Судове рішення #36698900

Номер провадження № 2/259/100/2014

259/8246/13-ц



Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И


14.01.2014 року місто Донецьк


Куйбишевський районний суд міста Донецька в складі:

головуючого - судді Машкіної Н.В.,

при секретарі - Юркіній Ю.Є.,

за участю представника позивача - ОСОБА_1,

відповідача - ОСОБА_2,

представників відповідача - ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Донецьку цивільну справу за позовом ОСОБА_4 до Приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «Граве Україна», ОСОБА_2 про відшкодування матеріальної та моральної шкоди, спричиненої в результаті ДТП, -


В С Т А Н О В И В:


Позивач звернулася до суду з позовом до відповідачів про відшкодування матеріальної та моральної шкоди, спричиненої в результаті ДТП, посилаючись на наступне.

28.04.2013 року о 10 год. по вул. Куїнджі, 1а в м. Донецьку ОСОБА_2 залишив свій транспортний засіб FAW-CA, реєстраційний номер НОМЕР_1, не вживши всіх заходів для недопущення його самовільного руху, чим вчинив наїзд на нерухомий транспортний засіб Renault, реєстраційний номер НОМЕР_2, який належить позивачу. В результаті зіткнення транспортні засоби отримали механічні пошкодження.

Постановою Куйбишевського районного суду м. Донецька від 28.04.2013 року ОСОБА_2 притягнуто до адміністративної відповідальності за ст. 124 КУпАП з накладенням адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 425 грн.

Цивільно-правова відповідальність щодо експлуатації транспортного засобу FAW-CA, реєстраційний номер НОМЕР_1, була застрахована ПрАТ «СК «Граве України». Ліміт відповідальності за шкоду, заподіяну майну - 50000 грн, франшиза - 500 грн.

В результаті ДПТ позивачу були спричинені матеріальні збитки, пов'язані з відновлювальним ремонтом автомобіля в розмірі 13126,89 грн, який був визначений експертом - автотоварознавцем.

Позивач у встановлений законом строк звернувся до ПрАТ «СК «Граве України» з заявою про відшкодування матеріальних збитків в розмірі 13126,89 грн.

При цьому, для відновлення свого порушеного права позивач змушений був скористуватися послугами представника в судових засіданнях, оскільки він проживає в Луганській області і доглядає двох малолітніх дітей - інвалідів 1 групи. Вартість нотаріального посвідчення довіреності представника позивача складає 377 грн. Зазначені витрати, а також франшиза в розмірі 500 грн підлягають відшкодуванню ОСОБА_2

Крім того, в результаті ДТП позивачу була спричинена моральна шкода, пов'язана з душевними стражданнями через пошкодження майна, яку він оцінює в 10000 грн і просить стягнути з ОСОБА_2

Проте до теперішнього часу матеріальна та моральна шкода, спричинена в результаті ДТП, позивачу не відшкодована, тому він змушений звертатися до суду з цим позовом.

Також, позивач просить стягнути з відповідачів понесені ним судові витрати, пов'язані з залученням експерта - авто товарознавця в розмірі 1000 грн, на правову допомогу в розмірі 1756,73 грн та судовий збір в розмірі 231,27 грн.

Представник позивача в судовому засіданні на задоволенні позовних вимог наполягала, посилаючись на доводи, викладені в позовній заяві. Пояснила, що в жовтні 2013 року ПрАТ «СК «Граве України» на користь позивача було здійснено страхову виплату в розмірі 11139,80 грн. В обґрунтування моральної шкоди пояснила, що було пошкоджено транспортний засіб, який є єдиними засобом пересування для двох малолітніх дітей позивача - інвалідів 1 групи, які потребують постійний поїздок до лікарняних та оздоровчих закладів. Крім того, ухилення відповідачів від відшкодування спричиненої позивачу шкоди негативно вплинуло на його звичайний побут, призвело до погіршення матеріального та психологічного стану.

Представник відповідача ПрАТ «СК «Граве України», будучи належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи в судове засідання не з'явився, причини неявки не повідомив.

Відповідач ОСОБА_2, представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги визнали в частині стягнення франшизи, витрат на правову допомогу та судового збору. В задоволенні решти позовних вимог просили відмовити, посилаючись на наступне. Безпосередньо після ДТП ОСОБА_2 запропонував позивачу усунути спричинену в результаті ДТП шкоду в натурі - здійснити відновлювальний ремонт автомобіля, на що останній відмовився. Таким чином, витрати на проведення авто товарознавчого дослідження в розмірі 1000 грн та нотаріальне посвідчення довіреності представника позивача в розмірі 377 грн були понесені позивачем з власної ініціативи і не підлягають відшкодуванню за рахунок відповідача. Враховуючи, що отримані в результаті ДТП механічні пошкодження автомобіля позивача не перешкоджали його експлуатації, позовні вимоги про стягнення моральної шкоди вважає недоведеними.

Суд, встановивши обставини справи та перевіривши їх доказами, приходить до наступного висновку.

Відповідно до ст. 22 ЦК України особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Збитками є втрати, яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки).

Збитки відшкодовуються в повному обсязі, якщо договором або законом не передбачене відшкодування в меншому чи більшому розмірі.

Відповідно до ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Відповідно до ст. 1187 ЦК України джерелом підвищеної небезпеки є діяльність, пов'язана з використанням, зберіганням або утриманням транспортних засобів, механізмів та обладнання, використанням, зберіганням хімічних, радіоактивних, вибухо- і вогненебезпечних та інших речовин, утриманням диких звірів, службових собак та собак бійцівських порід тощо, що створює підвищену небезпеку для особи, яка цю діяльність здійснює, та інших осіб.

Шкода, завдана джерелом підвищеної небезпеки, відшкодовується особою, яка на відповідній правовій підставі (право власності, інше речове право, договір підряду, оренди тощо) володіє транспортним засобом, механізмом, іншим об'єктом, використання, зберігання або утримання якого створює підвищену небезпеку.

Відповідно до ст. 1192 ЦК України з урахуванням обставин справи суд за вибором потерпілого може зобов'язати особу, яка завдала шкоди майну, відшкодувати її в натурі (передати річ того ж роду і такої ж якості, полагодити пошкоджену річ тощо) або відшкодувати завдані збитки у повному обсязі.

Розмір збитків, що підлягають відшкодуванню потерпілому, визначається відповідно до реальної вартості втраченого майна на момент розгляду справи або виконання робіт, необхідних для відновлення пошкодженої речі.

Відповідно до ст. 1194 ЦК України особа, яка застрахувала свою цивільну відповідальність, у разі недостатності страхової виплати (страхового відшкодування) для повного відшкодування завданої нею шкоди зобов'язана сплатити потерпілому різницю між фактичним розміром шкоди і страховою виплатою (страховим відшкодуванням).

Відповідно до ст. 22 Закону України «Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» при настанні страхового випадку страховик відповідно до лімітів відповідальності страховика відшкодовує у встановленому цим Законом порядку оцінену шкоду, яка була заподіяна у результаті дорожньо-транспортної пригоди життю, здоров'ю, майну третьої особи.

З матеріалів справи вбачається, що позивач є власником автомобіля Renault, реєстраційний номер НОМЕР_2, що підтверджується свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу.

Згідно полісу № АС/0931113 ПрАТ «СК «Граве України» застрахована цивільно-правова відповідальність фізичної особи - ОСОБА_2 щодо експлуатації транспортного засобу FAW-CA, реєстраційний номер НОМЕР_1. Ліміт відповідальності за шкоду заподіяну життю і здоров'ю - 100000 грн, за шкоду заподіяну майну - 50000 грн, франшиза - 500 грн. Строк дії полісу з 25.04.2013 до 25.04.2014 року включно.

В судовому засіданні встановлено, що 28.04.2013 року о 10 год. по вул. Куїнджі, 1а в м. Донецьку ОСОБА_2 залишив свій транспортний засіб FAW-CA, реєстраційний номер НОМЕР_1, не вживши всіх заходів для недопущення його самовільного руху, чим вчинив наїзд на нерухомий транспортний засіб Renault, реєстраційний номер НОМЕР_2. В результаті зіткнення транспортні засоби отримали механічні пошкодження.

Постановою Куйбишевського районного суду м. Донецька від 28.04.2013 року ОСОБА_2 притягнуто до адміністративної відповідальності за ст. 124 КУпАП з накладенням адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 425 грн.

Згідно висновку експертного авто товарознавчого дослідження від 28.05.2013 року розмір матеріальної шкоди, спричиненої власнику автомобіля Renault, реєстраційний номер НОМЕР_2, в результаті ДТП, складає 13126,89 грн.

Таким чином, оцінена матеріальна шкода в розмірі 13126,89 грн за відрахуванням франшизи в розмірі 500 грн складає страхове відшкодування в розмірі 12626,89 грн.

13.05.2013 року ПрАТ «СК «Граве України» була отримана заява позивача про здійснення страхової виплати, частину якої в розмірі 11139,80 грн йому було перераховано в жовтні 2013 року, що визнала в судовому засіданні представник позивача.

За таких обставин, з ПрАТ «СК «Граве України» на користь позивача підлягає стягненню 1487,09 грн (12626,89 - 11139,80).

В судовому засіданні встановлено, що позивач зареєстрований та проживає в м. Свердловську Луганської області, є батьком двох малолітніх дітей - інвалідів, ІНФОРМАЦІЯ_2.

Згідно довідки приватного нотаріуса ОСОБА_6 за посвідчення довіреності, якої позивач уповноважив ОСОБА_1 бути його представником в суді, він сплатив 377 грн.

Таким чином, витрати на нотаріальне посвідчення довіреності представника позивача в розмірі 377 грн суд вважає реальними збитками, які разом з франшизою в розмірі 500 грн підлягають стягненню з ОСОБА_2

Також, в судовому засіданні було встановлено, що позивачу було спричинено моральну шкоду, яка полягає в душевних стражданнях, пов'язаних з пошкодженням його майна, а саме: було пошкоджено практично новий автомобіль (2010 рік випуску), що негативно вплинуло на звичайний побут, призвело до погіршення матеріального та психологічного стану.

Відповідно до ст. 23 ЦК України моральна шкода полягає у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв'язку із знищенням чи пошкодженням її майна.

Розмір грошового відшкодування моральної шкоди визначається судом залежно від характеру правопорушення, глибини фізичних та душевних страждань, погіршення здібностей потерпілого або позбавлення його можливості їх реалізації, ступеня вини особи, яка завдала моральної шкоди, якщо вина є підставою для відшкодування, а також з урахуванням інших обставин, які мають істотне значення. При визначенні розміру відшкодування враховуються вимоги розумності і справедливості.

Відповідно до ст. 1167 ЦК України моральна шкода, завдана фізичній або юридичній особі неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю, відшкодовується особою, яка її завдала, за наявності її вини, крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.

Враховуючи встановлені в судовому засіданні обставини, виходячи з принципу розумності, виваженості та справедливості, суд приходить до висновку, що глибині страждань, пов'язаних з пошкодженням майна позивача, відповідає моральна шкода в розмірі 2000 грн, які підлягає стягненню з ОСОБА_2

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд відповідно до ст. 79, 88-89 ЦПК України виходить з наступного.

З матеріалів справи вбачається, що позивачем були сплачені судові витрати в розмірі 2988 грн, а саме: витрати, пов'язані з залученням експерта - автотоварознавця в розмірі 1000 грн, витрати на правову допомогу в розмірі 1756,73 грн, судовий збір в розмірі 231,27 грн.

Враховуючи, що позовні вимоги до ПрАТ «СК «Граве України» задоволені в повному обсязі, в тому числі частина вимог була задоволена відповідачем після пред'явлення позову, на користь позивача підлягає стягненню половина судових витрат в розмірі 1494 грн.

Враховуючи, що позовні вимоги до ОСОБА_2 задоволені частково (26 % від заявлених), на користь позивача пропорційно підлягають стягненню судові витрати в розмірі 388,44 грн (1494 Х 26 %).


На підставі ст. ст. 16, 22, 23, 979, 988, 1166, 1167, 1172, 1187, 1192, 1194 ЦК України, Закону України «Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів», керуючись ст. 10-11, 61, 79, 88, 209, 212-215 ЦПК України, -


В И Р І Ш И В :


Позов ОСОБА_4 до Приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «Граве Україна», ОСОБА_2 про відшкодування матеріальної та моральної шкоди, спричиненої в результаті ДТП - задовольнити частково.

Стягнути з Приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «Граве Україна» на користь ОСОБА_4 матеріальні збитки в розмірі 1987,09 грн, судові витрати в розмірі 1494 грн, а всього 3481,90 грн.

Стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_4 матеріальні збитки в розмірі 877 грн, моральну шкоду в розмірі 2000 грн, судові витрати в розмірі 388,44 грн, а всього 3265,44 грн.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.


Рішення може бути оскаржене в Апеляційний суд Донецької області протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні в судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.



Суддя:





Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація