УХВАЛА
Іменем України
27 грудня 2006 року м. Ужгород
Апеляційний суд Закарпатської області в складі
головуючого судді ЛІЗАНЦЯ П.М.
суддів КОНДОРА Р.Ю., СИМАЧЕНКО Л.І.
за участю прокурора ФРИЦЮК В.В.
цивільного позивача ОСОБА_1 та його представника адвоката ОСОБА_2
розглянув у відкритому судовому засіданні кримінальну справу за апеляційним поданням помічника Ужгородського міжрайонного прокурора Костіва I.І. на вирок Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області від 3 жовтня 2006 p., яким
ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, українця, гр-на України, пенсіонера, не судимого,
засуджено за ст. 286 ч. 1 КК України до штрафу в розмірі 1200,00 грн. з позбавленням права керувати транспортними засобами на строк 2 роки.
Ухвалено: запобіжний захід засудженому до набрання вироком законної сили залишити підписку про невиїзд; цивільний позов задовольнити частково, стягнути з ОСОБА_3 на користь ОСОБА_1 40835,81 грн; речові докази: автомобіль „Мер-седес-Бенц", д/н НОМЕР_1, та автомобіль ВАЗ-2107, д/н НОМЕР_2, залишити власникам; судові витрати за проведення судових авто технічних експертиз в розмірі 938,12 грн. стягнути із засудженого на користь держави.
Вироком суду ОСОБА_3 визнано винним у тому, що він 13.06.2006 р. близько 1225 к.ч., на перехресті доріг між селами Баранинці та Довге Поле Ужгородського району, керуючи автомобілем марки ВАЗ-2107, д/н НОМЕР_2, не врахував дорожню обстановку, виїхав на перехрестя з другорядної дороги на головну і допустив зіткнення з автомобілем марки „Мерседес-Бенц", д/н НОМЕР_1, яким керував ОСОБА_1, в результаті чого пасажир автомобіля ОСОБА_4 отримала тілесні ушкодження середнього ступеня тяжкості.
Помічник Ужгородського міжрайонного прокурора Костів І.І. порушив у апеляції питання про скасування вироку в частині задоволення цивільного позову щодо відшкодування матеріальної шкоди та направлення справи на новий судовий розгляд в цій частині. Апелянт вважає, що ця сума стягнута із засудженого без урахування його матеріального, сімейного становища та особи засудженого. Крім того, судом не вказано матеріальний закон, на підставі якого вирішено позов. У доповненні до апеляції прокурор поставив питання про скасування вироку в цілому та направлення справи на новий судовий розгляд через істотне порушення судом вимог кримінально-процесуального закону, оскільки не було вирішене клопотання засудженого про закриття кримінальної справи, в справі немає мотивованої позовної заяви про відшкодування моральної шкоди, в резолютивній частині вироку не розмежовано відшкодування матеріальної та моральної шкоди, вирок у цій частині належно не мотивований.
Справа № 11-786/2006 р. Категорія 11-А
Головуючий у 1-й інстанції БЕДЬО В.І. Доповідач КОНДОР Р.Ю.
У запереченнях представника цивільного позивача ОСОБА_1 адвоката ОСОБА_2 вказується на безпідставність подачі прокурором зазначеної апеляції, оскільки за змістом ст.ст. 29, 264 КПК України, він повинен підтримувати цивільний позов, пред'явлений до підсудного, а не навпаки, даних про зміну позиції прокурора щодо цього позову під час провадження в справі немає. Крім того, згідно із ст. 348 ч. 1 п. 8 КПК України, прокурор не мав повноважень на дану апеляцію, його посилання на обставини, що додатково характеризують засудженого, не підтверджуються матеріалами справи, а його тлумачення ст. 1193 ЦК України суперечить її дійсному змісту.
Заслухавши доповідь судді, промову прокурора Фрицюк В.В., яка підтримала змінене апеляційне подання та просить його задовольнити, промову цивільного позивача ОСОБА_1, який просить залишити апеляцію без задоволення, а вирок суду -без зміни та водночас пояснив, що на час вчинення злочину він не був власником мікроавтобуса „Мерседес-Бенц", промову адвоката ОСОБА_2, який підтримав свої заперечення на апеляцію і просить її відхилити та залишити вирок суду без зміни, зазначивши водночас, що згідно із протоколом, в судовому засіданні клопотання засудженого про закриття кримінальної справи не розглядалося, обговоривши доводи сторін та перевіривши матеріали справи, суд приходить до наступного.
У справі постановлено обвинувальний вирок щодо ОСОБА_3.
Водночас ОСОБА_3 подав суду письмове клопотання про закриття кримінальної справи у зв'язку з примиренням підсудного з потерпілою, посилаючись на відповідну позицію сторін, що була висловлена і в судовому засіданні (а.с. 180), а на а.с. 58 справи знаходиться заява потерпілої ОСОБА_4 про те, що вона не має до засудженого матеріальних та моральних претензій.
Проте, з протоколу судового засідання (а.с. 181-183) вбачається, що, всупереч вимогам ст.ст. 260, 261, 296 КПК України, судом це клопотання не оголошувалося і не вирішувалося.
ОСОБА_3 обвинувачувався в „порушенні правил безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту" з відповідними наслідками (а.с. 143-144, 165-170).Суд визнав його винним одночасно в „порушенні правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту", проте, у вироку не зазначив нормативні акти, вимоги яких були порушені засудженим, а також не мотивував свій висновок про наявність в його діях цих обох кваліфікуючих ознак злочину, не зменшував обсяг обвинувачення, визнаного доведеним і виклав його у формулюванні, що істотно відрізняється від пред'явленого органом досудового слідства та допускає його альтернативне тлумачення.
Суд визнав доведеним, що потерпілій ОСОБА_4 внаслідок дорожньо-транспортної пригоди були завдані тілесні ушкодження середнього ступеня тяжкості. Однак, суд одночасно і не зазначив, якими були ці ушкодження, і не послався на відповідний експертний висновок щодо них.
Отже, ці висновки суду неконкретні та належно не мотивовані.
Визнано доведеним і те, що внаслідок злочину було пошкоджено належний цивільному позивачеві ОСОБА_1 автомобіль марки „Мерседес-Бенц", д/н НОМЕР_1. Суд, не пославшись на матеріальний закон та не обґрунтувавши належно свої висновки, задовольнив частково відповідний цивільний позов і стягнув із засудженого на користь ОСОБА_1 40835З1 грн., причому лише з мотивувальної частини вироку випливає, що стягнуто 39335,81 грн. у відшкодування матеріальної шкоди та 1500,00 грн. (із заявлених усно в судовому засіданні вимог у 5000,00 грн.) - у відшкодування моральної шкоди.
Вирішуючи цивільний позов, суд не дав оцінки матеріалам справи про те, що власником даного мікроавтобуса є приватний підприємець ОСОБА_5, а ОСОБА_1 має лише право керування ним (а.с. 15-19). Даних про те, що
ОСОБА_1 має повноваження власника даного мікроавтобуса або представника такого, а також про те, чи завдана ця шкода власнику під час здійснення ним підприємницької діяльності, в справі немає. Отже, питання про належного цивільного позивача не з'ясоване. Всупереч вимогам ст.ст. 28, 50 КПК України, відсутня в справі і позовна заява ОСОБА_1, оскільки заява на а.с. 156 такою не є і, крім того, вона стосується лише матеріального збитку в розмірі 41027,00 грн. Позовна заява у встановленому ст. 297 КПК України порядку не оголошувалася, відповідно - позиція учасників процесу щодо цивільного позову не з'ясовувалася, а цивільний позивач тільки при допиті заявив, що „підтримує цивільний позов на суму 41027 грн., моральної шкоди 5000 грн., простій автомобіля 10000 грн." (а.с. 182). Проте, і після цього думка інших учасників процесу щодо позову не була з'ясована.
Незважаючи на вищенаведене, суд, не переконавшись у тому, що учасники процесу правильно розуміють відповідні обставини та немає сумнівів у істинності і добровільності їх позиції, не роз'яснивши відповідні процесуальні наслідки, розглянув справу із застосуванням положень ст. 299 КПК України щодо „спрощеного", як зазначено в постанові головуючого, порядку дослідження доказів у ній.
Попередній розгляд справи проведено суддею всупереч вимогам ст. 240 КПК України без ведення протоколу судового засідання.
Відповідно до ст.ст. 323-324,328 КПК України, суд, забезпечивши належний розгляд кримінальної справи, постановляє законний і обґрунтований вирок та розв'язує цивільний позов залежно від доведеності його підстав і розміру. Визнання в порядку ст. 299 КПК України недоцільним дослідження певних доказів в судовому засіданні допустиме лише у випадку, якщо права учасників процесу не будуть порушені, а належне з'ясування обставин справи є можливим. Підставами для скасування вироку є такі істотні порушення судом першої інстанції кримінально-процесуального закону, які виключали можливість його постановления (ст. 367 ч. 1 п.п. 1, 3, ст. 368 ч. 1, ст. 370 ч. 1, ч. 2 п. 1, ст. 374 ч. 2 КПК України).
З урахуванням викладеного, оцінивши докази у сукупності, апеляційний суд приходить до висновку про обґрунтованість зміненого апеляційного подання.
Судом першої інстанції допущені істотні порушення кримінально-процесуального закону. Зокрема, клопотання засудженого про закриття кримінальної справи не було вирішене, обсяг доказів, що підлягали дослідженню, визначено з порушенням вимог ст. 299 КПК України, що унеможливлює їх дослідження і апеляційним судом. Формулювання обвинувачення, визнаного судом доведеним, не відповідає вимогам закону. За встановлених обставин, незаконним є вирок суду і в частині вирішення цивільного позову, відповідні докази судом не досліджувалися, а вирок не вмотивовано.
Таким чином, змінене апеляційне подання прокурора слід задовольнити, вирок - скасувати та направити справу до того ж суду на новий судовий розгляд в іншому складі суду.
Керуючись ст.ст. 365, 366 КПК України, -
ухвалив:
Змінене апеляційне подання помічника Ужгородського міжрайонного прокурора Костіва І.І. задовольнити, вирок Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області від 3 жовтня 2006 р. щодо ОСОБА_3 скасувати, кримінальну справу направити на новий судовий розгляд до того ж суду в іншому складі суддів.
Запобіжний захід ОСОБА_3 залишити попереднім - підписку про невиїзд з місця постійного проживання.