Судове рішення #34745398

СУДАЦЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

Справа № 118/1238/13-а

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И


18 липня 2013 року м. Судак


Суддя Судацького міського суду Автономної Республіки Крим Сич М.Ю., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Судаку Автономної Республіки Крим про визнання неправомірними дії, зобов'язання здійснити певні дії,


В С Т А Н О В И В:


ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Судаку, в якому просить визнати дії відповідача в частині відмови їй в перерахунку пенсії противоправними, зобов'язати здійснити перерахунок її пенсії з 01 січня 2012 року.

Вимоги позову мотивовані тим, що позивачка працюючи на посаді судді, голови Судацького міського суду з 16 жовтня 1972 року по 08 травня 1997 році, пішла у відставку, у зв'язку з чим має право на перерахунок щомісячного довічного грошового утримання згідно Закону України «Про судоустрій і статус суддів».

Так, 26 червня 2013 року вона звернулася до управління Пенсійного фонду України в м. Судаку із зверненням щодо перерахунку щомісячного грошового утримання як судді у відставці з 01 січня 2012 року, однак в задоволені заяви було відмовлено, а тому позивачка звернулася до суду з даним позовом.

Ухвалою судді Судацького міського суду від 08 липня 2013 року справу вирішено розглядати в порядку скороченого провадження, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі, відповідно до вимог ст.183-2 КАС України.

Дослідивши матеріали справи у їх сукупності, вважаю, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 16 жовтня 1972 року по 08 травня 1997 році працювала на посаді судді, голови Судацького міського суду АР Крим.

У зв'язку зі зміною заробітної плати працюючих суддів ОСОБА_1 звернулася 26 червня 2013 року до управління Пенсійного фонду України в м. Судаку із заявою про перерахунок щомісячного грошового утримання, однак протоколом Управління Пенсійного фонду України в м. Судаку № 27 від 04 липня 2013 року позивачці відмовлено у перерахунку щомісячного довічного грошового утримання з тих підстав, що стаття 138 Закону України «Про статус суддів та судоустрій» не передбачає проведення перерахунку щомісячного грошового утримання судді у відставці.

Згідно зі статтею 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи зобов'язані діяти на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтереси юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

У частині першій статті 126 Основного Закону України закріплено положення, згідно



з яким незалежність і недоторканість суддів гарантується Конституцією і законами України.

Однією з гарантій забезпечення незалежності суддів, закріплених у частині першій статті 126 Конституції України, є надання їм за рахунок держави матеріального і соціального захисту, до яких, зокрема, відноситься і щомісячне довічне грошове утримання.

При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу передбачених законом гарантій самостійності судів, незалежності та правової захищеності суддів. Правові засади організації судової влади, загальний порядок забезпечення діяльності судів та інші питання судоустрою і статусу суддів урегульовані Законом України «Про судоустрій і статус суддів» від 07.07.10 року. Гарантії незалежності суддів закріплені, зокрема, у ч. 4 ст. 47 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», згідно з якою незалежність судді забезпечується окремим порядком фінансування та організаційного забезпечення діяльності судів, установленим законом, належним матеріальним та соціальним забезпеченням судді.

У зв'язку з набуттям чинності Закону України «Про судоустрій і статус суддів» змінено порядок оплати праці працюючим суддям, яким виплачується суддівська винагорода. Пунктом 2 ст. 129 Закону України «Про судоустрій та статус суддів» зазначено, що суддівська винагорода складається з посадового окладу та доплат за вислугу років. Пунктом 3 цієї статті визначено, що посадовий оклад судді місцевого суду встановлюється в розмірі 15 мінімальних заробітних плат, визначених законом, що запроваджується поетапно (з урахуванням ст. 12 Закону України «Про державний бюджет на 2012 рік» від 22.12.11 №4282- VI), з 01.01.12 року - 8 мінімальних заробітних плат; з 1 січня 2013 року - 10 мінімальних заробітних плат; з 1 січня 2014 року - 12 мінімальних заробітних плат; з 1 січня 2015 року - 15 мінімальних заробітних плат.

Відповідно до ст. 22 Конституції України конституційні права та свободи гарантуються та не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав та свобод.

В рішенні Конституційного суду України від 03.06.2013 року у справі за конституційним поданням Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень статті 2, абзацу другого пункту 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», статті 138 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» (справа щодо змін умов виплати пенсій і щомісячного довічного грошового утримання суддів у відставці) суд зазначив про недопустимість звуження права на пенсію встановлення обмежень в перерахунках передбачених законами України пенсій та щомісячного довічного грошового утримання суддів у відставці, оскільки це знижує досягнутий рівень гарантій незалежності суддів. Крім того, слід зазначити, що Конституційний суд України і раніше неодноразово висловлював правові позиції щодо гарантій незалежності суддів у своїх рішеннях, зокрема, від 24 червня 1999 року №6-рп/99, від 20 березня 2002 року №5-рп/2002 (справа щодо пільг, компенсацій і гарантій), від 01 грудня 2004 року №19-рп/2004 (справа про незалежність суддів як складову їхнього статусу), від 01 грудня 2004 року №20-рп/2004 (справа про зупинення дії або обмеження пільг, компенсацій і гарантій), від 11 жовтня 2005 року №8-рп/2005 (справа про рівень пенсії і щомісячного довічного грошового утримання), від 18 червня 2007 року №4-рп/2007 (справа про гарантії незалежності суддів).

Отже, розмір щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці залежить від грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді.

З урахуванням викладеного, суд вважає за необхідне визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Судаку щодо невиплати ОСОБА_1 з 01 січня 2012 року довічного грошового утримання судді у відставці відповідно до вимог Закону України «Про судоустрій та статус суддів» та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачу щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці з 01 січня 2012 року, виходячи із розрахунку грошового утримання судді, працюючого на відповідній посаді.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 159-163 КАС України, суд



ПОСТАНОВИВ:


Позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Судаку Автономної Республіки Крим про визнання неправомірними дії, зобов'язання здійснити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в м. Судаку Автономної Республіки Крим щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку з 01 січня 2012 року раніше призначеної пенсії.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Судаку Автономної Республіки Крим здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці з 01 січня 2012 року, виходячи із розрахунку грошового утримання судді, працюючого на відповідній посаді, відповідно до вимог Закону України «Про судоустрій та статус суддів».

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.





Суддя М. Ю. Сич


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація