Судове рішення #35700712

Справа № 122/759/14-ц

Провадження по справі 2/122/558/14


Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И


06 березня 2014 року м. Сімферополь

Залізничний районний суд м. Сімферополя Автономної Республіки Крим у складі:

головуючого судді - Шильнова М.О.,

при секретарі - Іоновій А.О.,

за участю адвоката - ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Сімферополі цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3, в інтересах ОСОБА_4, третя особа Сімферопольська районна державна нотаріальна контора про надання додаткового строку для звернення до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини, -

ВСТАНОВИВ :

ОСОБА_2, звернулась до суду з позовом до ОСОБА_3, в інтересах ОСОБА_4, третя особа Сімферопольська районна державна нотаріальна контора про надання додаткового строку для звернення до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини.

Позовні вимоги мотивовані тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 року помер її син ОСОБА_6, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1, яке видане Центральним відділом державної реєстрації актів цивільного стану СМУЮ АРК. Після його смерті відкрилась спадщина на об'єкти нерухомого майна та вклад у Ощадбанку. Маючи намір прийняти спадщину, вона звернулась до Сімферопольської районної державної нотаріальної контори із відповідною заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_6 Листом Сімферопольської районної державної нотаріальної контори від 20.12.2013 року їй було повідомлено про пропущення встановленого законодавством строку для прийняття спадщини. Як на причину поважності пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини, посилається на ту обставину, що незадовго до смерті сина помер її чоловік, все це негативно вплинуло на її психологічний та фізичний стан, у серпні та жовні 2012 року у неї сталися інсульти та вона тривалий час перебувала на лікуванні та їй була встановлена перша група інвалідності.

Позивач до судового засідання не з'явилась, про день, час та місце розгляду справи сповіщена належним чином.

Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнав та просив відмовити у їх задоволенні у повному обсязі.

Представник третьої особи до судового засідання не з'явився, надав на адресу суду листа, у якому просив розглянути справу без присутності представника.

Суд, заслухавши думку адвоката позивача, вислухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані докази в їх сукупності, знаходить позовні вимоги не підлягаючими задоволенню, по наступних підставах.

Частиною 1 ст.11 ЦПК України встановлено, що суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.

Судовим розглядом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 року помер ОСОБА_6, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 (а.с. 9).

Після його смерті відкрилась спадщина у вигляді: частини двокімнатної квартири АДРЕСА_1; однокімнатна квартира АДРЕСА_2; дачна ділянка АДРЕСА_3; вклад № НОМЕР_2, відкритий на ім'я померлого; гараж АДРЕСА_4

Листом Сімферопольської районної державної нотаріальної контори від 20 грудня 2013 року ОСОБА_2 повідомлено, що нею пропущений строк для подання заяви про прийняття спадщини (а.с. 6).

Згідно з ч.1 ст.1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Відповідно до ч.3 ст.1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого ст.1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї. Згідно з ч.1 ст.1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини.

Статтями 1270, 1272 ЦК України передбачено, що строк для прийняття спадщини встановлюється у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини. Якщо спадкоємець протягом встановленого строку не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини до нотаріальної контори за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

За змістом вказаної норми, додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини визначається у разі, якщо суд визнає причини пропуску строку для прийняття спадщини поважними.

Згідно з роз'ясненнями, що містяться в п.24 постанови Пленуму Верховного Суду України №7 від 30.05.2008 року «Про судову практику у справах про спадкування», вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов'язані з об'єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

При цьому, не можуть бути визнані поважними такі причини пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини як юридична необізнаність позивача щодо строку та порядку прийняття спадщини, необізнаність особи про наявність спадкового майна, похилий вік, непрацездатність, незнання про існування заповіту, встановлення судом факту, що має юридичне значення для прийняття спадщини (наприклад, встановлення факту проживання однією сім'єю), невизначеність між спадкоємцями хто буде приймати спадщину, відсутність коштів для проїзду до місця відкриття спадщини, несприятливі погодні умови.

Зазначеної позиції додержується Верховний Суд України, який у справі №6-85цс12 висловив наступну правову позицію. Право на спадщину належить спадкоємцеві з моменту її відкриття й закон зобов'язує спадкоємця, який постійно не проживав із спадкодавцем, у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини. Правила ч. 3 ст. 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1/ у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2/ ці обставини визнані судом поважними.

Пункт 1 частини 1 статті 263 ЦК України визначає непереборну силу як надзвичайну або невідворотню.

За загальним правилом (ч.1 ст.11 ЦПК України) суд розглядає справу в межах заявлених вимог і на підставі доказів сторін, кожна з яких відповідно до ч.1 ст.60 ЦПК України повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Частиною 3 ст. 10, ст. 60 ЦПК передбачено, що цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності. Сторони мають рівні права щодо надання доказів, їх дослідження та доведення перед судом їх переконливості. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Суд сприяє всебічному і повному з'ясуванню обставин справи.

У судовому засіданні адвокат позивача пояснила, що позивачка у зв'язку з тим, що вона є паралізованою особою зверталась до нотаріусу з проханням виїхати до неї до дому та прийняти від неї заяву про прийняття спадщини, однак позивачкою не доведений факт існування реальних перешкод для звернення до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини.

Крім того, у судове засідання адвокатом позивача надане доручення від 09.03.2013 року від імені ОСОБА_2, якою вона уповноважує ОСОБА_7 бути її представником перед третіми особами, для оформлення спадкових прав і видачею свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 року її чоловіка ОСОБА_8, однак ОСОБА_2 не скористалась своїм правом на оформлення доручення для оформлення спадкових прав і видачею свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті її сина ОСОБА_6

Суд дійшов до висновку, що адвокатом позивача не було надано суду доказів на підтвердження наявності поважних причини пропуску протягом півтора року строку для подання заяви про прийняття спадщини, пов'язаних з об'єктивними, непереборними, істотними труднощами. Тривала хвороба та похилий вік не є об'єктивними, непереборними, істотними труднощами, які перешкоджали позивачу у встановлений законом строк звернутися із заявою про прийняття спадщини. Тому зазначені позивачем обставини не можуть бути визнані поважною причиною пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_6, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 року, у розумінні ст. 1272 ЦК України.

За даних обставин підстави для задоволення позовних вимог відсутні.

Повний текст рішення складений 12.03.2014 року.

Керуючись ст.ст.1268, 1269, 1270, 1272 ЦК України, на підставі ст.ст. 10, 11, 60, 61, 88, 212, 213, 215, 218 ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ :

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 до ОСОБА_3, в інтересах ОСОБА_4, третя особа Сімферопольська районна державна нотаріальна контора про надання додаткового строку для звернення до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини - відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Апеляційного суду АРК через Залізничний районний суд м. Сімферополя протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів дня отримання копії цього рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.


Суддя


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація