Справа № 2-2391/08р.
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 березня 2008 року
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області в складі:
головуючої Галіян Л.Є.
при секретарі Хоростковській Я.І.
розглянувши у відкритому попередньому судовому засіданні в м. Тернополі
справу за позовом
ОСОБА_1 до Скоморохівської сільської ради Тернопільського району третя особа - Тернопільська районна державна нотаріальна контора про визнання права власності на спадкове майно, -
встановив:
Позивач ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до Скоморохівської сільської ради Тернопільського району, третя особа -Тернопільська районна державна нотаріальна контора, про визнання права власності на спадкове майно. Посилається на те, що 02.11.1995 року померла її мати ОСОБА_2, після смерті якої, згідно складеного заповіту, відкрилася спадщина на житловий будинок з надвірними будівлями та спорудами № 14 по вул. Горішна у с. Прошова Тернопільського району, проте у зв'язку із відсутністю правовстановлюючих документів вона не може у встановленому порядку оформити прийняття спадщини, хоча фактично вступила в управління спадковим майном.
Представник відповідача - Скоморохівської сільської ради у судове засідання не з'явився, проте подав суду заяву про розгляд справи у їхній відсутності, відносно задоволення позову не заперечує.
Представник третьої особи - Тернопільської районної державної нотаріальної контори у судове засідання не з'явився, проте подав суду заяву про розгляд справи у відсутності представника нотконтори.
Дослідивши та оцінивши зібрані по справі докази, суд встановив наступні обставини.
Згідно заповіту, посвідченого секретарем виконкому Скоморохівської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області 19.07.1993 року по реєстру за № 11, ОСОБА_2 належний їй на праві особистої власності житловий будинок з надвірними будівлями та спорудами, що знаходиться у с Прошова Тернопільського району заповіла ОСОБА_1.
02.11.1995 року ОСОБА_2 померла, що стверджується свідоцтвом про смерть серії І-ИД № 264430, виданим 08.11.1995 року
Скоморохівською сільською радою Тернопільського району Тернопільської області.
Тернопільським районним госпрозрахунковим БТІ позивачу відмовлено у видачі витягу з реєстру прав власності на житловий будинок № 14 по вул. Горішна у с Лозова Тернопільського району для оформлення спадщини після померлої ОСОБА_2 у зв'язку з відсутністю правовстановлюючого документу на житловий будинок.
Як вбачається з технічного паспорту на садибний (індивідуальний) житловий будинок, виданого Тернопільським районним госпрозрахунковим бюро технічної інвентаризації від 04.02.2008 року, за крамар ОСОБА_3 рахується житловий будинок з надвірними будівлями і спорудами № 14 по вул. Горішна у с Прошова Тернопільського району.
Згідно довідки № 200 від 05.02.1992 року, виданої виконавчим комітетом Скоморохівської сільські ради Тернопільського району, за жителькою с Прошова ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, згідно господарської книги на правах особистої власності рахується житловий будинок загальною площею 43 кв. м.
Судом встановлено, що після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина на житловий будинок з надвірними будівлями і спорудами № 14 по вул. Горішна у с Лозова Тернопільського району.
Відповідно до ст.ст. 548, 549 ЦК України (1963 р.) для придбання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв. Визнається, що спадкоємець прийняв спадщину, якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном протягом 6 місяців з дня відкриття спадщини.
Спадкоємцем майна ОСОБА_2 відповідно до складеного заповіту є позивач ОСОБА_1, яка не заявляла відмови від прийняття спадщини, фактично вступила в управління спадковим майном, а саме проживала у спірному будинку на день смерті спадкодавця, на даний час доглядає за ним, про що свідчить довідка № 213 видана 27.02.2008 року Скоморохівською сільською радою Тернопільського району.
Відповідно до ст. 392 ЦК України власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
З врахуванням вищенаведеного, суд приходить до переконання, що ОСОБА_1 фактично вступила у володіння спадковим майном, тобто прийняла спадщину, а тому позов підлягає до задоволення, слід визнати за позивачем право власності на спадкове майно.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 10, 60, 213, 215 ЦПК України, ст. 392 ЦК України, ст.ст. 548, 549 ЦК України 1963 р. суд, -
вирішив:
Позов задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на спадкове майно - житловий будинок з надвірними будівлями та спорудами № 14 по вул. Горішна у с Прошова Тернопільського району.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку на його оскарження. Заява про апеляційне оскарження подається апеляційному суду Тернопільської області через Тернопільський міськрайонний суд протягом 10 днів з дня проголошення рішення, а апеляційна скарга - протягом 20 днів після подання апеляційної заяви або без такої в строк, встановлений для її подання.