Судове рішення #358441

Справа № 22-ас-478 2006 року Головуючий суддя у І інстанції - Мельник О.В.

Суддя-доповідач в Апеляційному суді - Буцяк З.І.

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 грудня 2006 року місто Рівне

Колегія суддів судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Рівненської області у складі: головуючого Буцяка З.І.

суддів Шимківа С.С., Ковалевича С.П.

з участю секретаря судового засідання Іванової І.С.,

представників сторін

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Апеляційного суду в м. Рівному адміністративну справу за апеляційними скаргами Рівненської обласної державної адміністрації і Релігійної громади Свято-Воскресенської парафії Рівненської єпархії УПЦ КП м. Острога на постанову Рівненського міського суду від 27 жовтня 2006 року у справі за адміністративним позовом Рівненського єпархіального управління УПЦ (МП) до Рівненської обласної державної адміністрації про визнання нечинними і скасування розпоряджень голови Рівненської обласної державної адміністрації та повернення культової будівлі у власність,

встановила:

Постановою Рівненського міського суду від 27 жовтня 2006 року частково задоволено адміністративний позов Рівненського єпархіального управління УПЦ (МП) до Рівненської обласної державної адміністрації про визнання нечинними і скасування розпоряджень голови Рівненської обласної державної адміністрації та повернення культової будівлі у власність. Визнано нечинними та скасовано розпорядження голови Рівненської обласної державної адміністрації № 498 від 20 жовтня 2005 року "Про реєстрацію змін та доповнень до статуту релігійної громади", що стосувалися переходу Релігійної громади УПЦ (МП) Свято-Воскресенської парафії м. Острога під юрисдикцію Київського Патріархату, та № 533 від 8 листопада 2005 року "Про передачу культової будівлі -Свято-Воскресенської церкви в місті Острозі у безплатне користування релігійній громаді Свято-Воскресенської парафії Рівненської єпархії Української Православної Церкви - Київський Патріархат м. Острога Рівненської області". Рівненську обласну державну адміністрацію зобов'язано повернути культову будівлю - Свято-Воскресенську церкву у м. Острозі, вул. Вишенського, 3 у користування Релігійній громаді УПЦ (МП) Свято-Воскресенської парафії м. Острога.

У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

В поданих на це судове рішення апеляційних скаргах відповідач Рівненська обласна державна адміністрація і Релігійна громада Свято-Воскресенської парафії Рівненської єпархії УПЦ КП м. Острога, третя особа на стороні відповідача, посилаючись на порушення місцевим судом норм матеріального і процесуального права, просять апеляційний суд його скасувати і прийняти нову постанову про відмову у задоволенні позову.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення осіб, які беруть участь у справі і з'явилися в судове засідання, перевіривши подані докази та доводи апелянтів, колегія


суддів приходить до висновку, що апеляційні скарги підлягають частковому задоволенню з таких підстав.

Статтею 16 Закону України "Про свободу совісті та релігійні організації" встановлено, що діяльність релігійної організації може бути припинено у зв'язку з її реорганізацією (поділом, злиттям, приєднанням) або ліквідацією. Реорганізація або ліквідація релігійної організації здійснюється відповідно до її власних настанов.

Судом безспірно встановлено, що рішення Релігійної громади УПЦ (МП) Свято-Воскресенської парафії м. Острога від 17 жовтня 2005 року про перехід під юрисдикцію Київського Патріархату не було одностайним. Частина віруючих залишилася прихильниками попередньої релігійної підпорядкованості (приналежності) і не погодилися з рішенням іншої" частини віруючих.

Тому зареєструвавши розпорядженням № 498 від 20 жовтня 2005 року зміни і доповнення до Статуту Релігійної громади УПЦ (МП) Свято-Воскресенської парафії м. Острога, які полягали в переході частини цієї релігійної громади під юрисдикцію Київського Патріархату, відповідач цим самим не тільки фактично зареєстрував нову релігійну громаду КП цієї парафії, але й зліквідував зазначеним своїм рішенням до цього вже існуючу з 1991 року та наділену відповідно до закону правами юридичної особи релігійну громаду УПЦ (МП) Свято-Воскресенської парафії м. Острога, чим допустив порушення вимог частини 5 ст. 5 Закону України "Про свободу совісті та релігійні організації"".

З урахуванням цих обставин місцевий суд, на переконання колегії суддів, прийшов до цілком правильного висновку про необхідність визнання розпорядження голови Рівненської обласної державної адміністрації № 498 від 20 жовтня 2005 року "Про реєстрацію змін та доповнень до статуту релігійної громади" нечинним та його скасування і навів з цього приводу у прийнятій постанові відповідні обгрунтування, з якими апеляційний суд погоджується.

У зв"язку зі скасуванням судом розпорядження № 498 від 20 жовтня 2005 року, Релігійна громада Свято-Воскресенської парафії Рівненської єпархії УПЦ КП м. Острога для набуття прав юридичної особи повинна зареєструватись у встановленому ст. ст. 12-14 Закону України "Про свободу совісті та релігійні організації"" порядку. Через це розпорядження голови Рівненської ОДА № 533 від 8 листопада 2005 року "Про передачу культової будівлі - Свято-Воскресенської церкви в місті Острозі у безплатне користування релігійній громаді Свято-Воскресенської парафії Рівненської єпархії Української Православної Церкви - Київський Патріархат м. Острога Рівненської області" місцевий суд також обгрунтовано визнав нечинним і скасував.

Разом з тим, з матеріалів справи вбачається, що після набрання чинності Законом України "Про свободу совісті та релігійні організації" Релігійна громада УПЦ (МП) Свято-Воскресенської парафії м. Острога, незважаючи на рішення виконкому Рівненської обласної ради народних депутатів № 173 від 25 вересня 1991 року "Про реєстрацію статутів релігійних громад та передачу культових будівель", не скористалася наданим їй облвиконкомом правом і до цього часу не уклала договору про надання їй у користування Свято-Воскресенської церкви в місті Острозі. Тому зобов'язання за таких обставин місцевим судом Рівненської ОДА повернути культову будівлю - Свято-Воскресенську церкву у м. Острозі, вул. Вишенського, 3 у користування Релігійній громаді УПЦ (МП) Свято-Воскресенської парафії м. Острога є незаконним.


Окрім того, як видно з матеріалів справи, позивач не заявляв у суді вимог про повернення культової будівлі, стосовно якої виник спір, Релігійній громаді УПЦ (МП) Свято-Воскресенської парафії м. Острога у користування, а вимагав надати цю церкву зазначеній релігійній громаді у власність.

У зв"язку з цим постанова Рівненського міського суду у цій частині підлягає скасуванню з винесенням апеляційним судом у зазначеній частині нової постанови про відмову у задоволенні цих позовних вимог.

Посилання позивача та суду першої інстанції на охоронний договір від 20 лютого 1989 року не заслуговують на увагу, оскільки цей договір втратив чинність у зв"язку з прийняттям у 1991 році Верховною Радою України Закону "Про свободу совісті та релігійні організації". Відповідно до цього Закону всі культові будівлі, що належали державі, на договірних засадах заново розподілялися релігійним громадам як новоствореним юридичним особам після введення в дію цього закону.

Доводи відповідача про неналежність позивача не грунтуються на правилах ст. ст. 6 і 104 КАС України. Інші ж доводи апелянтів, які викладені ними в апеляційних скаргах, спростовані наведеними вище обставинами справи, які повно і всебічно з"ясовані судом першої інстанції при вирішенні адміністративного позову, та вимогами ст. ст. 5, 16 і 17 Закону України "Про свободу совісті та релігійні організації", Постановою Верховної Ради України "Про порядок введення в дію Закону "Про свободу совісті та релігійні організації".

Керуючись ст.ст. 11, 138, 195, 198, 200, 202, 205 КАС України, колегія суддів

постановила :

Апеляційні скарги Рівненської обласної державної адміністрації і Релігійної громади Свято-Воскресенської парафії Рівненської єпархії УПЦ КП м. Острога задовольнити частково.

Постанову Рівненського міського суду від 27 жовтня 2006 року про зобов"язання Рівненської обласної державної адміністрації повернути культову будівлю - Свято-Воскресенську церкву у м. Острозі, вул. Вишенського, 3 у користування Релігійній громаді УПЦ (МП) Свято-Воскресенської парафії м. Острога скасувати.

Рівненському єпархіальному управлінню УПЦ (МП) у задоволенні його адміністративного позову до Рівненської обласної державної адміністрації про повернення культової будівлі - Свято-Воскресенської церкви в м. Острозі, вул. Вишенського, 3 у власність Релігійній громаді УПЦ (МП) Свято-Воскресенської парафії м. Острога відмовити.

В решті постанову місцевого суду залишити без зміни, а подані апеляційні скарги відхилити.

Постанова Апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення і може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця з дня набрання нею законної сили.




Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація