Провадження № 2/742/763/14
Єдиний унікальний № 742/2088/14
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 травня 2014 року м. Прилуки
суддя Прилуцького міськрайонного суду Чернігівської області Павлов В.Г., перевіривши відповідність вимогам ст.ст.3,107-120 ЦПК України матеріали позовної заяви ПАТ «Дельта Банк» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за кредитним договором -
ВСТАНОВИВ:
07.05.2014 року представник позивача звернувся до Прилуцького міськрайонного суду з цивільним позовом до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за кредитним договором у розмірі 2 709 грн 07 к. /а.с.2-4/.
На виконання вимог ч.3 ст.122 ЦПК України, судом було зроблено запит до Прилуцького МВ УДМС України в Чернігівській області щодо надання інформації про зареєстроване місце проживання (перебування) фізичної особи - відповідача /а.с.21/. З отриманої 16.05.2014 року відповіді від 15.05.2014 року за № 1327 вбачається, що ОСОБА_1 значиться померлим з 04.06.2012 року /а.с.23/.
Зазначена обставина підтверджується також і актовим записом про смерть № 416 від 06.06.2012 року, виданого керівником державного органу реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Прилуцького міськрайонного управління юстиції Чернігівської області /а.с.24-27/.
У позовній заяві, оформленій відповідно до вимог ст.119 ЦПК України, повинні зазначатись позивач і відповідач, якими згідно положення ст.30 ЦПК України можуть бути фізичні та юридичні особи, а також держава.
Під фізичною особою, за визначенням даним у ст.24 ЦК України, слід розуміти людину, як учасника цивільних відносин. Здатність фізичної особи мати цивільні права та обов'язки, в тому числі і процесуальні права і обов'язки відповідача, одразу припиняється в момент її смерті (ст.25 ЦК України).
Відповідно до вимог ст.ст.28,29 ЦПК України позов може бути пред'явлено лише до особи, яка володіє цивільною і цивільно-процесуальною правоздатністю та дієздатністю, тобто пред'явлення позову до померлої особи, що достеменно встановлено на стадії відкриття провадження у справі, в порядку цивільного судочинства є не припустимим.
На час звернення банку з позовом до суду у вказаної як відповідач фізичної особи вже припинилась цивільна правоздатність внаслідок смерті, а отже у даному цивільному процесі останній ніколи не мав цивільної процесуальної правоздатності (не набув здатності мати процесуальні права та обов'язки відповідача за цим позовом), тобто не був стороною у даній справі.
Крім того, виходячи з аналізу ст.37 ЦПК України передумовою процесуального правонаступництва є перехід суб'єктивного права від однієї особи до іншої в матеріальному праві, а одним із суб'єктів такої заміни у матеріальному праві має бути особа, яка за життя була стороною або третьою особою в цивільному процесі, оскільки до правонаступника переходять всі процесуальні права та обов'язки правопопередника.
Зважаючи, що час смерті боржника (4 червня 2012 року) передує часу пред'явлення позову до суду (згідно поштового штампу - 07.05.2014 року), застосування судом процесуального правонаступництва на стадії відкриття провадження у справі, з огляду на відсутність будь-яких доказів в матеріалах цивільного позову навіть щодо можливого правонаступництва, суперечить положенням ст.37 ЦПК України.
Згідно з п.5 ч.2 ст.122 ЦПК суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо після смерті фізичної особи, а також у зв'язку з припиненням юридичної особи, які є однією із сторін у справі, спірні правовідносини не допускають правонаступництва.
За таких обставин, виходячи з характеру спірних правовідносин, оскільки позов пред'явлено до боржника вже після його смерті, то за життя боржник не набув процесуальних прав і обов'язків, в зв'язку з чим такі права і обов'язки не могли перейти до інших осіб, що випливає також і з положень ст.ст.1218,1219 ЦК України, оскільки нормами цивільного права передбачено право кредитора на пред'явлення вимоги про стягнення боргу безпосередньо до спадкоємців боржника, які несуть відповідальність за зобов'язанням спадкодавця лише в межах вартості майна, одержаного у спадщину, а відтак наявні беззаперечні підстави для відмови у відкритті провадження в даній справі.
Суд також звертає увагу на те, що банк не позбавлений можливості пред'явити вимоги до спадкоємців померлого боржника в порядку, передбаченому ст.1281 ЦК України, і отримати в установленому законом порядку інформацію щодо їх кола і обсягу спадкового майна.
На підставі викладеного, керуючись п.5 ч.2 ст.122 ЦПК України, суддя -
УХВАЛИВ:
Відмовити у відкритті провадження за позовною заявою ПАТ «Дельта Банк» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за кредитним договором.
Ухвала суду може бути оскаржена до апеляційного суду Чернігівської області через Прилуцький міськрайонний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'яти днів з моменту отримання позивачем копії ухвали.
Суддя Прилуцького міськрайонного суду
Чернігівської області В.Г.Павлов