Судове рішення #3589225

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДo:p>/o:p>

o:p> /o:p>

 


Справа № 22а—4559/2008                                                                                                 Головуючий суддя у 1-ій

Категорія статобліку – 67                                                                                                  інстанції – Татарчук В.О.

                                                                                                                                              ( Справа №  А 27/487-07)

ПОСТАНОВА

Іменем УКРАЇНИ

 

11 грудня 2008р.                                                                       м. Дніпропетровськ

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії

головуючий суддя      Мірошниченко М.В.,

суддя                             Сафронова С.В.

суддя                             Уханенко С.А.

при секретарі           ­­­­­­­­Пономаренко В.Г.

за участю представників сторін:

позивача:            Губайдуллін О.Ф.(дов. № 07-08/4226 від 15.07.2008р.)

відповідача:       Харитонова Г.Ф.

розглянувши у відкритому судовому засіданні

апеляційну скаргу      Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального

                                        страхування з тимчасової втрати працездатності,

                                        м. Дніпропетровськ

на постанову               господарського суду Дніпропетровської області від 31.01.2008р.

у справі                        №  А 27/487-07

за позовом                   Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального

                                        страхування з тимчасової втрати працездатності,

                                        м. Дніпропетровськ

до відповідача            Обласного комунального закладу освіти «Загальноосвітня

                                      спеціальна школа-інтернат для слабочуючих дітей»,

                                      м. Дніпропетровськ

про      стягнення 872,66грн. недоїмки та суми 23502 грн. штрафних санкцій

                                                                 ВСТАНОВИВ:

            Дніпропетровським обласним відділенням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності,  м. Дніпропетровськ  заявлений позов до Обласного комунального закладу освіти «Загальноосвітня спеціальна школа-інтернат для слабочуючих дітей», м. Дніпропетровськ про стягнення суми 872,66грн. недоїмки по сплаті страхових внесків та суми 23502грн. фінансових (штрафних) санкцій.

            Розглянувши справу по суті, постановою господарського суду Дніпропетровської області від 31.01.2008р. у справі № А 27/487-07 адміністративний позов задоволено частково. Стягнуто з відповідача на користь позивача суму 872,66грн. недоїмки. В частині позову про стягнення суми 23502грн. фінансових (штрафних) санкцій у позові відмовлено.

            Не погодившись із постановою суду першої інстанції, Дніпропетровським обласним відділенням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності подано апеляційну скаргу, в якій зазначені наступні обставини. Позивачем проведена перевірка відповідача, за результатами якої складено Акт № 79 від 06.03.07р. Перевіркою встановлено, що відповідач в грудні 2005р. та квітні 2006р. не нарахував і не перерахував внески до Фонду в сумі 872,66грн. із загальної суми виплат 23502грн. Згідно до ч.1, 2 ст 30 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» № 2240 страхувальник – роботодавець несе відповідальність за несвоєчасність сплати та неповноту сплати страхових внесків. У відповідності до абз. 4 ч.1 ст. 30 зазначеного Закону України, за неповну сплату страхових внесків на страхувальника накладається штраф у розмірі прихованої (заниженої) суми заробітної плати, на яку відповідно до Закону нараховуються страхові внески.

            За неповноту сплати страхових внесків на відповідача рішенням позивача № 88/04 від 25.02.07р. накладено штраф в розмірі прихованої (заниженої) суми заробітної плати – 23502грн.

            Визнавши правомірність нарахування страхових внесків в сумі 872,66грн., суд безпідставно відмовив у позові про стягнення суми 23502грн. фінансових санкцій.

            Просить скасувати постанову господарського суду Дніпропетровської області від 31.01.08р. в частині відмови у позові про стягнення суми 23502грн. фінансових санкцій, та прийняти нове рішення про задоволення позову в повному обсязі.

            Представник в судовому засіданні підтримав доводи апеляційної скарги.

            Обласний комунальний заклад освіти «Загальноосвітня спеціальна школа-інтернат для слабочуючих дітей», м. Дніпропетровськ  письмових заперечень на апеляційну скаргу не надав. Представник в судовому засіданні просив залишити рішення суду першої інстанції без змін.

            Фіксація судового засідання 11.12.2008р. здійснювалась за допомогою технічного комплексу «Оберіг».

            У відповідності до розпорядження голови Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду № 486  від 11.12.2008р.   справу розглянуто колегією у складі: Мірошниченко М.В. (головуючий суддя), судді: Уханенко С.А., Сафронова С.В.

            В судовому засіданні 11.12.08р. оголошено вступну та резолютивну частини постанови суду.

            Розглянувши обставини справи та матеріали апеляційної скарги, перевіривши їх доказами, колегія суддів знаходить підставу для задоволення апеляційної скарги.

         Як випливає з матеріалів справи, Дніпропетровським обласним відділенням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності проведено планову перевірку стану нарахування та сплати страхових внесків із виплат педагогічним і науково-педагогічним працівникам надбавок за вислугу років і допомоги на оздоровлення за 1997-2002 роки. В результаті перевірки складено Акт № 79 від 06.03.2007р.

         У відповідності до п.2 ч.2 ст. 27 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» № 2240, страхувальник зобов’язаний нараховувати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески до фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.

Перевіркою встановлено, що в  порушення п.2 ч.2 ст. 27 Закону України № 2240 в перевіряємому періоді відповідачем не нараховані страхові внески на виплати,   передбачені ст. 57 Закону України № 1060 педагогічніим, науково-педагогічним працівникам надбавки за вислугу років та допомоги на оздоровлення  при наданні щорічної відпустки, фактична виплата яких не здійснювалася на протязі 1997- 2002 років в зв'язку із відсутністю належного фінансування.

Колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції, що з урахуванням положень ст. 27 Закону України № 2240 та ст. 1 Закону України «Про розмір внесків на деякі види загальнообов’язкового державного соціального страхування» базою для здійснення нарахувань страхових внесків до Фонду є суми фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, що включать витрати на виплату основної та додаткової заробітної плати, інші заохочувальні і компенсаційні виплати, в тому числі в натуральній формі, які визначаються згідно з нормативно-правовими актами, прийнятими у відповідності до Закону України «Про оплату праці», та підлягають оподаткування податком з доходів фізичних осіб.

Відповідно до п.4 «Порядку погашення кредиторської заборгованості державного бюджету педагогічним і науково-педагогічним працівникам навчальних закладів та установ освіти з виплати надбавки за вислугу років та допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 19.09.2005р. №   934 на виконання умов Закону України від 09.09.2004р. № 1994 «Про реструктуризацію заборгованості з виплат, передбачених статтею 57 Закону України «Про освіту»,   відрахування,   передбачені   законодавством,   з   цих   виплат   здійснюється в установленому порядку.

Згідно до чинного законодавства до таких відрахувань належать і страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням.

Згідно зі ст. 2 Закону України № 108/95 та п.п.2.2.2, 2.3.3 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004 р. № 5, зазначені виплати (надбавка за вислугу років і допомога на оздоровлення - далі виплати) відносяться до фонду оплати праці.

Відповідно до умов п.п. 4.2.1 та 4.4 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» № 889  вказані виплати включаються до складу загального місячного оподаткованого доходу та є базою (об'єктом) для нарахування збору до Пенсійного Фонду України і внесків до фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування.

У зв'язку із внесенням Постановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання, пов'язані із сплатою страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 25.05.2006 р. № 745, яка згідно до листа Міністерства юстиції України від 26.07.2006 р. № 34-46/157 вступила в силу 02.06.2006р. - з дня її оприлюднення в газеті «Урядовий кур'єр» №102, внесені доповнення до Порядку № 934, п.3.2 такого змісту: «Страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності передбачається не нарахування страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, на випадок безробіття і від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, на виплати не нараховуються».

Таким чином, на суми виплат, які нараховані і виплачені у відповідності до Порядку № 934, страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою   втратою   працездатності   та   витратами,   зумовленими   народженням   га похованням не нараховуються починаючи з 02.06.2006 р.

Відповідач був зобов’язаний в грудні 2005р. та квітні 2006р. нараховувати та перераховувати страхові внески до Фонду.

В порушення ч.1 ст 1 Закону України № 2213, фонд оплати праці для нарахування та утримання страхових внесків занижено на суму 23502грн.

Позивачем донараховані внески на суму 872,66грн.

Згідно до пункту 5.1 розділу 5 Інструкції «Про порядок надходження, обліку та витрачання коштів Фонду», затвердженою постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 26.06.2001р. № 16 (далі - Інструкція № 16), у разі неповної сплати страхових внесків, страхувальник повинен сплатити суму донарахованих страхових внесків (недоїмки), що в даному випадку складає суму  872,66 грн.

Рішенням позивача № 232/02 від 16.03.07р. за наслідками перевірки відповідачу:

-          донараховано страхових внесків на суму 872,66грн.;

-          накладена штрафна санкція в сумі 23502грн.

Таким чином колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції про задоволення позову щодо стягнення суми 872,66грн. донарахованих страхових внесків.

Судова колегія не погоджується із висновком суду першої інстанції про відмову в позові щодо стягнення суми 23502грн. фінансових санкцій з наступних підстав. Так, за висновком суду першої інстанції всупереч вимогам ч.3 ст. 2 КАС України рішення позивача № 232/02 в частині нарахування відповідачу штрафних санкцій в сумі 23502грн. не було прийнято з урахуванням принципів розсудливості та пропорційності.

Однак, згідно зі ст.30 Закону України від 18.01.2001р. № 2240-Ш «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», за неповну сплату страхових внесків передбачено штраф у розмірі прихованої (заниженої) суми заробітної плати, на яку відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески, тобто штраф складає 23502 грн. 00 коп.

За змістом ч.3 ст 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Доказів скасування (визнання нечинним) рішення позивача № 232/02 від 16.03.07р. до суду не надано, Тобто, зазначене рішення породжує правові наслідки, на які воно було спрямоване при його постановленні.

Колегія суддів доходить до висновку, що принцип розсудливості та пропорційності в даному випадку за вимогою про стягнення суми 23502 грн. 00 коп. штрафних санкцій не може застосовуватись, оскільки:

1)      предметом позову в даному випадку є вимога про стягнення суми

штрафних санкцій, але не вимога про оскарження рішень, дій чи бездіяльності Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, як того вимагає ч.3 ст 2 КАС України;

2)      необхідність застосування штрафної санкції в випадку неповної сплати

страхових внесків прямо передбачена нормою права, а саме – ст. 30 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням».

            Таким чином, у зв’язку з неповним з’ясуванням судом обставин, що мають значення для справи та невідповідністю висновків суду обставинам справи, колегія суддів вважає необхідним скасувати постанову господарського суду від 31.01.08р. в частині відмови в позові за вимогою про стягнення суми 23502грн. штрафних санкцій. Позов за цією вимогою підлягає задоволенню.

            Керуючисьст. ст. 195, 198, 202 п. 1, 3, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -              

                                                    ПОСТАНОВИВ:

            Апеляційну скаргу Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності м. Дніпропетровськ задовольнити.

Постанову господарського суду Дніпропетровської області 31.01.2008р. у справі №  А 27/487-07 скасувати в частині відмови в задоволенні позову про стягнення суми 23502грн. штрафних санкцій.

Позов задовольнити.

            Стягнути з Обласного комунального закладу освіти «Загальноосвітня спеціальна школа – інтернат для слабочуючих дітей» (м. Дніпропетровськ, вул. Ляшко – Попеля, б.1, код ЕДРПОУ 20307568) на користь Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (м.Дніпропетровськ, пр. Карла Маркса, 93, р/рахунок 25600216040100 в відділенні ВАТ «Райффайзен банк Аваль, МФО 305653, код ЕДРПОУ 26049825, одержувач – Жовтнева районна виконавча дирекція Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності) суму 872грн. 66 коп. донарахованих страхових внесків та суму 23502грн. штрафної санкції.

 

            Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення, та може бути оскаржена протягом одного місяця  до адміністративного суду касаційної інстанції.

           Постанова виготовлена у повному обсязі – 12.12.2008р.  

        

             Головуючий суддя                                                               М.В.Мірошниченко

                                   Суддя                                                             С.В.Сафронова

                                   Суддя                                                              С.А.Уханенко

 

 

           

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація