ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
21.02.2014Справа № 901/228/14
За позовом - Публічного акціонерного товариства Комерційний банк "Приватбанк", м. Дніпропетровськ,
до відповідача - Фізичної особи-підприємця Азарян Татевос Арутюновича, Ленінський район,
про стягнення 40 497, 02 грн.
Суддя С.Я. Тітков
Представники:
Від позивача - Подпльота О.В. - заступник керівника напрямку філії «Кримське регіональне управління» Публічного акціонерного товариства комерційного банку «ПриватБанк», представник за довіреністю №6096-О від 20.12.2013, паспорт серії ЕТ 407196, виданий Київським РВ у м. Сімферополі ГУ ДМС України в АР Крим від 18.12.2013.
Від відповідача - не з'явився.
СУТЬ СПОРУ:
Розглядається позов Публічного акціонерного товариства комерційного банку "Приватбанк", м. Дніпропетровськ, до Фізичної особи-підприємця Азарян Татевос Арутюновича, Ленінський район, про стягнення заборгованості за договором б/н від 19.04.2013 у розмірі 40497 грн, яка складається з 32000,00 грн. заборгованість за кредитом, 5679,54 грн. заборгованість по процентам за користування кредитом, 1377,48 грн. пеня за несвоєчасність виконання зобов'язань за договором, 1440,00 грн. заборгованість по комісії за користуванням кредитом.
Позовні вимоги мотивовані тим, що 19.04.2013 Фізичною особою-підприємцем Азарян Татевос Арутюновичем було підписано заяву про відкриття поточного рахунку, яка разом з «Умовами та правилами надання банківських послуг» та Тарифами Банку, складає договір банківського обслуговування № б/н від 19.04.2013.
Відповідно до умов зазначеного Договору Публічне акціонерне товариство Комерційний банк «Приватбанк» свої зобов'язання виконало у повному обсязі..
Відповідач своїх зобов'язань по Договору не виконав належним чином, що і стало підставою для звернення із позовною заявою до суду.
В судовому засіданні 21.02.2014 представник позивача підтримав позовні вимоги у повному обсязі та прохає суд відповідно до ст.22 Господарського процесуального кодексу України приєднати до матеріалів справи наступні документи:
- Довідку від 19.02.2014 №03.0-12.2/916 з Управління державної казначейської служби України у м. СімферополіАвтономної Республіки Крим;
- Копію витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців №207363;
- Копію виписки з 22.04.2013 по 10.02.2014 по рахунку №260030549172324;
- Копії меморіальних ордерів.
Суд долучає до матеріалів справи вищезазначені документи.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомляв, про час та місце судового засідання був проінформований належним чином рекомендованою кореспонденцією; вимог суду не виконав, відзив на позовну заяву не надав.
Відповідно до пункту 3.9.2 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011 №18 «Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції» у випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору.
Враховуючи строки розгляду справ господарськими судами України, які передбачені статтею 69 ГПК України, а також те, що явка у судове засідання є правом учасників процесу, а не їх обов'язком, суд вважає можливим розглянути дану справу за відсутністю представника відповідача за наявними у справі матеріалами.
Судовий процес фіксувався за допомогою звукозаписувального пристрою в порядку статті 81-1 Господарського процесуального кодексу України.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача та, суд
ВСТАНОВИВ:
19.04.2013 між Публічним акціонерним товариством комерційний банк «Приватбанк» (банк) та Фізичною особою-підприємцем Азарян Татевос Арутюновичем (клієнт) було підписано заяву про відкриття поточного рахунку та картку з примірниками підписів та відтиску печатки (а.с. 30).
Відповідно до заяви відповідач приєднався та зобов'язався виконувати «Умови та правила надання банківських послуг», тарифи ПриватБанку, що розміщені в мережі Інтернет, та які разом із заявою складають договір банківського обслуговування.
Відповідно до договору відповідачу було встановлено кредитний ліміт, на поточний рахунок 26003054917232 в електронному вигляді через встановлені засоби електронного зв'язку Банку і Клієнта, що визначено і врегульовано «Умовами та правилами надання банківських послуг» (а.с. 31-38).
Відповідно до пункту 3.18.1.1. «Умов та правил надання банківських послуг» кредитний ліміт на поточний рахунок надається на поповнення обігових коштів та здійснення поточних платежів клієнта, в межах кредитного ліміту. Про розмір ліміту банк повідомляє клієнта на свій вибір або в письмовій формі, або через встановлені засоби електронного зв'язку банка та клієнта.
Відповідно до пункту 3.18.1.3. «Умов та правил надання банківських послуг» кредит надається в обмін на зобов'язання клієнта щодо його повернення, сплати відсотків та винагороди.
Відповідно до пункту 3.18.1.6. «Умов та правил надання банківських послуг» ліміт може бути змінений банком в односторонньому порядку, передбаченому умовами і правилами надання банківських послуг, у разі зниження надходжень грошових коштів на поточний рахунок або настання інших факторів, передбачених внутрішніми нормативними документами банку. Підписавши угоду, клієнт висловлює свого згоду на те, що зміна ліміту проводиться банком в односторонньому порядку шляхом повідомлення клієнта на свій вибір або в письмовій формі, або через встановлені засоби електронного зв'язку банку та клієнта.
Згідно з пунктом 3.18.1.8. «Умов та правил надання банківських послуг» проведення платежів клієнта в порядку обслуговування кредитного ліміту, проводиться банком протягом одного року з моменту підписання угоди про приєднання клієнта до «Умов і правил надання банківських послуг», або у формі «Заяви про відкриття поточного рахунку та картки із зразками підписів та відбитку печатки», або в будь-якій іншій формі - «Угода».
Пунктом 3.18.1.11. «Умов та правил надання банківських послуг» передбачено, що періодом безперервного користування кредитом є період часу, на протязі якого безперервно існувало дебетове сальдо на поточному рахунку. Датою закінчення періоду безперервного користування кредитом вважається день, по закінченню якого на поточному рахунку зафіксовано нульове дебетове сальдо.
Згідно з пунктом 3.18.1.13. при порушенні клієнтом будь-якого з грошових зобов'язань, клієнт сплачує банку відсотки та пеню за користування кредитом від суми залишку непогашеної заборгованості, передбаченої дійсним розділом «Умов та правил надання банківських послуг».
Відповідно до пункту 3.18.2.2.2. клієнт зобов'язаний сплатити відсотки за весь час фактичного користування кредитом згідно з п.п. 3.18.4.1, 3.18.4.2, 3.18.4.3.
Згідно з пунктом 3.18.2.2.3. клієнт зобов'язаний проводити погашення кредиту, отриманого в межах встановленого ліміту, не пізніше строку закінчення періоду безперервного користування кредитом, встановленого пунктом 3.18.1.11.
Згідно з пунктом 3.18.2.3.4. «Умов та правил надання банківських послуг» банк має право при порушенні клієнтом будь-якого із зобов'язань, передбаченого «Умовами та правилами надання банківських послуг», змінити умови кредитування - вимагати від клієнта дострокового повернення кредиту, сплати відсотків за його користування, виконання інших зобов'язань за кредитом в повному обсязі.
Публічним акціонерним товариством комерційний банк «Приватбанк» на виконання умов договору банківського обслуговування та на підставі підписаної заяви про відкриття поточного рахунку та картки з примірниками підписів та відтиску печатки було надано Фізичній особі-підприємцю Азарян Татевосу Арутюновичу кредитний ліміт у сумі 32 000,00 грн., що підтверджується випискою по рахунку та іншими матеріалами справи.
Проте, Фізична особа-підприємець Азарян Татевос Арутюнович, умови договору виконав неналежним чином, що призвело до виникнення заборгованості по сплаті боргу, пені, процентів та комісії у загальній сумі 40 497,02 грн. за термін з 19.04.2013 по 09.12.2013.
Дослідивши представлені позивачем у підтвердження своїх доводів докази, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі з наступних підстав.
Відповідно до пункту 1 частини 2 статті 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
У відповідності зі статтею 629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Частиною 1 статті 193 Господарського кодексу України встановлено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору.
Згідно частини першої статті 509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Згідно статей 525, 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Статтею 530 Цивільного кодексу України обумовлено, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
В ході розгляду справи судом встановлено, що всупереч умов договору, приписам Цивільного та Господарського кодексів України відповідач допустив односторонню відмову від виконання зобов'язань по договору банківського обслуговування, укладеного на підставі підписаної 19.04.2013 заяви про відкриття поточного рахунку в частині сплати заборгованості по кредиту в розмірі 32 000,00 грн., тоді як відповідно частини 7 статті 193 Господарського кодексу України не допускається одностороння відмова від виконання зобов'язань, крім випадків, передбачених законом.
Відсотки за користування кредитом відповідачу нараховано з 31.05.2013.
В погашення тіла кредиту боржник перерахував 2122,09 грн. - 17.05.2013, 1720,00 грн. - 24.05.2013, 232,99 грн. - 06.06.2013, 409,31 грн. - 26.07.2013.
Але з 29.07.2013 погашення тіла кредиту не здійснювалось та борг у сумі 32 000,00 грн. не погашені.
Таким чином, позовні вимоги про стягнення заборгованості за кредитом в сумі 32 000,00 грн. підтверджуються матеріалами справи, визнаються відповідачем, обґрунтовані та підлягають задоволенню.
Позовна вимога про стягнення з відповідача 5 679,54 грн. заборгованості по відсоткам за користування кредитом, а також 1 440,00 грн. заборгованості по комісії за користування кредитом станом на 09.12.2013 підтверджується розрахунком позивача, який відповідачем не оскаржено.
Згідно з пунктом 3.18.4.1. «Умов та правил надання банківських послуг» встановлено, що за користування кредитом в період з дати виникнення дебетового сальдо на поточному рахунку клієнта при закритті банківського дня клієнт сплачує відсотки, виходячи з відсоткової ставки, розмір якої залежить від строку користування кредитом (диференційована відсоткова ставка).
За період користування кредитом з моменту виникнення дебетового сальдо до дати обнулення дебетового сальдо в одну з дат з наступного 20-го до 25-го числа місяця, розрахунок відсотків здійснюється за відсотковою ставкою в розмірі, 0% річних від суми залишку непогашеної заборгованості (пункт 3.18.4.1.1. «Умов та правил надання банківських послуг»).
При необнуленні дебетового сальдо в одну з дат періоду, в якому дебетове сальдо підлягає обнуленню, протягом 90 днів з останньої дати періоду в якому дебетове сальдо підлягало обнуленню, клієнт сплачує банку за користування кредитом відсотки в розмірі 24% річних, починаючи з останньої дати періоду, в яку дебетове сальдо підлягало обнулінню (пункт 3.18.4.1.2. «Умов та правил надання банківських послуг»).
У випадку непогашення кредиту протягом 90 днів з дати закінчення періоду в якому дебетове сальдо підлягало обнуленню, починаючи з 91-го дня після дати закінчення періоду, в якому дебетове сальдо підлягало обнуленню, кредит вважається простроченим, а грошові зобов'язання клієнта щодо погашення заборгованості вважаються порушеними. При порушенні клієнтом будь-якого з грошового зобов'язання клієнт сплачує банку відсотки за користування кредитом у розмірі 48 % річних від суми залишку непогашеної заборгованості. У разі порушення клієнтом будь-якого з грошових зобов'язань та при реалізації права банку на встановлення іншого строку повернення кредиту передбаченого умовами і правилами надання банківських послуг, клієнт сплачує банку пеню у розмірі 0,1315% від суми залишку непогашеної заборгованості за кожен день прострочення. Сплата пені здійснюється з дня, наступного за датою порушення зобов'язань (пункт 3.18.4.1.3. «Умов та правил надання банківських послуг»).
Згідно з пунктом 3.18.4.1.4. «Умов та правил надання банківських послуг» під «непогашенням кредиту» мається на увазі невиникнення на поточному рахунку нульового дебетового сальдо при закритті банківського дня.
Відповідно до пункту 3.18.4.9. «Умов та правил надання банківських послуг» розрахунок відсотків за користування кредитом проводиться щодня, починаючи з дати утворення на поточному рахунку дебетового сальдо при закритті банківського дня, за кількість днів користування кредитними коштами, виходячи з 360 днів у році. Розрахунок відсотків проводиться до повного погашення заборгованості за кредитом, на суму залишку заборгованості за кредитом. День повернення кредиту в часовий інтервал нарахування відсотків не включається. Нарахування процентів здійснено з 31.05.2013 по 09.12.2013 та складає 5679,54 грн. яка і підлягає стягненню з відповідача.
Згідно з пунктом 3.18.4.4. клієнт сплачує банку винагороду за використання ліміту у відповідності з п.п.3.18.1.6., 3.18.2.3.2. 1-го числа кожного місяця у розмірі 0,9% від суми максимального сальдо кредиту, який існував на кінець банківського дня за попередній місяць, у порядку, передбаченому «Умовами та правилами надання банківських послуг» та Правилами надання банківських послуг. Клієнт доручає банку здійснювати списання винагороди зі своїх рахунків. Сплата винагороди здійснюється у гривні.
Заборгованість по комісії за користування кредитом складає 1440,00 грн. які і підлягають стягненню з відповідача.
Згідно статей 230, 231 Господарського кодексу України у разі порушення правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити штрафні санкції (неустойка, штраф, пеня). Штрафні санкції за порушення грошових зобов'язань встановлюються у відсотках, розмір яких визначається обліковою ставкою Національного банку України, за увесь час користування чужими коштами, якщо інший розмір відсотків не передбачено законом або договором.
У відповідності до частини шостої статті 232 Господарського кодексу України нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано.
Відповідно до пункту 3.18.5.1. «Умов та правил надання банківських послуг» при порушенні клієнтом будь-якого із зобов'язань по сплаті відсотків за користування кредитом, термінів повернення кредиту, винагороди, клієнт сплачує банку за кожний випадок порушення пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, яка діяла в період, за який сплачується пеня, (в % річних) від суми простроченого платежу за кожний день прострочення платежу. А в разі реалізації банком права на встановлення іншого строку повернення кредиту, клієнт сплачує банку пеню у розмірі, зазначеному в пункті 3.18.4.1.3. умов від суми заборгованості за кожен день прострочення.
Згідно з пунктом 3.18.5.4. «Умов та правил надання банківських послуг» нарахування неустойки за кожний випадок порушення зобов'язань здійснюється протягом 3 років з дня, коли відповідне зобов'язання мало бути виконано клієнтом.
Позивачем, станом на 09.12.2013, нараховано відповідачу 1 377,48 грн. пені за несвоєчасність виконання зобов'язань за договором за термін з 13.05.2013 по 09.12.2013 за кожний випадок порушення.
Враховуючи наявність доказів порушення відповідачем умов договору щодо строків сплати, передбачених умовами кредитного договору, позовні вимоги про стягнення з відповідача 1 377,48 грн. пені за несвоєчасність виконання зобов'язань по договору обґрунтовані та підлягають задоволенню.
Судовий збір покладається на відповідача відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України.
За згодою представника позивача у судовому засіданні оголошені вступна та резолютивна частини рішення.
Вступна та резолютивна частини рішення оголошені в судовому засіданні 21.02.2014.
Повний текст рішення складено 26.02.2014.
Керуючись ст.ст. 49, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Фізичної особи-підприємця Азарян Татевоса Арутюновича (вул. Юних Героїв, будинок 8, с. Красногірка, Ленінський район, Автономна Республіка Крим, 98233, ИИН 2721722257) на користь Публічного акціонерного товариства Комерційний банк "Приватбанк"(вул. Набережна Перемоги, будинок 50, Жовтневий район, м. Дніпропетровськ, Україна, 49094, код ЄДРПОУ 14360570) заборгованість у розмірі 40497,02 грн. у тому числі 32 000,00 грн. - заборгованість за кредитом, 5 679,54 грн. - заборгованість по процентам за користування кредитом, 1 377,48 грн. - пеня за несвоєчасність виконання зобов'язань за договором, 1 440,00 грн. - заборгованість по комісії за користування кредитом та 1720,50 грн. судового збору.
Видати наказ після набрання рішенням Господарського суду Автономної Республіки Крим законної сили.
Суддя С.Я. Тітков