262/7886/13-ц
2/262/260/2014
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04.04.2014 року м. Донецьк
Пролетарський районний суд м. Донецька в складі:
головуючого судді Кирилюк Н.А.
при секретарі Кузнецовій Н.Г.
представника позивача ОСОБА_1
відповідача ОСОБА_2,
розглянув у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Донецька цивільну справу за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_2 «про виділ в натурі частки з майна, що знаходиться в спільній частковій власності»,-
встановив:
14.11.2013 року позивач звернулась до суду з позовом «про виділ в натурі частки з майна, яке перебуває у спільній частковій власності» до відповідача, посилаючись на те, що їй - ОСОБА_3 на праві власності належить 1/2 частина домоволодіння АДРЕСА_1. Інша 1/2 частина зазначеного домоволодіння належить її сестрі - ОСОБА_2 Вищевказане домоволодіння складається з: житлового будинку літ. А-1, прибудови - а, погребу - а1, ганку - а2, літньої кухні - Б, прибудови до літньої кухні - б, душу - В, вбиральні - Г, гаражу - Д, сараїв - Е,Ж,К,М,Н, погребу - И, зливної ями - Л, огороджень - № 1,2, замощень - І. Вказала, що у неї з сестрою дуже напружені стосунки, тому вони ніяк не можуть домовитись про порядок користування житловим будинком. Просила виділити їй в натурі 1/2 частину домоволодіння АДРЕСА_1 припинив право загальної часткової власності на вказане майно. А також просила призначити судову будівельно-технічну експертизу. Судові витрати в розмірі 830,98 гривень просила стягнути з відповідача на свою користь.
Представник позивача в судовому засіданні надав заяву про уточнення позовних вимог, в якій просив визначити порядок користування домоволодінням АДРЕСА_1 надавши ОСОБА_3 в користування: кімнату № 1 площею 6,2 кв.м., кімнату № 2 площею 6,8 кв.м., кімнату № 3 площею 11,3 кв.м., кімнату № 8 площею 3,6 кв.м., кімнату № 7 площею 5,4 кв.м., а також літню кухню - Б, прибудову до літньої кухні - б, душ - В, вбиральню - Г, сараї - Е,Ж,К,М,Н, погреб - И, погреб - а1, зливну яму - Л. Надавши ОСОБА_2 в користування: кімнату № 4 площею 17,2 кв.м., кімнату № 5 площею 8,1 кв.м., кімнату № 6 площею 7,5 кв.м., прибудову - а, ганок - а2, а також гараж - Д, залишивши у спільному користуванні огородження - № 1,2, замощення - І. Також просив розділити особові рахунки домоволодіння АДРЕСА_1 відкривши на ім'я ОСОБА_3 окремий особовий рахунок.
Відповідач в судовому засіданні проти задоволення уточнених позовних вимог не заперечувала, про що надала письмову заяву.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача, відповідача та дослідивши матеріали справи, вважає позов обґрунтованим і таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 355 ЦК України майно, що є у власності двох або більше осіб (співвласників), належить їм на праві спільної власності (спільне майно). Майно може належати особам на праві спільної часткової або на праві спільної сумісної власності.
Згідно з ч. 1 ст. 356 ЦК України, власність двох чи більше осіб із визначенням часток кожного з них у праві власності є спільною частковою власністю.
Відповідно до ч. 2 ст. 358 ЦК України, співвласники можуть домовитися про порядок володіння та користування майном, що є їхньою спільною частковою власністю. Як вбачається з ч. 3 цієї статті, кожен з співвласників має право на надання йому у володіння та користування тієї частини спільного майна в натурі, яка відповідає його частці у праві спільної часткової власності. У разі неможливості цього він має право вимагати від інших співвласників, які володіють і користуються спільним майном, відповідної матеріальної компенсації.
Як вбачається з ст. 319 ЦК України власність зобовязує. Співвласник відповідно до своєї частки у спільному майні зобовязаний брати участь у витратах на управління, утримання та збереження спільного майна як це передбачено ст. 360 ЦК України.
Відповідно до ст. 179 ЖК України, користування будинками (квартирами) та їх утримання здійснюється з обов'язковим додержанням вимог Правил користування приміщеннями житлових будинків і прибудинковими територіями.
Пунктом 10 "Правил користування приміщеннями житлових будинків і прибудинковими територіями", затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 08.10.1992 р. № 572 передбачений порядок поділу плати за житлово-комунальні послуги між співвласниками квартири в разі, якщо між ними відсутня згода щодо оплати.
Згідно ст. 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» до житлово-комунальних послуг належать послуги з централізованого постачання холодної та гарячої води,водовідведення, газо- та електропостачання, централізованого опалення, вивезення побутовихвідходів та послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій.
Як вбачається з ст. 322 ЦК України, власник зобов'язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.
На підставі свідоцтва про право на спадщину за заповітом від 21.06.2013 року, домоволодіння за адресою: АДРЕСА_1 з відповідними надвірними спорудами належить ОСОБА_3 і ОСОБА_2 по 1/2 частини кожній (а.с. 9, 14).За цією адресою знаходиться: житловий будинок літ. А, шл.бет., загальною площею - 66,1 кв.м., у тому числі жилою - 32,8 кв.м., літня кухня літ-Б, душ літ-В, уборна літ-Г, гараж літ-Д, погреб літ-п, сараї літ-Е,Ж,К,М, зливна яма літ-Л, огорожа № 1,2, замощення-1.
Тобто, відповідно вищезазначених документів вбачається, що позивачу і відповідачу належить по 1/2 частини кожній житлового будинку під АДРЕСА_1, а тому суд вважає необхідним задовольнити позовні вимоги та визначити порядок користування вищевказаним домоволодінням, та розділити особові рахунки по оплаті комунальних послуг .
Разом з тим, з відповідача на користь позивача необхідно стягнути у відповідності зі ст. 88 ЦПК України понесені нею судові витрати у вигляді судового збору у розмірі 830,98 гривень.
На підставі викладеного ст.ст. 319, 322, 355, 356, 358, 360 ЦК України, ст. 179 ЖК України, п. 10 "Правил користування приміщеннями житлових будинків і прибудинковими територіями" ст.ст. 10, 11, 60, 88, 213, 214, 215 ЦПК України, суд, -
вирішив:
Позов ОСОБА_3 до ОСОБА_2 «про виділ в натурі частки з майна, що знаходиться в спільній частковій власності» - задовольнити.
Визначити порядок користування житловим будинком АДРЕСА_1, надавши в користування ОСОБА_3:
- кімнату № 1 площею 6,2 кв.м.;
- кімнату № 2 площею 6,8 кв.м.;
- кімнату № 3 площею 11,3 кв.м.;
- кімнату № 8 площею 3,6 кв.м.;
- кімнату № 7 площею 5,4 кв.м.;
- літню кухню - Б;
- прибудову до літньої кухні - б;
- душ - В;
- вбиральню - Г;
- сараї - Е,Ж,К,М,Н;
- погреб - И;
- погреб - а1;
- зливну яму - Л.
Надавши в користування ОСОБА_2:
- кімнату № 4 площею 17,2 кв.м.;
- кімнату № 5 площею 8,1 кв.м.;
- кімнату № 6 площею 7,5 кв.м.;
- гараж - Д;
- прибудову - а;
- ганок - а2.
Залишивши у спільному користуванні огородження - № 1,2, замощення - І.
Розділити особові рахунки домоволодіння АДРЕСА_1 відкривши на ім'я ОСОБА_3 і ОСОБА_2 окремі особові рахунки.
Стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, ІН НОМЕР_1, проживаючої за адресою: АДРЕСА_2, на користь ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, ІН НОМЕР_2, проживаючої за адресою: АДРЕСА_3, судовий збір в розмірі 830 (вісімсот тридцять) гривень 98 копійок.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Апеляційного суду Донецької області через Пролетарський районний суд м. Донецька. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя Н.А. Кирилюк