Судове рішення #35943044

18.03.2014


Апеляційний суд міста Севастополя

Справа № 22ц-797/478/2014р. Головуючий у першій

інстанції Шкірай М.І.

Категорія 45 Доповідач у апеляційній

інстанції Птіціна В.І.


У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 березня 2014 року колегія суддів судової палати з цивільних справ Апеляційного суду міста Севастополя в складі:

головуючого судді - Птіціної В.І.,

суддів - Зотова В.С., Водяхіної Л.М.,

за участю:

секретаря - Лашкевич Н.О.,


розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Севастополі цивільну справу за позовом Севастопольського міжрайонного природоохоронного прокурора м.Севастополя в інтересах держави в особі головного управління Держкомзему в м.Севастополі, Державного агентства лісових ресурсів України, Державного підприємства „Севастопольське досвідне лісомисливське господарство" до ОСОБА_3, треті особи: Севастопольська міська державна адміністрація, ПК „Новий Фіолент" про визнання недійсним державного акту на право власності на земельну ділянку та витребування з незаконного володіння земельної ділянки, за апеляційною скаргою ОСОБА_3 на заочне рішення Балаклавського районного суду м.Севастополя від 29 січня 2013 року,-


В С Т А Н О В И Л А:

Прокурор, діючи в інтересах держави, звернувся до суду з позовом, в якому просив визнати недійсним виданий відповідачу державний акт на право власності на земельну ділянку площею 0,0700га, розташовану за адресою: АДРЕСА_1, виданий Головним управлінням Держкомзему у м. Севастополі 06.04.2010 року та зареєстрований у Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №011088301346; витребувати на користь держави в особі Державного підприємства «Севастопольське досвідне лісомисливське господарство» з незаконного володіння відповідача земельну ділянку, площею 0,0700га розташовану за адресою: АДРЕСА_1, кадастровий номер 8536300000:06:001:0466; стягнути судові витрати.

Вимоги мотивовані тим, що на підставі розпорядження Севастопольської міської державної адміністрації відповідачу було видано державний акт на спірну земельну ділянку, проте, зазначеним розпорядженням адміністрація вийшла за межі своїх повноважень, оскільки правом розпорядження спірною земельною ділянкою наділена Севастопольська міська рада, та зазначене розпорядження скасовано за протестом прокурора, внаслідок чого підстав для видачі державного акту немає, та як наслідок цього, спірна земельна ділянка підлягає витребуванню.

Рішенням суду від 29 січня 2013 року позов було задоволено. Визнано недійсним виданий на ім'я ОСОБА_3 державний акт на право власності на земельну ділянку площею 0,0700га, розташовану за адресою: АДРЕСА_1, виданий Головним управлінням Держкомзему у м.Севастополі 06.04.2010 року та зареєстрований у Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №011088301346.

Витребувано на користь держави в особі Державного підприємства «Севастопольське досвідне лісомисливське господарство» з незаконного володіння відповідача земельну ділянку, площею 0,0700га розташовану за адресою: АДРЕСА_1, кадастровий номер 8536300000:06:001:0466. Вирішено питання про судові витрати.

Не погодившись з рішенням суду, відповідач ОСОБА_3 подав апеляційну скаргу, в якій ставиться питання про скасування рішення суду від 29 січня 2013 року з підстав порушення судом норм матеріального та процесуального права.

Сторони в судове засідання не з'явилися, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином (а.с.133,135), а тому розгляд справи здійснюється колегією суддів у порядку, передбаченому ч.2 ст.197 ЦПК України, без фіксування за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді, дослідивши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга підлягає відхиленню з наступних підстав.

Ухвалюючи рішення про задоволення позову, суд першої інстанції виходив з відсутності правових підстав для набуття відповідачем права власності на земельну ділянку, оскільки державний акт на право власності на земельну ділянку виданий усупереч вимогам статей 116, 118 ЗК України, рішення про її надання видано не уповноваженим на це органом, а тому земельна ділянка незаконно вибула з державної власності.

З даними висновками погоджується колегія суддів.

Судом встановлено, підтверджено матеріалами справи, що ОСОБА_3 виданий державний акт серії ЯИ №067075 від 06.04.2010 на право власності на земельну ділянку, кадастровий номер 8536300000:06:001:0466, площею 0,0700 га, розташовану за адресою: АДРЕСА_1, для індивідуального дачного будівництва, підставою видачі державного акту зазначено розпорядження Севастопольської міської державної адміністрації від 11.03.2010 року № 547-р (а.с.7).

Відповідно до п.5 Прикінцевих положень Лісового кодексу України та планово-картографічних матеріалів лісовпорядкування 1999 року земельна ділянка перебуває у постійному користуванні ДП „Севастопольське досвідне лісомисливське господарство" та відноситься до земель лісового фонду.

Відповідно до ч.1 ст.116, ч.1 ст.149 ЗК України надання громадянам земельних ділянок, що перебувають у власності або у користуванні, провадиться лише після вилучення їх у порядку, передбаченому цим Кодексом. Громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.

Матеріалами справи підтверджено надання відповідачу земельної ділянки у власність без вилучення її у встановленому законом порядку у постійного користувача - ДП „Севастопольське досвідне лісомисливське господарство", до земель якого відноситься спірна земельна ділянка.

Набуття права на землю громадянами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим кодексом.

Порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами встановлений ч.ч.6-9 ст. 118 ЗК України (в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин).

Згідно із ч. 6 ст. 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для індивідуального дачного будівництва у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки.

У клопотанні зазначається цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовані розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки.

Уповноважена установа розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян особами, які мають відповідні дозволи (ліцензії) на виконання цих видів робіт, у строки, що обумовлюються угодою сторін. Розроблений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки подається Комісії з розгляду питань, пов'язаних з погодженням документації із землеустрою.

Районна, Київська чи Севастопольська міська державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

Відповідно до п.п.1.4, 1.16 «Інструкції про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою та договорів оренди землі» затвердженої наказом Державного комітету України по земельних ресурсах № 43 від 4 травня 1999 року, в редакції чинній на момент видачі державного акта, державний акт на право власності на земельну ділянку видається на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або місцевого самоврядування.

Проте ОСОБА_3 з особистим клопотанням (заявою) про передачу земельної ділянки йому у власність до Севастопольської міської Ради або до Севастопольської міської державної адміністрації не зверталася, що є порушенням ст. 118 ЗК України.

Розпорядженням СМДА № 547-р від 11.03.2010 р. затверджено наданий СК «Новий Фіолент» проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування дачного кооперативу, загальною площею 4,1864 га, за адресою : АДРЕСА_1 з технічною документацією щодо встановлення меж дачних земельних ділянок в натурі (на місцевості),без відповідних заяв громадян-членів СК «Новий Фіолент» встановленої форми з відповідними додатками, у тому числі відповідача (а.с.10).

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо порушення Севастопольською міською державною адміністрацією ст. 19 Конституції України, п.12 Перехідних положень ЗК України, ст.ст. 173, 174 ЗК України при розпорядженні зазначеною земельною ділянкою оскільки вона знаходиться в межах м. Севастополя, що підтверджується технічною документацією по землеустрою з встановлення меж земельної ділянки відповідача, рішення Севастопольської міської ради № 4114 віл 13.12.2005 року „Про затвердження Генерального плану міста Севастополя до 2025 року".

З врахуванням наведеного, враховуючи що спірна земельна ділянка надана відповідачу у власність з порушенням ст.ст.116,118,149 Земельного кодексу України, без згоди „Севастопольського досвідного лісомисливського господарства", де вона знаходилась у постійному користуванні, відповідно до ст. 155 ЗК України суд прийшов до обґрунтованого висновку про визнання недійсним державного акту на право власності на земельну ділянку.

Колегія суддів також погоджується з рішенням суду у частині задоволення позову про витребування на користь держави в особі державного підприємства „Севастопольське досвідне лісомисливське господарство" з незаконного володіння відповідача спірної земельної ділянки, оскільки відповідно до ст.387 ЦК України, власник має право витребувати своє майно від особи, яка незаконно, без відповідної правової підстави, заволоділа ним.

Доводи апелянта про законність державного акту, оскільки є діючим розпорядження Севастопольської міської державної адміністрації від № 547-р від 11.03.2010 р., яким передано у власність членам СК «Фіолент» земельні ділянки, не є підставою для відмови в позові, оскільки розпорядження винесено органом, який не мав права на розпорядження землею та не носить індивідуального характеру відносно відповідача.

Інші доводи апеляційної скарги не спростовують правильності висновків, зроблених судом першої інстанції, не містять правових підстав для скасування судового рішення.

Керуючись ст.ст.303, 304, п.1 ч.1 ст.307, ч.1 ст.308, 313-315, 317 ЦПК України, колегія суддів, -


У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу ОСОБА_3 - відхилити.

Рішення Балаклавського районного суду м.Севастополя від 29 січня 2013 року - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів.



Головуючий суддя: В.І.Птіціна


Судді: В.С.Зотов


Л.М.Водяхіна





Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація