Судове рішення #37520356

Справа № 247/2231/14-а

2-а/247/144/14


П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И


23 червня 2014 року Торезький міський суд Донецької області в складі:

Головуючої судді Арапіної Н.Є.,

розглянувши в порядку письмового провадження в залі суду міста Торез адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в м.Торезі Донецької області про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії,


В с т а н о в и в:


позивач звернулася до суду з позовною заявою про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії. Свої вимоги мотивувала тим, що має статус «Дитина війни» та згідно ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» має право на щомісячну соціальну допомогу у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, яку повинен нараховувати та виплачувати відповідач. Законом України «Про державний бюджет України на 2014 рік» встановлено прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність: з 1 січня 2014 року - 949 гривень. Вважає, що має законне право на отримання підвищення до пенсії, в розмірі передбаченому ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни». Просить визнати протиправною бездіяльність відповідача та зобов'язати здійснити нарахування та виплату підвищення до пенсії як «дитини війни» в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, для осіб, які втратили працездатність, за період з 01 січня 2014 року, з урахуванням фактично здійснених виплат та проводити дане нарахування та виплату до внесення відповідних змін до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».

Позивач в судове засідання не з'явилася, про час та місце розгляду справи повідомлена належним чином. До початку розгляду справи до суду надійшла заява з проханням розглянути справу за її відсутності, позовні вимоги підтримує у повному обсязі.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. До початку розгляду справи до суду надійшла заява з проханням розглянути справу за його відсутності, позовні вимоги не визнає.

За ухвалою суду розгляд справи здійснено в порядку письмового провадження.

Суд, перевіривши матеріали справи, встановив такі факти і відповідні їм правовідносини.

Позивач ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, віднесена до соціальної групи «Дитина війни» відповідно до вимог ст. 1 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», що не заперечується відповідачем та підтверджено даними паспорта позивача, відміткою у пенсійному посвідченні позивача (а.с.9,10).

Відповідно до статті 7 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» №2195- IV від 18 листопада 2004 року (далі - Закон №2195) фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим Законом, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.

Законом України «Про внесення змін в Закон України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» № 3491-УІ від 14 червня 2011 року встановлено, що в 2011 році норми і положення статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» (далі - Закон № 2195) застосовуються в порядку і розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік.

Тобто, визначення порядку та розмірів виплат вказаній категорії громадян було делеговано Кабінету Міністрів України.

На виконання п. 7 даного Закону Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 06 липня 2011 року № 745 «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету» (була чинною з 23 липня по 31 грудня 2011 року), якою визначені, у тому числі, розміри надбавок, передбачені статтею 6 Закону № 2195, а саме: до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, підвищення проводиться у розмірі 49,8 грн.

Відповідно до прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2012 рік» та Закону України «Про Державний бюджет України на 2013 рік» встановлено, що норми і положення статі 5 і 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» застосовуються в порядку і розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України і бюджету Пенсійного фонду України на 2012 рік та 2013 рік.

28 грудня 2011 року Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову № 1381 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верст населення». Пунктом 4 цієї постанови (в редакції, чинній на момент виникнення спірних відносин) встановлено, що дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань») до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії підвищення, встановлене статтею 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», проводиться у розмірі 7 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого законом, для осіб, які втратили працездатність.

25 січня 2012 року Конституційним Судом України прийнято рішення у справі № З-рп/2012 за конституційним поданням правління Пенсійного фонду України щодо офіційного тлумачення положень статті 1, частин першої, другої, третьої статті 95, частини другої статті 96, пунктів 2, 3, 6 статті 116, частини другої статті 124, частини першої статті 129 Конституції України, пункту 5 частини першої статті 4 Бюджетного кодексу України, пункту 2 частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України в системному зв'язку з окремими положеннями Конституції України (далі - Рішення).

Резолютивною частиною Рішення встановлено, що:

1. однією з ознак України як соціальної держави є забезпечення загальносуспільних потреб у сфері соціального захисту за рахунок коштів Державного бюджету України виходячи з фінансових можливостей держави, яка зобов'язана справедливо і неупереджено розподіляти суспільне багатство між громадянами і територіальними громадами та прагнути до збалансованості бюджету України. При цьому рівень державних гарантій права на соціальний захист має відповідати Конституції України, а мета і засоби зміни механізму нарахування соціальних виплат та допомоги - принципам пропорційності і справедливості.

2. повноваження Кабінету Міністрів України щодо розробки проекту закону про Державний бюджет України та забезпечення виконання відповідного закону пов'язані з його функціями, в тому числі щодо реалізації політики у сфері соціального захисту та в інших сферах. Кабінет Міністрів України регулює порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, відповідно до Конституції та законів України.

3. суди під час вирішення справ про соціальний захист громадян керуються, зокрема, принципом законності. Цей принцип передбачає застосування судами законів України, а також нормативно-правових актів відповідних органів державної влади, виданих на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, в тому числі нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, виданих у межах його компетенції, на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України.

У мотивувальній частині Рішення, яка є обов'язковою до виконання, зазначено, що нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України, якими регулюються бюджетні відносини, зокрема питання соціального захисту за рахунок коштів Державного бюджету України, є складовою бюджетного законодавства відповідно до пункту 5 частини першої статті 4 Бюджетного кодексу України.

Згідно з частиною сьомою статті 20 Бюджетного кодексу України за бюджетними програмами, здійснення заходів за якими потребує нормативно-правового визначення механізму використання бюджетних коштів, головні розпорядники коштів державного бюджету розробляють проекти порядків використання коштів державного бюджету та забезпечують їх затвердження у терміни, визначені Кабінетом Міністрів України. За рішенням Кабінету Міністрів України порядки використання коштів державного бюджету затверджуються Кабінетом Міністрів України або головним розпорядником коштів державного бюджету за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної бюджетної політики.

Законом України № 1165 від 27 березня 2014 року «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік», який набрав чинності з 03 квітня 2014 року, розділ «Прикінцеві положення» був доповнений п.7, що надав Кабінету Міністрів України» право:

за результатами щоквартального виконання Державного бюджету України у 2014 році вносити пропозиції щодо підвищення соціальних стандартів та їх фінансового забезпечення;

за результатами вжитих заходів щодо забезпечення позитивних зрушень у розвитку економіки у першому півріччі 2014 року внести пропозиції щодо відновлення обсягів видатків на виконання першочергових соціальних та економічних програм з урахуванням затверджених Кабінетом Міністрів України державних цільових програм;

привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом.

На виконання делегованих повноважень Кабінет Міністрів України з 24 квітня 2014 року запровадив у дію постанову № 112 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету міністрів України з питань пенсійного забезпечення», якою вніс зміни до постанови №1381.

Цими змінами було уточнено часові межи застосування постанови і визначений розмір доплати до пенсії соціальній категорії «діти війни».

Таким чином, пенсійним органом правомірно було проведено нарахування доплати позивачу як «дитині війни» у розмірі, визначеному постановою Кабінету Міністрів України № 1381.

Зібрані у справі докази та їх належна оцінка вказують на наявність підстав для відмови у задоволенні адміністративного позову.

Керуючись Законом України «Про соціальний захист дітей війни» №2195-IV від 18 листопада 2004 року, Законом України «Про внесення змін в Закон України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» № 3491-УІ від 14 червня 2011 року, Законом України «Про Державний бюджет України на 2012 рік», Законом України «Про Державний бюджет України на 2013 рік», Законом України № 1165 від 27 березня 2014 року «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік», ст. 20 Бюджетного кодексу України, Рішенням Конституційного Суду України № З-рп/2012 від 25 січня 2012 року, постановою Кабінету Міністрів України від 06 липня 2011 року № 745 «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету», постановою Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2011 року № 1381 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верст населення», ст.ст.9, 11, 14, 71, 94, 158 - 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -


П о с т а н о в и в:


У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в м.Торезі Донецької області про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку через Торезький міський суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня проголошення постанови, а в разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.



Суддя Н. Є. Арапіна


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація