Справа № 2о - 2/09
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 січня 2009 року місто Кіровське
Кіровський міський суд Донецької області в складі
головуючого судді Христофорова Б.О.,
при секретарі Євсеєвої Ю.М.,
за участю заявниці ОСОБА_1,
зацікавленої особи Абрамяна А.Г.
розглянув у судовому засіданні в залі суду в місті Кіровське цивільну справу за заявою ОСОБА_1, зацікавлена особа: Управління Пенсійного фонду України в місті Кіровське Донецької області, про встановлення факту втрати джерела засобів до існування, -
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 звернулася до суду з вимогою встановити факт втрати джерела засобів до існування. В обґрунтування своїх вимог заявниця вказала, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її чоловік ОСОБА_2, з яким вона перебувала в зареєстрованому шлюбі з 07 серпня 1976 року і спільно проживала до дня його смерті за адресою:АДРЕСА_1. На день смерті чоловіка, вона на його утриманні не знаходилась, оскільки працювала ламповщицею на шахті «Рассвет» п/о «Шахтерскуголь». Її середня заробітна плата складала 126 гривень 46 копійок. З 08 липня 2006 року вона отримує пенсію за віком, розмір якої на даний час складає 565 гривень 60 копійок. 20 жовтня 2005 року заявниця звільнилась за власним бажанням в зв'язку з переходом на пенсію за віком. На теперішній час, заявниця через похилий вік та поганий стан здоров'я ніде не працює, підприємницькою діяльністю не займається, страхових виплат не отримує. Пенсія, яку вона на теперішній час отримує, не забезпечує їй належний рівень для існування, тому встановлення факту втрати джерела засобів до існування їй необхідно для переходу на пенсію у зв'язку з втратою годувальника, яка для неї була б значно вищою - 50% від передбачуваної пенсії чоловіка.
У судовому засіданні заявниця свої вимоги підтримала.
Представник Управління Пенсійного фонду України в місті Кіровське Донецької області по суті вимог заявниці не заперечувал, але просить відмовити в задоволені вимог заявниці з тих підстав що вона не звернулась до суду з цими вимогами в 2005 році, тобто з моменту коли вона дізналася про своє право на звернення до суду з цих підстав.
Відповідно до ст. 256 ч.2 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не передбачено інший порядок їх встановлення.
Суд, розглянувши надані заявницею докази, вважає, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Матеріалами справи встановлено, що з 07 серпня 1976 року заявниця перебувала в шлюбі з ОСОБА_2. (а.с.9), який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в місті Кіровське (а.с.8). Вони проживали разом за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.11). Після смерті чоловіка, заявниця в зареєстрованому шлюбі не перебувала, що підтверджується довідкою відділу реєстрації актів цивільного стану від 17 листопада 2008 року за № 612/07-80 (а.с. 10).
На день смерті чоловіка заявниця працювала, та отримувала середню заробітну платню у розмірі 126 гривень 46 копійок (а.с. 27), 20 жовтня 2005 звільнилась за власним бажанням в зв'язку з переходом на пенсію за віком (а.с. 12-19).
З 08 липня 2006 року заявниця отримує пенсію за віком, розмір якої на день розгляду справи судом складає 565 гривень 60 копійок, що підтверджується довідкою УПФУ в місті Кіровське Донецької області від 28 листопада 2008 року за № 03/990 (а.с. 30). Підприємницькою діяльністю не займається (а.с. 32), страхових виплат не отримує (а.с. 31).
З пояснень заявниці, вбачається що вона на даний час фактично втратила зір, у неї гіпертонія, своє приміщення вона змушена отоплювати вугіллям, і все це потребує значних матеріальних грошових витрат.
Відповідно до довідки № 03/991 від 28 листопада 2008 року, наданою УПФУ в місті Кіровське ОСОБА_2 станом на 01 листопада 2008 року отримував би пенсію у розмірі 2900 гривень 15 копійок (а.с. 29).
Згідно ст. 36 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ” від 09 липня 2003 року, батьки і чоловік (дружина) померлого, які не були на його утриманні, мають право на пенсію у зв'язку з втратою годувальника, якщо втратили джерело засобів до існування. Відповідно до ч.1 ст. 37 цього Закону пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається в розмірі: на одного непрацездатного члена сім'ї - 50 відсотків пенсії за віком померлого годувальника.
Ураховуючи той факт, що заявниця досягла 55 - річного віку 08 липня 2006 року, доводи представника Управління Пенсійного фонду України в місті Кіровське Донецької області проте що вона повинна була звернутися до суду у 2005 року вважає без підставними.
Крім того, встановлення факту, про який просить заявниця, має для неї юридичне значення, оскільки надає право звернутися до органів пенсійного забезпечення для оформлення пенсії у зв'язку з втратою годувальника.
Керуючись ст.ст.36, 37 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ”, ст.ст.212 - 215, 234, 256, 259 ЦПК України, суд,-
в и р і ш и в:
Вимоги ОСОБА_1 задовольнити повністю.
Встановити, що ОСОБА_1 втратила джерело засобів до існування після смерті її чоловіка ОСОБА_2, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано. Якщо було подано заяву на апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана протягом двадцяти днів після подання заяви, рішення суду набирає законної сили після закінчення цього строку.
Заяву про апеляційне оскарження рішення суду до Судової палати по цивільним справам Апеляційного суду Донецької області сторони можуть подати через Кіровський міський суд протягом десяти днів з дня проголошення рішення, а апеляційну скаргу - протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження в строк, встановлений для її подання.
Суддя: