Судове рішення #377726
УХВАЛА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

 

УХВАЛА ІМЕНЕМ    УКРАЇНИ

14 грудня 2006 року.                                                          м.Івано-Франківськ

Колегія суддів судової палати у кримінальних справах Апеляційного суду Івано-Франківської області в складі:

головуючого  - Гандзюка В.П.. суддів: Іванів О.Й., Гриновецького Б.М., з участю прокурора Гуцуляка В.К., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Івано-Франківську кри­мінальну справу за апеляцією прокурора та обвинуваченого ОСОБА_1 на по­станову Богородчанського районного суду від 7 вересня 2006 року,

ВСТАНОВИЛА:

Цією постановою кримінальну справу про обвинувачення ОСОБА_1 за ст. 377 ч.1 КК України зі стадії досудового розгляду направле­но прокуророві для проведення додаткового розслідування .

Підставою для цього, як визнав суд, стали порушення під час проведення досудового слідства вимог кримінально-процесуального законодавства, без усунення яких справа не може бути призначена до судового розгляду. Цією же постановою відмовлено в задоволенні ряду клопотань обвинуваченого на досу­довому розгляді справи, в тому числі і про порушення кримінальних справ відносно окремих осіб та визнання його цивільним позивачем.

В своїй апеляції прокурор вважає постанову судді в частині направлення справи для проведення додаткового розслідування незаконною та необгрунто­ваною і просить в цій частині її скасувати. Обвинувачений ОСОБА_1. Вважає безпідставною відмовою в задоволенні його клопотань і просить постанову су­ду в цій частині скасувати.

Заслухавши доповідь судді, прокурора, який підтримав свою апеляцію, обвинуваченого, який заперечив доводи апеляції прокурора та підтримав свою апеляцію , перевіривши матеріали справи та обговоривши викладені в апеляці­ях доводи, колегія суддів вважає, що апеляція прокурора підлягає до задово­лення повністю, а обвинуваченого ОСОБА_1 - частково.

Справа № 11-503/ 2006  р.                       Головуючий у 1-й ін.            Л. Битківський

Категорія ст. 377 ч.1 КК України                        Доповідач          В. Гандзюк

 

Відповідно до ст. 246 КПК України при попередньому розгляді справи суддя з власної ініціативи чи за клопотанням учасників судового роз­гляду повертає справу на додаткове розслідування тільки у випадках, коли під час порушення справи або провадження досудового слідства були допущені та­кі порушення вимог КПК України , без усунення яких справа не може бути призначена до судового розгляду.

На думку суду першої інстанції такими порушеннями є винесення постано­ви слідчим про порушення кримінальної справи за фактом вчинення злочину, а не проти конкретної особи, залишення без розгляду ряд клопотань підозрюва­ного, обмеження його права на захист, а також відсутність в справі окремих процесуальних документів. Крім цього, слідчим не вирішена заява потерпілої в порядку ст. 97 КПК України та допущено порушення строків розслідування кримінальної справи.

Разом з тим, суд , вказавши на зазначені порушення та визнавши їх такими, що позбавляють можливості призначити справу до судового розгляду, належно не обґрунтував свої висновки та не дослідив чи були зазначені порушення ви­правлені ще на досудовому слідстві, а також чи існує можливість поновлення порушених прав в суді.

Насамперед, з матеріалів справи слідує, що після порушення кримінальної справи за фактом погрози насильством щодо суддів та зібрання достатніх даних щодо авторства письмових погроз, слідчим 14 вересня 2005 року було поруше­но кримінальну справу щодо ОСОБА_1 та пред'явлено обвинувачення. Таким чином , з цього часу ОСОБА_1 набув процесуального статусу та був наділений відповідними правами під час досудового слідства. Користуючись цими права­ми обвинувачений повторно заявляв клопотання , які були вирішені слідчим в порядку, передбаченому кримінально процесуальним законом.

Таким чином, порушення прав підозрюваного внаслідок невизначеності статусу ОСОБА_1 в справі, порушеної за фактом злочину, були усунені самим слідством.

З матеріалів справи вбачається, що обвинувачений ОСОБА_1 Є осудною особою, яка вправі здійснювати свій захист самостійно, або користуватися по­слугами адвоката на власний розсуд. Злочин, в якому він обвинувачується, не тягне обов'язкової участі захисника, а тому слідчий законно прийняв відмову ОСОБА_1 від призначеного йому в порядку ст. 47 КПК України захисника ОСОБА_2.

З врахуванням наведеного, об'єктивних даних про грубе порушення права на захист обвинуваченого в матеріалах кримінальної справи немає.

Не може бути підставою для повернення справи на додаткове розслідуван­ня і твердження суду про те, що в ході слідства не були перевірені та вирішені численні клопотання обвинуваченого про порушення кримінальних справ щодо суддів та вжиття щодо нього заходів безпеки, оскільки зазначені клопотання вирішуються при попередньому розгляді справи в суді.

Порушення процесуальних строків досудового слідства також не є пере­шкодою для призначення справи до судового розгляду і не позбавляє можливо­сті суду за наявності на це підстав зреагувати окремою постановою.

 

В зв'язку з цим та відсутністю наведених в постанові об'єктивних підстав для направлення справи для проведення додаткового розслідування по­станова судді в цій частині є необґрунтованою.

Разом з тим, не відповідає правилам глави 23 КПК України і вирішення суддею одночасно з направленням справи для проведення додаткового розслі­дування інших питань, які підлягають вирішенню в порядку ст. 253 КПК Укра­їни та пов'язані з підготовкою справи до судового розгляду. Оскільки питання про скасування постанови в цій частині ставив обвинувачений, то його апеляція внаслідок цього підлягає до задоволення частково.

Виходячи з наведеного, колегія суддів вважає, що постанова судді підлягає до скасування в повному об'ємі, а справа направленню на новий судовий роз­гляд зі стадії попереднього розгляду, під час якого слід ретельно з'ясувати пи­тання, зазначені в ст. 237 КПК України.

Керуючись ст.ст. 365, 366, 367 КПК України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляцію прокурора задовольнити повністю, а обвинуваченого ОСОБА_1 -частково.

Постанову Богородчанського районного суду від 7 вересня 2006 року від­носно ОСОБА_1 скасувати, а справу відносно нього направи­ти в Богородчанський районний суд на новий розгляд зі стадії попереднього розгляду.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація