Судове рішення #367215
УКРАЇНА АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

УКРАЇНА АПЕЛЯЦІЙНИЙ  СУД  ОДЕСЬКОЇ  ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ ІМЕНЕМ    УКРАЇНИ

30 листопада 2006 року Колегія суддів судової палати в цивільних справах  Апеляційного  суду  Одеської  області  у  складі:

Головуючого:   Парапана  В.Ф.

Суддів:   Панасенкова  В.О.,   Громіка  Р.Д.

При секретарі: Яні Н.П. розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1на рішення Кодимського районного суду Одеської області від 28 вересня 2Q06 року у справі за позовом ОСОБА_1до ОСОБА_2про визнання договору купівлі-продажу дійсним та за зустрічним позовом ОСОБА_2до ОСОБА_1про усунення перешкод у користуванні домоволодінням та виселення,   -

ВСТАНОВИЛА:

У  липні 2006р. ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до ОСОБА_2 про визнання дійсним договору купівлі-продажу жилого будинку  та  визнання  права  власності.

Вона зазначала, що у квітні 2003р. купила у ОСОБА_2 за 3240 грн. жилий будинок, розташований вАДРЕСА_1.

Гроші  вона  передала  в  присутності  двох  свідків.

Оформити договір  купівлі-продажу вони не мали змоги, тому що ОСОБА_2 не мав паспорта громадянина України, а в подальшому відповідач  став  відмовлятися  від  оформлення  цього  договору.

Факт продажу будинку підтверджується і тим, що вона проживає в ньому.

Заперечуючи проти позову, ОСОБА_2 у серпні 2006р. звернувся

в суд із зустрічним позовом до ОСОБА_1 про її виселення з

будинку,     мотивуючи     тим,      що         восени     2003р.      він     віддав     будинок

ОСОБА_1     у    безоплатне     користування    та    догляду    за    ним    на невизначений  термін.

Згідно усної домовленості ОСОБА_1 зобов'язалася за першою його  вимогою  звільнити  будинок.

Проте у теперішній час ОСОБА_1 відмовляється звільнити будинок  з _тих  мотивів,   що  вона  його  купила

Посилаючись на ці обставини та вказуючи і  на те, що він не продавав будинок, є його власником, позивач на підставі ст.ст. 316, 317, 319, 321, 386, 391 ЦК України, ст.116 ЖК України просив про задоволення  його  вимог.

Рішенням суду від 28.09.2006 року у первісному позові відмовлено, а  зустрічний  позов  задоволено.

Справа     22-6167/2006г                                       Головуючий  в   1   інст:   Следь   В.М.

Категория  -  27                                                                          Доповідач:   Парапан  В.Ф.

 

У апеляційній скарзі ОСОБА_1 просить рішення суду скасувати та ухвалити нове рішення про задоволення її позову та про відмову у зустрічному позові, посилаючись на незаконність і необґрунтованість рішення, яке ухвалене з порушенням і неправильним застосуванням  норм  матеріального  права.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення осіб, що з'явилися, перевіривши матеріали справи й обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляція підлягає частковому  задоволенню  з  таких  підстав.

Задовольняючи  позов ОСОБА_2 та відмовляючи  у позові ОСОБА_1, районний суд обґрунтовано виходив з того, що підстав для визнання угоди - договору купівлі-продажу спірного будинку немає та що ОСОБА_2, як власник будинку, може вимагати усунення будь-яких порушень його права, хоча б ці порушення і не були пов'язані з позбавленням  володіння  і  відшкодуванням  завданих  збитків.

Разом з тим суд ухвалив рішення, яке не відповідає обставинам справи та з порушенням і неправильним застосуванням норм матеріального права, що відповідно до п.п.3,4 ст.309 ЦПК України є підставою для скасування  рішення     з  ухваленням  нового  рішення.

Позивачка ОСОБА_1 в обґрунтування своїх позовних вимог про укладання з ОСОБА_2 восени 2003р. договору купівлі-продажу спірного будинку за 3240 грн., посилалася на показання свідків ОСОБА_3,   ОСОБА_4   та  фактом  її  проживання  у  будинку.

Вирішуючи ці вимоги, суд вважав, що вони регулюються ст.ст. 218, 657  ЦК  України  2003р.

Проте  цей  висновок  суду  є  помилковим.

Згідно із ч.1  ст.5  ЦК України 2003р., акти цивільного законодавства регулюють відносини, які виникли з дня набрання ними чинності.

ЦК України 2003р. набрав чинності з 1 січня 2004р. І він не має зворотної  дії  в  спірних  правовідносинах.

Правовідносини, які виникли між сторонами по укладанню договору купівлі-продажу будинку, мали місце у квітні 2003р. І вони регулюються нормами  ЦК  УРСР  1963р.

Тому при вирішенні позовних вимог ОСОБА_1 суду необхідно було  керуватися  ЦК  УРСР.

Згідно із ст.ст.46, 47, 227 ЦК УРСР договір купівлі-продажу жилого будинку мав бути укладений у нотаріальній формі, недодержання якої позбавляє сторони права у разі виникнення спору посилання для підтвердження  угоди  на  показання  свідків.

Матеріалами справи встановлено і це не оспорюється у апеляційній скарзі, що договір купівлі-продажу житлового будинку між ОСОБА_1 і ОСОБА_2 не був оформлений ні в нотаріальній, ні в письмовій формі. ОСОБА_1 на підтвердження укладання договору купівлі-продажу жилого будинку посилається лише на показання двох свідків.   ОСОБА_2   заперечує  проти  укладання  такого  договору.

Відповідно      до      вимог      ст.ст 47,       227      ЦК      УРСР      недодержання

нотаріальної   форми   посвідчення  договору  купівлі-продажу  жилого   будинку тягне  недійсність  цього  договору.

Тому правових підстав для визнання спірного договору купівлі-продажу жилого будинку та визнання за ОСОБА_1 права власності на  будинок  у  справі  відсутні.

Відповідно до положень ст.48 Закону України від 7 лютого 1991р.»Про власність» та ст.391 ЦК України власник може вимагати усунення будь-яких порушень \перешкод\ його права, хоча б ці порушення і  не  були  пов'язані  із  позбавленням  володіння.

Згідно із вимогами ст.811 ЦК України 2003р. та ст. 158 ЖК України договір    найму   жилого    приміщення    у   будинках   укладається    у   письмовій формі   з   наступною   реєстрацією   у   виконавчому   комітеті     місцевої   ради народних  депутатів  або  в  органі  управління,   що  ним  утворюється.

Такого  письмового  договору  сторони  між  собою  не  укладали.

Матеріалами справи встановлено, що ОСОБА_2 у визначеному законом порядку 31.07.2002р. купив у АДРЕСА_1 житловий будинок, глинобитний, вкритий шифером, позначений на плані літерою А, житловою площею 14.0 кв.м., літня кухня Б, сарай В і погреб Г. У травні 2003р. ОСОБА_2 віддав зазначений будинок ОСОБА_1 у безоплатне користування та догляду за ним на невизначений термін. Сторони також між собою домовилися  що за першою вимогою ОСОБА_1звільнить цей будинок.   Але  з  літа  2006р.   вона  відмовляється  це  зробити.

Оскільки ОСОБА_1 не довела у судовому засіданні, що вона на підставі договору, укладеному у встановленому законом порядку, є власником, наймачем або іншим шляхом правомірно володіє та користується будинком, вона на підставі ст.818  ЦК України набула статус тимчасового мешканця. Тимчасовий мешканець самостійного права користування житлом не набуває, тому ОСОБА_1 підлягає виселенню  зі  спірного  будинку  без  надання  іншого  житла.

В рішенні суду та в апеляційній скарзі без достатніх на то підстав зазначено, що ОСОБА_1 користується спірним будинком за договором найму житла, тому що відсутній письмовий договір житлового найму  або  будь-які  письмові  докази  про  це.

Інші доводи апеляційної скарги колегія суддів не приймає до уваги,   оскільки  вони  наведене  не  спростовують.

Керуючись ст.ст.303, 304, 307 ч.1 п.2, 309 п.п.З, 4, 313-314, 316,   319  ЦПК  України,   колегія  суддів   ,-

ВИРІШИЛА:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1задовольнити частково.

Рішення Колимського районного суду Одеської області від 28 вересня  2006  р.   скасувати.

Позовні  вимоги  ОСОБА_2задовольнити.

ОСОБА_1виселити з домоволодіння, загальною площею  26,-7 кв.м., розташованого в АДРЕСА_1 на земельній ділянці 3400 кв.м. яке належить на праві власності ОСОБА_2, без надання їй іншого жилого приміщення.

У позові ОСОБА_1до ОСОБА_2про визнання договору купівлі-продажу дійсним та визнання права  власності  на  житловий  будинок  відмовити.

Головуючий

Рішення апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення, однак може бути оскаржене шляхом подачі касаційної скарги протягом двох місяців з дня набрання законної сили до суду касаційної  інстанції.

 

 

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація