248/1944/14-ц
2/248/805/2014
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 травня 2014 року Харцизький міський суд Донецької області в складі :
головуючого - судді Демидової В.К.,
при секретарі - Поливяної І.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харцизьку цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Зугреської міської ради Донецької області, про визнання договору довічного утримання дійсним та визнання права власності на частину квартири,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Зугреської міської ради Донецької області, про визнання договору довічного утримання дійсним та визнання права власності на частину квартири, посилаючись на те, що йому належить на праві приватної власності 1/2 частина квартири АДРЕСА_1, що підтверджується свідоцтвом про право власності № 67 від 27.08.2010 року, виданого виконавчим комітетом Зугреської міської ради. 1/2 частина вказаної квартири належала ОСОБА_2, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2, але цю частину квартири в порядку спадкування ніхто не прийняв, так як в нього не було спадкоємців ні за заповітом, ні за законом. При житті ОСОБА_2 хворів, потребував стороннього догляду. У вересні 2010 року ОСОБА_2 запропонував йому укласти договір довічного утримання, він погодився, про що між ними було укладено договір та вони добровільно його підписали. Ще за життя ОСОБА_2, він йому допомагав матеріально, бо в нього не було коштів до існування, годував його, надавав притулок, а також допомагав з одягом. Підтримував його також і морально, допомагав з ліками, бо ОСОБА_2 був хворий на туберкульоз. Тобто всіляко виконував умови договору довічного утримання. Вказаний договір не був оформлений в нотаріальній конторі у зв'язку зі смертю ОСОБА_2
Просить суд визнати договір довічного утримання від 21 вересня 2010 року між ОСОБА_2 та ним дійсним та визнати за ним право власності на ? частину квартири АДРЕСА_1.
Позивач та його представник ОСОБА_3 позов підтримали в повному обсязі.
Представник Зугреської міської ради надав до суду заяву, в якій просить розглянути справу без його участі.
Суд вважає позов обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 на підставі свідоцтва про право власності № 67 від 27.08.2010 року, виданого виконавчим комітетом Зугреської міської ради належить на праві приватної власності 1/2 частина квартири АДРЕСА_1.
1/2 частина вказаної квартири належала ОСОБА_2 на підставі свідоцтва про право власності № 67 від 27.08.2010 року, виданого виконавчим комітетом Зугреської міської ради
Згідно свідоцтва про смерть ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_2.
Після його смерті відкрилась спадщина у вигляді ? частини вказаної квартири, але цю частину квартири в порядку спадкування ніхто не прийняв, так як в нього не було спадкоємців ні за заповітом, ні за законом.
Крім того, в судовому засіданні встановлено, що при житті ОСОБА_2 хворів, потребував стороннього догляду. У вересні 2010 року ОСОБА_2 запропонував ОСОБА_1 укласти договір довічного утримання, ОСОБА_1 погодився, про що 21.09.2010 року між ними було укладено договір довічного утримання та вони добровільно його підписали.
Позивач виконував усі умови договору довічного утримання допомагав ОСОБА_2 матеріально, годував його, надавав притулок, а також допомагав з одягом. Підтримував його також і морально, допомагав з ліками, бо ОСОБА_2 був хворий на туберкульоз, поховав його за власні кошти. Нотаріальне оформлення договору було відкладено на пізніше, оскільки ОСОБА_2 хворів, а ІНФОРМАЦІЯ_2 раптово помер, спадкоємці на його майно за законом відсутні.
У відповідності до ст.ст.744-746 ЦК України за договором довічного утримання (догляду) відчужувач передає у власність набувачеві частину квартири, взамін чого набувач зобов'язується забезпечувати відчужувача утриманням та доглядом довічно. Договір довічного утримання укладається у письмовій формі та підлягає нотаріальному посвідченню і державній реєстрації.
При виконанні цих умов у відповідності до ст.748 ЦК України набувач стає власником майна, переданого йому за договором довічного утримання за правилами ст. 334 ЦК України.
Відповідно до ст.328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.
Згідно зі ст.334 ЦК України право власності на майно за договором, який підлягає нотаріальному посвідченню, виникає у набувача з моменту такого посвідчення або з моменту набрання законної сили рішенням суду про визнання договору, не посвідченого нотаріально, дійсним.
Згідно ч.2 ст.220 ЦК України якщо сторони домовились щодо істотних умов договору, що підтверджується письмовими доказами і відбулося повне або часткове виконання договору, але одна із сторін ухилилась від його нотаріального посвідчення, суд може визнати такий договір дійсним. У цьому разі наступне нотаріальну посвідчення договору не вимагається.
Пленум Верховного Суду України №3 від 28 квітня 1978 року «Про судову практику по справах про визнання угод недійсними» зі змінами, внесеними постановою № 13 від 25 грудня 1992 року і № 15 від 25 травня 1998 року в п.4 указав, що якщо така угода виконана цілком або частково однієї зі сторін, а інша сторона ухиляється від її нотаріального оформлення, суд, на підставі ч.2 ст.47 ЦК України (1963 року) (ст.220 ЦК 2003 року) за вимогою сторони, що виконала угоду, її правонаступників або прокурора, вправі визнати угоду дійсною.
У зв'язку з вищенаведеним, суд дійшов висновку, що сукупність викладених обставин дають підстави для визнання дійсним договору довічного утримання від 21 вересня 2010 року, укладеного між ОСОБА_2 та ОСОБА_1, а також визнання за ОСОБА_1 права власності на 1/2 частину квартири АДРЕСА_1, яка належала на праві власності ОСОБА_2 померлому ІНФОРМАЦІЯ_2.
Керуючись ст.ст. 10, 11, 15, 59, 60, 61, 88, 209, 212, 214-218, 294, 296 ЦПК України, ст.ст.220, 334, 744-746, 748 ЦК України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до Зугреської міської ради Донецької області, про визнання договору довічного утримання дійсним та визнання права власності на частину квартири задовольнити повністю.
Визнати договір довічного утримання від 21 вересня 2010 року, укладений між ОСОБА_2 та ОСОБА_1 дійсним.
Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, право власності на 1/2 частину квартири АДРЕСА_1, яка належала на праві власності ОСОБА_2, померлому ІНФОРМАЦІЯ_2.
Рішення може бути оскаржене до Апеляційного суду Донецької області через Харцизький міський суд протягом 10 днів з дня проголошення рішення.
Суддя: