Судове рішення #34778540

Справа 688/5166/13-ц

№ 2/688/1273/13


Рішення

Іменем України


09 грудня 2013 року Шепетівський міськрайонний суд Хмельницької області у складі:

головуючого-судді Колодяжного С.Ю.

при секретарі Гавриловій Н.К.

з участю

представника позивача Коноплянко О.А.

відповідачки ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Шепетівка цивільну справу за позовом Шепетівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Хмельницькій області до ОСОБА_2 про відшкодування збитків,


встановив:


Шепетівська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Хмельницькій області 26.11.2013 року звернулась в суд з позовом до ОСОБА_2 про відшкодування збитків, завданих втратою переданого на відповідальне зберігання безхазяйного майна. Свої позовні вимоги позивач обгрунтовує тим, що 10.05.2011 року оперуповноваженим відділу податкової міліції Славутської ОДПІ Августіновим Д.В. під час виконання функцій податкової міліції виявлене безхазяйне майно - залізничний металевий напів-вагон, що знаходиться поряд із будинком АДРЕСА_1. Відповідно до п.2.3 Порядку взаємодії між підрозділами державної податкової служби України під час роботи з безхазяйними речами та майном, що переходить у власність держави, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 17.12.2012 року № 1341, підрозділом погашення податкового боргу Шепетівської ОДПІ було проведено підтвердження наявності безхазяйного майна, після чого 05.07.2011 року складено акт опису і попередньої оцінки майна з ознаками безхазяйного, вказаний напів-вагон оцінений в 3500 грн. Оцінка проводилась з участю ОСОБА_2, якій безхазяйне майно було передане на відповідальне зберігання. В подальшому, згідно п.4.1. Порядку № 1341 Шепетівська ОДПІ щоквартально здійснювала контроль за збереженням поставленого на облік безхазяйного майна шляхом проведення інвентаризації за його місцезнаходженням, що підтверджується відповідними актами. Однак, 19.08.2013 року при проведенні чергової інвентаризації було виявлено, що металевий напів-вагон відсутній, а на його місці знаходиться інший гараж з металевого профілю. Позивач вважає, що відповідачка, як особа відповідальна за зберігання вказаного безхазяйного майна, допустила втрату такого, чому зобов'язана відшкодувати збитки в розмірі вартості втраченого майна, тобто 3500 грн.

В судовому засіданні представник позивача позов підтримав, покликаючись на мотиви такого і доповнив, що інформацію про майно з ознаками безхазяйного - залізничний металевий напів-вагон, що знаходиться поряд із будинком АДРЕСА_1, органи податкової інспекції отримали від Шепетівської міської ради, яка протягом 2010-2011 рр. неодноразово зверталась до гр. ОСОБА_4 з вимогами демонтувати цей напів-вагон чи як визначала міська рада - самовільно встановлений металевий гараж. Просить позов задовольнити.

Відповідачка в судовому засіданні позову не визнала та пояснила, що в 2008 році її донька ОСОБА_5 придбала чотирьохкімнатну квартиру по АДРЕСА_1, яку було оформлено на її внучку ОСОБА_4 Разом із квартирою був придбаний також і металевий гараж - залізничний напів-вагон, який був розташований на прибудинковій території навпроти квартири. В 2012 році вказаний металевий напів-вагон ОСОБА_5 зняла та поставила на його місці новий гараж з металевого профілю. Зазначила, що дійсно в липні 2011 року працівники податкової інспекції приходили та з'ясовували щось з приводу вказаного напів-вагона. При цьому вона підписувала якісь документи, однак, що напів-вагон передано їй на відповідальне зберігання роз'яснено не було, а сама вона цього не розуміла, оскільки на таких питаннях не знається. Зауважила, що їй не зрозуміло, чому на відповідальне зберігання майно було передано саме їй, так як вона станом на липень 2011 року навіть не була зареєстрована в квартирі по АДРЕСА_1, а зареєструвалась в такій лише 11.08.2011 року. Вважає, що спірний металевий напів-вагон не був безхазяйним майном, оскільки належав сім'ї її доньки ОСОБА_5, а тому позовні вимоги Шепетівської ОДПІ про відшкодування збитків за втрату цього майна є необгрунтованими. Просить в задоволенні позову відмовити.

Заслухавши пояснення сторін та показання свідків, дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позов не підлягає до задоволення з наступних підстав.

Судом встановлено, що 10.05.2011 року оперуповноваженим відділу податкової міліції Славутської ОДПІ Августіновим Д.В. під час виконання функцій податкової міліції поряд із будинком АДРЕСА_1 був виявлений залізничний металевий напів-вагон, що мав ознаки безхазяйного майна (а.с. 5).

Виявлене майно взяте на облік підрозділом погашення податкового боргу Шепетівської ОДПІ та згідно акту опису і попередньої оцінки майна № 1/24-111-11 від 05.07.2011 року (а.с. 12), як майно, що має ознаки безхазяйного, передано на відповідальне зберігання ОСОБА_2, з вказанням адреси проживання останньої - АДРЕСА_1. Загальна оцінка майна визначена в розмірі 3500 грн.

Відтак, Шепетівська ОДПІ щоквартально здійснювала контроль за збереженням взятого на облік майна, що має ознаки безхазяйного, шляхом проведення інвентаризації за його місцезнаходженням, що підтверджується актами інвентаризації від 01.10.2011 року, 01.02.2012 року, 01.05.2012 року, 01.08.2012 року, 01.11.2012 року, 01.02.2013 року, 01.05.2013 року та 01.08.2013 року (а.с. 14-17).

Згідно рішення № 1 від 21.06.2012 року начальника Шепетівської ОДПІ (а.с. 13) вказане майно вирішено передати на реалізацію.

19.08.2013 року при проведенні інвентаризації було встановлено, що залізничний металевий напів-вагон відсутній, а на його місці знаходиться інший гараж з металевого профілю, про що складено відповідний акт (а.с. 18).

Листом № 1206 від 20.08.2013 року (а.с. 19) позивач звернувся з претензією до відповідачки про відшкодування 3500 грн. вартості втраченого майна.

Наведене підтверджується також показаннями свідка - працівника Шепетівської ОДПІ ОСОБА_6

Дійсно, п.12 ч.1 ст.10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» в редакції, що діяла на час виникнення правовідносин між сторонами, відносить до функцій державних податкових інспекцій в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонних та об'єднаних спеціалізованих державних податкових інспекцій проведення роботи, пов'язаної з виявленням, обліком, оцінкою та реалізацією у встановленому законом порядку, безхазяйного майна, майна, що перейшло за правом успадкування до держави, скарбів і конфіскованого майна.

Механізм взаємодії між підрозділами органів державної податкової служби під час виконання покладених згідно із законодавством України завдань із виявлення, обліку, оцінки та збереження безхазяйного майна до 17.12.2012 року визначався Порядком взаємодії між підрозділами державної податкової служби України під час роботи з безхазяйними речами та майном, що переходить у власність держави (наказ ДПА України від 24.10.2010 р. № 1032), надалі Порядок № 1032, а в подальшому - Порядком взаємодії між підрозділами державної податкової служби України під час роботи з безхазяйними речами та майном, що переходить у власність держави, затвердженим наказом Міністерства фінансів України № 1341 від 17.12.2012 року (надалі - Порядок № 1341).

Згідно п.8 розділу ІІ Порядку № 1032 та п.2.8 Порядку № 1341 узяте на облік безхазяйне майно зберігається відповідним органом державної податкової служби у власних (орендованих) приміщеннях або за актом опису і попередньої оцінки безхазяйного майна передається на відповідальне зберігання суб'єкту господарювання. Із суб'єктом господарювання, який прийняв безхазяйне майно на відповідальне зберігання, укладається відповідний договір.

Безхазяйне майно, яке підлягає реалізації, передається суб'єкту господарювання, включеному до єдиного реєстру суб'єктів господарювання, які можуть здійснювати реалізацію безхазяйного майна, сформованого відповідно до пункту 12 Порядку № 1340, на підставі угоди, укладеної відповідно до пункту 13 Порядку № 1340 (п.5 розділу ІІІ Порядку № 1032 та п.3.5 Порядку № 1341).

Таким чином, з огляду на наведене, безхазяйне майно може бути передане на зберігання лише суб'єкту господарювання для подальшої його реалізації, що в даному випадку виконано не було, а взятий на облік залізничний металевий напів-вагон, що мав ознаки безхазяйного майна, було 05.07.2011 року передано на відповідальне зберігання фізичній особі - ОСОБА_2 Причини саме такого рішення, в порушення вимог Порядку № 1340, представник позивача в судовому засіданні пояснити не зміг.

Пункт 4.5 частини IV Порядку № 1341 визначає, що у разі пошкодження, втрати (нестачі) безхазяйного майна, переданого на відповідальне зберігання, орган державної податкової служби відповідно до умов договору про відповідальне зберігання безхазяйного майна протягом трьох робочих днів від дати виявлення пошкодження, втрати (нестачі) направляє суб'єкту господарювання претензію з вимогою щодо відшкодування збитків у розмірі вартості такого майна або суми, на яку знизилась його вартість, за цінами, вказаними в акті опису і попередньої оцінки безхазяйного майна.

В той же час, слід враховувати, що повноваження органів податкової служби щодо безхазяйного майна визначені у Порядку обліку, зберігання, оцінки конфіскованого та іншого майна, що переходить у власність держави і розпорядження ним (постанова Кабінету Міністрів України № 1340 від 25.08.1998 р.). Відповідно до п.5 ст.1 вказаного Порядку його дія поширюється лише на майно, яке вже визнано безхазяйним відповідно до чинного законодавства.

Так, ст.335 ЦК України визначено, що безхазяйною є річ, яка не має власника або власник якої невідомий. Безхазяйні нерухомі речі беруться на облік органом, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, за заявою органу місцевого самоврядування, на території якого вони розміщені. Про взяття безхазяйної нерухомої речі на облік робиться оголошення у друкованих засобах масової інформації. Після спливу одного року з дня взяття на облік безхазяйної нерухомої речі вона за заявою органу, уповноваженого управляти майном відповідної територіальної громади, може бути передана за рішенням суду у комунальну власність.

Безхазяйні рухомі речі можуть набуватися у власність за набувальною давністю, крім випадків, встановлених ст.ст. 336, 338, 341 і 343 цього Кодексу.

Разом з тим, позивачем не надано доказів, що підтверджують дотримання Шепетівською ОДПІ порядку набуття права власності на майно, щодо відшкодування вартості якого виник спір у даній справі.

Набуття права на знахідку врегульовано ст.338 ЦК України, відповідно до якої особа, яка знайшла загублену річ, набуває право власності на неї після спливу шести місяців з моменту заявлення про знахідку міліції або органові місцевого самоврядування.

Проте із встановлених судом обставин вбачається, що Шепетівська ОДПІ не зверталась в органи міліції чи органи місцевого самоврядування з приводу виявлення поряд із будинком АДРЕСА_1 залізничного металевого напів-вагона. Натомість позивачу було відомо про те, що даний напів-вагон використовувався як гараж мешканцями квартири АДРЕСА_1, до яких Шепетівська міська рада неодноразово зверталась із вимогами про демонтаж гаража (а.с. 9, 10). Відтак, Шепетівська ОДПІ безпідставно посилається на перехід до неї права власності в порядку ст. 338 ЦК України.

Крім цього, як встановлено судом, при купівлі 21.02.2007 року квартири АДРЕСА_1 (а.с. 30, 31) внучка відповідачки ОСОБА_4 у колишніх власників цієї квартири придбала також і металевий гараж загальною площею 13,86 кв.м (довжиною 5,23 м, шириною 2,65 м), розташований по АДРЕСА_1.

Дане підтверджується відповідним договором купівлі-продажу гаража від 21.02.2007 року (а.с. 32), поясненнями позивачки та показаннями свідків ОСОБА_5 та ОСОБА_7

Відповідно, відсутні докази того, що майно, передане за актом на відповідальне зберігання відповідачці, має статус безхазяйного.



Виходячи з наведеного, суд вважає, що вимоги Шепетівської ОДПІ про відшкодування збитків, завданих втратою переданого на відповідальне зберігання безхазяйного майна, є безпідставними, не грунтуються на законі, а тому задоволенню не підлягають.


Керуючись ст.ст. 10, 11, 60, 88, 212 -215 ЦПК України, суд -


вирішив:


В позові Шепетівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Хмельницькій області до ОСОБА_2 про відшкодування збитків в розмірі 3500 грн. - відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до апеляційного суду Хмельницької області протягом десяти днів з дня його проголошення через Шепетівський міськрайонний суд Хмельницької області.



Суддя:


Оригінал рішення.








Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація