держави.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 8-11, 69-72, 86, 158-163, 167, 185, 186, 254, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, Законом України "Про оплату праці", Законом України "Про державну службу", Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування», Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", суд
постановив:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Первомайському районі АР Крим про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити дії задовольнити.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Первомайському районі АР Крим щодо відмови ОСОБА_1 в перерахуванні призначеної пенсії державного службовця з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати та грошової винагороди, на які нараховані та з яких утримані страхові внески до Пенсійного фонду, згідно довідки від 09.12.2013 року № 545/08/03-36 про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу".
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Первомайському районі АР Крим здійснити ОСОБА_1 з 09.12.2013 року перерахунок та виплату пенсії державного службовця з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати та грошової винагороди, які враховуються при обчисленні пенсії та з яких сплачено страхові внески до Пенсійного фонду, згідно довідки від 09.12.2013 року № 545/08/03-36 про складові заробітної плати, з урахуванням фактично отриманих сум, відповідно до Закону України "Про державну службу" в редакції, яка діяла на час призначення ОСОБА_1 пенсії.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 понесені нею витрати на сплату судового збору у розмірі 68 грн. 82 коп.
Постанова може бути оскаржена до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Первомайський районний суд АР Крим шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий