Судове рішення #366665
УХВАЛА

 

УХВАЛА

Іменем України

28 грудня 2006 року                                                                                     м. Ужгород

Апеляційний суд Закарпатської області в складі

головуючого                                     судді ВОТЬКАНИЧА Ф.А.

суддів                                                 КОНДОРА Р.Ю., СТАНА І.В.

за участю прокурора                        КУРАХА Ю.М.

захисника                                          адвоката ОСОБА_1

засудженого                                      ОСОБА_2

розглянув у відкритому судовому засіданні кримінальну справу за апеляцією засудженого ОСОБА_2 на вирок Воловецького районного суду Закарпатської області від 27 жовтня

2006р.

Цим вироком

ОСОБА_2, мешканця АДРЕСА_1, українця, гр-на України, має на утриманні одну неповнолітню дитину, ІНФОРМАЦІЯ_1, не судимого,

засуджено за ст. 345 ч. 2 КК України до 2-х років позбавлення волі із звільненням його на підставі ст. 75 КК України від відбування покарання з випробуванням з іспитовим стро­ком на 1 рік.

Ухвалено: запобіжний захід засудженому до вступу вироку в законну силу залишити під­писку про невиїзд; речовий доказ відеокасету зі зйомкою відтворення обстановки і обста­вин події залишити в матеріалах справи.

За вироком суду ОСОБА_2 визнано винним у тому, що 14.02.2006 р. близько 1930 к.ч. він на перевалі „Минчіл" Воловецького району виражався нецензурними словами, по­грожував фізичною розправою, а потім умисно наніс удари рукою в область грудної клі­тини ст. інспектору ДПС взводу супроводу „Кобра" УДАІ УМВС України в Закарпатській обл. ОСОБА_3 при виконанні останнім покладених на нього службових обов'язків, пов'язаних з відпрацюванням Воловецького району по дотриманню Правил дорожнього руху. Внаслідок цих протиправних дій ОСОБА_2, ОСОБА_3 були заподіяні легкі тіле­сні ушкодження.

В апеляції засудженого ОСОБА_2 порушується питання про скасування вироку та закриття справи на підставі ст. 6 п. 2, ст. 213 КПК України через однобічність досудово­го та судового слідства, невідповідність висновків суду фактичним обставинам справи, іс­тотне порушення кримінально-процесуального закону. Апелянт вважає, зокрема, що під час досудового слідства було порушено його статус як депутата місцевої ради; належного приводу для порушення кримінальної справи не було; у своїх первісних рапортах потер­пілий та інші працівники міліції не вказували про заподіяння тілесних ушкоджень і він таких не завдавав; у матеріалах справи наявні істотні суперечності щодо характеру тілес­них ушкоджень, які були виявлені у потерпілого, ці суперечності не усунуті і свідчать про заподіяння ушкоджень при обставинах, які не стосуються справи.

Справа № 11-791/2006

Категорія 11-А

Головуюча у 1-й інстанції СОФІЛКАНИЧ О.А.

Доповідач КОНДОР Р.Ю.

 

 

Заслухавши доповідь судді, промови засудженого ОСОБА_2 та його захисника ОСОБА_1, які підтримали апеляцію, вказуючи, зокрема, що суд не мотивував у ви­року причини відхилення свідчень працівників Воловецького РВ УМВС, що були на ко­ристь засудженого, не усунув суперечності в даних щодо обставин і характеру заподіяння ОСОБА_3 тілесних ушкоджень, не звернув увагу на порушення права засудженого на захист, промову прокурора Кураха Ю.М. про необґрунтованість апеляції та законність ви­року, що його слід залишити без зміни, оскільки вина засудженого у вчиненні злочину доведена, обговоривши доводи сторін та перевіривши в їх межах матеріали справи, суд приходить до наступного.

16.03.2006 р. прокурором щодо ОСОБА_2 було порушено кримінальну справу за ознаками злочину, передбаченого ст. 345 ч. 2 КК України, у зв'язку із спричиненням працівнику міліції ОСОБА_3, який виконував службові обов'язки, тілесних ушкоджень (а.с. 1).

З моменту порушення кримінальної справи і до 05.05.2006 р. слідчі дії з підозрю­ваним ОСОБА_2 не проводилися. Всупереч вимогам ст. 107 КПК України, його не бу-ло допитано одразу після порушення щодо нього кримінальної справи, при цьому відпо­відно до ст. 148 КПК України ні запобіжний захід, ні зобов'язання про явку на виклик слі­дчого до ОСОБА_2 не застосовувалися. Водночас у справі проводилися інші слідчі дії.

Право на захист, передбачене ст. 21 КПК України, підозрюваному було роз'яснене лише 05.05.2006 р. (а.с. 140), протокол про роз'яснення йому прав, передбачених ст. 431 КПК України, відсутній.

18.04.2006 р. була призначена судово-медична експертиза потерпілому ОСОБА_3 для встановлення тяжкості і характеру завданих йому тілесних ушкоджень (а.с. 76-77). Питання про те, чи могли виникнути тілесні ушкодження внаслідок падіння людини з висоти власного зросту та удару об тверду поверхню на вирішення експерта не ставило­ся. Не з'ясовувалося й те, як був одягнутий потерпілий, відповідно не ставилося й питання про те, чи могли з урахуванням одягу потерпілого бути йому завдані ці тілесні ушкоджен­ня за наведених ним обставин. Права при призначенні і проведенні експертизи, передба­ченні ст.ст. 431) 197 КПК України, ОСОБА_2 роз'яснені не були.

Згідно із висновком судово-медичної експертизи № 41 від 27.04.2006 р., у ОСОБА_3 були виявлені легкі тілесні ушкодження у вигляді синця великого грудного м'яза справа, синця великого грудного м'яза зліва, синця передньо-внутрішньої поверхні лівого колінного суглобу, що могли бути завдані внаслідок ударів затиснутих в кулак рук та взу­тих ніг сторонньої людини (а.с. 166-168). Експертом потерпілий оглядався 15.02.2006 р. (а.с. 27-28).

З цим висновком підозрюваного було ознайомлено лише 16.05.2006 р., ОСОБА_2 з ним не погодився (а.с. 178).

Разом з тим, з протоколу медогляду та листа Воловецької ЦРЛ НОМЕР_1 вбачається, що під час медичного огляду 14.02.2006 р. у ОСОБА_3 були виявлені тілесні ушкодження „садни, забійні рани бокової поверхні шиї, грудної клітки по передній і задній поверхні", а від необхідного медичного обстеження він відмовився (а.с. 14, 53). Про наявність таких тілесних ушкоджень стверджував і сам ОСОБА_3 (а.с. 58-59, 82,333), а також свідки ОСОБА_4, ОСОБА_5 (а.с. 34, 42,122-127, 334).

В свою чергу потерпілий ОСОБА_3 стверджував, що ОСОБА_2 наніс йому декі­лька ударів рукою в ділянку грудної клітини, від чого він послизнувся, впав, та вдарився головою об землю (а.с. 55-59, 79-82), про це ж показував і свідок ОСОБА_6 (а.с. 119). Од­нак, даних про тілесні ушкодження в області голови потерпілого в справі немає.

ОСОБА_2 заподіяння ним тілесних ушкоджень ОСОБА_3 заперечив.

Отже, справа містить очевидні суперечності щодо характеру завданих потерпілому тілесних ушкоджень.

 

З матеріалів справи вбачається, що на місце події виїжджали керівники УДАІ Кир-лик В.Ю., Бокоч В.В., Бойчук М.М., які давали вказівки щодо медичного освідування уча­сників події, а також, що про обставини інциденту працівники УДАІ доповідали началь­нику Воловецького РВ УМВС (а.с. 40, 65, 72, 121, 146). Проте, ці особи допитані не були, показання щодо обставин виклику слідчо-оперативної групи Воловецького РВ УМВС та її дій не були належно перевірені, зокрема - шляхом проведення очних ставок. Не переві­рені й показання ОСОБА_2 про те, що про неправомірні, як він вважав, дії працівників міліції він повідомив голову Закарпатської ОДА та начальника УМВС України в Закарпат­ській обл. Це, а також про прибуття на місце події керівництва УДАІ засуджений ствер­джував і в апеляційному суді.

Протокол огляду місця події слідчим у даній справі не складався, а в матеріалах справи знаходяться дві роз'єднані частини копії такого протоколу, складеного слідчим, який не має відношення до справи (а.с. 22-24, 309). Відтворення обстановки і обставин події із засудженим та свідком ОСОБА_7 не проводилося, як не проводилися й очні ставки з цим свідком.

Положення ст.ст. 21, 22 КПК України передбачають, що кримінальна справа має бути розслідувана всебічно, повно і об'єктивно, а підозрюваному має бути забезпечене право на захист. Відповідно до ст.ст. 323-324 КПК України, суд, забезпечивши належний розгляд кримінальної справи, постановляє законний вирок. Підставами для повернення справи на додаткове розслідування є такі неповнота та неправильність досудового слідст­ва, що не можуть бути усунуті в судовому засіданні (ст. 374 ч. 1 п.п. 1, 4 КПК України). Іс­тотні порушення вимог кримінально-процесуального закону, що унеможливлюють по­становления вироку, передбачені ст. 370 КПК України, а порушення права обвинувачено­го на захист є безумовною підставою для його скасування.

З урахуванням викладеного, оцінивши докази у сукупності, апеляційний суд при­ходить до висновку про часткову обґрунтованість апеляції.

Справа містить суперечливі дані щодо істотних обставин, що відповідно до ст. 64 КПК України мають значення для предмету доказування в ній, ці обставини не з'ясовані, суперечності в доказах не усунуті. Зокрема, наявні суттєві суперечності щодо характеру і обставин заподіяння тілесних ушкоджень потерпілому, хоча саме заподіяння таких є ква­ліфікуючою ознакою злочину, передбаченого ст. 345 ч.2 КК України. Цього стосуються і доводи засудженого на свій захист. Проте, він був позбавлений можливості реалізувати свої процесуальні права під час призначення і проведення судово-медичної експертизи, з урахуванням якої йому пред'явлене дане обвинувачення. Для усунення відповідних супе­речностей та встановлення фактичних обставин справи на досудовому слідстві не прове­дені необхідні слідчі дії, що з огляду на їх обсяг, характер та специфіку судового процесу не можуть бути проведені судом.

За таких обставин, апеляцію засудженого слід задовольнити частково, вирок суду першої інстанції - скасувати, кримінальну справу для встановлення і перевірки її факти­чних обставин у сукупності повернути на додаткове розслідування з мотивів неповноти та неправильності досудового слідства, порушення права обвинуваченого на захист. Можли­вості одержання доказів у справі не вичерпані. На даний час питання кваліфікації дій за­судженого та доведеності його вини вирішуватися не можуть.

Керуючись ст.ст. 365, 366 КПК України, -

ухвалив:

Апеляцію засудженого ОСОБА_2 задовольнити частково, вирок Воловецького районного суду Закарпатської області від 27 жовтня 2006 р. щодо нього -скасувати, кримінальну справу направити прокурору Воловецького району Закар­патської області для організації додаткового розслідування.

Запобіжний захід ОСОБА_2 залишити у вигляді підписки про невиїзд з місця постійного проживання.                                                                                                         

В решті апеляцію залишити без задоволення.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація