Судове рішення #35978397

Копія



СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД


Постанова

Іменем України


Справа № 801/6927/13-а


17.03.14 м. Севастополь

Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Дудкіної Т.М.,

суддів Мунтян О.І. ,

Цикуренка А.С.

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "МІВ Спецконтроль-Колорація-Фумігація-Маркетинг.Агенство" на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Панов О.І. ) від 04.12.13 у справі № 801/6927/13-а

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "МІВ Спецконтроль-Колорація-Фумігація-Маркетинг.Агенство" (вул. Фурманова, 8, м. Керч, Автономна Республіка Крим, 98312)

адреса для пошти: вул. Фрунзе 65 А, офіс 4, м.Євпаторія, АР Крим, Україна, 97400

до Державної Азово-Чорноморської екологічної інспекції (вул. Московська, буд. 45, м. Ялта, Автономна Республіка Крим, 98600)

про визнання незаконними та скасування припису і рішення,

ВСТАНОВИВ:


Товариство з обмеженою відповідальність "МІВ. Спецконтроль-Колорація-Фумігація-Маркетинг. Агентство" звернулось з адміністративним позовом до Державної Азово-Чорноморської екологічної інспекції, уточнивши позовні вимоги, просило визнати незаконним, протиправним та скасувати рішення Державної Азово-Чорноморської екологічної інспекції № 15/2164 від 27.06.2013 року про тимчасову заборону (зупинення) господарської діяльності ТОВ "МІВ. Спецконтроль-Колорація-Фумігація-Маркетинг. Агентство" пов'язану з утворенням відходів, яке розташоване за адресою: 98300, АР Крим, м. Керч, вул. Фурманова, 8.

Постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 04.12.13 у справі № 801/6927/13-а у задоволені адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "МІВ. Спецконтроль - Колорація - Фумігація - Маркетинг. Агентство" до Державної Азово-Чорноморської екологічної інспекції про визнання незаконними та скасування припису і рішення, - відмовлено.

Не погодившись з зазначеною постановою суду, позивач звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 04.12.2013 року та прийняти нову постанову, якою позовні вимоги задовольнити.

Апеляційна скарга мотивована порушенням судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.

У судове засідання 17.03.2014 сторони, їх представники не з'явились, про дату, час та місце апеляційного розгляду справи повідомлені в встановленому законом порядку.

Суд, керуючись положеннями пункту 2 частини першої статті 197 Кодексу адміністративного судочинства України, визнав за можливе перейти до письмового провадження по справі.

Колегія суддів, вивчивши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши правову оцінку обставин у справі та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Судом першої інстанції встановлено, що у період з 15 по 26 жовтня 2012 року посадовими особами відповідача на підставі Плану заходів з виконання покладених на Держекоінспекцію завдань на 4 квартал 2012 року згідно наказу від 05.10.2012 року № 541 "Про проведення планового заходу" та направлення на проведення планової перевірки від 15.10.2013 року за №15/735 було проведено планову перевірку стану дотримання вимог природоохоронного законодавства ТОВ "МІВ.Спецконтроль-Колорація-Фумігація-Маркетинг. Агентсво".

З метою усунення виявлених порушень законодавства ТОВ "МІВ.Спецконтроль-Колорація-Фумігація-Маркетинг.Агентсво" було видано припис від 26.10.2012 року № 18.

Зазначеним приписом встановлено порушення позивачем ст.ст. 17, 26 Закону України "Про відходи" в частині розроблення технічних паспортів відходів, ст.27 Закону України "Про відходи" щодо забезпечення розробки реєстрової карти об'єкта утворення відходів, ст.55 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" та ст. ст. 32, 33 Закону України "Про відходи" щодо отримання дозволів та лімітів на утворення та розміщення відходів та не допуску операцій з відходами.

Припис від 26.10.2012р. №18 для виконання отримав директор ТОВ "МІВ.Спецконтроль-Колорація-Фумігація-Маркетинг. Агентство" Луначевський О.Л. (направлений рекомендованим листом з повідомленням 26.10.20123року), про що свідчить підпис Луначевського О.Л.

У період з 20 по 21 червня 2013 року відповідачем було проведено позапланову перевірку стану виконання усіх пунктів Припису, виданого за результатами планової перевірки позивача.

За результатами позапланової перевірки був складений акт дотримання вимог законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами з 20.06.2013р. по 21.06.2013р., який був направлений на юридичну адресу ТОВ "МІВ. Спецконтроль-Колорація-Фумігація-Маркетинг.Агентсво" рекомендованим листом з повідомленням, в якому встановлено, що припис виконаний не в повному обсязі - не виконані пункти 3-5 припису від 26.10.2012р. №18, а саме підприємством здійснюється господарська діяльність без наявності документів дозвільного характеру у сфері поводження з відходами, а саме: без дозволу на розміщення відходів та ліміту на утворення та розміщення відходів у 2013 році, отримання яких передбачено діючим законодавством, чим не виконані вимоги припису від 26.10.2012 року № 18 та порушено вимоги ст. 32 Закону України "Про відходи".

Рішенням Державної Азово-Чорноморськохї екологічної інспекції № 15/2164 від 27.06.2013 року було тимчасово заборонено (зупинення) господарської діяльності ТОВ "МІВ. СПецконтроль-Колорація-Фумігація-Маркетинг. Агентсво" пов'язану з утворенням відходів, яке розташоване за адресою: 98300, АР Крим, м. Керч, вул. Фурманова, 8.

Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що у зв'язку з невиконанням припису Державної Азово-Чорноморської екологічної інспекції від 26.10.2012 року № 18 та його не скасуванням у встановленому порядку, рішення Державної Азово-Чорноморської екологічної інспекції № 15/2164 від 27.06.2013 року про тимчасову заборону (зупинення) господарської діяльності є правомірним.

Колегія суддів не погоджується з таким висновком суду першої інстанції та переглядаючи оскаржувану постанову на її відповідність приписам ст.159 КАС України, зазначає наступне.

Рішення Державної Азово-Чорноморськохї екологічної інспекції № 15/2164 від 27.06.2013 року про тимчасову заборону (зупинення) господарської діяльності ТОВ "МІВ. СПецконтроль-Колорація-Фумігація-Маркетинг. Агентсво" пов'язану з утворенням відходів, яке розташоване за адресою: 98300, АР Крим, м. Керч, вул. Фурманова, 8. було прийнято в зв'язку з тим, що Товариство не виконало вимоги припису щодо отримання документів дозвільного характеру у сфері поводження з відходами, а саме: дозволу на розміщення відходів та ліміту на утворення та розміщення відходів у 2013 році.

З цього приводу колегія суддів зазначає таке.

Відповідно до п.а ч.1 ст.32 Закону України "Про відходи" з метою обмеження та запобігання негативному впливу відходів на навколишнє природне середовище та здоров'я людини забороняється вести будь-яку господарську діяльність, пов'язану з утворенням відходів, без одержання від уповноважених органів виконавчої влади у сфері поводження з відходами лімітів на обсяги утворення та розміщення відходів.

Відповідно до ст. 33 Закону України "Про відходи" зберігання та видалення відходів здійснюються відповідно до вимог екологічної безпеки та способами, що забезпечують максимальне використання відходів чи передачу їх іншим споживачам (за винятком захоронення).

Статтею 55 Закону України " Про охорону навколишнього природного середовища" встановлено, що суб'єкти права власності на відходи повинні вживати ефективних заходів для зменшення обсягів утворення відходів, а також для їх утилізації, знешкодження або розміщення.

Розміщення відходів дозволяється лише за наявності спеціального дозволу на визначених місцевими радами територіях у межах установлених лімітів з додержанням санітарних і екологічних норм способом, що забезпечує можливість їх подальшого використання як вторинної сировини і безпеку для навколишнього природного середовища та здоров'я людей. На кожне місце чи об'єкт зберігання або видалення відходів складається спеціальний паспорт, в якому зазначаються найменування та код відходів (згідно з державним класифікатором відходів), їх кількісний та якісний склад, походження, а також технічні характеристики місць чи об'єктів зберігання чи видалення і відомості про методи контролю та безпечної експлуатації цих місць чи об'єктів. Видалення відходів здійснюється відповідно до встановлених законодавством вимог екологічної безпеки з обов'язковим забезпеченням можливості утилізації чи захоронення залишкових продуктів за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.

Стосовно отримання лімітів на утворення та розміщення відходів колегія суддів зазначає таке.

Згідно п. 8. Порядку розроблення, затвердження і перегляду лімітів на утворення та розміщення відходів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 серпня 1998 р. N 1218 власники відходів, для яких платежі за розміщення відходів усіх класів небезпеки не перевищують 10 гривень на рік звільняються від одержання лімітів на утворення та розміщення відходів.

У відповідності до п.п.14.1,223. п. 14.1 ст. 14 Податкового Кодексу «розміщення відходів - постійне (остаточне) перебування або захоронення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи об'єктах (місцях розміщення відходів, сховищах, полігонах, комплексах, спорудах, ділянках надр тощо), на використання яких отримано дозволи уповноважених органів. З урахуванням цієї норми та положень ст.240 ПК України позивач не є платником екологічного податку.

Також, TOB «МІВ. С-К-Ф-М. Агентство» укладено договір №252 KP від 25.10.2012. з TOB «Український центр поводження з відходами» на збирання, вивіз та утилізацію тари-банки алюмінієвої від фуміганту.

Таким чином, для TOB «МІВ. С-К-Ф-М. Агентство» платежі за розміщення відходів усіх класів небезпеки складають 0 грн., та не перевищують 10 гривень на рік, що звільняє від одержання лімітів на утворення та розміщення відходів.

Слід також зазначити, що TЦB «МІВ. С-К-Ф-М. Агентство» не розміщує відходи у поняті, які визначені у статті 1 Закону України "Про відходи".

Термін "розміщення відходів" у зазначеній статті визначено, як зберігання та захоронення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи об'єктах.

"Розміщення відходів" включає такі визначені операції з переліку операцій з видалення відходів, визначених Базельською конвенцією про контроль за транскордонними перевезеннями небезпечних відходів та їх видаленням та постановою Кабінету Міністрів України від 13.07.2000 № 1120 "Про затвердження Положення про контроль за транскордонними перевезеннями небезпечних відходів та їх утилізацією/видаленням і Жовтого та Зеленого переліків відходів": D1, D2, D3, D4, D5, D6, D7, D12, а саме:

D1 Поховання в землі чи скидання на землю (наприклад на звалище тощо);

D2 Обробка ґрунтом (наприклад біохімічний розклад рідких чи мулових відходів у ґрунті тощо);

D3 закачування на глибину (наприклад вприскування відходів відповідної

консистенції у свердловини, соляні куполи чи природні резервуари тощо);

D4 Скидання у поверхневі водойми (наприклад скидання рідких або мулових відходів у котловани, ставки чи відстійні басейни тощо);

D5 Скидання на спеціально обладнані звалища (наприклад скидання в окремі відсіки з прокладкою і поверхневим покриттям, які ізолюють їх один від одного і навколишнього середовища, тощо);

D6 Скидання у водойми, крім морів/океанів;

D7 Скидання у моря/океани, в тому числі поховання на морському дні;

D12 Постійне зберігання (наприклад у спеціальних контейнерах у шахті тощо).

Таким чином, до розміщення відходів віднесено захоронення відходів (операції D1-D7) та зберігання відходів (операція D12, яка означає постійне (остаточне) зберігання відходів, а не тимчасове).

При цьому терміни "зберігання відходів" тлумачиться в ст.1 ЗУ «Про відходи» як "тимчасове розміщення відходів у спеціально відведених місцях чи об'єктах (до їх утилізації чи видалення).

У зв'язку з тим, що TOB «MSB. С-К-Ф-М. Агентство» передає свої відходи на утилізацію ТОВ "Український центр поводження з відходами», то таке тимчасове зберігання відходів не є розміщенням відходів у розумінні статті 1 Закону України "Про відходи".

Стосовно отримання дозволу на утворення відходів, колегія суддів вказує наступне.

Процедура видачі Дозволу на розміщення відходів врегульована Порядком розроблення, затвердження і перегляду лімітів на утворення та розміщення відходів (далі - Порядок), який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.1998 № 1218.

Два дозвільних документа, передбачених Порядком: "Дозвіл на розміщення відходів" та "Ліміт на утворення та розміщення відходів" нерозривно пов'язані між собою (відповідно до п. 14 другий документ готується на підставі першого, а відповідно до п.15 Порядку перший документ не є чинним до затвердження другого).

Згідно з п.10 Порядку Місцеві державні адміністрації за погодженням з органами Мінекоресурсів на місцях до 1 лютого поточного року визначають перелік власників відходів, яким необхідно одержати ліміти на утворення та розміщення відходів на наступний рік (крім власників, які звільняються від одержання таких лімітів). Власникам відходів із зазначеного переліку необхідно отримати документи Дозвіл на розміщення відходів та Ліміти на утворення та розміщення відходів на наступний рік.

TOB «МІВ. С-К-Ф-М. Агентство» до 1 березня 2011 року та до 1 березня 2012 року (п.11 Порядку) не було повідомлено про включення до зазначеного переліку (підтверджується листом Керченської міської Ради № 5548/0220 від 13.12.2012р.) вимога про отримання Дозволу на розміщення відходів та Лімітів на утворення та розміщення відходів на 2012 та 2013 рік є безпідставною.

Окрім того, Постанова Кабінету Міністрів України від 03.08.1998 № 1218 не передбачає поточного отримання лімітів, адже терміни отримання та визначення переліку підприємств строго регламентовані. В разі не отримання суб'єктом господарювання ліміту на поточний рік (2012) він зможе, відповідно до постанови Кабінету Міністрів, отримати його тільки на 2014 (тай то при включенні підприємства в перелік в 2013 році та отримання повідомлення від ДУ ОНПС до 01.03.2013). Це є не "призупинення", а "припинення діяльності" на що повноваження у екологічних інспекцій відсутні.

Згідно п. 4 Порядку обмеження, тимчасової заборони (зупинення) чи припинення діяльності підприємств, установ, організацій і об'єктів у разі порушення ними законодавства про охорону навколишнього природного середовища, затвердженого Постановою ВР України від 29.10.92 року N 2751, діяльність підприємств обмежується або тимчасово забороняється (зупиняється) у разі перевищення ними лімітів використання природних ресурсів, порушення екологічних нормативів, екологічних стандартів, а також вимог екологічної безпеки, зокрема: використання природних ресурсів, викидів і скидів забруднюючих речовин у навколишнє природне середовище, складування, захоронення, зберігання або розміщення виробничих, побутових та інших відходів без відповідних дозволів.

Із змісту вищевказаної норми вбачається, що правовою підставою для прийняття рішення про обмеження, тимчасову заборону (зупинення) чи припинення діяльності підприємств, установ, організацій і об'єктів є розміщення побутових відходів без відповідного дозволу. Відсутність лімітів на утворення та розміщення побутових відходів в якості підстави для зупинення діяльності підприємства законодавством не передбачено.

Як встановлено апеляційним розглядом, позивач не здійснює розміщення відходів, а відходи у вигляді тари - банки алюмінієвої від фуміганту вивозяться TOB «Український центр поводження з відходами» на підставі договору №252 KP від 25.10.2012, що виключає необхідність отримання дозволу. Протилежного відповідачем не доведено.

Таким чином, колегія суддів наголошує, що вимагати від позивача отримання дозволу на розміщення відходів позивач не мав правових підстав та як наслідок - приймати рішення про зупинення діяльності підприємства.

На підставі викладеного, колегія суддів дійшла висновку про обґрунтованість доводів апеляційної скарги, оскільки при апеляційному перегляді безперечно встановлено порушення судом норм матеріального права та процесуального права, що є підставою для скасування судового рішення.

Керуючись статтями 195, 197, 198, 205, 207, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "МІВ Спецконтроль-Колорація-Фумігація-Маркетинг.Агенство" задовольнити.

Постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 04.12.13 у справі № 801/6927/13-а скасувати.

Прийняти нову постанову, якою позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Державної Азово-Чорноморської екологічної інспекції № 15/2164 від 27.06.2013 року про тимчасову заборону (зупинення) господарської діяльності ТОВ "МІВ. Спецконтроль-Колорація-Фумігація-Маркетинг. Агентство" пов'язану з утворенням відходів, яке розташоване за адресою: 98300, АР Крим, м. Керч, вул. Фурманова, 8.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі.

Постанова може бути оскаржена відповідно до закону.

Головуючий суддя підпис Т.М. Дудкіна

Судді підпис О.І. Мунтян

підпис А.С. Цикуренко


З оригіналом згідно

Головуючий суддя Т.М. Дудкіна


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація