Справа № 22-ц-1735 Головуючий у 1 -й інстанції Корольова Г.Ю.
Категорія 36 Суддя - доповідач Дубровна В.В.
РІШЕННЯ
іменем України
21 грудня 2006 року колегія суддів судової палати з цивільних справ апеляційного суду Сумської області в складі:
головуючого - Попруги СВ.,
суддів Дубровної В.В., Сибільової Л.О.,
з участю секретаря судового засідання - Рой Я. М. та осіб, які беруть участь у справі - ОСОБА_1, ОСОБА_2. розглянула у відкритому судовому засіданні в приміщенні апеляційного суду справу
за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Охтирського міськрайонного суду м. Суми від 02 листопада 2006 року в справі за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1
про заміну підстав і умов стягнення аліментів на утримання неповнолітньої дитини та колишньої дружини і стягнення аліментів у твердій грошовій сумі, -
ВСТАНОВИЛА :
Звертаючись до суду з позовною заявою , ОСОБА_2. зазначала про те , що рішення суду від 31 .08.2004 року відповідач сплачує аліменти на утримання сина ОСОБА_3 в розмірі 1/4 частини від всіх видів заробітку , що складає 83 грн. щомісячно. Крім того , згідно судового рішення від 26.08.2004 року відповідач сплачує аліменти на її утримання в розмірі 35 грн. щомісячно. Сума стягуваних аліментів є недостатньою для проживання та існування , а тому просила збільшити аліменти на дитину до 376 грн. та на її утримання - до 271 грн.
Рішенням суду позов ОСОБА_2. задоволено частково.
Змінено умови виплати аліментів на утримання неповнолітньої дитини ОСОБА_4, 24.04.2004 р.н. у твердій грошовій сумі і стягнуто з ОСОБА_1. на утримання сина ОСОБА_4 аліменти в розмірі 180 грн. щомісячно на користь матері - ОСОБА_2. до його повноліття.
Змінено розмір аліментів на утримання ОСОБА_2. на час знаходження у відпустці по догляду за дитиною в розмірі 80 грн. щомісячно до досягенння сином ОСОБА_4 3-х річного віку, до 24.04.2007 р.
В іншій частині позову - відмовлено.
В апеляційній скарзі ОСОБА_1 просить скасувати рішення суду та постановити нове, яким у задоволенні позову відмовити повністю.
В своїх доводах він посилається на невідповідність висновків суду дійсним обставинам справи, порушення судом матеріального та процесуального права.
Вислухавши суддю -доповідача, пояснення сторін , дослідивши матеріали цивільної справи , перевіривши доводи апеляційної скарги , колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, а рішення суду - частковій зміні.
Вирішуючи спір та частково задовольняючи позов , місцевий суд визначив розмір стягуваних аліментів в твердій грошовій сумі, з посиланням на ст. ст. 184 , 192 Сімейного кодексу України .
Проте , колегія суддів з таким висновком погодитись не може.
Відповідно до ст. 184 СК України , якщо платник аліментів має нерегулярний , мінливий дохід, частину доходу одержує в натурі, а також за наявності інших обставин , що мають істотне значення, суд за заявою платника або одержувача може визначити розмір аліментів у твердій грошовій сумі.
Застосовуючи при вирішенні спору ст. 184 СК України , місцевий суд допустився помилки , оскільки як вбачається з матеріалів справи , відповідач має постійне місце роботи, стабільну заробітну плату ; не встановлена наявність інших обставин , що мають істотне значення , а тому відсутні були підстави для визначення аліментів в твердій грошовій сумі..
З огляду на ст. 80, 183 СК України розмір аліментів підлягає визначенню у частці від заробітку батька дитини - відповідача в справі.
Приймаючи до уваги вимоги ст.ст. 80, 84, 182 СК України та обставини , які враховуються судом при визначенні розміру аліментів , колегія суддів вважає за необхідне визначити розмір аліментів , що підлягають стягненню з відповідача на утримання дитини - в розмірі 1/4 частини від заробітку / доходу/ батька , але не менше 30% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та утримання матері до досягнення дитиною трирічного віку - в розмірі 1/7 частини заробітку / доходу / батька.
Колегія суддів вважає необгрунтованими доводи апеляційної скарги щодо не застосування судом ст. 70 Закону України "Про виконавче провадження " , оскільки ця норма регулює максимальний розмір аліментів , що підлягають відрахуванню із заробітної плати і не стосується максимального розміру аліментів при їх визначенні.
На підставі викладеного , керуючись ст. ст. 303, 307, 309, 313-314 ЦПК України, колегія суддів, -
ВИРІШИЛА :
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовільнити частково.
Змінити рішення Охтирського міськрайонного суду від 02 листопада 2006
року в даній справі.
Стягнути з ОСОБА_1 аліменти на утримання сина - ОСОБА_3 , до його повноліття , на користь матері - ОСОБА_2 щомісячно в розмірі 1/4 частини заробітку / доходу/ , але не менше 30 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку .
Стягнути з ОСОБА_1 утримання на користь матері ОСОБА_2 до досягнення сином трирічного віку , тобто до ІНФОРМАЦІЯ_1 , щомісячно , в розмірі 1/7 частини від заробітка / доходу /.
В іншій частині рішення суду залишити без зміни.
Рішення набирає законної сили з моменту його проголошення і з цього часу може бути оскаржене до Верховного Суду України в касаційному порядку протягом двох місяців.
Головуючий :