Справа № 119/345/14-к
1-кс/119/79/14
У Х В А Л А
про зміну запобіжного заходу.
22 січня 2014 р. м. Феодосія
Слідчий суддя Феодосійського міського суду АРК Терентьєв А.М., при секретарі Андрейченко М.Г., за участю прокурора Злобіна М.Ю., підозрюваного ОСОБА_2, захисника ОСОБА_3, розглянув у відкритому судовому засіданні клопотання слідчого про зміну запобіжного заходу відносно
ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця с.Дмитрівка, Каховського району Херсонської області, громадянина України, освіта – середня, офіційно не працюючого, одруженого, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1, тимчасово проживаючого за адресою: АДРЕСА_2, раніше не судимого, який підозрюється у скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого ч.ч.1 та 2 ст.190 КК України, -
встановив:
22.01.2014 р. слідчий спеціальної міліції СУ ГУ МВС України в АРК Просянок О.А. звернувся до суду із клопотанням, яке погоджено із прокурором, про зміну запобіжного заходу з тримання під вартою на особисте зобов'язання відносно ОСОБА_2
Клопотання мотивовано тим, що ОСОБА_2 підозрюється органом досудового слідства у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.ч.1 та 2 ст.190 КК України, а саме, у тому що він впродовж 2012-2013 р.р., під приводом сприяння влаштуванню на військову службу за контрактом у військову частину 4125 ВВ МВС України, знаючи про свою неспроможність будь-яким чином сприяти влаштуванню особи на військову службу, шляхом обману заволодів грошовими коштами ОСОБА_5 в сумі 5000 грн., також, під приводом сприяння отриманню ОСОБА_5 квартири в м.Судак АР Крим, достовірно знаючи про свою неспроможність будь-яким чином сприяти виділенню квартири, заволодів шляхом обману грошовими коштами ОСОБА_5 у сумі 13600,86 грн.; також, повторно, заволодів шляхом обману грошовими коштами ОСОБА_6 в сумі 13600 грн. під приводом сприяння влаштуванню на військову службу за контрактом її сина ОСОБА_7 у військову частину 4125 ВВ МВС України, достовірно знаючи про свою неспроможність будь-яким чином сприяти влаштуванню на військову службу; також, повторно, з корисливих мотивів, заволодів шляхом обману грошовими коштами громадянки ОСОБА_8 в сумі 13600 грн., під приводом сприяння влаштуванню на військову службу за контрактом її сина ОСОБА_9 у військову частину 4125 ВВ МВС України, достовірно знаючи про свою неспроможність будь-яким чином сприяти влаштуванню на військову службу.
01.08.2013 р. відомості про кримінальне правопорушення за вказаним фактом за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч.ч.1 та 2 ст.190 КК України були внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань під №42013130470000031.
30.11.2013 р. ОСОБА_2 було затримано у порядку ст.208 КПК України.
03.12.2013 р. постановою слідчого судді Феодосійського міського суду Косенкову О.М. було обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.
17.12.2013 р. дії підозрюваного ОСОБА_2 були кваліфіковані за ч.2 ст.190 КК України і підозрюваному ОСОБА_2 було вручено нове повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.190 КК України.
Прокурор просить змінити підозрюваному раніше обраний запобіжний захід у вигляді тримання під вартою на особисте зобов'язання, оскільки ОСОБА_2 підозрюється у вчиненні злочину середньої тяжкості, за який передбачено максимальне покарання у вигляді позбавлення волі строком до трьох років, а обраний йому запобіжний захід - тримання під вартою є винятковим запобіжним заходом, і, відповідно до вимог ст.183 КПК України, не може бути застосований до раніше не судимої особи, яка підозрюється у вчиненні злочину, за який законом передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк до п'яти років, та 20.01.2014 р. від захисника підозрюваного ОСОБА_2 адвоката ОСОБА_10 надійшло клопотання про зміну запобіжного заходу підозрюваному з тримання під вартою на особисте зобов'язання. Вказує, що встановлено наявність ризиків, передбачених у п.п. 1,5 ч.1 ст. 177 КПК України.
У судовому засіданні прокурор підтримав клопотання, просить його задовольнити.
Підозрюваний та захисник у судовому засіданні не заперечують проти зміни запобіжного заходу на особисте зобов'язання .
Заслухавши пояснення прокурора, підозрюваного, захисника, вивчивши матеріали клопотання та матеріали кримінального провадження, слідчий суддя вважає встановленими наступні факти..
Встановлено, що до ЄРДР за №42013130470000031 від 01.08.2013р. внесено дані за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.ч.1 та 2 ст.190 КК України, за фактом заволодіння ОСОБА_2 шахрайським шляхом грошовими коштами ОСОБА_8, ОСОБА_11, ОСОБА_12
30.11.2013 р. ОСОБА_2 затримано у порядку ст.208 КПК України.
22.01.2014 р. ОСОБА_2 було повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.ч.1 та 2 ст.190 КК України.
03.12.2013 р. постановою слідчого судді Феодосійського міського суду Косенкову О.М. було обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.
Клопотання про обрання запобіжного заходу вручено підозрюваному 22.01.2014 р. о 12 год.
Пунктом 4 ч.2 ст.183 КПК України передбачено, що запобіжний захід у вигляді тримання під вартою не може бути застосований окрім як до раніше не судимої особи, яка підозрюється чи обвинувачується у вчиненні злочину, за який законом передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк понад п'ять років.
Санкція ч.ч.1 та 2 ст.190 КК України за якими підозрюваному пред'явлено повідомлення про підозру, передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на строк до 3 років, тобто кримінальне правопорушення є середньої тяжкості.
Матеріали кримінального провадження дають підставу вважати, що ОСОБА_2 обґрунтовано підозрюється у скоєнні кримінального правопорушення передбаченого ч.ч.1 та 2 ст.190 КК України.
Суд вважає доведеним прокурором наявність ризику, передбаченого п.п. 1 та 5 ч.1 ст.177 КПК України.
Таким чином, прокурором доведені обставини, передбачені п.п.1,2,3 ч.1 ст.194 КПК України.
Підстави застосування запобіжного заходу-обгрунтованість підозри у вчиненні кримінального правопорушення та наявність ризику підтверджені у судовому засіданні.
Мета застосування запобіжного заходу-забезпечення виконання підозрюваним процесуальних обов'язків також доведена у судовому засіданні.
Відповідно до ст.200 КПК України, прокурор, слідчий за погодженням з прокурором має право звернутися в порядку, передбаченому ст.184 КПК до слідчого судді із клопотанням про зміну запобіжного заходу. При цьому підставами для зміни запобіжного заходу є обставини, які: виникли після прийняття попереднього рішення про застосування запобіжного заходу; існували під час прийняття попереднього рішення про застосування запобіжного заходу, але про які слідчий, прокурор на той час не знав і не міг знати.
До зазначених обставин суд відносить перекваліфікацію кримінального правопорушення на ч.ч. 1 та 2 ст.190 КПК України тобто на кримінальне правопорушення середньої тяжкості, за яке, враховуючи те, що підозрюваний раніше не судимий а санкція статті - до 3 років позбавлення волі, не може бути застосованим запобіжний захід тримання під вартою.
Виключною метою застосування запобіжних заходів у кримінальному провадженні є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов'язків. Застосування таких заходів завжди пов'язано із необхідністю запобігання ризикам, передбаченим ст. 177 КПК.
Підставами застосування запобіжного заходу є обґрунтованість підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення та наявність ризику (ризиків), перелік яких встановлено пунктами 1- 5 ч. 1 ст.177 КПК та не підлягає розширеному тлумаченню. Запобіжний захід застосовується з метою запобігання спробам підозрюваного, обвинуваченого ризикам зазначеним у ст.177 КПК.
Підстави застосування запобіжного заходу-обгрунтованість підозри у вчиненні кримінального правопорушення та наявність ризику підтверджені у судовому засіданні.
Таким чином, мета застосування запобіжного заходу-забезпечення виконання підозрюваним процесуальних обов'язків підтверджена у судовому засіданні.
Враховуючи обґрунтованість підозри ОСОБА_2 у вчиненні злочину передбаченого ч.ч.1 та 2 ст.190 КК України, наявність доведених прокурором у судовому засіданні ризиків, особу підозрюваного, який характеризується за місцем проживання задовільно, те, що жоден із більш м'яких запобіжних заходів не зможе запобігти вищезазначеним ризикам та з метою забезпечення дієвості даного кримінального провадження, вважаю можливим змінити раніше обраний ОСОБА_2 запобіжний захід тримання під вартою на особисте зобов'язання та покласти на підозрюваного обов'язки передбачені ч.5 ст.194 КПК України, а саме:
-прибувати до слідчого, прокурора або суду за першим викликом;
-не відлучатися із міста проживання у АДРЕСА_3 без дозволу слідчого, прокурора або суду;
-повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи.
Керуючись ст.ст.110,177,178,182,183,193-196,200,202,369-372,395 КПК України, слідчий суддя, -
ухвалив:
Клопотання задовольнити.
Змінити ОСОБА_2 запобіжний захід обраний 03.12.2013 р. за постановою слідчого судді Феодосійського міського суду у вигляді тримання під вартою.
Застосувати щодо підозрюваного ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, запобіжний захід - особисте зобов'язання.
У зв'язку із обранням запобіжного заходу не пов'язаного із триманням під вартою, ОСОБА_2 з під варти звільнити у залі суду.
Покласти на підозрюваного ОСОБА_2 наступні обов'язки:
-прибувати до слідчого, прокурора або суду за першим викликом;
-не відлучатися із міста проживання у АДРЕСА_3 без дозволу слідчого, прокурора або суду;
-повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи.
Роз'яснити підозрюваному ОСОБА_2 що у разі невиконання покладених на нього цією ухвалою обов'язків, до нього може бути застосовано більш жорсткий запобіжний захід і може бути накладено грошове стягнення в розмірі від 0,25 розміру мінімальної заробітної плати до 2 розмірів мінімальної заробітної плати.
Контроль за виконанням особистого зобов'язання здійснює слідчий.
Копію ухвали вручити учасникам кримінального провадження.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя