Єдиний унікальний номер 250/4724/13-ц Номер провадження 22-ц/775/3354/2014
Головуючий у 1 інстанції : Ус О.В..
Категорія : 57 Доповідач : Кіянова С.В.
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 квітня 2014 року Апеляційний суд Донецької області
в складі : головуючого - судді Прокопчук Л.М.
суддів : Кіянової С.В., Іванової А.П.
при секретарі Папоян К.А.
розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Донецьку цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Ясинуватського міськрайонного суду від 11 березня 2014 року за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області до ОСОБА_2 про стягнення сум переплаченої пенсії,
В С Т А Н О В И В :
Рішенням Ясинуватського міськрайонного суду від 11 березня 2014 року задоволено позов Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області до ОСОБА_2 про стягнення сум переплаченої пенсії, стягнуто з ОСОБА_2 на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області переплачену пенсію у розмірі 2 025,63 грн. та судовий збір на користь держави у розмірі 229,40 грн.
В апеляційній скарзі відповідач просить рішення суду скасувати та відшкодувати йому моральну шкоду, оскільки судом першої інстанції порушені норми матеріального та процесуального права, не враховано, правової позиції Верховного Суду в частині виплати соціальних пільг, які не підлягають поверненню.
В судовому засіданні апеляційного суду відповідач підтримав доводи апеляційної скарги і просив її задовольнити.
Представник позивача заперечував проти доводів апеляційної скарги і просив рішення суду залишити без змін.
Заслухавши доповідача, пояснення сторін, перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу відповідача слід відхилити, а рішення суду залишити без змін з наступних підстав.
Задовольняючи позов Головного управління ПФУ в Донецькій області до ОСОБА_2 про стягнення сум переплаченої пенсії суд першої інстанції виходив з того, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_3, яка перебувала на обліку в Пенсійному фонді та отримувала пенсію у зв»язку із втратою годувальника. ОСОБА_3 за листопад 2012 р. позивачем було перераховано пенсію у розмірі 2 025,63 грн., яку ІНФОРМАЦІЯ_2 на підставі довіреності за померлу отримав відповідач ОСОБА_2, про що не заперечував. 07.11.2012 р. позивачу стало відомо про смерть ОСОБА_3, коли відповідач звернувся за отриманням допомоги на поховання. 08.11.2012 р. позивачем було видано розпорядження сбербанку про повернення коштів, але, банк повідомив, що вказані кошти вже зняті з рахунку та отримані відповідачем. Оскільки ОСОБА_2 без відповідної правової підстави отримав пенсійні кошти, то вони підлягають поверненню.
При таких обставинах, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про те, що позивач має право на стягнення з відповідача безпідставно отриманих сум пенсії згідно ст. ст.1212, 177, п.5 ч.1 ст.248 ЦК України.
Так, відповідно до ч.7 ст.21 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» органи реєстрації актів громадянського стану за формою, встановленою відповідно до законодавства, протягом десяти робочих днів із дня реєстрації смерті особи подають відповідні відомості територіальним органам Пенсійного фонду.
Відповідно до ч.2 ст.42 зазначеного закону пенсія може бути отримана за довіреністю, порядок, оформлення і строк дії якої визначаються законом. Виплата пенсії за довіреністю здійснюється протягом усього періоду дії довіреності за умови поновлення пенсіонером заяви про виплату пенсії за довіреністю через кожний рік дії такої довіреності.
Відповідно до п.3 ч.1 ст.49 вказаного закону виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється у разі смерті пенсіонера.
Відповідно до ч.1 ст.50 закону суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку.
Відповідно до ст.53 Закону України пенсія може виплачуватися за довіреністю, порядок посвідчення і строк дії якої визначається законодавством.
Відповідно до п.6 ч.1 ст.248 ЦК України представництво за довіреністю припиняється у разі смерті особи, яка видала довіреність, оголошення її померлою, визнання її недієздатною або безвісно відсутньою, обмеження її цивільної дієздатності.
Відповідно до ч.1 ст.1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
З матеріалів справи вбачається, що відповідач ОСОБА_2 на підставі довіреності, виданої ОСОБА_3, отримував за неї пенсію у зв»язку із втратою годувальника.
Пенсіонер ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_1.
За таких обставин, суд першої інстанції дійшов правильного висновку про те, що оскільки дія довіреності припинилася з моменту смерті пенсіонера, то у відповідача ОСОБА_2 не було законних підстав для отримання пенсії за померлу ІНФОРМАЦІЯ_2.
22.11.2012 р. Головним УПФУ в Донецькій області було направлено звернення до відповідача про повернення отриманої суми пенсії в добровільному порядку, однак, він не повернув отримані кошти у розмірі 2 025,63 грн.
Рішення суду першої інстанції відповідає вимогам закону і підстав для його скасування чи зміни не має.
Доводи апеляційної скарги відповідача про те, що він не повинен повертати позивачу пенсійні кошти безпідставні, оскільки судом встановлено факт недобросовісного набуття пенсійної виплати відповідачем на підставі довіреності, яка припинила свою дію.
Інші доводи апеляційної скарги відповідача також не спростовують висновків суду першої інстанції.
Відповідно до ст.308 ЦПК України апеляційний суд відхиляє апеляційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст.307, 308, 313-315 ЦПК України, апеляційний суд
У Х В А Л И В :
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 відхилити.
Рішення Ясинуватського міськрайонного суду від 11 березня 2014 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів з дня набрання чинності.
Судді :