ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 липня 2006 р. | № 9/3(06) |
Вищий господарський суду України у складі колегії суддів:
головуючого Карабаня В.Я.
суддів: Чабана В.В.
Ковтонюк Л.В.
за участю представників: |
позивача не з’явився |
відповідача Ненашева Я.В. дов. № 56 від 06.02.2006 |
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу | Відкритого акціонерного товариства “Мелітопольський пивоварний завод”
|
на постанову | Запорізького апеляційного господарського суду від 19.04.2006 |
у справі господарського суду | № 9/3 Запорізької області |
за позовом | Комунального підприємства “Водоканал” |
до |
Відкритого акціонерного товариства “Мелітопольський пивоварний завод” |
про | стягнення 10 771,33 грн. |
В С Т А Н О В И В :
В грудні 2005 року Комунальне підприємство “Водоканал” (далі –КП “Водоканал”) звернулось до суду з позовом до відкритого акціонерного товариства “Мелітопольський пивоварний завод” (далі –ВАТ “Мелітопольський пивоварний завод”) про стягнення 10771,33 грн. плати за скид понаднормативних забруднень. Як на підставу заявлених вимог послався на договір № 37 від 02.01.2004 на водопостачання та приймання стічних вод.
Відповідач позов не визнав, вказав про те, що позивачем не було доведено факт перевищення відповідачем допустимої концентрації забруднюючих речовин, оскільки не надано результатів аналізу стічних вод, які було відібрано ним згідно акту перевірки якості стічних вод від 13.10.2005. Крім того, Державним управлінням екології та природних ресурсів в Запорізькій області було здійснено 13.10.2005 паралельний відбір проб, результати аналізу яких щодо вмісту забруднень у стічних водах відрізняються від рівня концентрації речовин у воді, зазначеного позивачем у розрахунку плати за скид понаднормативних забруднень, на підставі якого заявлено позов.
Рішенням господарського суду Запорізької області від 06.02.2006 (суддя Нечипуренко О.М.) позовні вимоги задоволено, стягнуто з ВАТ “Мелітопольський пивоварний завод” на користь КП “Водоканал” 10771,33 грн. боргу, 107,71 грн. витрат по сплаті державного мита, 118 грн. витрат по сплаті інформаційно-технічного забезпечення судового процесу. Рішення вмотивовано доведеністю позивачем факту викиду відповідачем понаднормативних забруднень.
Постановою Запорізького апеляційного господарського суду від 19.04.2006 (колегія у складі суддів: Кричмаржевського В.А., Кагітіної Л.П., Мірошніченка М.В.) рішення господарського суду Запорізької області від 06.02.2006 залишено без змін. В обгрунтування постанови суд послався на п.1.2, 2.1 Правил приймання стічних вод підприємств у комунальну систему каналізації м. Мелітополя, п.1.3 Інструкції “Про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у систему каналізації населених пунктів”, ст. 193 ГК України, ст. 629 ЦК України.
Не погоджуючись з прийнятими у справі судовими рішеннями, ВАТ “Мелітопольський пивоварний завод” звернулось з касаційної скаргою, просить їх скасувати, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального права та порушення норм процесуального права.
В судове засідання 10.07.2006 не з’явився представник Комунального підприємства “Водоканал”. Враховуючи, що про час і місце розгляду справи Комунального підприємства “Водоканал” повідомлено належним чином, Вищий господарський суд України вважає за можливе розглянути касаційну скаргу за його відсутності.
Колегія суддів, приймаючи до уваги межі перегляду справи в касаційній інстанції, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи застосування норм матеріального і процесуального права при винесенні оспорюваного судового акта, знаходить необхідним касаційну скаргу задовольнити.
Як встановлено судами попередніх інстанцій:
- 02.01.2004 між сторонами було укладено договір № 37 на водопостачання та приймання стічних вод у комунальну каналізацію, відповідно до умов 3.2., 3.10., 4.4 якого відповідач як абонент зобов’язався приймати від позивача воду та скидати стоки у кількості та у якості, передбачених договором; норматив плати за скидання понаднормативних забруднень у систему каналізації нараховується по нормативу оплати за очищення 1 кубічного метра стічних вод із вмістом забруднень у межах допустимих концентрацій (ДК), обсягу скинутих понаднормативно забруднених стічних вод і коефіцієнту кратності. Період, за який стягується плата за скид відповідачем стічних вод з перевищенням ДК, встановлюється разовим аналізом, визначається у відповідності з місцевими Правилами приймання стічних вод;
- 13.10.2005 уповноваженими представниками КП “Водоканал” було відібрані проби та складено акт перевірки якості стоків;
- повідомленням від 20.10.2005 КП “Водоканал” повідомило відповідача про результати лабораторного дослідження стокових проб, відібраних за актом від 13.10.2005;
- згідно з розрахунком і рахунком від 03.11.2005 позивача за результатами хімічного аналізу проб стічних вод встановлені перевищення допустимих концентрацій по наступних речовинах: залізу, зваженим речовинам, фосфатам, ХПК, розмір плати за скид понаднормативних забруднень становить 10771,33 грн.
Залишаючи без змін рішення суду першої інстанції, суд апеляційної інстанції виходив з того, що посилання відповідача на допущені позивачем порушення під час здійснення контрольних функцій щодо якості стічних вод, які скидаються підприємством є безпідставними; остаточними для нарахування на законних підставах підвищеної плати за перевищення допустимої концентрації забруднюючих речовин при скиді стічних вод є результати дослідження стічних вод, які одержані акредитованою хімбаклабораторією водовідведення КП “Водоканал”; підставою для покладання на відповідача відповідальності у вигляді плати за скидання понаднормативних забруднень згідно п.3.1.1 договору № 37 від 02.01.2004 є: акт відбору проб для лабораторних аналізів; повідомлення абоненту про результати лабораторних аналізів; розрахунок плати за складання понаднормативних забруднень у систему каналізації.
Проте, з таким висновком суду апеляційної інстанції Вищий господарський суд України не погоджується.
Відповідно до п. 1.2 Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України (затверджено наказом Державного комітету будівництва, архітектури тим житлової політики України № 37 від 19.02.2002) (далі –Правила) ці Правила поширюються на комунальні підприємства водопровідно-каналізаційного господарства міст і селищ України та інші підприємства, що мають на балансі системи місцевого водопроводу та каналізації (далі - Водоканали), та на всі підприємства, установи, організації незалежно від форм власності й відомчої належності, які скидають свої стічні води в систему каналізації населених пунктів (далі –Підприємства).
Відповідно до п. 2.1 цих Правил Водоканали мають право контролювати якість, кількість та режим скиду стічних вод Підприємств; пред’являти Підприємствам у встановленому порядку рахунки за скид понаднормативних забруднень і з застосуванням коефіцієнта кратності, який враховує рівень небезпеки скинутих забруднень, при порушення як цих Правил, так і місцевих Правил приймання; пред’являти Підприємствам претензії та позови (в установленому порядку) щодо відшкодування збитків, заподіяних системам комунальної каналізації, а також виставляти рахунки за скид понаднормативних забруднень.
Згідно з п. 2.3 Правил Підприємства мають право перевіряти розрахунки допустимих концентрацій забруднюючих речовин в стічних водах свого Підприємства, виконані Водоканалом, та оскаржувати їх; звертатися до господарського суду з оскарженням неправомірно (на їх погляд) виставлених рахунків та вимагати проведення аналізу стічних вод підприємства.
Як встановлено п. 7.6, 7.10, 7.11 Правил, для визначення вмісту забруднень у стічних водах Підприємств використовуються як дані лабораторії Водоканалу, так і результати вибіркового контролю, виконаного лабораторіями місцевих органів Держепіднагляду, охорони навколишнього середовища або іншими лабораторіями, акредитованими у даній галузі акредитації; при виявленні перевищення ДК забруднень, установлених договором або місцевими Правилами приймання, Водоканал після закінчення аналізу направляє Підприємству повідомлення про перевищення ДК забруднень у термін, визначений місцевими Правилами приймання, але не більше 15 днів. Протягом шестимісячного терміну після виявлення перевищення ДК Водоканал направляє Підприємству претензію, до якої додаються: копія акта про відбір проби, копія результатів аналізу стічних вод, розрахунок величини додаткової плати за скид стічних вод (передаються лише ті документи, що відсутні на Підприємстві); у місцевих Правилах приймання конкретизується порядок відбору проб стічних вод на аналіз, порядок їх оформлення, а також порядок проведення аналізу проб.
У зв’язку із викладеним вище судами попередніх інстанцій не з’ясовано обґрунтованість заперечень відповідача про те, що позивачем не було подано відповідачу копії результатів аналізу стічних вод, що були відібрані згідно з актом про відбір проби від 13.10.2005. Результати хімічного аналізу було надіслано позивачем тільки 12.04.2006 під час перегляду рішення в апеляційному порядку.
При розгляді справи не було забезпечено всебічний, повний і об’єктивний розгляд в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, як це передбачено ст. 43 Господарського процесуального кодексу України. Судами безпідставно не досліджено питання щодо відповідності дій позивача під час здійснення контрольних функцій щодо якості скинутих позивачем стічних вод зазначеним вище положенням Правил приймання стічних вод підприємств у каналізаційні та відомчі системи каналізації населених пунктів України.
За таких обставин рішення суду першої інстанції та постанова суду першої інстанції підлягають скасуванню, а справа –передачі на новий розгляд до суду першої інстанції.
Керуючись ст. ст. 1115, 1119 - 11111 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України
П О С Т А Н О В И В :
Касаційну скаргу Відкритого акціонерного товариства “Мелітопольський пивоварний завод” задовольнити.
Постанову Запорізького апеляційного господарського суду від 19.04.2006 та рішення господарського суду Запорізької області від 06.02.2006 у справі № 9/3 скасувати.
Справу № 9/3 передати на новий розгляд до господарського суду Запорізької області.
Головуючий В.Карабань
Судді: В.Чабан
Л.Ковтонюк