Справа № 2 - а - 3 2008 р.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25.01. 2008 року Стахановський міський суд Луганської області
у складі головуючого судді: Попкова О.Г.
при секретарі судового засідання :Ненашевої Т.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Стаханові справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в м. Стаханові, 3-я особа: Головне Управління Державного Казначейства України у Луганській області про визнання неправомірними дій у зв'язку з відмовою в призначенні пенсії,
встановив:
У обґрунтовані своїх вимог позивач вказав, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії і йому встановлена інвалідність 3-ї групи по захворюванню, пов'язаному з роботами по ліквідації аварії на ЧАЕС.
По цих підставах йому призначена пенсія, і він перебуваю на обліку в Управлінні ПФУ в м. Стаханові.
З 1 квітня 2007 року йому виплачується пенсія в розмірі: 1860, 96грн. і додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю: 8, 31грн. Розрахунок пенсії проведений, згідно ст.57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали унаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року № 796, з його заробітку за роботу в зоні відчуження в 1987 році, збільшена в 2.5 разу по Ухвалі Кабінету Міністрів України «О збільшенні розмірів пенсій деяким категоріям громадян, які постраждали унаслідок Чорнобильської катастрофи» від 27 грудня 2005 року№ 1293, з 1 січня 2006 року.
Тим часом, згідно частини 4 ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали унаслідок Чорнобильської катастрофи» у всіх випадках розмір пенсії для інвалідів, захворювання яких пов'язане з Чорнобильською катастрофою не може бути нижче: по третій групі інвалідності - 6 мінімальних пенсій за віком.
Аналогічні положення містяться в порядку числення пенсій по інвалідності, що наступила унаслідок інвалідності або захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника унаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженому Ухвалою Кабінету Міністрів України від 30 травня 1997 року №523.
Вказані вимоги чинного Законодавства України УПФУ в м. Стаханові не виконувалися, і з цієї причини розмір пенсії, що вважається йому, не відповідає вказаним вище вимогам.
За станом на 1 січня 2006 року його пенсія дорівнювала - 467 грн. Згідно частини 4 ст.54 Закону України № 796 від 28 лютого 1992 року - пенсія повинна була бути в розмірі - 2100 грн. Цей розмір обчислюється з наступного: мінімальна пенсія за віком, встановлена Законом України «Про державний бюджет України в 2006 році», з 1 січня 2006 року - 350 грн., мінімальна пенсія за віком 350 х 6 - 2100 грн. Саме цей розмір пенсії не міг бути нижче для інваліда - чорнобильця 3-ї групи підлягав збільшенню згідно ПКМУ № 1293 у 2.5 разу.
Окрім цього, відповідач не виконує так само вимоги ст.50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали унаслідок Чорнобильської катастрофи». На підставі цієї норми, особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі: інвалідам 3 групи - 50% мінімальній пенсії за віком.
Статтею 67 Закону визначений порядок підвищення розміру доплат, пенсій і компенсацій, передбачених цим Законом. У частині 3 цих норми визначено, що у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність, визначеного Законом, підвищується розмір пенсії, встановленої відповідно до статті 54 ці Закони, а так само розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4, розмір щомісячної компенсації сім'ям по втраті годувальника унаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
Законом України «Про державний бюджет України на 2007 рік» затверджений на 2007 рік прожитковий мінімум для осіб, що втратили працездатність: з 1 квітня - 406 грн.
На підставі цього, 4 червня 2007 року він звернувся до Управління ПФУ в м. Стаханові з письмовою заявою про приведення розмірів його пенсії, додаткової пенсії, у відповідність з чинним Законодавством України.
За станом на дату його звернення пенсія інваліда - чорнобильця 3-ї групи, що брав участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в 1987 році повинна складати - 6090 грн. Цей розмір складає: 406 грн. (прожитковий мінімум для осіб, що втратили працездатність) х 6 (ч.4 ст.54 ЗУ №796) = 2436 грн. х 2.5 (Ухвала КМУ №1293) = 6090 грн.
Розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю як особі, віднесеній до категорії 1 повинен складати - 203 грн. ( 406 грн. - прожитковий мінімум) х 50% .
У задоволенні цих його законних вимог Управління ПФУ в м. Стаханові відмовило.
У обґрунтування своєї відмови відповідач послався на те, що «розрахунок мінімальної пенсії за віком відповідно до статті Закону проводиться виходячи з мінімальної пенсії - 19, 61 грн., що затверджене Ухвалою Кабінету Міністрів України від 03.01.2002 року №1, а відповідно до Ухвали Кабінету Міністрів України від 13.07.2004 року, цей розмір був збільшений на 12% і склав 22, 30грн.
Такі підстави і виводи Пенсійного Фонду України не відповідають Конституції України і суперечать чинному Законодавству України.
Згідно ст.92 Конституції України, виключно Законами України визначаються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.
Відповідно до частини 2 ст.62 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» від 19 грудня 2006 року № 489, розміри державних гарантій на 2007 рік, які визначаються залежно від прожиткового мінімуму, встановлюються відповідними Законами, цим Законом і нормативно - правовими актами Кабінету Міністрів України.
Одним із Законів що визначає правові о'снови формування і застосування державних
соціальних стандартів і нормативів, направлених на реалізацію закріплених Конституцією
України і Законами України основних соціальних гарантій є Закон України «Про державні
соціальні стандарти і державні соціальні гарантії» від 05.10.2000 року № 2017. Згідно ст.17 цього
Закону, в число основних державних соціальних гарантій, що встановлюються виключно
Законами, включені:
· мінімальний розмір заробітної плати;
· мінімальний розмір пенсії за віком.
У ст.18 Закону прямо вказано, що тільки Законами України встановлюються соціальні гарантії відносно рівня життя населення, що постраждало унаслідок аварії на Чорнобильській АЕС.
Законом, який визначає основні положення відносно реалізації Конституційного права громадян, що постраждали унаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я, соціального захисту постраждалого населення, є Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали унаслідок Чорнобильської катастрофи».
Соціальні гарантії встановлені цим Законом Управління ПФУ в м. Стаханові відмовляється виконувати добровільно.
З цього виходить, що будучи суб'єктом владних повноважень Управління ПФУ в м. Стаханові порушило його Конституційне право на отримання пенсії у встановленому чинним Законодавством розмірі, що і з'явилося підставою його звернення до суду.
На підставі викладеного, він, звернувшись до суду зі змінами до позову, просить:
· визнати неправомірними дії Управління Пенсійного Фонду України в м. Стаханові у зв'язку з відмовою від призначення йому пенсії, додатковій пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, у встановленому чинним Законодавством розмірі;
· зобов'язати Управління ПФУ в м. Стаханові призначити пенсію йому - ОСОБА_1, інваліду 3-ї групи по захворюванню пов'язаному з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, в розмірі - 2436 грн., - з дня звернення - 04 червня 2007 року;
· зобов'язати Управління ПФУ в м. Стаханові призначити йому додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю як особі, віднесеній до 1-ї категорії, що постраждали унаслідок Чорнобильської катастрофи в розмірі - 203 грн., - з дня звернення - 04 червня 2007 року.
У судовому засіданні позивач та його представник підтвердили змінені позовні вимоги у повному обсязі, посилаючись на вказані норми діючого законодавства України, які, на їх думку, порушує відповідач.
Представник відповідача позов не визнав та пояснив, що підтримує доводи викладені у запереченнях на позовну заяву та просить суд відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.
Представник 3 - особи надала до суду письмовий відзив, та просить в позовних вимогах відмовити.
Суд, вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов зі змінами обгрунтований та підлягає повному задоволенню з наступних підстав.
В судовому засіданні встановлено, що позивач належить до першої категорії як особа, яка
потерпіла внаслідок Чорнобильської катастрофи. .
Позивач звертався до відповідача із заявою про призначення йому пенсії у розмірі, встановленому ч. 4 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської аварії», але йому було відмовлено.
Згідно ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської аварії» розмір пенсії для інвалідів 3 групи не може бути меншою, ніж 6 мінімальних пенсій за віком. Відповідно до цього Закону, повинна призначатися додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком.
Посилання відповідача на те, що відповідно до положення Постанови Кабінету Міністрів України № 1 від 03.01.2002 р. базовим для обчислення розміру спірної пенсії по інвалідності слід брати суму - 19 грн. 91 коп. на увагу не заслуговують.
Суд вважає, що ця Постанова суперечить Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської аварії», а також раніше прийнятої на виконання цього Закону Постанові КМУ № 523 від 30 травня 1997 р. « Про затвердження нового порядку обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, й пенсій у зв'язку з втратою годувальника, внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Пізніше прийняті Постанови КМУ № 1 від 03.01.2002 р. та № 1293 від 27.12.2005 р. не містять у собі вказівок про те, що вони скасовують положення Постанови КМУ № 523 від 30 травня 1997 р.
Оскільки Постановою КМУ № 523 від 30 травня 1997 р. затверджено новий порядок обчислення спірних пенсій, то після його прийняття положення Постанови КМУ № 583 від 26 липня 1996 р. також не повинні застосовуватися, тому що вони регулювали питання обчислення пенсій до прийняття нового порядку.
На даний час ніяких змін до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської аварії», ні до вказаної Постанови в цій частині не внесено, вони є чинними, а тому закріплені в них норми повинні застосовуватися у такому вигляді, як вони викладені.
Крім того, відповідно до п. 1 та 6 ст. 92 Конституції України, ст.. 71 спеціального закону, відповідно до якого дія його положень не може призупинятися іншими законами, крім законів про внесення змін до цього Закону, а також абзацом 2 преамбули, ч.3 ст. 4, п. 2 ч. 1 ст. 8 та п.п. 13, 16 Прикінцевих положень загального закону, якими передбачено, що умови, норми та порядок пенсійного забезпечення визначаються виключно законами про пенсійне забезпечення. До приведення законодавства України у відповідність із Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону.
Згідно з рішеннями Конституційного Суду України (№ 8-рп/2005 від 11 жовтня по справі З 1-21/2005), який неодноразово розглядає проблеми, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, неприпустимістю обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція та закони України відокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них зокрема, належать громадяни, яким пенсія призначається за спеціальними законами. У рішеннях Конституційного Суду України зазначалося, що пільги, компенсації, гарантії є видом соціальної допомоги і необхідною складовою конституційного права на достатній життєвий рівень, тому звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за статтею 22 Конституції України не допускається.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 10, 11, 19, 158-163, 167 КАС України, ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської аварії», Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Законом України „Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії", Конституцією України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в м. Стаханові, 3-я особа: Головне Управління Державного Казначейства України у Луганській області про визнання неправомірними дій у зв'язку з відмовою в призначенні пенсії, - задовольнити повністю.
Визнати дії Управління Пенсійного Фонду України у м. Стаханові у зв'язку з відмовою в призначенні пенсі ОСОБА_1, - неправомірними.
Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України у м. Стаханові Луганської області зробити донарахування та перерахунок призначеної пенсії ОСОБА_1 , встановивши основну щомісячну пенсію в розмірі 6 мінімальних розмірів пенсії за віком, що становить - 2436 грн. та додаткову пенсію - 75 % мінімальної пенсії за віком, що становить -203 грн. на місяць, - з дня звернення - 04 червня 2007 року.
Термін подачі заяви про апеляційне оскарження на постанову суду протягом 10 днів з дня її проголошення, а подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом 20 днів з дня подачі заяви про апеляційне оскарження до Луганського апеляційного суду через Стахановський міський суд.