Судове рішення #35350292


БАЛАКЛАВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ

Справа № 2-а-1476/2011

ПОСТАНОВА

Іменем України


16.12.2011 м. Севастополь


Суддя Балаклавського районного суду міста Севастополя Гапонов Д.Ю., розглянувши в скороченому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Балаклавському районі міста Севастополя про визнання дій протиправними, зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії, -

в с т а н о в и в:

Позивач звернувся до суду з позовом до Управління пенсійного фонду України в Балаклавському районі міста Севастополя про визнання дій протиправними, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії. Свої вимоги мотивує наступним.

Позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Балаклавському районі міста Севастополя та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове пенсійне страхування". Перебуваючи на пенсії, позивач продовжував працювати. 08.08.2011 року позивач звернувся до Управління пенсійного фонду України в Балаклавському районі міста Севастополя із заявою щодо перерахунку пенсії, за поданою ним заявою було здійснено перерахунок пенсії з урахуванням показника середньої заробітної плати за 2010 рік.

Не погоджуючись з вказаним перерахунком, позивач звернувся до відповідача з заявою щодо неправомірного застосування показника заробітної плати на одну особу в цілому по Україні за 2008 рік, замість показника за 2010 рік.

У відповідь позивач отримав відмову та роз'яснення, що при здійсненні перерахунку пенсії відповідач застосовує показник заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2008 рік (1573,99 грн.), оскільки Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року зміни, що були внесені Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік" до статей 40 і 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині визначення показника заробітної плати та порядку проведення перерахунків пенсій визнані неконституційними, а рішення щодо відновлення дії зазначеної норма в попередній редакції не приймались.

Посилаючись на вимоги Закону України "Про загальнообов'язкове пенсійне страхування", позивач просить зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Балаклавському районі міста Севастополя здійснити правильний перерахунок пенсії та провести виплату з 08.08.2011 року із застосуванням показника середньої заробітної плати на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2010 рік.

Ухвалою суду від 03.11.2011 року, на підставі ст. 183-2 КАС України, по справі відкрито скорочене провадження. Відповідачу надіслано вказану копію ухвали та копію позовної заяви, але заперечень проти позову на адресу суду не направив, у зв'язку з чим суд розглянув справу на підставі наданих доказів, яких, на думку суду, достатньо для вирішення спору за відсутністю сторін.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши надані по справі докази в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково, виходячи з наступного.

Позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Балаклавському районі міста Севастополя та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Як вбачається з матеріалів справи, зокрема з відповіді Управління Пенсійного фонду України в Балаклавському районі міста Севастополя від 01.09.2011 року, позивач, як працюючий пенсіонер, звертався до відповідача із заявою від 08.08.2011 року про перерахунок пенсії, йому було проведено черговий перерахунок.

У відповідь на заяву відповідач направив на адресу позивача роз'яснення, що при здійсненні перерахунку йому пенсії був застосований показник заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні за 2008 року і тому розрахунок пенсії проведений правильно.

Згідно ст.42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону.

Статтею 40 вказаного Закону визначено формулу, за якою розраховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, а також встановлено, що у разі відсутності на момент призначення пенсії даних про заробітну плату (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за попередній рік для визначення заробітної плати (доходу) враховується наявна заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за місяці попереднього року з наступним перерахунком заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії після отримання даних про заробітну плату (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії.

Враховуючи, що перерахунок пенсії позивачу здійснювався в 2011 році, для перерахунку мав бути застосований показник заробітної плати за 2010 рік, відповідно до вимог Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а також пп.3 п.11 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян", якою встановлено, що у разі, коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове пенсійне страхування" продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв в роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині 1 статті 40 закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.

Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), зокрема, положення пункту 35 розділу II Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" та які втратили чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України вказаного рішення, у якому, крім того, було вказано на його преюдиціальність при розгляді судами загальної юрисдикції позовів у зв'язку з правовідносинами, що виникли внаслідок дії неконституційного акта.

Частиною 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Згідно ст. ст. 69, 70 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.

Доказів та їх нормативно-правового обґрунтування стосовно здійснення перерахунку пенсії із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2008 рік (1573,99 грн.), відповідачем не надано, інші доводи відповідача не можуть бути підставою для здійснення перерахунку з порушенням норм діючого законодавства.

Оскільки судом встановлено, що відповідач неправомірно застосовував показник середньої заробітної плати за 2008 рік при перерахунку пенсії позивача у 2011 році, суд визнає такі дії протиправними та зобов'язує відповідача перерахувати та виплатити позивачу пенсію за віком, відповідно до вимог ст.ст. 40, 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2010 рік з 08.08.2011 року з урахуванням вже проведених виплат.

Також слід зазначити, що перерахунок пенсії працюючим пенсіонерам це єдиноразова дія, яка може проводитись тільки раз на два роки, у зв'язку з чим суд знаходить вимоги позивача обґрунтованими та таким, що підлягають задоволенню.

Також суд вважає, що згідно з ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею та документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України, пропорційно до розміру задоволених позовних вимог - 3,40 грн.

Керуючись статтями 11, 69-72, 160-163, 167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", п. 11 постанови Кабінету Міністрів України "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" від 28.05.2008 № 530, суд,


п о с т а н о в и в:

Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Балаклавському районі міста Севастополя про визнання дій протиправними, зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Балаклавському районі міста Севастополя щодо перерахунку ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, у 2011 році пенсії за ч. 1 ст. 40, ч. 4 ст.42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з урахуванням показника середньої заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2008 рік.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Балаклавському районі міста Севастополя провести ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, перерахунок пенсії з 08.08.2011 року за ч. 1, 2 ст. 40, ч. 4 ст.42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з застосуванням показника середньої заробітної плати за 2010 рік з урахуванням вже проведених виплат.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Балаклавському районі міста Севастополя виплатити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, різницю між перерахованою та отриманою пенсією, яка утворилась 08.08.2011 року.

Стягнути на користь ОСОБА_1 з місцевого бюджету Балаклавського району міста Севастополя судові витрати по оплаті судового збору у розмірі 3 (три) грн. 40 коп.

Постанова може бути оскаржена до Севастопольського адміністративного апеляційного суду шляхом подачі через Балаклавський районний суд міста Севастополя апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови.


Суддя Балаклавського районного суду

міста Севастополя Д.Ю. Гапонов


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація