Справа № 2 - 1501
2008 р.
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 грудня 2008 року
Сарненський районний суд Рівненської області
одноособово суддя Березень Ю. В.
при секретарі Кудіній А. Р.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Сарни справу за позовом ОСОБА_1 до Сарненської міської ради, про визнання права власності на нерухоме майно, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся в суд з позовом до Сарненської міської ради про визнання права власності на житловий будинок з господарськими будівлями по АДРЕСА_1, посилаючись на те, що отримав земельну ділянку під забудову, почав будівництво у відповідності до погодженого проекту, проте через відсутність дозволу на проведення будівельних робіт не має змоги оформити право власності на нерухомість.
У судовому засіданні позивач ОСОБА_1. підтримав позовні вимоги в повному обсязі, пояснивши, що почав будівництво на земельній ділянці, яка була відведена для будівництва, просить визнати за ним право власності на збудоване майно на підставі ст. 392 ЦК України.
Представник відповідача - Сарненської міської ради в судове засідання не з'явився, подав суду заяву з проханням слухати справу у його відсутність.
Заслухавши пояснення позивача, дослідивши документи і матеріали справи, давши оцінку доказам, що мають значення для справи, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги не обґрунтовані, а тому не підлягають задоволенню.
Право власності ОСОБА_1 на земельну ділянку по АДРЕСА_1 оформлене державним актом серії РВ № 00420 від 15 червня 1998 року.
Судом оглянуті також документи, на які посилається позивач - технічний паспорт на садибний житловий будинок по АДРЕСА_1 із зазначенням плану будинку та його характеристик.
Спірне домоволодіння має ознаки самочинного будівництва з огляду на наявність у позивача права власності на земельну ділянку, на якій збудовані об'єкти нерухомості, та відхилення від затвердженого проекту при будівництві нерухомості. Позивач не посилається як на підставу позову на ст. 376 ЦК України.
Статтею 331 ЦК України, на яку посилається позивач, визначені підстави набуття права власності на новостворене нерухоме майно, зокрема встановлено, що право власності на новостворене нерухоме майно (житлові будинки, будівлі, споруди тощо) виникає з моменту завершення будівництва (створення майна). Якщо договором або законом передбачено прийняття нерухомого майна до експлуатації, право власності виникає з моменту його прийняття до експлуатації. Якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації.
Обов'язковість прийняття нерухомого майна до експлуатації визначена ст. 4 Закону України від 20.05.1999, № 687-XIV "Про архітектурну діяльність" та ст. 18 Закону України від 16.11.1992, № 2780-XII "Про основи містобудування".
Згідно ст. 60 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь в справі.
Оскільки позивачем не надано доказів на підтвердження обставин дотримання при будівництві нерухомості будівельних норм та правил, а експлуатація не прийнятих у встановленому законодавством порядку об'єктів забороняється, судом не може бути визнане право власності на спірне домоволодіння, в зв'язку з чим у задоволенні позову слід відмовити.
На підставі ст.ст. 331, 392 ЦК України, Закону України від 20.05.1999, № 687-XIV "Про архітектурну діяльність", Закону України від 16.11.1992, № 2780-XII "Про основи містобудування" керуючись ст.ст. 209, 212, 214, 215, 218 ЦПК України, -
В И Р І Ш И В :
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Сарненської міської ради про визнання права власності на житловий будинок з господарськими будівлями по АДРЕСА_1 відмовити як у заявленому без достатніх підстав.
Звільнити позивача від сплати судового збору на підставі п. 18 ст. 4 Декрету КМ України „Про державне мито”.
На рішення може бути подана апеляційна скарга до Апеляційного суду Рівненської області через Сарненський районний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження, яка може бути подана протягом десяти днів з дня проголошення рішення.
Суддя: