Судове рішення #35129189

Справа № 115/42/14-ц

Провадження № 2/115/284/2014






РІШЕННЯ

Іменем України


"27" січня 2014 р. м. Саки



Сакський міськрайонний суд Автономної Республіки Крим у складі:

головуючого, судді Щербіни Д.С.,

при секретарі Аттаровій А.Г.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 та ОСОБА_2 до Оріхівської сільської ради Сакського району АР Крим про визнання права власності на спадкове майно, -


ВСТАНОВИВ:


Позивачі звернулися до суду з позовною заявою до Оріхівської сільської ради Сакського району АР Крим про визнання права власності на спадкове майно, обґрунтовуючи свої вимоги тим, що після смерті ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_4 (батька ОСОБА_2 та діда ОСОБА_1) - залишилась спадщина у вигляді житлового будинку АДРЕСА_1, який належав йому на підставі акту передачі переселенського будинку від 27.04.1966р. Після його смерті вказану спадщину фактично прийняла його дружина - ОСОБА_5, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 Після її смерті спадщину фактично прийняли їх діти - ОСОБА_6 та ОСОБА_7, які на час смерті матері проживали разом з нею. ОСОБА_6 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 Після його смерті позивач ОСОБА_1 звернувся до нотаріуса для отримання свідоцтва про право на спадщину, але нотаріус постановою від 14.06.2010р. йому відмовив. ОСОБА_7 померла ІНФОРМАЦІЯ_3 Після її смерті позивачка ОСОБА_2 звернулася до нотаріуса для отримання свідоцтва про право на спадщину, але нотаріус постановою від 09.12.2013р. їй відмовив. Підставою відмови у здійсненні нотаріальних дій щодо видачі свідоцтва про право на спадщину було те, що на вказаний будинок з господарськими спорудами відсутні правовстановлюючі документи.

Позивачі в судове засідання не з'явились, повідомлені належним чином, представник позивача ОСОБА_1 та позивачка ОСОБА_2 надали заяви про розгляд справи за їх відсутності, позовні вимоги підтримали - просила визнати за позивачами право власності на зазначене нерухоме майно у рівних частках у порядку спадкування.

Відповідач Оріхівська сільська рада Сакського району АР Крим явку свого представника у судове засідання не забезпечила, повідомлена належним чином, надала заяву про розгляд справи за відсутності свого представника.

Враховуючи неявку сторін, відповідно до вимог ч. 2 ст. 197 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Дослідивши матеріали справи, перевіривши доводи позовної заяви, суд дійшов висновку про задоволення позову.

Судом встановлено, що житловий будинок з господарськими спорудами, розташований за адресою: АДРЕСА_1, належав ОСОБА_4 на підставі акту передачі переселенського будинку від 27.04.1966р., який складений на підставі переселенського квитка № 25543. За час свого життя оформлення будинку у БТІ не здійснино.

ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_4, про що 06.10.1970р. зроблений відповідний актовий запис за № 45 у книзі записів актів громадянського стану Оріхівської сільської ради Сакського району та видано свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1.

Відповідно до довідки Оріхівської сільської ради Сакського району АР Крим № 3786 від 09.10.2012р. на день смерті ОСОБА_4 у будинку були зареєстровані: дружина - ОСОБА_5, син - ОСОБА_8, дочка - ОСОБА_7, син - ОСОБА_6.

ОСОБА_8 помер ІНФОРМАЦІЯ_5, про що 13.01.1986р. зроблений відповідний актовий запис за № 3 у книзі реєстрації актів про смерть Оріхівської сільської ради Сакського району Кримської області та видано свідоцтво про смерть серії НОМЕР_2.

ОСОБА_5 померла ІНФОРМАЦІЯ_1, про що 20.11.1995р. зроблений відповідний актовий запис за № 105 у книзі реєстрації актів про смерть Оріхівської сільської ради Сакського району АР Крим та видано свідоцтво про смерть серії НОМЕР_3.

Відповідно до довідки Оріхівської сільської ради Сакського району АР Крим № 3785 від 09.10.2012р. на день смерті ОСОБА_5 у будинку були зареєстровані: дочка - ОСОБА_7, син - ОСОБА_6.

ОСОБА_6 помер ІНФОРМАЦІЯ_2, про що 07.07.2008р. зроблений відповідний актовий запис за № 87 у книзі реєстрації смертей Оріхівської сільської ради Сакського району АР Крим та видано свідоцтво про смерть серії НОМЕР_4.

ОСОБА_7 померла ІНФОРМАЦІЯ_3, про що 05.09.2012р. зроблений відповідний актовий запис за № 55 Виконавчим комітетом Оріхівської сільської ради Сакського району АР Крим та видано свідоцтво про смерть серії НОМЕР_5.

Позивач ОСОБА_1 є сином ОСОБА_6 на підставі свідоцтва про народження серії НОМЕР_6.

Позивачка ОСОБА_2 є рідною сестрою ОСОБА_7.

Згідно з дослідженими у судовому засіданні спадковими справами № 494а/2008р., після смерті ОСОБА_6, та № 649/2012р., після смерті ОСОБА_7, інших спадкоємців не має.

У встановлені строки позивачі звернулися до нотаріуса для оформлення спадщини. Але, державний нотаріус Сакської районної державної нотаріальної контори постановою від 14.06.2010р. відмовив ОСОБА_1 та постановою від 09.12.2013р. відмовив ОСОБА_2, у зв'язку з тим, що на вказаний будинок з господарськими спорудами відсутні правовстановлюючі документи.

Відповідно до технічного паспорту на будинок з надвірними спорудами, розташований за адресою: АДРЕСА_1, складається з житлового будинку літер «А», загальною площею 48,3 м2, житловою площею 31,3 м2, літня кухня літер «Б», убиральня літер «У», сараю літер «б», воріт № 1, огорожі № 2.

Згідно зі ст. 549 ЦК України (1963 року) визнається, що спадкоємець прийняв спадщину: 1) якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном; 2) якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини. Зазначені в цій статті дії повинні бути вчинені протягом шести місяців з дня відкриття спадщини. Особи, для яких право спадкоємства виникає лише у випадку неприйняття спадщини іншими спадкоємцями, можуть заявити про свою згоду прийняти спадщину протягом строку, що залишився для прийняття спадщини. Якщо строк, що залишився, менше трьох місяців, він продовжується до трьох місяців.

Тобто, ОСОБА_5, ОСОБА_8, ОСОБА_7, ОСОБА_6, вважаються такими, що прийняли спадщину після смерті ОСОБА_4, оскільки були зареєстровані у спадковому будинку та проживали в ньому.

Після цього, ОСОБА_7 та ОСОБА_6, вважаються такими, що прийняли спадщину після смерті ОСОБА_5 та ОСОБА_8, оскільки були зареєстровані у спадковому будинку та проживали в ньому.

Відповідно до ст. 316 ЦК України правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Згідно зі ст. 392 ЦК України власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Відповідно до ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Згідно зі ст. 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

Відповідно до п. 23 Постанови Пленуму Верховного суду України від 30.05.2008р. № 7 «Про судову практику у справах про спадкування» свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

Враховуючи, доведеність обставин, на які позивач посилався в обґрунтування своїх вимог, суд дійшов висновку про задоволення позову.

З урахуванням викладеного, на підставі ст. 549 ЦК України (1963р.), ст.ст. 316, 392, 1217, 1268 ЦК України керуючись статтями 10, 60, 61, 197, 208, 209, 212 - 215 Цивільного процесуального кодексу України, -


ВИРІШИВ:


Позов ОСОБА_1 та ОСОБА_2 - задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 право власності на 1/2 частину житлового будинку з надвірними спорудами, що розташований за адресою: АДРЕСА_1, та складається з житлового будинку літер «А», загальною площею 48,3 м2, житловою площею 31,3 м2, літня кухня літер «Б», убиральня літер «У», сараю літер «б», воріт № 1, огорожі № 2, у порядку спадкування після ОСОБА_6, померлого ІНФОРМАЦІЯ_2.

Визнати за ОСОБА_2 право власності на 1/2 частину житлового будинку з надвірними спорудами, що розташований за адресою: АДРЕСА_1, та складається з житлового будинку літер «А», загальною площею 48,3 м2, житловою площею 31,3 м2, літня кухня літер «Б», убиральня літер «У», сараю літер «б», воріт № 1, огорожі № 2, у порядку спадкування після ОСОБА_7, померлої ІНФОРМАЦІЯ_3.

Рішення може бути оскаржено в Апеляційний суд Автономної Республіки Крим через Сакський міськрайонний суд Автономної Республіки Крим протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.






Суддя Щербіна Д. С.



Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація