Судове рішення #36160949

Провадження № 2/742/469/14

Єдиний унікальний № 742/1244/14

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 квітня 2014 року м. Прилуки

Прилуцький міськрайонний суд Чернігівської області

в складі: головуючого-судді - Павлова В.Г.,

секретаря - Хотінь Ж.О.,


розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судового засідання цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Лісовосорочинської сільської ради про встановлення факту належності правовстановлюючого документу та визнання права власності на спадкове майно -


ВСТАНОВИВ:

21.03.2014 року позивач звернувся до суду з цивільним позовом до Лісовосорочинської сільської ради, Прилуцького району про визнання права власності на спадкове майно за законом, а саме на земельні ділянки, що розташовані на території Лісовосорочинської сільської ради Чернігівської області, загальною площею 3,22 га.

Свої вимоги мотивує тим, що спадкодавець ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1, і позивач, являючись спадкоємцем за законом, в установлений строк, звернувся до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини, зокрема і на зазначені земельні ділянки, проте у видачі свідоцтва про право власності на них нотаріус відмовив, з підстав наявності виправлень в правовстановлюючому документі - державному акті на право власності на земельну ділянку, що і змусило звернутись до суду з даним цивільним позовом.

В судове засідання позивач, будучи належним чином повідомлений про день, час та місце проведення розгляду справи /а.с.32/, не з'явився, завчасно подав до канцелярії суду заяви про проведення розгляду справи без його участі та уточнення позовних вимог, в якій окрім визнання права власності на спадкове майно також просив суд встановити факт належності державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯА № 767007, виданого 02.11.2005 року, спадкодавиці ОСОБА_2, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 /а.с.36,37/.

Представник відповідача - Лісовосорочинської сільської ради Прилуцького району Чернігівської області, будучи належним чином повідомленим про день, час та місце розгляду справи, в судове засідання не з'явився також, подав до канцелярії суду заяви про розгляд справи за його відсутності, що містять фактичне визнання заявлених ОСОБА_1 позовних вимог як стосовно визнання права власності на спадкове домоволодіння, так і встановлення факту належності правовстановлюючого документу померлій спадкодавиці, що узгоджується з положеннями ст.174 ЦПК України /а.с.38,39/.

У відповідності до ч.2 ст.197 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, дослідивши матеріали справи, повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються заявлені вимоги у їх сукупності та взаємозв'язку, об'єктивно оцінивши усі наявні докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення заяви по суті, враховуючи факт визнання відповідачем позову, що не суперечить закону та не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню в повному обсязі.

Суд, на виконання вимог ч.4 ст.10 ЦПК України, забезпечив сторонам змагальність процесу, створив їм відповідні умови для реалізації своїх процесуальних прав і виконання покладених на них процесуальних обов'язків, попередив про наслідки вчинення або невчинення процесуальних дій, проте останні, відповідно до ч.2 ст.11 та ч.3 ст.27 ЦПК України, скористались на власний розсуд своїми правами щодо предмету спору.

З обставин, наведених у позовній заяві, які згідно з ч.1 ст.61 ЦПК не підлягають доказуванню, оскільки визнані сторонами, судом встановлено, що згідно наданої копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1, ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1, про що виконкомом Лісовосорочинської сільської ради Чернігівської області зроблено актовий запис від 19.01.2011 року за № 01 /а.с.7/.

Після смерті спадкодавця відкрилась спадщина, яка складається з земельних ділянок, що розташовані на території Лісовосорочинської сільської ради Чернігівської області, загальною площею 3,22 га.

Позивач по справі, у встановлений законодавством строк, звернувся до Прилуцької районної державної нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини за законом, в зв'язку з чим, була відкрита спадкова справа № 354/2011 щодо майна померлої ОСОБА_2 /а.с.17/.

Згідно ст.1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов'язків від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до іншої особи (спадкоємця).

З оглянутої в судовому засіданні матеріалів спадкової справи № 318/2009, що була зведена державним нотаріусом Прилуцької міської державної нотаріальної контори Чернігівської області встановлено, що спадкоємцями за законом були позивач по справі - ОСОБА_1 та донька спадкодавці - ОСОБА_3

Відповідно до положень ст.1273 ЦК України, відмова від прийняття спадщини, тобто від належних спадкодавцеві на момент відкриття спадщини прав та обов'язків, які входять до складу спадщини, є безумовною і беззастережною. Як вбачається з нотаріально засвідченої заяви ОСОБА_3 від 08.07.2011 року, остання відмовилась від прийняття спадщини за законом належної частки спадкового майна після померлої ОСОБА_2 на користь позивача по справі /а.с.19/.

У зв'язку з наявністю виправлень в правовстановлюючому документі про належність спадкової земельної ділянки, загальною площею 3,22 га, що розташована на території Лісовосорочинської сільської ради Прилуцького району, призначення якої - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, позивач не може отримати в нотаріальній конторі свідоцтво про право на спадщину за законом на вищевказану земельну ділянку, що підтверджується інформаційною довідкою щодо відмови у вчиненні нотаріальної дії /а.с.12/.

Як вбачається з інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, сформованої державним реєстратором 31.03.2014 року, у державному реєстрі речових прав на нерухоме майно відомості стосовно вищезазначених земельних ділянок - відсутні /а.с.28-31/.

Відповідно до п.4 ст.25 ЦК України правоздатність фізичної особи припиняється у момент її смерті, а згідно з п.11 ч.1 ст.346 ЦК України право власності припиняється у разі смерті власника, у зв'язку з чим позивач позбавлений можливості іншим чином, ніж у судовому порядку, встановити право власності на земельну ділянку, розташовану на території Лісовосорочинської сільської ради, Прилуцького району, з метою подальшого оформлення права спадщини на неї.

Згідно вимог ч.1 ст.1296 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, для оформлення права на спадщину може одержати свідоцтво про право на спадщину.

Відповідно до ч.1 ст.1297 ЦК України спадкоємець який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов'язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.

Свідоцтво про право на спадщину, відповідно до пункту "б" частини другої статті 126 ЗК України є одним із документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку, набуту у власність із земель приватної власності без зміни її меж та цільового призначення.

У відповідності ст.41 Конституції України право приватної власності набувається в порядку визначеному законом. Згідно ст.1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок смерті.

Згідно роз'яснень, що викладені в п. 10 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року N 7 "Про судову практику у справах про спадкування", право власності на земельну ділянку, з огляду на ст.1225 ЦК України, переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування (зі збереженням її цільового призначення) при підтвердженні цього права спадкодавця державним актом на право власності на землю або іншим правовстановлюючим документом, в даному випадку до позивача по справі.

З огляду на наявні та ретельно досліджені матеріали справи, позиції учасників процесу, що викладені в письмових заявах, суд, приходить до висновку про можливість задоволення позовної заяви, оскільки факт належності ОСОБА_2, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1, державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯА № 767007, виданого Прилуцькою районною державною адміністрацією 02.11.2005 року, не викликає жодних сумнівів, а відтак позивач має беззаперечні правові підстави для реалізації спадкових прав щодо належного спадкодавиці майна.

За таких обставин, враховуючи об'єктивну неможливість оформлення позивачем спадкових прав у встановленому законом порядку, та факт визнання відповідачем заявленого позову, що не суперечить закону, не порушує законних прав чи інтересів інших осіб, за умови відсутності інших обставин, суд вважає за необхідне задовольнити цивільний позов у повному обсязі, оскільки достовірно встановлено, що позивач ОСОБА_1, як єдиний спадкоємець за законом, має право на набуття у власність земельні ділянки загальною площею 3,22 га, що розташовані на території Лісовосорочинської сільської ради Прилуцького району, які належали спадкодавці - ОСОБА_2 на підставі державного акта про право власності на земельну ділянку серії ЯА № 767007.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.10,11,60,209,212,213-215, п.6 ч.1 ст.256, ст.259 ЦПК України, ст.ст.316,325, 328,1216,1218, 1297,1299 ЦК України, суд -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Лісовосорочинської сільської ради про встановлення факту належності правовстановлюючого документу та визнання права власності на спадкове майно - задовольнити в повному обсязі.

Встановити факт належності ОСОБА_2, померлій ІНФОРМАЦІЯ_1, державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯА № 767007, виданого Прилуцькою районною державною адміністрацією 02.11.2005 року.

Визнати право власності за ОСОБА_1 на земельні ділянки кадастровий номер № 7424184900:07:000:0007, загальною площею 2,41 га, та № 7424184900:03:000:0065, загальною площею 0,81 га, які розташовані на території Лісовосорочинської сільської ради, Прилуцького району, Чернігівської області, яка належала ОСОБА_2 на підставі державного акту серії ЯА № 767007, виданого на її ім'я 02.11.2005 року.

Рішення може бути оскаржено до апеляційного суду Чернігівської області шляхом подання апеляційної скарги через Прилуцький міськрайонний суд протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.


Суддя Прилуцького міськрайонного суду

Чернігівської області В.Г.Павлов



Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація