Справа № 105/5324/13-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"31" жовтня 2013 р. м. Джанкой
Джанкойський міськрайонний суд Автономної Республіки Крим
у складі головуючого-судді - Логвінко О.А.
при секретарі - Фатькіні О.В. ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративною позовною заявою ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Джанкойському районі АРК про визнання дій неправомірними, про визнання права на перерахунок пенсії, про зобов'язання здійснити дії по перерахунку та виплаті недоотриманої пенсії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративною позовною заявою до УПФУ в Джанкойському районі про визнання дій неправомірними, про визнання права на перерахунок пенсії, про зобов'язання здійснити дії по перерахунку та виплаті недоотриманої пенсії, мотивуючи свої вимоги тим, що він є пенсіонером і перебуває на обліку в УПФУ в Джанкойському районі. З 06.05.2007 року йому призначена пенсія за віком. Але він продовжує працювати, сплачуючи усі обов'язкові платежі зі свого заробітку, у тому числі в УПФУ. 15.07.2009 року він звернувся до УПФУ з заявою про проведення перерахунку пенсії за період з 06.05.2007 року по червень 2009 року, з урахуванням стажу та заробітної плати. Відповідач здійснив перерахунок пенсії з 01.07.2009 по 09.02.2010 року з застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески за попередній 2008 рік з урахуванням сплачених сум, на підставі постанови Джанкойського міськрайонного суду АР Крим від 09.02.2010 року. За даною постановою він отримав суму перерахунку у розмірі 4714,23 грн. В 2013 році він знов звернувся до відповідача, вказавши, що перерахунок проведений невірно. Але в перерахунку йому було відмовлено. Вважає, що дії відповідача по відмові в перерахунку пенсії з застосуванням показника за 2008 рік є неправомірними. Він має право на перерахунок пенсії з урахування страхового стажу з застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески за попередній 2008 рік з урахуванням сплачених сум. Просить позов задовольнити, визнати за ним право на перерахунок пенсії з урахування страхового стажу з застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески за попередній 2008 рік і щомісячну доплату згідно перерахунку пенсії; зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії відповідно до ч. 4 ст. 42 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 15.07.2009 року і здійснювати доплату до виникнення передбачених законом підстав для подальшого перерахунку пенсії.
До початку розгляду справи по суті позивач подав заяву про уточнення позовних вимог, в якій просив визнати дій Управління Пенсійного фонду України в Джанкойському районі по відмові в перерахунку пенсії неправомірними, визнати за ним право на перерахунок пенсії з урахуванням стажу з застосуванням середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески і яка враховується відповідно до Закону для обчислення пенсії за попередній 2008 календарний рік, і щомісячну доплату згідно перерахунку пенсії; зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії відповідно до ч. 4 ст. 42 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 10.03.2010 року і здійснювати щомісячну виплату до виникнення передбачених законом підстав для подальшого перерахунку пенсії.
У судовому засіданні позивач уточнені позовні вимоги підтримав повністю з підстав викладених в позовній заяві. Додатково пояснив, в 2007 році йому була призначена пенсія за віком. Проте він продовжував працювати. В 2009 році він звернувся до УПФУ з заявою, щодо проведення перерахунку пенсії по стажу та заробітної платі. Перерахунок був проведений, але з застосування показника заробітної плати за 2007 рік. Оскільки він вважав такій перерахунок неправильним, і відповідач мав застосувати показник заробітної плати за 2008 рік, тобто рік що передував перерахунку, він звернувся до Джанкойського міськрайонного суду. Постановою Джанкойського міськрайонного суду були задоволені його вимоги, відповідача було зобов'язано здійснити перерахунок пенсії з застосування показника за 2008 рік за період з 01.07.2009 року по 09.02.2010 року. Відповідач здійснив такий перерахунок. А з березня 2010 року його пенсія знов зменшилася, відповідач продовжував застосовувати показник за 2007 рік. З цього приводу він звернувся до відповідача з проханням провести перерахунок пенсії з застосуванням показника за 2008 рік, але отримав відмову. Просив позов задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позову заперечувала, подала письмові заперечення проти позову.
Матеріалами справи та дослідженими у судовому засіданні доказами встановлені такі факти та відповідні правовідносини.
Пенсійним посвідченням серії НОМЕР_1 підтверджено що ОСОБА_1 з 19.06.2007 року є пенсіонером і отримує пенсію за віком (а.с.6).
Згідно запису № 22 трудової книжки ОСОБА_1 25.02.2011 року звільнений за власним бажанням в зв'язку з виходом на пенсію за віком.
Згідно витягу з протоколу № 160253 від 03.07.2013 року ОСОБА_1 відмовлено в перерахунку пенсії з 10.02.2010 року з застосуванням показника середньої заробітної плати за 2008 рік, так як п. 4 ст. 42 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не передбачає такого перерахунку (а.с.4).
Постановою Джанкойського міськрайонного суду АР Крим по справі № 2-а-239/2010/0105 від 09.02.2010 року позовні вимоги ОСОБА_1 задоволені, у тому числі щодо зобов'язання УПФУ в Джанкойському районі здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.07.2009 року із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу і цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» враховується для обчислення пенсії за попередній 2008 рік. Нарахування та виплату пенсії з застосуванням даного показника здійснити в період з 01.07.2009 року по 09.02.2010 року.
Дана постанова набрала законної сили 25.05.2011 року.
Зі слів позивача постанова, у тому числі в частині зазначеного періоду не оскаржувалася.
Позивач вважає, що з 10.03.2010 року він має право на подальший перерахунок пенсії з застосуванням показника заробітної плати за 2008 рік. Проте це право відповідачем не визнається.
Суд, заслухавши пояснення позивача, представників сторін, дослідивши письмові докази вважає, що вимоги позивача не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в УПФУ Джанкойського району, де одержує пенсію за віком з 2007 року.
Оскільки позивач після призначення пенсії продовжував працювати в 2009 році звернувся до відповідача з проханням провести перерахунок пенсії з урахуванням стажу та заробітної плати. Перерахунок був зроблений, але з застосуванням показника заробітної плати за 2007 рік, тобто показника встановленого на рік обчислення пенсії.
Не погодившись з даним позивач звернувся до Джанкойського міськрайонного суду з адміністративною позовною заявою. Постановою Джанкойського міськрайонного суду АР Крим по справі № 2-а-239/2010/0105 від 09.02.2010 року позовні вимоги позивача були задоволені. Було зобов'язано УПФУ в Джанкойському районі здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.07.2009 року по 09.02.2010 року із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу і цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» враховується для обчислення пенсії за попередній 2008 рік.
Позивач вважає, що в силу ч. 4 ст. 42 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» має право на перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу з застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески за попередній 2008 рік і щомісячну доплату згідно перерахунку пенсії.
Суд не погоджується з такими твердженнями позивача.
Частиною 4 ст. 42 Закону № 1058-ІУ встановлено, що в разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після її призначення. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.
Аналіз наведеної норми дає підстави вважати, що показник заробітної плати для перерахунку пенсії визначається за двома можливими методами за вибором пенсіонера.
За першим методом розрахунок пенсії здійснюється із тієї заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія.
При застосуванні другого методу змінюються лише ті показники розрахунку заробітної плати, на які здійснюється посилання у цій нормі (за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 № 1058-ІУ).
За змістом частини першої статті 40 цього Закону для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.
Слова "за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року" означають, що враховується вся заробітна плата, у тому числі і та, яку отримував пенсіонер після призначення пенсії.
Заробітна плата для обчислення пенсії в обох випадках розраховується за формулою, наведеною в частині другій статті 40 Закону № 1058-ІУ: Зп = Зс х (Ск : К), де:
Зп -заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;
Зс -середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії;
Ск -сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn);
К -кількість місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати (доходу) застрахованої особи (абзаци другий -шостий частини другої статті 40 Закону № 1058-IV).
Частиною четвертою статті 42 зазначеного Закону у редакції Закону від 9 липня 2003 року № 1058-IV визначено, що у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.
Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.
Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.
Аналіз частини четвертої статті 42 Закону № 1058-IV свідчить, що при перерахунку пенсії застосовується заробітна плата (дохід) пенсіонера, яку він отримував до призначення пенсії, або яку він отримував за період роботи, який є періодом страхового стажу.
З огляду на викладене під час перерахунку пенсії у формулі Зп = Зс х (Ск : К) змінюються лише показники Ск та К. Зокрема, у величину Ск додаються коефіцієнти заробітної плати (доходу) за кожен місяць страхового стажу, який став підставою для перерахунку пенсії. Що ж стосується показника К, то він збільшується кількістю додаткових місяців страхового стажу. Решта показників залишається без змін.
Отже, частина четверта статті 42 Закону № 1058-IV не встановлює обмеження можливості працюючого пенсіонера скористатись правом на перерахунок пенсії в будь-який час після її призначення, однак містить застереження, що наступний перерахунок пенсії може бути проведений не раніш як через два роки після здійснення попереднього. При цьому під час перерахунку пенсії величина середньої заробітної плати (доходу) враховується та, яка використовувалася під час призначення пенсії.
Згідно із Законом України від 19 грудня 2006 року № 489-V "Про Державний бюджет України на 2007 рік" дію частини четвертої статті 42 зупинено на 2007 рік.
Підпунктом "б" підпункту 9 пункту 35 розділу II Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", який набрав чинності з 1 січня 2008 року, абзац четвертий частини другої статті 40 Закону № 1058-IV було викладено в новій редакції:
"Зс (середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади у галузях статистики, економіки, праці та соціальної політики і фінансів".
Цим же Законом (підпункт "б" підпункту 10 пункту 35 розділу II) частину четверту статті 42 викладено в такій редакції: "У разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону. У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менше ніж 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії провадиться не раніше як через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію".
Разом з цим, рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року №10-рп/2008, зокрема, положення підпункту "б" підпункту 9, підпункту "б" підпункту 10 пункту 35 розділу II Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).
Таким чином, з 22 травня 2008 року відновили дію положення частини другої статті 40 та частини четвертої статті 42 Закону № 1058-IV у первинній його редакції, які й підлягають застосуванню.
Окрім того, 28 травня 2008 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 530 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян", якою встановлено порядок перерахунку пенсій особам, які після її призначення продовжували працювати, відмінний від того порядку, який визначений частиною четвертою статті 42 Закону №1058-IV у редакції Закону від 9 липня 2003 року.
Отже, виходячи із загальних засад пріоритетності законів над іншими підзаконними нормативними актами застосуванню підлягає Закон № 1058-IV, а саме нормативні положення статті 42 цього Закону, що діяли в редакції до скасування змін, внесених за Законом України від 28 грудня 2007 року №107-VI "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", та були і залишаються чинними на момент проведення перерахунку пенсії.
Виходячи з буквального тлумачення частини другої статті 40 Закону № 1058-ІУ цей показник повинен бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії.
Зважаючи на те, що пенсіонер має право обрати метод обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії, у тому числі і з урахуванням заробітної плати, яку він отримував до моменту перерахунку пенсії, але не має права вимагати застосування показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії, управління ПФУ обґрунтовано відмовило позивачу у застосуванні показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2008 рік.
Як зазначалося вище, під час перерахунку пенсії величина середньої заробітної плати (доходу) враховується та, яка використовувалася під час призначення пенсії.
Аналогічна правова позиція вже була висловлена Верховним Судом України у постановах від 20 березня 2012 року (справа № 21-62а 12), від 21 березня 2012 року (справи №№ 21-456а 11, 21-2а12, 21-9а12).
За таких обставин позовні вимоги не підлягають задоволенню повністю, олскільки судом не встановлено не правомірних дій з боку відповідача та наявності порушеного права позивача.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст.2,11,69-71,86,ст.ст.158-163, 167 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Джанкойському районі АРК про визнання дій неправомірними, про визнання права на перерахунок пенсії, про зобов'язання здійснити дії по перерахунку та виплаті недоотриманої пенсії - відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Джанкойськийміськрайонний суд Автономної Республіки Крим шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня проголошення постанови. У разі застосування судом частини 3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмового провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя О. А. Логвінко