Судове рішення #358589
Справа №22-10755 \06р

Справа №22-10755 \06р.                                             Головуючий у 1 інстанції-Арапіна Н.Є.

Категорія  - 21                                                            Доповідач-     Дем*яносов М.В.

 

РІШЕННЯ ІМЕНЕМ   УКРАЇНИ

01 грудня  2006 р. Апеляційний суд Донецької області в складі:

гоовуючого   Рибалко Л.І.

суддів                    Новікової Г.В.,

Дем*яносова М.В.

При секретарі     Коваленко Т.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну с праву по апеляційній скарзі відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Торезі Донецької області на рішення Торезького міського суду Доненцької області від 17 жовтня 2006 р. по справі за позовом ОСОБА_1 до відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Торезі Донецької області про відшкодування моральної шкоди,

ВСТАНОВИВ   :

Рішенням Торезького   міського    суду    Донецької області від 17 жовтня 2006 року було частково задоволено   позов   ОСОБА_1.     пред'явлений до відділення виконавчої дирекції Фонду  соціального  страхування  про  відшкодування  моральної  шкоди:   на  його  користь  з відповідача було стягнуто грошову компенсацію у розмірі    25 000 грн.

Не погодившись з рішенням суду Фонд соціального страхування приніс апеляційну скаргу, в якій просив рішення суду скасувати , в задоволенні позовнгих вимог ОСОБА_1. відмовити в повному обсязі, посилаючись на те, що рішення суду не відповідає вимогам діючого матеріального та процесуального закону і фактичним обставинам справи, яким суд дав неправильну правову оцінку. Вважають , що позивач не довів і в судовому засідані не надав належних доказів спричинення йому моральної шкоди , про що відсутній висновок МСЕК. Крім того також вважають, що суд не взяв до уваги, що відповідно до вимог Закону України Про державний бюджет на 2006 рік" дії Закону України \ в частині моральної шкоди застрахованим та членам їх сімей\ Про загальнообов*язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві і професійному захворюванні, що спричинили втрату працездатності" зупинено на 2006 рік , а також те що Фондом позивачеві проводяться видолати й інших страхових виплат , в тому числі 1 одноразова допомога, які вважають, що також компенсують і моральну шкоду , а також те що судом не враховано, що позивачем пропущено стрк для зверненням до суду за захистом порушеного права.

Представник відповідача у судовому засіданні доводи апеляційної скарги підтримав і просив її задовольнити у повному обсязі. Позивач   заперечував проти апеляційної скарги, просив

її відхилити, а рішення  суду залишити без зміни.

 

 

Заслухавши доповідача, представника відповідача, пояснення позивача, перевіривши матеріали цивільної справи та доводи апеляційної скарги, апеляційний суд вважає, що скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи, суд правильно встановив правовідносини, які склалися між сторонами , але стосовно розміру грошової компенсації, у супереч діючому законодавству, не

надав належної оцінки наданим доказам.

Згідно зібраним доказам, позивач дійсно довгий час , з 1969 року працював на підприємствах вугільної промисловості. У зв*язку з роботою довгий час в шкідливих та небезпечних умовах він отрмав профеесійні захворювання- вібраційну хворобус 1-2 стадії, антракоз, емфизема легенів, недостатність легенів 1-2 стадії. Згідно висновку МСЕК від 3.10.2002 року йому вперше встановлено 25% втрати професійної працездатності по професійному захворюванню вібраційна хвороба , а висновком від 30.10.2003 року встановлено 25% втрати професійної працездатності за іншим професійним захворюванням і за сукупністю встановлено 50%.

Вирішуючи спір, суд першої інстанції обгрунтовано в ходив з факту заподіяння ОСОБА_1.   моральної шкоди внаслідок ушкодження його здоров*я.

Однак з висновками суду щодо визначення розміру моральної шкоди, що підлягає стягненню на користь позивачки погодитися не можна.

Відповаідно до роз*яснень, викладених у п. 9 постанови Пленуму Верховного Суду України Про судовоу практику в справах про відшкодування моральної \ немайнової шкоди\ від 31 березня 1995 року № 4, розмір відшкодування моральної \ немайнової шкоди суд визначає в межах заявлених вимог залежно від характеру та обсягу заподіяних позивачеві моральних І фізичних страждань, з урахуванням у кожному конкретному випадку ступреня вини відповідача та інших обставин. Зокрема, враховуються характер 1 тривалість страждань, стан здоров*я потерпілдого, тяжкість завданої травми, наслідки тілісних ушкоджень, істотність вимушених змін у його життєвих і виробничих стосунках.

Визначивши розмір відшкодування моральної шкоди  ,  суд повинен навести в рішенні відповідні мотиви.

Однак суд першої інстанції, ухвалюючи рішення про стягнення з Фонду на користь ОСОБА_1. 25 000 грн. , не навів відповідних мотивів визначення саме такого розміру відшкодування моральної шкоди, а тому апеляційний суд вважає за можливе з урахуванням фактичних обставин справи, характеру та обсягу заподіяних позивачеві фізичних і моральних страждань, а також керуючись принципом доцільності та справедливості зменшити розмір стягнутої моральної шкоди до 15 000 грн, що є справедливою сатисфакцією спричиненої позивачеві моральної шкоди.

Разом з тим, Апеляційний суд не може прийняти до уваги доводи Фонду про те, що позивачем не надано доказів спричинення йому моральної шкоди . Відповідно до діючого законодавства втрата працездатності, яка встановлена висновком МСЕК, вже сама по собі свідчить про спричинення моральної шкоди, оскільки стан здоров'я потерпілого  погіршено .

Як і доводи представника відповідача про те , що Законом України Про Державний бюджет України на 2006 рік" зупинено дію Закону України Про загальнообов*язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного заїхворювання, які

спричинили   втрату  працездатноетГ'     в   частині   відшкодування  моральної  шкоди,   оскільки відповідно до вимог Закону   фінансування Фонду проводиться не за рахунок бюджету , кошти на

 

здійснення страхування від нещасного випадку не включаютьсяч до складу Державного бюджету, використовуються виключно за їх прямим призначенням і зараховуються на єдиний централізований рахунок Фонду.

Інші доводи апеляційної скарги не можуть бути підставою для скасуваня рішення місцевого суду та відмови в задоволенні позову.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 303-304, 307 ч.1 п. З, 30 9, 313, 314 ч. 2, 316 ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ   :

Апеляційну скаргу відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійного захворювання України в м. Торезі Донецької області задовольнити частково.

Рішення Торезького міського суду Донецької області від 17 жовтня 2006 року змінити.

Стягнути з відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Торезі Донецької області на користь ОСОБА_1 у відшкодування моральної шкоди грошову компенсацію у розмірі 15 000 грн.

Рішення суду набирає чинності з дня його проголошення, але може бути оскаржено в касаційному порядку безпосередньо до Верховного Суду України протягом двох місяців з дня набрання  законної сили.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація