Судове рішення #35518160

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ


ПОСТАНОВА

Іменем України


28 січня 2014 р. Справа №2а-13486/12/0170/10


Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі:

головуючого судді - Кудряшової А.М.,

секретар судового засідання - Золоткова Г.Ю.,

за участю представників сторін:

від позивача - ОСОБА_1, довіреність від 05.07.2013 року;

від відповідачів - не з'явився;

від третьої особи (Привітненська сільська рада) - не з'явився;

від третьої особи (ОСОБА_2) - не з'явився;

від третьої особи (Державне підприємство «Кримський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою») - Агафонова Л.Л., довіреність від 20.01.2014 року

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом ОСОБА_4

до Кіровської районної державної адміністрації АР Крим, Відділу Держземагентства у Кіровському районі АР Крим,

третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: ОСОБА_2, Привітненської сільської ради, Державного підприємства «Кримський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою»

про визнання протиправним та скасування розпорядження, спонукання до виконання певних дій,


ВСТАНОВИВ:


ОСОБА_4 звернулась до Окружного адміністративного суду АР Крим з позовом до Кіровської районної державної адміністрації АР Крим, Відділу державного комітету України із земельних ресурсів у Кіровському районі АР Крим, в якому, з урахуванням уточнених вимог, просить:

- визнати протиправним та скасувати розпорядження Кіровської районної державної адміністрації АР Крим № 1085-р від 28 грудня 2004 року в частині передачі у власність ОСОБА_2 земельної ділянки площею 2,2429 га;

- зобов'язати Відділ Держземагентства у Кіровському районі АР Крим внести зміни до Державного земельного кадастру шляхом скасування в Поземельній книзі відомостей про реєстрацію в Книзі записів та реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі, за №010500903096 державного акта серії КМ №018245 на право власності на земельну ділянку, виданого на ім'я ОСОБА_2 на земельну ділянку площею 2,2429 га, розташованої на території Привітненської сільської ради Кіровського району АР Крим за адресою: лот №9, ділянка 1.

Позовні вимоги мотивовані тим, що згідно з розпорядженням Кіровської районної державної адміністрації №1006-р від 06.11.2007 року ОСОБА_4 на праві власності належить земельна ділянка площею 2,2429 га, розташована на території Привітненської сільської ради Кіровського району АР Крим за адресою: лот №9, ділянка 1, кадастровий номер ділянки №0121683400:04:001:0761, яка раніше була паєм в СГП «Каштанівка» села Привітне Кіровського району та належала її матері ОСОБА_5 на підставі сертифікату КМ №001654 від 03.06.1998 року. Позивачу стало відомо, що розпорядженням Кіровської районної державної адміністрації належну їй ділянку передано у користування гр. ОСОБА_2, на підставі чого був виданий державний акт. Позивач вважає, що вказане розпорядження відповідача суттєво порушує його право власності на земельну ділянку, у зв'язку із чим є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.

Представник позивача під час розгляду справи заявлені вимоги підтримав у повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені у позовній заяві.

Представник Державного підприємства «Кримський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» під час розгляду справи проти задоволення адміністративного позову заперечував з підстав, викладених у письмових запереченнях та доповненнях.

Відповідачі та треті особи будучи завчасно та належним чином повідомленими про дату, час та місце розгляду справи, в судове засідання не з'явились, про причини неявки суд не повідомили, від Кіровської районної державної адміністрації АР Крим надійшло клопотання про розгляд справи за відсутністю їх представника.

Враховуючі думку представника позивача, який не заперечував проти розгляду справи за відсутністю відповідачів, приймаючі до уваги клопотання відповідача про розгляд справи за його відсутністю, а також, що в матеріалах справи достатньо доказів для з'ясування обставин по справі, керуючись ст.128 КАС України, вважає можливим розглянути справу на підставі наявних доказів за відсутності представників відповідачів та третіх осіб.

Заслухавши пояснення учасників процесу, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору, судом встановлено наступне.

Розпорядженням Кіровської районної державної адміністрації від 26.09.2006 року №858-р надано дозвіл гр. ОСОБА_4 на виготовлення технічної документації з передачі у власність земельної ділянки (паю) із земель колективної власності СГП "Каштанівка", на полі № 9, розташованих поза межами населених пунктів, що має сертифікат на земельну частку (пай) серії КМ № 001654 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (а.с.20).

Розпорядженням Кіровської районної державної адміністрації від 06.11.2007 року №1006-р затверджено технічну документацію з передачі у власність гр. ОСОБА_4 земельної ділянки (паю) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, передано земельну ділянку площею 2,2429 га ріллі на лоті №9, розташованої поза межами населених пунктів Привітненської сільської ради, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (а.с.19).

На підставі розпорядження Кіровської районної державної адміністрації від 06.11.2007 року №1006-р ОСОБА_4 видано державний акт серії ЯЕ №808410 на право власності на земельну ділянку площею 2,2429 га, що розташована на території Привітненської сільської ради Кіровського району АР Крим для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер земельної ділянки 0121683400:04:001:0761 (а.с.5).

Вказаний державний акт було зареєстровано у Книзі записі реєстрації державних актів на право власності на землю за №010800901244.

З матеріалів справи слідує, що вказана земельна ділянка раніше була паєм в СГП «Каштанівка» села Привітне Кіровського району та належала на підставі сертифікату КМ №001654 від 03.06.1998 року, виданого Кіровською районною державною адміністрацією її матері ОСОБА_5, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 року.

На підставі розпорядження Кіровської районної державної адміністрації № 1085-р від 28.12.2004 року ОСОБА_2 видано державний акт серії КМ №018245 на право власності на земельну ділянку площею 2,2429 га, що розташована на території Привітненської сільської ради Кіровського району АР Крим для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер земельної ділянки 0121683400:04:001:00071 (а.с.36).

Позивач вважає, що вказане розпорядження Кіровської районної державної адміністрації № 1085-р від 28.12.2004 року в частині передачі у власність ОСОБА_2 земельної ділянки площею 2,2429 га, суттєво порушує його право власності на земельну ділянку, яку передано у користування іншій особі, у зв'язку із чим воно є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.

При вирішенні зазначеного спору, суд виходив із наступного.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи влади зобов'язані здійснювати свої функції, виключно на підставі, у спосіб, в межах повноважень, визначених законом.

Відповідно до частини 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Суд з'ясовує, чи використане повноваження, надане суб'єкту владних повноважень, з належною метою; обґрунтовано, тобто вчинено через вмотивовані дії; безсторонньо, тобто без проявлення неупередженості до особи, стосовно якої вчиняється дія; добросовісно, тобто щиро, правдиво, чесно; розсудливо, тобто доцільно з точки зору законів логіки і загальноприйнятих моральних стандартів; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, тобто з рівним ставленням до осіб; пропорційно та адекватно; досягнення розумного балансу між публічними інтересами та інтересами конкретної особи.

Пунктом 2 статті 21 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" та пунктом "а" ст. 17 Земельного кодексу України, передбачено, що місцеві державні адміністрації уповноважені розпоряджається землями державної власності відповідно до закону.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» право на земельну частку (пай) мають: колишні члени колективних сільськогосподарських підприємств, сільськогосподарських кооперативів, сільськогосподарських акціонерних товариств, у тому числі створених на базі радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств, а також пенсіонери з їх числа, які отримали сертифікати на право на земельну частку (пай) у встановленому законодавством порядку; громадяни - спадкоємці права на земельну частку (пай), посвідченого сертифікатом; громадяни та юридичні особи України, які відповідно до законодавства України набули право на земельну частку (пай).

Згідно зі ст.9 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» розподіл земельних ділянок у межах одного сільськогосподарського підприємства між власниками земельних часток (паїв), які подали заяви про виділення належних їм земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості), проводиться відповідною сільською, селищною, міською радою чи районною державною адміністрацією за місцем розташування земельних ділянок на зборах власників земельних часток (паїв) згідно з проектом землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв).

Розподіл земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв) у межах одного сільськогосподарського підприємства проводиться за згодою не менш як двох третин власників земельних часток (паїв), а за її відсутності - шляхом жеребкування.

Результат розподілу земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв) у межах одного сільськогосподарського підприємства оформляється відповідним протоколом, що підписується власниками земельних часток (паїв), які взяли участь у їх розподілі. До протоколу про розподіл земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв) додаються проект землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв), список осіб, які взяли участь у їх розподілі.

Протокол про розподіл земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв) затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою чи районною державною адміністрацією і є підставою для прийняття рішення щодо виділення земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості) та видачі державних актів на право власності на земельну ділянку власникам земельних часток (паїв).

Матеріали щодо розподілу земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв) зберігаються у відповідній сільській, селищній, міській раді за місцем проживання більшості власників земельних часток (паїв) та в районному відділі земельних ресурсів.

Як вбачається з матеріалів справи, розпорядженням Кіровської районної державної адміністрації АРК від 20.12.2004 року №1038-р «Про затвердження «Протоколу зібрання колективу СГП «Каштанівка» від 26.10.2004 року №5 та дозволу і виробництва робіт по виготовленню технічної документації, що засвідчує право власності громадян на земельні ділянки (паї) для ведення товарного сільгоспвиробництва» надано дозвіл на виробництво робіт з виготовлення технічної документації, згідно схеми розподілу земель СГП «Каштанівка» громадянам, згідно додатку, які мають сертифікати за земельну частку (пай).

Матеріали справи свідчать, що протоколом рішення загальних зборів СГП «Каштанівка» від 26.10.2004 року №5, затвердженого Привітненською сільською Радою та Розпорядженням Кіровської районної державної адміністрації АРК № 1038-р від 28 грудня 2004 року, земельна ділянка №1, розташована на лоті №9 за результатами жеребкування надана ОСОБА_2.

Розпорядженням Кіровської районної державної адміністрації АРК № 1085-р від 28 грудня 2004 року затверджено технічну документацію з передачі у власність 55 громадянам, згідно з додатком, земельних ділянок (паїв) для ведення товарного сільгоспвиробництва (а.с.16).

Згідно з додатком до розпорядження № 1085-р від 28.12.2004 року «Список громадян на отримання державних актів на право власності на земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва заміть сертифікатів на право на земельні частки (паї)», земельна ділянка площею 2,2429 га (лот 9) передано у власність ОСОБА_2 (а.с.17-18).

На підставі розпорядження Кіровської районної державної адміністрації №1085-р від 28.12.2004 року ОСОБА_2 видано державний акт серії КМ №018245 на право власності на земельну ділянку площею 2,2429 га, що розташована на території Привітненської сільської ради Кіровського району АР Крим для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер земельної ділянки 0121683400:04:001:00071 (а.с.36).

Разом із тим, суд вважає за необхідне звернути увагу на обставини, які стали підставою для отримання права власності на спірну земельну ділянку ОСОБА_4.

Згідно п. 2 Указу Президента України «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям» від 8 серпня 1995 року № 720/95, право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства, відповідно до списку, що додається до державного акту на право колективної власності на землю.

Так, на підставі рішення Кіровської районної державної адміністрації АР Крим від 01.06.1998 року №342-р громадянці України, члену колективного сільськогосподарського кооперативу «Каштанівка» ОСОБА_5 03.06.1998 року видано сертифікат на право на земельну частку (пай) у землі, яка перебуває у колективній власності КСП «Каштанівка» розміром 1,73 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (в місцевості) вартістю 11554,00 гривень.

Суд зазначає, що право на вказану земельну ділянку на підставі Свідоцтва про право на спадщину було передано ОСОБА_4 (а.с.75).

Таким чином, спірна земельна ділянка належала матері позивача у вигляді паю (земельної частки) та після смерті ОСОБА_5 входила в спадкову масу позивача.

Отже, на момент видання розпорядження Кіровської районної державної адміністрації АР Крим № 1085-р від 28 грудня 2004 року, право на отримання вказаної земельної ділянки належало спадкоємиці за заповітом ОСОБА_4.

Тобто, під час проведення жеребкування та розподілу земельних ділянок членам колективного сільськогосподарського кооперативу «Каштанівка» здійснювалось відповідачем без врахування права ОСОБА_4, як спадкоємця за заповітом, на пай та, як наслідок, на земельну ділянку.

Суд також зазначає, що документи, які підтверджують право ОСОБА_5 на пай, а отже і на земельну ділянку, не були оскаржені чи скасовані, а отже є законними. Видане ОСОБА_4 свідоцтво про право власності на спадщину також є чинним.

Так, на підставі Свідоцтва про право власності на спадщину за законом було розроблено відповідний проект землеустрою, Кіровською районною державною адміністрацією АР Крим видано розпорядження №1006-р від 06.11.2007 року та позивачу видано державний акт про право власності на землю.

Право громадян на приватизацію земельних ділянок для ведення товарного сільського виробництва передбачені ст.ст.116, 118, 121 Земельного кодексу України. Частиною 1 ст.116 Земельного кодексу України передбачено, що право власності громадян (в порядку приватизації) виникає у разі передачі земельних ділянок, що перебувають у державній та комунальній власності. На момент прийняття оскаржуваного розпорядження, ОСОБА_4, як спадкоємиця вже мала право на отримання даної земельної ділянки за заповітом.

Таким чином, враховуючи, що під час розподілу земельних ділянок членам колективного сільськогосподарського кооперативу «Каштанівка» відповідачем не було враховано законне права ОСОБА_4 на земельну ділянку, суд дійшов висновку, що розпорядження Кіровської районної державної адміністрації АР Крим № 1085-р від 28 грудня 2004 року в частині передачі у власність ОСОБА_2 земельної ділянки площею 2,2429 га є протиправним та підлягає скасуванню.

Приймаючи до уваги, що державний акт серії КМ №018245 про право власності на землю на ім'я ОСОБА_2 було видано на підставі даного розпорядження, суд вважає, що для забезпечення відновлення порушеного права ОСОБА_4 на земельну ділянку необхідно визнати протиправним та скасувати розпорядження Кіровської районної державної адміністрації АР Крим № 1085-р від 28 грудня 2004 року в частині передачі у власність ОСОБА_2 земельної ділянки площею 2,2429 га, а також зобов'язати Відділ Держземагентства у Кіровському районі АР Крим вчинити дії щодо внесення змін до Державного земельного кадастру шляхом скасування в Поземельній книзі відомостей про реєстрацію в Книзі записів та реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі, за №010500903096 державного акта серії КМ №018245 на право власності на земельну ділянку, виданого на ім'я ОСОБА_2 на земельну ділянку площею 2,2429 га, розташованої на території Привітненської сільської ради Кіровського району АР Крим за адресою: лот №9, ділянка 1.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач як суб'єкт владних повноважень не надав суду достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його заперечення і не довів правомірності оскаржуваного розпорядження.

Таким чином, враховуючи безпідставність розпорядження Кіровської районної державної адміністрації АР Крим № 1085-р від 28 грудня 2004 року в частині передачі у власність ОСОБА_2 земельної ділянки площею 2,2429 га суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Під час прийняття постанови суд, зокрема, вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати (стаття 161 Кодексу адміністративного судочинства України).

Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

За таких обставин, враховуючи, що суд задовольнив позовні вимоги, суд вважає за доцільним стягнути на користь позивача судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 32,19 гривень.

Під час судового засідання, яке відбулось 28.01.2014 року, були оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Відповідно до ст. 163 КАСУ постанову складено 31.01.2014 року.

З урахуванням викладеного, керуючись ст. ст. 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -


ПОСТАНОВИВ:


1. Адміністративний позов задовольнити.

2. Визнати протиправним та скасувати розпорядження Кіровської районної державної адміністрації АР Крим № 1085-р від 28 грудня 2004 року в частині передачі у власність ОСОБА_2 земельної ділянки площею 2,2429 га.

3. Зобов'язати Відділ Держземагентства у Кіровському районі АР Крим вчинити дії щодо внесення змін до Державного земельного кадастру шляхом скасування в Поземельній книзі відомостей про реєстрацію в Книзі записів та реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі, за №010500903096 державного акта серії КМ №018245 на право власності на земельну ділянку, виданого на ім'я ОСОБА_2 на земельну ділянку площею 2,2429 га, розташованої на території Привітненської сільської ради Кіровського району АР Крим за адресою: лот №9, ділянка 1.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.



Суддя Кудряшова А.М.









Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація