9 грудня 2008 року справа №2-818/08
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Борзнянський районний суд Чернігівської області в складі
головуючого судді |
Тіслюка І.І. |
при секретарі |
Циліцькій Л.В. |
розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до сільської ради с.Петрівка Борзнянського району Чернігівської області, Борзнянської районної державної адміністрації, третьої особи - відділу держкомзему у Борзнянському районі, про визнання права власності на спадкову земельну ділянку, -
встановив:
ОСОБА_1. звернувся з позовом до таких відповідачів: сільської ради с.Петрівки Борзнянського району, Борзнянської районної державної адміністрації, та третьої особи - відділу держкомзему у Борзнянському районі, - про визнання права власності на успадковану ним від батька - ОСОБА_2, земельну ділянку, що знаходиться на території Петрівської сільської ради.
Позивач мотивує позов тим, що не може оформити в нотаріальному порядку право власності на вказану земельну ділянку, оскільки загублено оригінал державного акту на неї.
В судовому засіданні представник позивача, Шешеня Наталія Федорівна, підтримала позов. В пояснення вона повідомила, що позивач своєчасно після смерті ОСОБА_2., його батька, прийняв спадщину.
Оформлення права на земельну ділянку в нотаріальному порядку унеможливлено тим, що загублено державний акт II-ЧН№000285 на земельну частку виданий 20.12.2001р. на ім`я ОСОБА_2.
Відновити вказаний державний акт не вбачається за можливе, оскільки згідно з повідомленням від Чернігівської регіональної філії Державного комітету України по земельних ресурсах, документ може бути відновлений лише на вимогу особи, якій він надавався.
Посилаючись на ст.1218 ЦК України щодо можливості спадкоємців успадковувати права і обов`язки спадкодавця, що ним набуті на момент смерті та відкриття спадщини, представник позивача просила визнати право власності на вказану в позові земельну ділянку за ОСОБА_1., обгрунтовуючи тим, що саме на його ім`я 03.06.2008р. видано нотаріусом свідоцтво про право на спадщину вцілому. Інші особи спадщину не приймали.
Відповідач Борзнянська районна державна адміністрація в особі представника Гук Т.П. позов визнала. Вона пояснила, що вимога позивача є правомірною, оскільки він своєчасно прийняв спадщину від свого батька і у подальшому оформив свідоцтво про право власності на спадкове майно за виключенням права на земельну частку розміром 5.07 га, оскільки був втрачений державний акт на неї. Держкомзем може відновити такий документ на прохання особи, на ім`я якої його видано. Проте, оскільки це неможливо, то таке питання може вирішити суд постановленням відповідного рішення.
Відповідач, сільська рада с.Петрівки Борзнянського району, повідомивши в письмовій заяві про згоду на розгляд справи за відсутності представника сільської ради, також зазначила про відсутність заперечень щодо задоволення судом позову ОСОБА_1.
Представник третьої особи - відділу держкомзему у Борзнянському районі, Завгородній С.І. підтримав позов. Він також зазначив що відповідно до ст.2 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)», документами, що посвідчують право на земельну частку (пай), є: свідоцтво про право на спадщину; посвідчені у встановленому законом порядку договори купівлі-продажу, дарування, міни, до яких додається сертифікат на право на земельну частку (пай); рішення суду про визнання права на земельну частку (пай).
Оскільки спадкодавець за життя оформив не лише право на земельну частку но і отримав її в натуральному вигляді, про що свідчить факт видачі йому державного акту серії II-ЧН№000285, то вимога позивача про визнання за ним права власності на земельну частку є правомірною і підлягає задоволенню.
Заслухавши пояснення позивача, прийнявши до відома думки відповідачів про відсутність заперечень проти задоволення позову, а також міркування представника третьої особи, суд встановив такі факти та положення цивільного законодавства, що підлягають застосуванню при вирішенні позову.
Отже, в судовому засіданні встановлено, що після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2. відкрилась спадщина, яку позивач прийняв своєчасно.
Даний факт підтверджено свідоцтвом про право на спадщину за законом оформленого державним нотаріусом 03.06.2008 року.
Факт смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 спадкодавця ОСОБА_2 підтверджується даними свідоцтва, виданого сільською радою с.Петрівки 06.07.2007 року.
Факт надання спадкодавцю державного акту на право приватної власності на землю серії II-ЧН№000285 підтверджується витягом з технічної документації вих.№04-02/1196 від 12.11.2008 року відділу держкомзему у Борзнянському районі.
Виходячи з положень ст.ст.1220, 1222 ЦК України, стосовно того, що спадщина відкривається після смерті особи на користь живих фізичних осіб за заповітом або за законом, а також, того, що відповідно до ст.1268 ЦК України, спадкоємець має право прийняти спадщину або не прийняти її, з урахуванням, що спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо не відмовився від неї в порядку ст.1270 ЦК України, суд вважає, що вимога позивача, зазначена у позові, є правомірною.
Відповідно до ст.1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Законом України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» від 05.06.2003 року визначається, що право на земельну частку (пай) мають серед інших категорій громадян - громадяни - спадкоємці права на земельну частку (пай).
Одночасно, відповідно до ст.2 Закону, основним документом, що посвідчує право на земельну частку (пай), також зазначено свідоцтво про право на спадщину.
Отже, суд вважаючи даний позов обгрунтованим і, з урахуванням встановлених фактів, правомірним визнати за позивачем право власності на земельну ділянку розміром 5,07 га, що знаходиться на території сільської ради с.Петрівки Борзнянського району Чернігівської області у межах, що вказані в державному акті на право власності на земельну ділянку серії II-ЧН№000285, виданого 20 грудня 2001 року на ім`я ОСОБА_2.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.1218, 1261, 1268 ЦК України, Законом України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» від 05.06.2003 року, ст. 10, 60, 212, 214, 215 ЦПК України, суд, -
вирішив:
Позов ОСОБА_1 до сільської ради с.Петрівка Борзнянського району Чернігівської області, Борзнянської районної державної адміністрації, третьої особи - відділу держкомзему у Борзнянському районі, про визнання права власності на спадкову земельну ділянку, задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2, уродженця с.Петрівки Борзнянського району, право власності на успадковану ним від ОСОБА_2 земельну ділянку розміром 5,07 га, що знаходиться на території сільської ради с.Петрівки Борзнянського району Чернігівської області у межах, що вказані в державному акті на право власності на земельну ділянку серії II ЧН №000285, виданого 20 грудня 2001 року на ім`я ОСОБА_2.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до апеляційного суду Чернігівської області через Борзнянський районний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження в 10-денний строк з дня постановлення рішення і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги.
Суддя
Борзнянського районного суду І.І.Тіслюк
- Номер: б/н
- Опис: про встановлення факту родинних відносин, прийняття спадщини та визнання права власності на спадкове майно, самочинно збудований будинок з надвірними будівлями
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 2-818/08
- Суд: Вишгородський районний суд Київської області
- Суддя: Тіслюк І.І.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 08.02.2024
- Дата етапу: 12.02.2024