ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ
ПОСТАНОВА
Іменем України
20 січня 2014 рокуСправа №827/3125/13-а
15 год. 53 хв.
м. Севастополь
Окружний адміністративний суд міста Севастополя в складі:
головуючого судді - Мінько О.В.;
при секретарі судового засідання - Матвєєвої М.С.,
за участю: позивача ОСОБА_1, паспорт НОМЕР_1 виданий Гагарінським РВ УМВС України в м. Севастополі 07.12.2001 року;
представника позивача, ОСОБА_1, ОСОБА_2, довіреність № 1484 від 18.12.2013 року;
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Севастополі адміністративну справу за позовом засновника газети "Севастопольские новости" ОСОБА_1 до Управління Міністерства внутрішних справ України в м. Севастополі про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Засновник газети "Севастопольские новости" ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Міністерства внутрішніх справ України в м. Севастополі про визнання бездіяльності що виразилась у ненаданні запитуваної інформації - протиправною;
- зобов'язання надати запитувану публічну інформацію стосовно розміру оплати праці та інших виплатах з бюджету щодо осіб, перелічених у запиті щодо надання публічної інформації;
- визнання дій в частині ненадання відповіді на запит у строк, встановленим Законом України "Про доступ до публічної інформації" протиправними.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем порушений Закон України "Про доступ до публічної інформації" при наданні відповіді на його інформаційний запит.
В судовому засіданні позивач та його представник позовні вимоги підтримали у повному обсязі, надали суду пояснення в обґрунтування позову.
Також зазначили, що 26.08.2013 р. направлений запит про надання інформації від імені редакції газети "Севастопольские новости" про надання інформації відносно розміру заробітної плати та інших заохочувальних компенсаційних виплатах за кожен місяць, які були виплачені в 2013 році посадовим особам Управління Міністерства Внутрішніх справ в м. Севастополі та вказати джерело, у якому опубліковані відомості з зазначенням декларацій про майно, доходи, розходи та зобов'язання фінансового характеру за 2012 рік стосовно посадових осіб Управління Міністерства Внутрішніх справ в м. Севастополі. 19.09.2013 р. отримана відповідь з порушенням строків розгляду запита про надання публічної інформації. Вважає, що відповідач порушив вимоги Закону України "Про доступ до публічної інформації", просив позов задовольнити.
Відповідач в судове засідання явку повноважного представника не забезпечив, про дату та місце розгляду справи повідомлений належним чином. Про причини неприбуття в судове засідання або про поважність причин неприбуття, суд не повідомив. Надав до суду заперечення проти позову та заяву про розгляд справи у відсутність представника (а.с.22).
У разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Суд, заслухавши позивача та його представника, встановивши обставини по справі, дослідивши матеріали справи, вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню частково, виходячи з наступного.
Відповідно до пункту 1 частини другої статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Статтею 1 Закону України "Про доступ до публічної інформації" від 13.01.2011 р. № 2939-VI (далі - Закон № 2939) визначено, що публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.
Статтею 2 Закону № 2939 встановлено, що метою цього Закону є забезпечення прозорості та відкритості суб'єктів владних повноважень і створення механізмів реалізації права кожного на доступ до публічної інформації. Цей Закон не поширюється на відносини щодо отримання інформації суб'єктами владних повноважень при здійсненні ними своїх функцій, а також на відносини у сфері звернень громадян, які регулюються спеціальним законом.
Згідно з пунктом 1 статті 19 Закону № 2939, запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 13 Закону № 2939, розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання.
Статтею 14 Закону № 2939 передбачено, що розпорядники інформації зобов'язані, зокрема, надавати достовірну, точну та повну інформацію, а також у разі потреби перевіряти правильність та об'єктивність наданої інформації.
Встановлено, що головний редактор газети "Севастопольские новости" звернувся до Управління Міністерства Внутрішніх справ в м. Севастополі з запитом в порядку Закону України "Про доступ до публічної інформації", відповідно до якого просить надати інформацію про розмір заробітної плати та інших заохочувальних компенсаційних виплатах за кожен місяць, які були виплачені в 2013 році начальнику УМВС в м. Севастополі, першому заступнику начальника УМВС в м. Севастополі, заступникам начальника УМВС в м. Севастополі, начальникам районних відділень міліції, їх заступників, а також начальників відділів: з боротьби з економічною злочинністю, з боротьби з незаконним оборотом наркотиків, кримінальної міліції по справах дітей, управління автомобільної інспекції, управління боротьби з організованою злочинністю, управління кримінального розшуку, слідчого відділу.
Також просить вказати джерело, у якому опубліковані відомості з зазначенням декларацій про майно, доходи, розходи та зобов'язання фінансового характеру за 2012 рік стосовно вищевказаних осіб.
Стосовно вимог позивача про визнання бездіяльності яка складається у ненаданні запитуваної публічної інформації викладеної у пункті 1 запиту, протиправною, суд зазначає наступне.
Листом № 2/1887 від 18.09.2013 року Управління Міністерства Внутрішніх справ повідомило, що розміри, види оплат праці осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ визначені постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 і наказом МВС України від 31.12.2007 № 499.
Постановою Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 07.11.2007 № 1294 (далі Постанова № 1294) визначено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Виплата грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу здійснюється в порядку, що затверджується Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Міністерством інфраструктури, Державною службою з надзвичайних ситуацій, Службою безпеки, Адміністрацією Державної прикордонної служби, Управлінням державної охорони, Службою зовнішньої розвідки, Державною пенітенціарною службою, Адміністрацією Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації.
Постановою № 1294 затверджено, зокрема, схеми посадових окладів осіб рядового і начальницького складу у розмірах згідно з додатками 9 - 23, 30 - 32;
- схеми окладів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу у розмірах згідно з додатком 24;
- додаткові види грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу у розмірах згідно з додатками 25 - 28, 33.
Також Постановою № 1294 визначено, що умови оплати праці державних службовців та інших працівників бюджетної сфери визначаються відповідно до умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, установ, закладів та організацій відповідних галузей бюджетної сфери.
Інструкцією " Про впорядкування структури та умов грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ", затвердженою наказом Міністерства внутрішніх справ України від 31 грудня 2007 року № 499, затверджено, зокрема, схему посадових окладів для курсантів навчальних закладів органів внутрішніх справ згідно з додатком 1;
- оклади за спеціальними званнями осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ згідно з додатком 2;
- розміри надбавки за вислугу років особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ згідно з додатком 3;
- схеми посадових окладів осіб начальницького складу органів внутрішніх справ згідно з додатками 4 - 19;
- додаткові види грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ згідно з додатком 21.
Судом зазначається, що при наданні відповіді на інформаційний запит, розпорядник інформації надає публічну інформацію, що знаходиться у його володінні, а тому у своїй відповіді Управління Міністерства внутрішніх справ України в м. Севастополі використовує лише ті дані, щодо яких ведеться офіціальна статистика.
Отже, надана Управлінням Міністерства внутрішніх справ України в м. Севастополі відповідь на запит про надання публічної інформації стосовно розміру заробітної плати та інших заохочувальних компенсаційних виплатах за кожен місяць, які були виплачені в 2013 році посадовим особам Управління Міністерства внутрішніх справ є правомірною, та здійснена на підставі та в межах норм чинного законодавства, а тому у задоволенні цієї частини вимог слід відмовити.
Щодо вимог про визнання бездіяльності яка складається у ненаданні запитуваної публічної інформації викладеної у пункті 2 запиту, протиправною, слід зазначити наступне.
Законом України " Про засади запобігання і протидії корупції" від 07.04.2011 № 3206-VI (далі Закон № 3206) визначені основні засади запобігання і протидії корупції в публічній і приватній сферах суспільних відносин, відшкодування завданої внаслідок вчинення корупційних правопорушень збитків, шкоди, поновлення порушених прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав чи інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Відповідно до частини другої статті 12 Закону № 3206 відомості, зазначені у декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за минулий рік Президента України, Голови Верховної Ради України, народних депутатів України, Прем'єр-міністра України, членів Кабінету Міністрів України, Голови та суддів Конституційного Суду України, Голови та суддів Верховного Суду України, голів та суддів вищих спеціалізованих судів України, Генерального прокурора України та його заступників, Голови Національного банку України, Голови Рахункової палати, Голови та членів Вищої ради юстиції, членів Центральної виборчої комісії, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, Голови та членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, перших заступників та заступників міністрів, заступників міністрів - керівників апаратів, керівників інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим та їх заступників, членів колегіальних державних органів (комісій, рад), сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті (у разі її утворення), районної, обласної ради та їх заступників, керівників виконавчих органів сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад та їх заступників, секретаря сільської, селищної, міської ради підлягають оприлюдненню протягом 30 днів з дня їх подання шляхом розміщення на офіційних веб-сайтах або опублікування в офіційних друкованих виданнях відповідних державних органів та органів місцевого самоврядування. Відповідні відомості, розміщенні на офіційних веб-сайтах державних органів та органів місцевого самоврядування, оприлюднюються на термін не менше одного року.
Слід зазначити, що при наданні відповіді на інформаційний запит, розпорядник інформації надає публічну інформацію, що знаходиться у його володінні.
Отже, Управлінням Міністерства внутрішніх справ України в м. Севастополі не надана відповідь щодо джерела, у якому опубліковані відомості з зазначенням декларації про майно, доходи, розходи та зобов'язання фінансового характеру за 2012 рік стосовно посадових осіб Управління Міністерства Внутрішніх Справ в м. Севастополі, а тому цю частину вимог слід задовольнити, тому що ненадання запитуваної інформації є порушенням норм чинного законодавства.
Стосовно вимог про визнання дій в частині ненадання відповіді на запит у строк, встановленим Законом України "Про доступ до публічної інформації" протиправними, судом зазначається наступне.
Відповідно до статті 20 Закону № 2939 розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.
Як встановлено у судовому засіданні та підтверджено матеріалами справи 27.08.2013 до Управління Міністерства Внутрішніх справ надійшов запит головного редактора газети "Севастопольские новости" про надання інформації (а.с.13). Відлік строку розгляду інформаційного запиту починається з дня отримання запиту належним розпорядником.
Як зазначалося вище, розпорядник інформації має надати відповідь не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту, однак відповідь надана Управлінням Міністерства Внутрішніх справ 18.09.2013 року листом № 2/1887 (а.с.11), тобто с порушенням терміну, передбачених статтею 20 Закону № 2939, а тому цю частину вимог слід задовольнити.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Частиною другою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
Якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних доказів.
Суд звертає увагу, що зазначене положення поширюється на доказування лише правомірності оскаржуваного рішення (дії чи бездіяльності), а не будь-яких обставин. Окрім доказування правових підстав для рішення (тобто правомірності), суб'єкт владних повноважень повинен доказувати фактичну підставу, тобто наявність фактів, з якими закон пов'язує можливість прийняття рішення, вчинення дії чи утримання від неї.
Враховуючи зазначене, аналізуючи діюче законодавство України, оцінюючи у сукупності встановлені обставини та перевівши наявні в матеріалах справи докази, суд дійшов висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими, в свою чергу відповідач не довив правомірність своїх дій та бездіяльності, тому позовні вимоги підлягають задоволенню частково.
Керуючись статтями 158 - 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов засновника газети "Севастопольские новости" ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати бездіяльність Управління Міністерства внутрішніх справ України в м. Севастополі яка складається у ненаданні запитуваної публічної інформації викладеної у пункті 2 запиту головного редактора друкованого засобу масової інформації - газети "Севастопольские новости" на заяву про надання інформації щодо джерела, у якому опубліковані відомості з зазначенням декларацій про майно, доходи, розходи та зобов'язання фінансового характеру за 2012 рік стосовно начальника Управління Міністерства внутрішніх справ України в м. Севастополі, першого заступника начальника Управління Міністерства внутрішніх справ України в м. Севастополі, заступників начальника Управління Міністерства внутрішніх справ України в м. Севастополі, начальників районних відділень міліції, їх заступників а також начальників відділів: з боротьби з економічною злочинністю, з боротьби з незаконним оборотом наркотиків, кримінальної міліції по справах дітей, управління автомобільної інспекції, управління з боротьби з організованою злочинністю, управління кримінального розшуку, слідчого відділу, протиправною.
Визнати дії Управління Міністерства внутрішніх справ України в м. Севастополі у частині ненадання відповіді на запит головного редактора друкованого засобу масової інформації - газети "Севастопольские новости" про надання інформації з порушенням терміну встановленому Законом України "Про доступ до публічної інформації", протиправними.
Стягнути з державного бюджету України на користь засновника газети "Севастопольские новости" ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) судові витрати у розмірі 45 (сорок п'ять) грн. 88 коп.
Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України, та може бути оскаржена до Севастопольського апеляційного адміністративного суду у порядок і строки, передбачені статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України повний текст постанови складено та постанова підписана 27.01.2014 року.
Постанова не набрала законної сили.
Суддя О.В. Мінько