Львівський апеляційний адміністративний суд
П о с т а н о в а
І м е н е м У к р а ї н и
08 грудня 2008 року |
м. Львів |
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:
головуючого судді суддів при секретарі |
Старунського Д.М. Шавеля Р.М., Заверухи О.Б. Романишин О.Р. |
за участю осіб: від позивача: не з'явилися від відповідача: не з'явилися |
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові справу
за апеляційною скаргою управління Пенсійного фонду України в м. Яремче Івано-Франківської області
на постанову Яремчанського міського суду Івано-Франківської області від 24 грудня 2007 року у справі №2-а-100/07
за позовом ОСОБА_1
до управління Пенсійного фонду України в м. Яремче Івано-Франківської області
про визнання відмови у підвищенні пенсії незаконною, -
в с т а н о в и л а:
ОСОБА_1 звернулася до суду першої інстанції з позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Яремче Івано-Франківської області в якому просить визнати відмову управління Пенсійного фонду України в м. Яремче Івано-Франківської області за №71/с-8 від 11 вересня 2007 року про підвищенні розміру пенсії, як дитині війни, незаконною та зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Яремче Івано-Франківської області здійснити їй підвищення розміру пенсії на 30% мінімальної пенсії за віком з 09 липня 2007 року.
Постановою Яремчанського міського суду Івано-Франківської області від 24 грудня 2007 року у справі №2-а-100/07 позовні вимоги задоволено частково, відмову управління Пенсійного фонду України в м. Яремче Івано-Франківської області про підвищення розміру пенсії ОСОБА_1 відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» визнано незаконною та зобов'язано управління Пенсійного фонду України в м. Яремче Івано-Франківської області підвищити пенсію. В решті вимог відмовлено.
Зазначена постанова мотивована тим, що відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», дітям війни пенсії або щомісячне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30% мінімальної пенсії за віком. Згідно положення про Пенсійний фонд України, ПФУ безпосередньо або через утворені територіальні управління призначає пенсії, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсії. Отже, позивачка відповідно до названого Закону має право на підвищення пенсії, а обов'язок підвищити пенсію позивачці належить до компетенції відповідача.
Відповідно до ст.ст.44, 45 Закону України «Про Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії проводиться з часу звернення пенсіонера за перерахунком, з поданням відповідної заяви з усіма необхідними документами. Тому вимога позивачки про підвищення їй пенсії з 09 липня 2007 року є необґрунтованою і в цій частині позову їй слід відмовити.
Не погоджуючись з прийнятою постановою управління Пенсійного фонду України в м. Яремче Івано-Франківської області оскаржило її в апеляційному порядку, подавши скаргу до Львівського апеляційного адміністративного суду скаргу в якій просить постанову Яремчанського міського суду Івано-Франківської області від 24 грудня 2007 року у справі №2-а-100/07 про зобов'язання УПФУ в м. Яремче Івано-Франківської області підвищити пенсію скасувати та прийняти нове рішення із врахуванням наведених у ній вимог.
В апеляційній скарзі управління Пенсійного фонду України в м. Яремче Івано-Франківської області вказує на те, що не прийнято жодного нормативно-правового акту на виконання вимог Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», не визначено на законодавчому рівні, які органи повинні виплачувати підвищення пенсії, за рахунок яких коштів і джерел, в якому порядку, яким чином обчислювати вказаний розмір. Таким чином, також враховуючи те, що мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом, вважає, що питання, пов'язані з підвищенням пенсії або щомісячного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, яка виплачується замість пенсії, відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» слід вирішувати шляхом внесення змін до цього Закону.
Сторони в судове засідання не з'явились, про дату, час і місце апеляційного розгляду були повідомлені належним чином, а тому, колегія суддів, у відповідності до ч.4 ст.196 КАС України, вважає за можливе розглядати справу у їх відсутності.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а постанова суду скасуванню з наступних підстав.
Задовольняючи позовні вимоги позивача, суд першої інстанції виходив з того, що вона має право, відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», на виплату підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, як дитині війни.
Судом першої інстанції встановлено, що згідно посвідчення, що надане позивачем, він має статус дитини війни, і на нього розповсюджується дія Закону України «Про соціальний захист дітей війни», який надає їй право на виплату підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, як дитині війни.
Рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року в справі про соціальні гарантії громадян визнано такими, що не відповідають Конституції України положення п.12 ст.71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», яким зупинено на 2007 рік дію ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» та ст.111 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», за якою підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної допомоги, яка виплачується замість пенсії, відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» виплачується особам, які є інвалідами (крім тих на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту») у розмірі 50% від розміру надбавки, встановленої для учасників війни.
Відмова УПФУ в м. Яремче Івано-Франківської області щодо виплати підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, як дитині війни не відповідає вимогам зазначеного Закону, а відтак, порушене право підлягає відновленню.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції щодо визнання відмови УПФУ в м. Яремче Івано-Франківської області незаконною та зобов'язання УПФУ в м. Яремче Івано-Франківської області підвищити ОСОБА_1 пенсію, що на думку колегії суддів, відповідає нормам матеріального права і фактичним обставинам справи.
В той же час, колегія суддів відзначає, що висновок суду першої інстанції щодо того, що перерахунок призначеної пенсії повинен проводитися з часу звернення пенсіонера за таким перерахунком з поданням відповідної заяви з усіма необхідними документами, а не з 09 липня 2007 року є необґрунтованим.
Відповідно до ст.147 Конституції України Конституційний Суд України є єдиним органом конституційної юрисдикції в Україні та вирішує питання про відповідність законів та інших правових актів Конституції України і дає офіційне тлумачення Конституції України та законів України.
Згідно ст.150 Конституції України до повноважень Конституційного Суду України належить вирішення питань про відповідність Конституції України законів та інших правових актів Верховної Ради України.
Стаття 152 Констикуції України передбачає, що закони та інші правові акти за рішенням Конституційного Суду України визнаються неконституційними повністю чи в окремій частині, якщо вони не відповідають Конституції України або якщо була порушена встановлена Конституцією України процедура їх розгляду, ухвалення або набрання ними чинності.
Закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані
неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Таким чином колегія суддів вважає, що управління Пенсійного фонду України в м. Яремче Івано-Франківської області зобов'язане підвищити ОСОБА_1 пенсію з 09 липня 2007 року.
Керуючись ст.ст.160, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України, колегія суддів, -
п о с т а н о в и л а:
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м. Яремче Івано-Франківської області - задоволити частково.
Постанову Яремчанського міського суду Івано-Франківської області від 24 грудня 2007 року у справі №2-а-100/07 скасувати та постановити нову, якою позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Яремче Івано-Франківської області про визнання відмови у підвищенні пенсії незаконною задоволити.
Визнати дії управління Пенсійного фонду України в м. Яремче Івано-Франківської області щодо відмови у підвищенні пенсії неправомірними.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Яремче Івано-Франківської області призначити та виплачувати на користь ОСОБА_1 передбачене ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» підвищення до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком починаючи з 09 липня 2007 року.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення, однак може бути оскаржена шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції протягом одного місяця з дня набрання нею законної сили.
Головуючий суддя: |
Д.М. Старунський |
Судді: |
Р.М. Шавель О.Б. Заверуха |