Справа № 119/8881/13-ц
2/119/261/14
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
11 лютого 2014 року Феодосійський міський суд Автономної Республіки Крим у складі: головуючого - судді Микитюк О.А., при секретарі - Касянюк Т.М., Гайдук К.І. розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Феодосії справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про розірвання спадкового договору та скасування заборони відчуження квартири,
В С Т А Н О В И Л А :
Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача ОСОБА_2 про розірвання спадкового договору, зняття заборони щодо відчуження нерухомого майна - квартири АДРЕСА_1. Позовні вимоги мотивовані тим, що 09 липня 2010 він уклав з відповідачем спадковий договір за умовами якого, останній після його смерті набуває право власності на вище вказану квартиру, при цьому відповідач взяв на себе зобов'язання: забезпечити позивача щоденним трьохразовим харчування, одягом та взуттям придатним для носіння, підтримувати квартиру в належному стані, сплачувати комунальні платежі, забезпечувати доглядом та лікувальними засобами, здійснити заходи щодо поховання позивача в разі його смерті. Отримання зазначених благ було для позивача метою та мотивами укладання договору. Проте, відповідач не виконував і не виконує взяті зобов'язання, порушує умови договору. Позивач сплачує комунальні послуги самостійно. На вимоги позивача про виконання умов договору відповідач не відповідає.
В судовому засіданні позивач та його представник позовні вимоги підтримали в повному обсязі, надали пояснення аналогічні позовній заяві, просили позов задовольнити.
Відповідач в судове засідання не з,явився, про день слухання справи повідомлений належним чином, причин відсутності не повідомив, заяв чи клопотань про відкладення слухання справи не надав.
судом встановлено, що 09 липня 2010 року між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 був укладений спадковий договір, посвідчений приватним нотаріусом Феодосійського міського округу. За цим договором набувач ОСОБА_2 зобов'язався виконувати передбачені в ньому умови і в разі його смерті набуває право власності на належне останньому майно - квартиру АДРЕСА_1.
У пункті 2.1 спадкового договору передбачено, що за життя відчужувача на набувача покладається обов'язок виконувати такі дії: забезпечити позивача щоденним трьохразовим харчування, одягом та взуттям придатним для носіння, підтримувати квартиру в належному стані, сплачувати комунальні платежі, забезпечувати доглядом та лікувальними засобами, здійснити заходи щодо поховання позивача в разі його смерті.
Відповідно до вимог ст.ст. 10, 11, 60 ЦПК України, суд розглядає цивільні справи в межах заявлених позивачем вимог, зазначених та доведених ним обставин.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог та заперечень.
Згідно ст. 1302 ЦК України за спадковим договором одна сторона (набувач) зобов'язується виконувати розпорядження другої сторони (відчужувача) і в разі його смерті набуває право власності на майно відчужувача.
Статтею 1304 ЦК України передбачено, що спадковий договір укладається у письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню, а також державній реєстрації у Спадковому реєстрі в порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч.1 ст. 1307 ЦК України на майно, визначене у спадковому договорі, нотаріус, який посвідчив цей договір, накладає заборону відчуження.
За загальним правилом розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Частиною 2 ст. 651 ЦК України визначено, що договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї зі сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Згідно ч.1 ст. 1308 ЦК України спадковий договір може бути розірвано судом на вимогу відчужувача у разі невиконання набувачем його розпоряджень.
Як вбачається із вимог позивача, викладених ним у позовній заяві та даних ним поясненнях у судовому засіданні, відповідач не виконує взятих на себе за договором зобов'язань, порушує вимоги ст.1305 ЦК України. Позивач самостійно готує їжу і забезпечує свій побут, самостійно сплачує комунальні послуги. Відповідач не купує йому ліків та не піклується про нього, не виконує його розпоряджень.
Відповідачем не доведено, що усі умови спадкового договору ним виконуються належним чином та, що він виконує розпорядження позивача (відчужувача за договором) щодо належного догляду за ним, який є людиною похилого віку.
А отже позов підлягає задоволенню, а заборона щодо відчуження квартири підлягає скасуванню.
Судові витрати суд розподіляє у відповідності до вимог ст.. 88 ЦПК України.
На підставі викладеного та керуючись вимогами ст.ст. 88, 212-215, 218, 222, 223,294-296 ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити.
Розірвати спадковий договір, укладений 09 липня 2010 року між ОСОБА_1 та ОСОБА_2, зареєстрований приватним нотаріусом Феодосійського міського нотаріальної контори в реєстрі за № 772.
Скасувати накладену 09 липня 2010 року, при укладенні спадкового договору, заборону відчуження квартири АДРЕСА_1 за № 10020131.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь держави судовий збір в сумі 243,60 грн.
Рішення може бути оскаржено в Апеляційний суд Автономної Республіки Крим через Феодосійський міський суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання останньої рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Головуючий (підпис) О.А. Микитюк
копія вірна: суддя- секретар-