Судове рішення #37626569


Єдиний унікальний номер 254/2581/14-а

Провадження номер 2а/254/141/2014


П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И


26 травня 2014 року суддя Будьоннівського районного суду м. Донецька Тараньова В.С., розглянувши в порядку письмового провадження в м. Донецьку адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління пенсійного фонду України в Будьоннівському районі м. Донецька про визнання протиправним, скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:


Позивачка ОСОБА_1 звернулась до Будьоннівського районного суду м. Донецька із позовною заявою до Управління Пенсійного фонду України в Будьоннівському районі м. Донецька (далі - УПФУ в Будьоннівському районі м. Донецька) про визнання протиправним, скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, вказавши, що з 22 квітня 2006 року вона перебуває на обліку в УПФУ в Будьоннівському районі м. Донецька та отримує пенсію за віком згідно зі ст. 37 ЗУ «Про державну службу». Стаж державного службовця - 10 років 02 місяця. 28 березня 2014 року позивачка ОСОБА_1. звернулась до відповідача з письмовою заявою про здійснення перерахунку призначеної їй пенсії по заробітку з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, які відображені у довідці № 284/06 від 04.11.2013 року, у графі «інші виплати» про складові заробітної плати, так як при призначенні пенсії вони не ввійшли до складу заробітної плати, що суттєво вплинуло на розмір пенсії. Рішенням № 195 від 31.03.2014 року відповідач відмовив позивачці ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку пенсії, посилаючи на те, що індексація заробітної плати та матеріальна допомога на оздоровлення та соціально-побутові потреби не є складовими заробітної плати, посилаючись на ст. 37 ЗУ «Про державну службу». Вважає, що відповідач УПФУ в Будьоннівському районі м. Донецька безпідставно відмовив у здійсненні перерахунку призначеної їй пенсії державного службовця з урахуванням нарахованих і виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, з яких сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, чим порушенні конституційні права позивачки на соціальний захист.

У судове засідання позивачка ОСОБА_1 не з'явилась, надала заяву про розгляд справи за її відсутності, просила позов задовольнити.

Представник відповідача управління пенсійного фонду України в Будьоннівському районі м. Донецька Чапліна А.О. надала заяву, в якій зазначила, що проти позову заперечує та просить відмовити.

Суд вважає за можливе розглянути справу, в порядку встановленим ч. 4 ст. 122 КАС України.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що заявлені вимоги обґрунтовані, але підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.

Позивачка ОСОБА_1. з 22 квітня 2006 року перебуває на обліку в УПФУ в Будьоннівському районі м. Донецька та отримує пенсію за віком згідно зі ст. 33, 37 ЗУ «Про державну службу».

З 20.02.1996 року по 02.02.2001 року позивачка працювала в Управлінні праці та соціального захисту населення Будьоннівської районної у м. Донецьку ради на посаді спеціаліста 2,1 категорії, головного спеціаліста. З 05.02.2001 року по 21.04.2006 року позивачка працювала в управлінні пенсійного фонду України в Будьоннівському районі м. Донецька на посаді головного спеціаліста заступника начальника відділу пенсійного забезпечення.

На момент звільнення її стаж державної служби складав 10 років 02 місяці. Заробітна плата складалась з посадового окладу, надбавки за ранг високі досягнення у праці, премії, винагороди за вислугу років та інших виплат.

Згідно з копією довідки управління пенсійного фонду України в Будьоннівському районі м. Донецька № 284/06 від 04.11.2013 року, нарахована та виплачена позивачці матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога. На усі виплати, включенні в довідку, нараховувались страїові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

28.03.2014 року позивачка звернулась до УПФУ в Будьоннівському районі м. Донецька із заявою про перерахунок пенсії.

Рішенням УПФУ в Будьоннівському районі м. Донецька № 195 від 31 березня 2014 року ОСОБА_1 відмовлено у перерахунку пенсії по заробітку, з посиланням на ст. 37 Закону України «Про державну службу», оскільки суми будь-якої матеріальної допомоги та індексацій не входять до складу заробітної плати, з якої має бути розрахована пенсія державному службовцю.

Статтею 46 Конституції проголошено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Згідно зі ст. 37 ЗУ «Про державну службу» (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 % від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до вимог цієї статті на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. За частиною 2 статті 33 Закону № 3723 заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Згідно зі ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії проводиться у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Частиною 1 статті 1 Закону України «Про оплату праці» № 108/95ВР від 24 березня 1995 року передбачено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачується працівникові за виконану ним роботу.

Відповідно до статті 2 цього Закону основна заробітна плата є винагородою за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців. Додаткова заробітна плата - винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій. Інші заохочувальні та компенсаційні виплати - до них належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій. Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Таким чином, індексація заробітної плати, матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входить до системи оплати праці державного службовця.

Аналогічна позиція викладена в постановах Верховного Суду України від 20 лютого 2012 року у справі № 21-430а11, від 28 травня 2013 року у справі № 21-97а13.

Відповідно до ч. 2 ст. 244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

Враховуючи викладене суд дійшов висновку, що відповідач порушив право позивача на соціальний захист і воно має бути відновлене, а тому позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Будьоннівському районі м. Донецька про визнання протиправним, скасування рішення підлягає задоволенню.

Позовні вимоги, щодо зобов'язання вчинити певні дії за період з 22 квітня 2006 року до 31.03.2014 року не підлягають задоволенню, з огляду на норму ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Згідно з ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії провадиться у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяці, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Позивачка з новою довідкою управління пенсійного фонду України в Будьоннівському районі м. Донецька № 284/06 від 04.11.2013 року для перерахунку розміру пенсії звернулась до відповідача 31 березня 2014 року, що підтверджено матеріалами справи, тому позовні вимоги підлягають задоволенню з 01 квітня 2014 року.

Отже, до 31 березня 2014 року у відповідача не було підстав для перерахунку пенсії позивача за іншим розміром заробітної плати, ніж та, яка була врахована при призначенні пенсії позивачеві в 2006 році.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 11, 86, 88, 105, 159, 161, 162, 163 КАС України, ст.ст. 33,37,37-1 Закону України "Про державну службу", ст.2 Закону України "Про оплату праці", ст.ст. 40,41,45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення", суд, -

П О С Т А Н О В И В :

Позов ОСОБА_1 до управління пенсійного фонду України в Будьоннівському районі м. Донецька про визнання протиправним, скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії та скасувати рішення управління пенсійного фонду України в Будьоннівському районі міста Донецька № 195 від 31 березня 2014 року, щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії за ст. 37 Закону України «Про державну службу».

Зобов'язати управління пенсійного фонду України в Будьоннівському районі міста Донецька здійснити з 01 квітня 2014 року перерахунок та виплату пенсії державного службовця, призначеної ОСОБА_1, з урахуванням індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування від сукупного оподаткованого доходу, з урахуванням фактично виплачених сум.

В решті позовних вимог ОСОБА_1 відмовити.

На постанову може бути подана апеляційна скарга в Донецькій апеляційний адміністративний суд через Будьоннівський районний суд м. Донецька протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.



Суддя: В.С. Тараньова






Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація