Судове рішення #35866407


20.03.2014 1інстанція

Справа № 763/3919/13

2/763/323/14

З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24 січня 2014 року Гагарінський районний суд м. Севастополя в складі:

головуючого-судді Лугвіщик А.М.

при секретарі Гуменюк К.П.,

розглянувши в відкритому судовому засіданні в м. Севастополі справу за позовом Публічного акціонерного товариства «Банк «Фінанси та Кредит» до ОСОБА_1 про стягнення штрафу за порушення умов іпотечного договору,

в с т а н о в и в :

ПАТ «Банк «Фінанси та Кредит» звернувся до суду з позовом до відповідача про стягнення штрафу за порушення п. 8.1. іпотечного договору від 15.09.2008 року у розмірі 963 267,67 грн. та судовий збір у розмірі 3 441 грн., мотивуючи тим, що відповідач зобов'язання за вказаним договорам належним чином не виконала, не застрахувала предмет іпотеки та не надала оригінал страхового договору.

У судове засідання представник позивача надала заяву про розгляд справи у її відсутність, позов підтримала та просила задовольнити. Представник відповідача надав заяву про застосування строку позовної давності.

Згідно ч. 1 п. 2 ст. 169 ЦПК України суд відкладає розгляд справи в межах строків, встановлених ст. 157 ЦПК України, у разі першої неявки в судове засідання сторони або будь-кого з інших осіб, які беруть участь у справі, оповіщених у встановленому порядку про час і місце судового розгляду, якщо вони повідомили про причини неявки, які судом визнано поважними.

Відповідно до ч. 1 ст. 224 ЦПК України у разі неявки в судове засідання відповідача, який належним чином повідомлений і від якого не надійшло заяви про розгляд справи за його відсутності або якщо повідомлені ним причини неявки визнані неповажними, суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів, якщо позивач не заперечує проти такого вирішення справи.

Відповідно до вимог ст. 169, ч.1 ст. 224 ЦПК України суд вважає за можливе розглянути справу за відсутністю сторін і на підставі документів, що є в матеріалах справи, ухвалити ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ.

Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що у задоволенні позову необхідно відмовити.

Як встановлено в судовому засіданні 15 вересня 2008 року між ВАТ «Банк «Фінанси та Кредит», правонаступником якого є АТ «Банк «Фінанси та Кредит», та ОСОБА_1 укладено Договір про відкриття кредитної лінії № 944/08-МК- ВКЛ (гривня), до якого згодом по взаємній згоді сторін були внесені зміни та доповнення.

Відповідно до п. 2.1. Кредитного договору Позивач надав Відповідачу кредит у сумі 145 200,00 доларів США з терміном повернення кредитних ресурсів до 15 вересня 2023 року, та з оплатою відсотків по ставці 13,2 відсотків річних. Також Відповідач зобов'язався сплачувати Позивачу щомісячну комісійну винагороду, розмір якої встановлений у п. 4.7. Кредитного договору.

Згідно ст. 1054 ЦК України, за кредитним договором банк зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові в розмірі й на умовах, установлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит і сплатити відсотки.

Згідно ст. 526 ЦК України, зобов'язання повинне виконуватися належним чином відповідно до умов договору й вимогами ЦК.

Відповідно до ст. 599 ЦК України зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.

Згідно ст. 610 ЦК України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, певних змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Згідно ст. 611 ЦК України, при порушенні зобов'язання наступають правові наслідки, установлені договором або законом.

В якості забезпечення своєчасного і повного виконання Відповідачем своїх обов'язків по Кредитному договору, в іпотеку Позивачу Відповідачем передано майно (предмет іпотеки), а саме:

- двокімнатна квартира АДРЕСА_1 зі всіма об'єктами, функціонально пов'язаними з цим нерухомим майном, загальною площею 51,80 кв.м., житловою площею 29,10 кв.м., що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1;

- двокімнатна квартира АДРЕСА_2 зі всіма об'єктами, функціонально пов'язаними з цим нерухомим майном, загальною площею 57,20 кв.м., житловою площею 29,30 кв.м., що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2, що підтверджується Договором іпотеки від 15 вересня 2008 року, який посвідчений ОСОБА_2, приватним нотаріусом Севастопольського міського нотаріального округу та зареєстрований в реєстрі за № 4113.

Відповідно до підпункту 8.1.6. пункту 8.1. Іпотечного договору Іпотекодавець зобов'язався застрахувати Предмет іпотеки протягом двох робочих днів від дати укладання цього договору на користь Іпотекодержателя на весь період дії Основного зобов'язання на % умовах, погоджених Іпотекодержателем, на його повну вартість від ризиків випадкового знищення, випадкового пошкодження або псування, а саме: пожежі;

задимлення (в результаті пожежі); топлення; вибуху газу (при використанні газу); влучення блискавки; стихійних явищ (урагану, буревію, смерчу, граду, зливи, тиску сніжного покрову тощо); протиправних дій третіх осіб (навмисного пошкодження або знищення застрахованого майна, актів вандалізму при здійсненні в застрахованому приміщенні крадіжки зі зломом або грабежу); падіння на застраховане майно пілотованого летального об'єкту та його уламків, вантажу; наїзд наземних транспортних засобів, та надати один із оригіналів страхового договору Іпотекодержателю, тощо.

Підписання власником майна іпотечного договору страхування має на меті забезпечити компенсацію збитку даного майна в разі його знищення або пошкодження в результаті подій, визначених договором страхування.

Згідно з пунктом 9 Іпотечного договору в разі порушення хоча б одного з положень пункту 8.1. цього Договору Іпотекодавець сплачує Іпотекодержателю штраф у розмірі 25% від загальної суми заборгованості перед Іпотекодержателем.

Однак, норми діючого Закону України «Про іпотеку» чітко регулюють ці правовідносини. Так, згідно ч.1 ст. 8 Закону України «Про іпотеку» іпотекодавець зобов'язаний застрахувати предмет іпотеки на його повну вартість від ризиків випадкового знищення, випадкового пошкодження або псування, якщо іпотечним договором цей обов'язок не покладено на іпотекодержателя. У разі наступної іпотеки страхування предмета іпотеки не є обов'язковим. Договір страхування укладається на користь іпотекодержателя, який у разі настання страхового випадку набуває право вимоги до страховика. У разі набуття прав за іпотечним договором новим іпотекодержателем він також набуває право вимоги до страховика.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 12 Закону України «Про іпотеку» у разі порушення іпотекодавцем обов'язків, встановлених іпотечним договором, іпотекодержатель має право вимагати дострокового виконання основного зобов'язання, а в разі його

невиконання - звернути стягнення на предмет іпотеки. У разі порушення іпотекодавцем обов'язків щодо збереження чи страхування предмета іпотеки іпотекодержатель може скористатися правами, визначеними згідно з частиною першою цієї статті, або

вжити заходів для збереження чи страхування предмета іпотеки у власних інтересах та за власний кошт. Іпотекодавець зобов'язаний негайно на вимогу іпотекодержателя відшкодувати останньому всі витрати, понесені у зв'язку з вжиттям заходів щодо збереження та страхування предмета іпотеки.

Отже, діючим законодавством не передбачене застосування штрафних санкцій у зв»язку з порушенням обов»язку щодо застрахування предмету іпотеки.

Згідно ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Згідно ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Отже, позивач має право обрати інший спосіб захисту свого права. Заявлені позивачем вимоги безпідставні і в їх задоволенні необхідно відмовити.

На підставі наведеного та керуючись ст. 88, 107, 109, 169, 213-218 ЦПК України, ст. 525, 526, 610- 612, 625, 629, 1046, 1048, 1050, 1054 ЦК України, суд

Р І Ш И В :

У задоволенні позову Публічного акціонерного товариства «Банк «Фінанси та Кредит» до ОСОБА_1 про стягнення штрафу за порушення умов іпотечного договору - відмовити.

Заочне рішення може бути оскаржено позивачем в апеляційний суд м. Севастополя через Гагарінський районний суд м. Севастополя протягом 10-ти днів з дня його проголошення. У разі постанови рішення у відсутність позивача, апеляційна скарга надається протягом 10-ти днів з дня отримання копії рішення.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом десяти днів з дня отримання його копії.

Рішення складено власноручно в нарадчій кімнаті, в єдиному екземплярі.


Суддя Гагарінського районного суду

м. Севастополя А. М. Лугвіщик


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація