Судове рішення #37266177

№ 245/934/14

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 червня 2014 року. Старобешівський районний суд Донецької області у складі: головуючого - судді Дехти Р.В., при секретарі Іваницькій Л.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Старобешеве цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Комунарівської сільської ради Старобешівського району Донецької області про визнання права власності в порядку спадкування, -


В С Т А Н О В И В:

07 квітня 2014 року до Старобешівського районного суду Донецької області із зазначеним позовом звернулась ОСОБА_1 і свої позовні вимоги мотивувала наступним.

ІНФОРМАЦІЯ_4 помер її батько ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_5 померла її мати ОСОБА_3

ОСОБА_2 за життя належав житловий будинок АДРЕСА_1. До дня смерті ОСОБА_2 і після неї заявниця була зареєстрована та мешкала у вказаному будинку. Нотаріус відмовив ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом. ОСОБА_1 вважає себе такою, що прийняла спадщину та просила визнати за нею право власності в порядку спадкування за законом на житловий будинок АДРЕСА_1.

У судовому засіданні позивачка ОСОБА_1 не з'явилась, надала суду заяву, за якою позов підтримала та просила його задовольнити на підставі обставин і норм закону, що викладені у ньому.

Відповідач - представник Комунарівської сільської ради Старобешівського району Донецької області в судове засідання не з'явився, надав суду заяву, за якою проти позовних вимог позивача не заперечував та просив справу розглянути без їхньої присутності.

Згідно ч.1 ст.11 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, про що також зазначено в п.3 Постанови Пленуму Верховного Суду України №14 від 18.12.2009 року «Про судове рішення у цивільній справі».

Рішення повинно відповідати вимогам ст. 213 та ст.215 ЦПК України, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, яким суд, виконавши всі вимоги цивільного судочинства, вирішив справу згідно із законом. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на основі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Відповідно до частин 4-5 ПРИКІНЦЕВИХ ТА ПЕРЕХІДНИХ ПОЛОЖЕНЬ Цивільного кодексу України від 16.01.2003 року, Цивільний кодекс України застосовується до цивільних відносин, що виникли після набрання ним чинності. Щодо цивільних відносин, які виникли до набрання чинності Цивільним кодексом України, положення цього Кодексу застосовуються до тих прав і обов'язків, що виникли або продовжують існувати після набрання ним чинності. Правила книги шостої Цивільного кодексу України застосовуються також до спадщини, яка відкрилася, але не була прийнята ніким із спадкоємців до набрання чинності цим Кодексом.

Згідно п. 1 Постанови Пленуму ВСУ № 7 від 30.05.2008 року «Про судову практику у справах про спадкування» відносини спадкування регулюються правилами ЦК ,якщо спадщина відкрилася не раніше 1 січня 2004 року.

У разі відкриття спадщини до зазначеної дати застосовується чинне на той час законодавство, зокрема, відповідні правила Цивільного кодексу Української РСР, у тому числі щодо прийняття спадщини, кола спадкоємців за законом. У разі коли спадщина, яка відкрилася до набрання чинності ЦК і строк на її прийняття не закінчився до 1 січня 2004 року, спадкові відносини регулюються цим Кодексом.

На підставі зазначених норм закону суд вирішив справу розглянути за правилами Цивільного кодексу Української РСР.

Дослідивши матеріали справи суд вирішив позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити виходячи з наступного.

Судом встановлено, що позика ОСОБА_1 є рідною донькою ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, який помер ІНФОРМАЦІЯ_4, і ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_5, що підтверджується матеріалами справи.

На підставі свідоцтва про право власності від 01.07.1988 року, що видане на підставі рішення виконкому Старобешівської районної ради № 159/2 від 23.06.1988 року, ОСОБА_2 за життя належав житловий будинок АДРЕСА_1.

ОСОБА_1 відповідно до ст. 529 ЦК УРСР є спадкоємицею першої черги на майно ОСОБА_2.

Згідно ст. 525 ЦК УРСР часом відкриття спадщини визнається день смерті спадкодавця.

Згідно ст. 526 ЦК УРСР місцем відкриття спадщини визнається останнє постійне місце проживання спадкодавця.

Відповідно до ст. 549 ЦК УРСР визнається, що спадкоємець прийняв спадщину:

1) якщо він фактично вступив в управління або володіння

спадковим майном;

2) якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем

відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини.

Зазначені в цій статті дії повинні бути вчинені протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.

Згідно довідки виконавчого комітету Комунарівської сільської ради Старобешівського району Донецької області № 267 від 07.04.2004 року ОСОБА_1 була зареєстрована і мешкала постійно за адресою: АДРЕСА_1 з 1984 року по день смерті батька ОСОБА_2, померлого ІНФОРМАЦІЯ_4, а також зареєстрована і мешкає за даною адресою по теперішній час.

Свідок ОСОБА_5 суду пояснила, що ОСОБА_1 є донькою померлих ОСОБА_2 і ОСОБА_3, що вона мешкала разом із своїми батьками на момент їх смерті за адресою: АДРЕСА_1 та продовжує мешкати за цією адресою і на теперішній час.

ОСОБА_1 звернулась до приватного нотаріуса Старобешівського районного нотаріального округу Донецької області ОСОБА_6 з заявою про прийняття спадщини за законом на житловий будинок, який належав ОСОБА_2

Нотаріус відмовив ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на житловий будинок АДРЕСА_1 через відсутність правовстановлюючих документів на спадкове майно ОСОБА_2, а саме через те, що вона не надала оригінал державного акту на право власності на житловий будинок АДРЕСА_1.

За життя ОСОБА_2 на житловий будинок АДРЕСА_1 був загублений.

Внаслідок втрати правовстановлюючого документа на житловий будинок АДРЕСА_1, ОСОБА_1 не має можливості отримати у спадщину зазначене спадкове майно.

За відсутності оригіналу державного акту на право власності на житловий будинок АДРЕСА_1, або його дублікату, нотаріус не має можливості видати ОСОБА_1 свідоцтво про право на спадщину за законом на житловий будинок, який належав ОСОБА_2

Відповідно п. 3.1 листа Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування» від 16.05.2013 № 24-753/0/4-13 - Право власності спадкоємця на спадкове майно підлягає захисту в судовому порядку шляхом його визнання у разі, якщо таке право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Постановою Пленуму Верховного Суду України за №7 від 30.05.2008 року «Про судову практику у справах про спадкування», встановлено, що свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають.

У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

ОСОБА_1 не може здійснити свого права на отримання законного права власності на житловий будинок через неможливість отримання свідоцтва про право на спадщину на житловий будинок АДРЕСА_1 у зв'язку із відсутністю оригіналу документу, що посвідчує право ОСОБА_2 на житловий будинок АДРЕСА_1.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про необхідність задоволення позовної вимоги позивачки ОСОБА_1 про визнання права власності на житловий будинок АДРЕСА_1 в порядку спадкування.

Керуючись ст.ст. 3, 10, 11, 58, 209, 212, 213, 214, 215, 218 ЦПК України, Прикінцевими та перехідними положеннями ЦК України, ст.ст. 529, 549 Цивільного кодексу Української РСР, Постановою Пленуму ВСУ № 7 від 30.05.2008 року «Про судову практику у справах про спадкування», листом Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування» від 16.05.2013 № 24-753/0/4-13, Постановою Пленуму Верховного Суду України за №7 від 30.05.2008 року «Про судову практику у справах про спадкування», суд, -


В И Р І Ш И В:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Комунарівської сільської ради Старобешівського району Донецької області про визнання права власності в порядку спадкування - задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3, в порядку спадкування за законом, право власності на житловий будинок АДРЕСА_1.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом десяти днів з дня його проголошення до Апеляційного суду Донецької області через Старобешівський районний суд. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Суддя Р.В. Дехта

06.06.2014


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація