Справа № 247/1906/14-а
2-а/247/117/14
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 червня 2014 року Торезький міський суд Донецької області в складі:
Головуючої судді Арапіної Н.Є.,
розглянувши в порядку письмового провадження в залі суду міста Торез адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Торезької міської ради Донецької області за участю третіх осіб Державного підприємства «Торезантрацит», Державного підприємства «Донвуглереструктуризація» про визнання протиправними дії, зобов'язання відповідача вчинити певні дії,
В с т а н о в и в:
позивач звернувся до суду з позовом до Управління соціального захисту населення Торезької міської ради Донецької області за участю третіх осіб Державного підприємства «Торезантрацит», Державного підприємства «Донвуглереструктуризація» про визнання протиправними дії, зобов'язання відповідача вчинити певні дії. Свої вимоги мотивувала тим, що працювала на підприємствах вугільної промисловості більш ніж 15 років. Перед виходом на пенсію 08 лютого 1989 року, вона працювала на шахті "Розсипнянська № 2", яка входила до складу Шахтоуправління "Волинське". До 2013 року позивач отримувала паливо на побутові потреби з Державного підприємства «Донвуглереструктуризація», оскільки працювала у відособленому підрозділі «Шахтоуправління Волинське» Державного підприємства «Торезантрацит», до складу якої входила ліквідована шахта «шахта Розсипнянська №2». У теперішній час Державне підприємство «Донвуглереструктуризація» відмовляє прийняти документи на виписку вугілля на побутові потреби у зв'язку з тим, що ліквідація «шахти Розсипнянська №2» остаточно завершена та правові підстави для виписки вугілля на побутові потреби відсутні. На звернення до Управління соціального захисту населення Торезької міської ради Донецької області з приводу виписки вугілля на побутові потреби позивачу також відмовлено. Вважає відмову Управління соціального захисту населення Торезької міської ради щодо виписки вугілля на побутові потреби неправомірною. Просить визнати протиправною відмову Управління соціального захисту населення Торезької міської ради Донецької області в наданні пільг на придбання побутового палива, зобов'язати Управління соціального захисту населення Торезької міської ради прийняти документи позивача щодо надання йому пільг на придбання палива на побутові потреби, зобов'язати надати пільги на придбання палива на побутові потреби відповідно до Порядку надання пільг на придбання твердого палива і скрапленого газу за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам, затвердженим постановою КМУ № 77 від 31 січня 2007 року та № 887 від 12 серпня 2009 року зі змінами, затвердженими згідно Постанови КМУ № 831 від 13 листопада 2013 року з урахуванням вимог статті 48 Гірничого закону України за 2013 рік.
До початку розгляду справи по суті позивачем уточнені позовні вимоги, просив визнати протиправною відмову Управління соціального захисту населення Торезької міської ради Донецької області в наданні пільг на придбання побутового палива відповідно до ст.48 Гірничого Закону України, зобов'язати Управління соціального захисту населення Торезької міської ради нарахувати та виплатити пільги на придбання палива на побутові потреби відповідно до Порядку надання пільг на придбання твердого палива і скрапленого газу за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам, затвердженим постановою КМУ № 77 від 31 січня 2007 року та № 887 від 12 серпня 2009 року зі змінами, затвердженими згідно Постанови КМУ № 831 від 13 листопада 2013 року з урахуванням вимог статті 48 Гірничого закону України за 2013 рік в розмірі 5874 грн. 04 коп. (а.с.73-73зв.).
Позивач в судове засідання не з'явилася, про час та місце розгляду справи повідомлена належним чином. Причини неявки суду не повідомила. Представництво інтересів здійснювала ОСОБА_2.
Представник позивача в судове засідання ОСОБА_2 не з'явилася, про час та місце розгляду справи повідомлена належним чином. До початку розгляду справи до суду надійшла заява з проханням розглянути справу за її відсутності, уточнені позовні вимоги ОСОБА_1 підтримує в повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. До початку розгляду справи до суду надійшла заява з проханням розглянути справу за його відсутності, позовні вимоги не визнає. Одночасно до суду надійшли письмові заперечення, в яких зазначено, що позивач вийшла на пенсію 08 лютого 1989 року з вугледобувного підприємства шахта «Волинська». На підставі архівної довідки відособленого підрозділу «Шахтоуправління «Волинське» Державного підприємства «Торезантрацит» від 13 грудня 2013 року шахта «Розсипнянська № 2» була відокремлена із складу ДВАТ «Шахтоуправління «Волинське» з 01 січня 2002 року. Таким чином у лютому 1989 року шахта «Розсипнянська № 2» не була самостійною юридичною особою, а входила до складу Шахтоуправління «Волинське», яке є діючим підприємством. Останнє вугледобувне підприємство, з яким позивач перебував у трудових відносинах - є шахтоуправління «Волинське», яке на теперішній час є діючим та входить до складу Державного підприємства «Торезантрацит». Тому зобов'язане забезпечити позивача безкоштовним паливом. У зв'язку з цим позивачу правомірно повідомлено про відмову у наданні пільги на тверде пічне побутове паливо згідно ст.48 Гірничого Закону України (а.с.76-77зв.).
Представник третьої особи Державного підприємства «Донвуглереструктурізація» в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. До початку розгляду справи до суду надійшла заява з проханням розглянути справу за його відсутності, позовні вимоги підтримує. Одночасно до суду надійшов письмовий відгук, в якому зазначено, що наказом № 87 від 15 лютого 2002 року Міністерства палива та енергетики діяльності Державне підприємство «Шахта» «Розсипнянська № 2» була передана для здійснення фізичної ліквідації до Державного підприємства «Донвуглереструктуризація». На момент призначення пенсії 08 лютого 1989 року позивач працював на шахті «Розсипнянська № 2» «Шахти «Волинська» Торезького виробничого об'єднання по видобутку антрациту «Торезантрацит». Відповідно до п.7 наказу Міністерства палива та енергетики України від 24 грудня 2001 року № 683 Державне підприємство «Шахта «Розсипнянська № 2» є правонаступником прав та обов'язків ДВАТ «Шахтоуправління «Волинське» в частині майна, переданого до статутного фонду державного підприємства відповідно до розділовим балансом. Під час прийняття шахти «Розсипнянська № 2» на ліквідацію у списки осіб, які мають право на забезпечення безкоштовним паливом, був включений позивач. До 2012 року включно позивач отримував безкоштовне паливо як пенсіонер шахти «Розсипнянська-2». Після закінчення робіт з ліквідації підприємства, списки вуглеотримувачів були передані до управління соціального захисту відповідно до діючого законодавства. Факт роботи позивача на шахті «Розсипнянська № 2» Шахтоуправління «Волинське» Торезького виробничого об'єднання по видобутку антрациту «Торезантрацит» підтверджується архівною довідкою (а.с.24-25зв.).
Представник третьої особи Державного підприємства «Торезантрацит» в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. До початку розгляду справи до суду надійшла заява з проханням розглянути справу за його відсутності, позовні вимоги підтримує. Одночасно до суду надійшов письмовий відгук, в якому зазначено, що позивач у період з 17 червня 1977 року по 30 листопада 1995 року працювала в Шахтоуправлінні «Волинське». На момент призначення пенсії 08 лютого 1989 року працювала на дільниці вантажу шахти «Розсипнянська № 2», яка входила до складу «Шахтоуправління «Волинське». Шахтоуправління «Волинське» неодноразово реорганізовувалося. З 01 січня 2002 року шахта «Розсипнянська № 2» виділена із складу ДВАТ «Шахтоуправління» Волинське» та на її базі утворено Державне підприємство «Шахта» «Розсипнянська № 2», яка є правонаступником майнових прав та обов'язків ДВАТ «Шахтоуправління» Волинське». Згідно Наказу Мінпаливенерго України № 120 від 07 березня 2003 року, ВП «Шахтоуправління «Волинське» увійшло до складу ДП «Торезантрацит» лише після виділення з його складу шахти «Розсипнянська № 2». Обов'язки із забезпечення побутовим паливом пенсіонерів, які виходили на пенсію під час роботи на шахті «Розсипнянська № 2» державному підприємству «Торезантрацит» не передавалися. У зв'язку з чим, діюче на теперішній час підприємство ВП «Шахтоуправління» Волинське» ДП «Торезантрацит» не є правонаступником виділеної з його складу та ліквідованої шахти «Розсипнянська № 2». Наказом Мінпаливенерго України від 15 лютого 2002 року № 87 державне підприємство «Шахта «Розсипнянська № 2» припинила діяльність шляхом ліквідації та передання до складу державного підприємства «Донвуглереструктуризація», яке згідно ст. 48 Гірничого Закону України, протягом декількох років забезпечувало позивача безкоштовним вугіллям. Вважає, що відповідач безпідставно відмовив позивачу в надані пільг на придбання твердого побутового палива (а.с.43-44зв.).
За ухвалою суду розгляд справи здійснено в порядку письмового провадження.
Суд, перевіривши матеріали справи, встановив такі факті і відповідні їм правовідносини.
Позивач у період з 07 січня 1977 року по 30 листопада 1995 року працювала на різних посадах в «Шахта «Волинська» Торезького виробничого об'єднання по видобутку антрациту «Торезантрацит» (перейменовано в «Шахтоуправління «Волинське» Торезького виробничого об'єднання по видобутку антрациту «Торезантрацит») (а.с.8-11).З 08 лютого 1989 року позивач отримує пенсію за віком (а.с.7,47).
24 квітня 1956 року наказом Міністра вугільної промисловості Української РСР №77-5 затверджено акт приймання в експлуатацію шахти № 2 Розсипнянська тресту Чистяковантрацит; включено з 31 березня 1956 року шахту № 2 Розсипнянську шахту в число діючих підприємств треста Чистяковантрацит (а.с.49-49зв.).
27 серпня 1976 року наказом Міністерства вугільної промисловості СРСР № 162 вугледобувні виробничі одиниці, до складу яких входять дві або більше шахт необхідно іменувати технічними одиницями, шахтоуправліннями (а.с.50-51).
05 липня 1977 року наказом Міністерства вугільної промисловості СРСР № 129 була введена до складу шахтоуправління «Волинське» виробничого об'єднання «Торезантрацит» в якості технічної одиниці шахта «Розсипнянська» (а.с.52-52зв.).
28 червня 1996 року наказом Міністра вугільної промисловості України № 297а шахтоуправління «Волинське» реорганізовано в державне відкрите акціонерне товариство «Шахтоуправління «Волинське» (а.с.55-57).
30 грудня 1996 року наказом № 665 Міністра вугільної промисловості України створена Державна холдингова компанія «Торезантрацит», в переліку складу якої зазначено в якості дочірнього підприємства Державне відкрите акціонерне товариство шахтоуправління «Волинське» (а.с.58-58зв.).
Наказом № 683 Міністерства палива та енергетики України від 24 грудня 2001 року реорганізовано Державне відкрите акціонерне товариство «Шахтоуправління «Волинське» - дочірнє підприємство (ДП) Державна холдингова компанія «Торезантрацит» шляхом виділення його зі складу структурного підрозділу «Шахта «Розсипнянська № 2» та створено на його базі Державне підприємство «Шахта «Розсипнянська № 2», яке є правонаступником прав та обов'язків Державного відкритого акціонерного товариства «Шахтоуправління «Волинське» (а.с.59-59зв.).
Наказом № 87 Міністерства палива та енергетики України від 15 лютого 2002 року ліквідовано Державне підприємство «Шахта «Розсипнянська № 2» та створено ліквідаційну комісію (а.с.60-60зв.).
Наказом № 120 від 07 березня 2003 року реорганізовано відкрите акціонерне товариство Державна холдингова компанія «Торезантрацит» та державні відкриті акціонерні товариства «Шахта «Прогрес», Шахта ім. Л.І.Лутугіна», Шахта ім.К.І.Кисельова, Шахта № 3-біс, «Шахтоуправління «Волинське» та інші шляхом їх злиття та створення на їх базі Державного підприємства «Торезантрацит» (а.с.61-61зв.).
Частиною 5 ст. 48 Гірничого закону України передбачена категорія осіб, яка після ліквідації чи консервації гірничого підприємства забезпечуються вугіллям на побутові потреби, в межах галузевої угоди, зокрема, пенсіонерам, які пропрацювали на підприємствах з видобутку (переробки) вугілля, вуглебудівних підприємствах: на підземних роботах - не менше ніж 10 років для чоловіків і не менше ніж 7 років 6 місяців - для жінок; на роботах, пов'язаних з підземними умовами, - не менше ніж 15 років для чоловіків і не менше ніж 12 років 6 місяців - для жінок; на роботах технологічної лінії на поверхні діючих шахт чи на шахтах, що будуються, розрізах, збагачувальних та брикетних фабриках - не менше ніж 20 років для чоловіків і не менше ніж 15 років - для жінок.
Частиною 8 ст. 48 цього Закону особи, зазначені в частині п'ятій цієї статті, які проживають у будинках, що мають центральне опалення, отримують компенсацію за оплату електроенергії, газу та центрального опалення житла, що виплачується за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам.
На підставі п.15.3.5 Проекту ліквідації шахти «Розсипнянська № 2» Шахтоуправління «Волинське» Державної холдингової компанії «Торезантрацит» обов'язок по забезпеченню безоплатним побутовим паливом позивача, як пенсіонера шахти, до закінчення повної фізичної ліквідації шахти, до 2012 року включно, було покладено на Державне підприємство «Донвуглереструктурізація». Після ліквідації шахти забезпечення вугіллям проводиться місцевим органом виконавчої влади за рахунок передбачених на ці цілі коштів (а.с.32-33).
Відповідно до Порядку ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 серпня 1997 № 939, датою фізичної ліквідації гірничого підприємства вважається дата затвердження Мінвуглепромом актів прийняття відповідних робіт, а також визначення правонаступника щодо соціального захисту осіб відповідно до частини п'ятої статті 48 Гірничого закону України.
Наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 11 лютого 2013 року № 52 був затверджений Акт комісії з розгляду підсумків фактичного виконання робіт та заходів, передбачених проектом ліквідації шахти «Розсипнянська № 2», яким роботи з ліквідації шахти «Розсипнянська» № 2 визнані закінченими у повному обсязі, відповідно з проектом ліквідації (а.с.29,30-31зв.).
Актом прийому - передачі списку вуглеотримувачів шахти «Розсипнянська» № 2 від 26 лютого 2013 року управлінню соціального захисту населення був переданий перелік осіб (список на 160 осіб), які забезпечувалися вугіллям державним підприємством «Донвуглереструктуризація», та які мають право на безплатне забезпечення твердим побутовим паливом згідно із статтею 48 Гірничого Закону України, в тому числі із зазначенням персональних даних позивача (а.с.34,35-36).
Згідно повідомлення управління соціального захисту Торезької міської ради Донецької області від 20 грудня 2013 року позивач отримав відмову у наданні пільг на тверде пічне побутове паливо згідно статті 48 Гірничого Закону України, оскільки він вийшов на пенсію з діючого підприємства шахтоуправління «Волинське» (а.с.15).
Згідно письмової відповіді Відособленого підрозділу «Шахтоуправління «Волинське» Державного підприємства «Торезантрацит» від 30 грудня 2013 року № 01-2490 позивачу роз'яснено, що порядком надання пільг на придбання твердого палива і скрапленого газу за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України № 77 від 31 січня 2007 року та №887 від 12 серпня 2009 року передбачено, що органи праці та соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних рад визначають право на зазначені пільги на підставі трудової книжки та пенсійного посвідчення. Однак, в період входження ліквідованої шахти «Розсипнянська № 2» до складу Шахтоуправління "Волинське" в трудовій книжці вносилися записи про роботу в шахтоуправлінні "Волинське" без зазначення конкретної шахти «Розсипнянська № 2» (а.с.13-13зв.).
Позивач пред'явив позов про визнання протиправною відмову відповідача, зобов'язання відповідача вчинити певні дії.
Згідно акту прийому-передачі статей балансу шахтоуправлінням «Волинське» Державного відкритого акціонерного товариства «Державна холдингова компанія «Торезантрацит» передано Державному підприємству «Шахта «Розсипнянська № 2» зобов'язання по сплаті, зокрема, заборгованості по заробітній платі, аліментах, по відшкодуванню шкоди за регресними позовами станом на 01 березня 2002 року (а.с.62-62зв.).
Згідно довідки виконавчого комітету Розсипненської селищної ради Донецької області у будинку позивача пічне опалення (а.с.74).
Згідно довідки Державного підприємства «Донвуглереструктурізація» позивач була забезпечена безоплатним побутовим паливом як пенсіонер ліквідованої шахти «Розсипнянська № 2» з початку ліквідації (з 2002 року) та до закінчення повної фізичної ліквідації шахти (до 2012 року) (а.с.39).
Згідно довідки Державного підприємства «Донвуглереструктурізація» від 29 січня 2014 року термін зберігання списків з надання окремої категорії громадян безоплатного побутового палива згідно зі ст.48 Гірничого Закону України по Державному підприємству «Шахта «Розсипнянська №2», переданих в Державне підприємство «Донвуглереструктурізація» на підставі наказу Міністерства палива та енергетики України від 15 лютого 2002 року № 87 та Проекту ліквідації шахти «Розсипнянська №2» минув (а.с.38).
Згідно п.12.11. Галузевої угоди між Міністерством палива та енергетики України і всеукраїнськими профспілками вугільної промисловості України (з доповненнями і змінами) обов'язок з забезпечення паливом на побутові потреби осіб, звільнених в зв'язку з ліквідацією Підприємства, виробничої (структурної) одиниці покладається на правонаступника. Мінпаливенерго відповідно до вимог ст. 45 Гірничого закону України підготує і внесе на розгляд Кабінету Міністрів України пропозицію про визначення правонаступника із соціальних гарантій після повної ліквідації вугільних Підприємств.
Згідно п.12.10.8 Угоди на підприємствах, що ліквідуються, забезпечення працівників побутовим паливом здійснюється за рахунок бюджетних коштів.
Частиною 2 статті 102 Бюджетного кодексу України передбачено, що за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг на придбання твердого пічного палива надаються пільги, особам, які мають таке право згідно із статтею 48 Гірничого закону України, - з розрахунку вартості 3,1 тони вугілля на побутові потреби на домогосподарство на рік.
Частиною 4 статті 102 зазначеного кодексу передбачено, що за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг та житлових субсидій населенню на придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу надаються житлові субсидії населенню та пільги, зокрема, особам, які мають таке право згідно із статтею 48 Гірничого закону України; компенсації особам, які згідно із статтями 43 і 48 Гірничого закону України мають право на безоплатне отримання вугілля або торф'яного брикету на побутові потреби, але проживають у будинках, що мають центральне опалення.
Згідно інформації Управління соціального захисту населення Торезької міської ради Донецької області від 28 травня 2014 року у 2013 році пільги на тверде пічне побутове паливо згідно ст.48 Гірничого Закону України надавались у грошовому виразі відповідно до рішення Торезької міської ради від 19 лютого 2013 року № VI/25-807 «Про пільги та тверде пічне побутове паливо на скраплений балонний газ готівкою у 2013 році». Відповідно до ст.48 Гірничого Закону України пільги та тверде паливо у 2013 році надавались готівкою у сумі 5874 грн. 04 коп. на домогосподарство на рік (а.с.78).
Згідно постанови Кабінету Міністрів України № 77 від 31 січня 2007 року «Про затвердження порядку надання пільг на придбання твердого палива за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетом» передбачено, що визначення права на пільги на тверде побутове паливо відповідно до Гірничого закону України покладено на управління праці та соціального захисту населення на підставі відомостей із трудової книжки та пенсійного посвідчення.
Особи, які мають право на безоплатне забезпечення вугіллям для побутових потреб згідно із статтею 48 Гірничого закону України, пред'являють уповноваженому органові трудову книжку та пенсійне посвідчення (крім не працевлаштованих працівників), що підтверджують відповідність вимогам статті 48 зазначеного Закону.
За приписами пункту 4 вищевказаної постанови для призначення пільг з придбання твердого палива і скрапленого газу особи звертаються до управлінь праці та соціального захисту населення з відповідною заявою, до якої додають довідку про наявність у житловому приміщенні пічного опалення та/або кухонного вогнища на твердому паливі.
У разі коли на підставі записів у трудовій книжці особи, яка має право на безоплатне забезпечення вугіллям для побутових потреб згідно із статтею 48 Гірничого закону України, неможливо встановити факт виходу на пенсію з ліквідованого гірничого підприємства (ліквідація, реорганізація, перейменування), до уповноваженого органу за його запитом надається архівна довідка або довідка Міненерговугілля про зміни, які відбулися на гірничому підприємстві з моменту виходу на пенсію особи до ліквідації зазначеного підприємства, та копії підтвердних документів (розпорядження, накази).
Порядком надання компенсації особам, які мають право на безоплатне отримання вугілля на побутові потреби, але проживають у будинках з центральним опаленням, затвердженим постановою № 887 від 12 серпня 2009 року Кабінету Міністрів України визначено механізм надання компенсації за оплату електроенергії, природного газу та центрального опалення житла (далі - компенсація) особам, які мають право на її отримання згідно із статтями 43 і 48 Гірничого закону України.
Таким чином, відповідач у справі - є суб'єктом владних повноважень, на якого чинним законодавством України покладений обов'язок щодо визначення права на пільги на тверде побутове паливо.
Суд не приймає до уваги позицію відповідача, що позивач вийшов на пенсію з діючого на теперішній час підприємства шахтоуправління «Волинське» Державного підприємства «Торезантрацит», виходячи з наступного.
Як вбачається з довідок Відособленого підрозділу «Шахтоуправління «Волинське» Державного підприємства «Торезантрацит» з моменту виходу на пенсію позивача 08 лютого 1989 року «Шахта «Волинська» Торезького виробничого об'єднання по видобутку антрациту «Торезантарцит» зазнала декілька реорганізацій (а.с.14,48).
Відособленим підрозділом «Шахтоуправління «Волинське» Державного підприємства «Торезантрацит» надані архівні довідки про те, що позивач працювала з 17 червня 1977 року по 30 листопада 1995 року на дільниці вантаження шахти «Розсипнянська № 2» в шахтоуправлінні «Волинське». На момент призначення пенсії 08 лютого 1989 року працював на дільниці вантаження шахти «Розсипнянська № 2» Шахти «Волинське» Торезького виробничого об'єднання по видобутку антрациту «Торезантарцит» (а.с.12,37,71).
Архівна довідка підтверджується наступними матеріалами справи: наказом Шахтоуправління «Волинське» Торезького виробничого об'єднання по видобутку антрациту «Торезантарцит» № 59/к від 22 червня 1977 року позивача прийнято на роботу машиністкою конвеєру 2 розряду на вантаження з 17 червня 1977 року (а.с.65); наказом Шахтоуправління «Волинське» Торезького виробничого об'єднання по видобутку антрациту «Торезантарцит» № 20/к від 30 листопада 1995 року звільнено позивача з 30 листопада 1995 року за власним бажанням у зв'язку з переходом на пенсію за віком ст.38 КЗоТ України(а.с.66-66зв.); особовою карткою форми Т-2, в якій зазначено про призначення та переміщення ОСОБА_1 (а.с.67-67зв.); випискою з табелю виходів робітників дільниці вантаження за лютий 1989 року на роботу позивача (а.с.68-69); розпорядженням відокремленого підрозділу «Шахтоуправління «Волинське» Державного підприємства «Торезантрацит» № 131 від 20 березня 2014 року згідно плану промислової площадки шахти «Розсипнянська-2» 08 лютого1989 року дільниця вантаження знаходилася на шахті «Розсипнянська-2», яка входила до складу Шахти «Волинська» Торезького виробничого об"єднання по видобутку антрациту «Торезантрацит» (а.с.70).
Зазначені документи підтверджують, що позивач вийшов на пенсію 08 лютого 1989 року з вугледобувного підприємства шахта «Розсипнянська-2» Шахтоуправління «Волинське» Торезького виробничого об'єднання по видобутку антрациту «Торезантрацит». Відповідно до положень ст.48 Гірничого Закону України має право на отримання палива на побутові потреби, як пенсіонеру, який пропрацював на підприємствах з видобутку (переробки) вугілля, вуглебудівних підприємствах.
Постановою Кабінету Міністрів України № 831 від 13 листопада 2013 року «Про зміни, що вносяться до порядків, затверджених постановами Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 року № 77 і від 12 серпня 2009 року № 887» пункт 4 Порядку надання пільг на придбання твердого палива і скрапленого газу за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам доповнено новим абзацом такого змісту: «У разі коли на підставі записів у трудовій книжці особи, яка має право на безоплатне забезпечення вугіллям для побутових потреб згідно із статтею 48 Гірничого закону України, неможливо встановити факт виходу на пенсію з ліквідованого гірничого підприємства (ліквідація, реорганізація, перейменування), до уповноваженого органу за його запитом надається архівна довідка або довідка Міненерговугілля про зміни, які відбулися на гірничому підприємстві з моменту виходу на пенсію особи до ліквідації зазначеного підприємства, та копії підтвердних документів (розпорядження, накази)».
Відособленим підрозділом «Шахтоуправління «Волинське» Державного підприємства «Торезантрацит» надана відповідачу архівна довідка, в якій зазначено, що позивач працював на шахті «Розсипнянська-2» Шахтоуправління «Волинська» Торезького виробничого об"єднання по видобутку антрациту «Торезантрацит». 20 грудня 2013 року позивачу повідомлено про відмову у наданні пільг на тверде пічне побутове паливо згідно статті 48 Гірничого Закону України.
Згідно статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 22 Конституції України закріплено при прийнятті нових законів або внесення змін до чинних законів недопустимість звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідно до статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку, у тому числі, органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З огляду на викладене зібрані у справі докази та їх належна оцінка вказують на наявність підстав для задоволення позовних вимог.
При поданні адміністративного позову позивачем сплачено судовий збір в сумі 182 грн. 70 коп. (а.с.3,89).
Згідно ч.1, ч.3 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа). Якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.
Оскільки відповідач є державною бюджетною установою, суд вважає можливим у відповідності до ст. 88 КАС України звільнити Управління праці та соціального захисту населення Торезької міської Ради Донецької області від сплати судових витрат.
Згідно ч.3 ст.94 КАС України відповідно до задоволених вимог підлягає стягненню з місцевого бюджету України на користь позивача судовий збір у сумі 182 грн. 70 коп.
Керуючись ст.ст.19,22 Конституції України, ч.ч.2,4 ст.102 Бюджетного кодексу України, Гірничим Законом України, п.12.11 Галузевої угоди між Міністерством палива та енергетики України і всеукраїнськими профспілками вугільної промисловості України (з доповненнями і змінами), Порядком надання пільг на придбання твердого палива і скрапленого газу за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам», затвердженого постановою № 77 від 31 січня 2007 року Кабінету Міністрів України, Порядком надання компенсації особам, які мають право на безоплатне отримання вугілля на побутові потреби, але проживають у будинках з центральним опаленням, затвердженого постановою № 887 від 12 серпня 2009 року Кабінету Міністрів України, постановою Кабінету Міністрів України № 831 від 13 листопада 2013 року «Про зміни, що вносяться до порядків, затверджених постановами Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 року № 77 і від 12 серпня 2009 року № 887", ст. ст.158, 159, 160, 161, 162, 163 КАС України,-
П о с т а н о в и в:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Торезької міської ради Донецької області за участю третіх осіб Державного підприємства «Торезантрацит», Державного підприємства «Донвуглереструктуризація» про визнання протиправними дії, зобов'язання відповідача вчинити певні дії задовольнити повністю.
Визнати дії Управління соціального захисту населення Торезької міської ради щодо відмови ОСОБА_1 у наданні пільг на тверде пічне побутове паливо відповідно до статті 48 Гірничого Закону України протиправним.
Зобов'язати Управління соціального захисту населення Торезької міської ради Донецької області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 пільги на тверде побутове паливо відповідно до статті 48 Гірничого Закону України за 2013 рік в розмірі 5874 (п'ять тисяч вісімсот сімдесят чотири) грн. 04 коп.
Зобов'язати Управління Державної казначейської служби України в м. Торезі Донецької області стягнути з місцевого бюджету на користь ОСОБА_1 судові витрати у сумі 182 (сто вісімдесят два) грн. 70 коп. шляхом їх безспірного списання із рахунку Управління соціального захисту населення Торезької міської ради Донецької області.
Повний текст постанови виготовлено 27 червня 2014 року.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку через Торезький міський суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня проголошення постанови, а в разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Н. Є. Арапіна