Судове рішення #3760072
Р І Ш Е Н Н Я

                                                              Р І Ш Е Н Н Я 

                                       І М Е Н Е М                        У К Р А Ї Н И                  

   21 січня 2009 року.                                                                                        м. Івано-Франківськ.

Колегія суддів судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Івано-Франківської області в складі:

                         Головуючого:  Проскурніцького П.І.

                        Суддів:  Беркій О.Ю., Фединяка В.Д.

 За участю секретаря: Сем»янчук С.Й.

Сторін: позивача ОСОБА_1, відповідачки ОСОБА_2, її представника ОСОБА_3, розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2, ОСОБА_4   про визнання права власності на частку в спільному майні за апеляційною скаргою,  ОСОБА_1 на рішення Косівського районного суду від 25 листопада 2008 року,-

                                                                  В С Т А Н О В И Л А :

    29 жовтня 2008 року ОСОБА_1 звернувся до суду із зазначеним позовом посилаючись на те, що з 1970 року перебуває в зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_2 За час перебування в шлюбі у них народилось двоє дітей, які в даний час вже є повнолітніми.

   З 1982 року вони проживають в житловому будинку   за АДРЕСА_1. До 15 квітня 1991 року спірний житловий будинок належав до суспільної групи колгоспного двору,  головою якого була ОСОБА_5 а він, дружина та двоє дітей були членами колгоспного двору. 01 січня 1991 року, дочка Світлана вибула із господарства у зв»язку із одруженням і не претендує на частку в майні колгоспного двору.

    ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_5 померла.  Право на майно мають  він та його син в розмірі ј частки кожен а дружина ОСОБА_2 на 1\2, як особа що прийняла  спадщину після своєї матері.

    Просив позов задовольнити і визнати за ним право власності на ј частину житлового будинку та господарських будівель, а на решту майна визнати право власності за відповідачами.

 Рішенням Косівського районного суду від 25 листопада 2008 року, в позові відмовлено.

  Не погоджуючись із рішенням суду першої інстанції, ОСОБА_1, подав апеляційну скаргу в якій посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права. Суд першої інстанції, правильно встановивши,  що він з відповідачкою з часу одруження проживав в спірному будинку і оскільки він був непридатний для проживання, вони спільними зусиллями на місці старого будинку збудували новий і проживали в одній з його кімнат.

  Станом на 15 квітня 1991 року,  в спірному житловому будинку проживало четверо осіб, голова колгоспного

 Справа № 22-ц-103/2009 рік.                                                         Головуючий у 1 інстанції: Цалин Б. М.

Категорія 5                                                                                           Суддя-доповідач: Проскурніцький П.І.

двору ОСОБА_5, він, його дружина та син і усім, як співвласникам належало по ј частині домоволодіння.  Дочка ОСОБА_6 01 січня 1991 року, вибула на інше постійне місце проживання. Після смерті ОСОБА_5,  1/4  частину домоволодіння успадкувала його дружина ОСОБА_2, якій повинно належати Ѕ частина домоволодіння.  Для визнання права власності на майно не є перешкодою те,  що за ОСОБА_5 було зареєстроване усе домоволодіння оскільки вона була головою колгоспного двору і усе майно реєструвалось за нею.

    Висновок суду про належність майна колишнього колгоспного двору одній ОСОБА_5 є передчасним. Просить рішення суду першої інстанції скасувати і направити справу на новий судовий розгляд.

    Колегія суддів, вислухавши доповідача, позивача, відповідачку та її представника, перевіривши матеріали справи, приходить до висновку,  що апеляційна скарга підлягає до часткового задоволення з наступних підстав.

    Суд першої інстанції встановив фактичні обставини справи, про те висновки суду,  їм суперечать.

На підставі зібраних і досліджених в судовому засіданні доказів суд встановив,  що позивач ОСОБА_1,  як член сім»ї проживав і проживає в житловому будинку ОСОБА_5, яка була головою колгоспного двору і померла в 1996 року.  Вказане підтверджене випискою з по господарських книг.  На дату введення в дію Закону «Про власність» ( 15 квітня 1991 року) майно колгоспного двору, збереглося і на цю дату в колгоспному дворі проживала  голова колгоспного двору ОСОБА_5, позивач ОСОБА_1, відповідачка ОСОБА_2 та їхній син ОСОБА_4 Позивач ОСОБА_1 продовжує проживати і є зареєстрованим по даний час в будинку АДРЕСА_1. Суд першої інстанції в своєму рішенні зазначає,  що позивач проживав в сім»ї ОСОБА_5  з часу одруження в 1970 року.  В 1978 році, сторони спільно проживали і поселились в одну з кімнат новозбудованого будинку та проживають у вказаному житловому будинку і в даний час. Суд посилається на зазначені докази в своєму рішенні про те робить висновки, що не відповідають дослідженим і перевіреним в судовому засіданні доказам. 

      Позивач претендує на майно, яке належало колгоспному двору і збереглося на дату введення в дію Закону «Про власність» (15 квітня 1991 року), а тому слід виходити з того, що таке право мають члени двору, котрі на цю дату не втратили право на частку в майні відповідно до чинної на той час ст.. 126 ЦК України і розмір їхньої частки  на це майно повинен визначатись за правилами ст.. 123 ЦК України, зазначені статті  виключені Законом від 16 грудня 1993 року.

     Станом на 15 квітня 1991 року в колгоспному дворі проживало четверо осіб а тому частка позивача складає 1/4   в майні колгоспного двору.

    Та обставина, що сім»я ОСОБА_1 за час спільного проживання побудувала нове будинковолодіння де проживає їхня дочка з сім»єю, та те,  що майно колгоспного двору було зареєстровано за головою двору ОСОБА_5, не є підставою для відмови позивачу у визнанні за ним права на частку в спільному майні яке ним набуте в колгоспному дворі.

  Застосовуючи норми матеріального права, суд першої інстанції посилається на вимоги ст. 317; ч.1, ст. 321; ст.. ст. 328; 380; 392 ЦК України, і цим стверджує про право власності його непорушність, підстави набуття, про право власності на житловий будинок, про право власника на пред»явлення позову про визнання права власності, але не вказує з яких підстав відмовляє в позові. Вирішуючи спір по суті, колегія суддів, крім зазначених норм матеріального права застосовує вимоги ст.. 355 ЦК України згідно з якою позивач набув право спільної часткової власності і ст. 357 ЦК України про те що частки усіх співвласників спірного майна є рівними. Позову про виділ частки в спільному майні не заявлено.

    Розглянувши справу в межах пред»явленого позову та в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про часткове задоволення апеляційної скарги та часткове задоволення позову.  Хоча  ОСОБА_1 просить скасувати рішення суду першої інстанції з направленням справи на новий судовий розгляд, колегія суддів ухвалює нове рішення, оскільки використовує надані йому повноваження передбачені ст.. 307 ЦПК України.

Суд може визнати право на частку в спільному майні позивача, про те суд не вправі визнавати право власності за відповідачами оскільки вони такого позову не заявляли.

       На підставі викладеного, керуючись ст.. ст.. 307; 309; 313; 314; 316; 317 ЦПК України, колегія суддів,-

                                                                           В И Р І Ш И Л А :

     Апеляційну скаргу ОСОБА_1  задовольнити частково.

     Рішення Косівського районного суду від 25 листопада 2008 року скасувати і ухвалити нове рішення яким позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2, ОСОБА_4 задовольнити частково.

    Визнати за ОСОБА_1 право власності на ј ідеальну частину житлового будинку та господарських будівель і споруд розташованих АДРЕСА_1.

  Рішення набирає законної сили з моменту його проголошення але може бути оскаржене в касаційному порядку, безпосередньо до Верховного Суду України на протязі двох місяців.

 

                                          Головуючий:                              П.І. Проскурніцький

                                         Судді:                                           О.Ю. Беркій

                                                                                               В.Д. Фединяк       

 

                          

 

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація