Справа № 406/2569/14
Провадження № 2/406/1025/14
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 квітня 2014 року Алчевський міський суд Луганської області
в складі: головуючого - судді Колядова В.Ю.
при секретарі Помогаловій І.Є.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Алчевську цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про виділ частки у спільній сумісній власності, визнання права власності на ці частки, визнання спадкоємцем за законом першої черги, визнання такою, що прийняла спадщину та визнання права власності на спадкове майно,
В С Т А Н О В И В:
07.04.2014 року позивач звернулась до суду із зазначеним позовом, посилаючись на слідуючи обставини.
Квартира АДРЕСА_1 належить ОСОБА_3 та ОСОБА_2 на праві спільної сумісної власності на підставі свідоцтва № 6346 про право власності на житло, виданого 07.08.1995 року Фондом комунального майна згідно з розпорядженням № 648 від 04.08.1995 року.
ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_1.
Після його смерті відкрилась спадщина у вигляді частки спірної квартири АДРЕСА_1.
Спадкоємцями за законом першої черги на спадкове майно після смерті ОСОБА_3, померлого ІНФОРМАЦІЯ_1, є вона, як донька померлого, та відповідач ОСОБА_2, як дружина померлого. Інших спадкоємців як за законом, так і за заповітом більше немає.
У встановлений законом шестимісячний термін, вона не зверталася до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини після смерті свого батька, бо вважала це за непотрібне, оскільки фактично вона спадщину прийняла.
Відповідач також не зверталася до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини після смерті свого чоловіка, оскільки не претендувала на вищезазначену спадщину.
На даний час вона не може прийняти в нотаріальному порядку спірне спадкове майно, оскільки у квартирі, яка належить на праві спільної сумісної власності, не виділені частки співвласників.
За таких обставин вона звернулась до суду з вказаним позовом, в якому просить виділити частки у спільній сумісній власності - квартирі АДРЕСА_1, визнавши, що частки її співвласників ОСОБА_3 і ОСОБА_2 рівні і складають по 1 / 2 частці даної квартири; визнати за кожним із співвласників право власності на вказані частки; визнати її спадкоємцем за законом першої черги після смерті ОСОБА_3, померлого ІНФОРМАЦІЯ_1; визнати її такою, що прийняла спадщину, яка відкрилась після смерті ОСОБА_3, померлого ІНФОРМАЦІЯ_1, у вигляді 1 / 2 частки квартири АДРЕСА_1; визнати за нею право власності на вищевказане спадкове майно.
У судовому засіданні позивач ОСОБА_1 підтримала позовні вимоги та наполягала на їх задоволенні.
Відповідач ОСОБА_2 у судовому засіданні позов визнала, не заперечувала проти його задоволення.
Суд, вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, прийшов до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 є такими, що відповідають вимогам чинного законодавства і підлягають задоволенню з наступних підстав.
Так, згідно свідоцтва № 6346 про право власності на житло, виданого 07.08.1995 року Фондом комунального майна згідно з розпорядженням № 648 від 04.08.1995 року ОСОБА_3 та ОСОБА_2 належить на праві спільної сумісної власності квартира АДРЕСА_1 (а.с. 16). Право власності належним чином зареєстровано в МБТІ в реєстровій книзі під № 22203 (а.с. 16 зворот.)
Згідно ст. 328 ЦК України право власності отримується на підставах, не заборонених законом. Право власності передбачається таким, що виникло правомірно, якщо інше прямо не виходить із закону або незаконність придбання права власності не встановлена судом.
Згідно ч. 2 ст. 370 ЦК України при виділенні частки із майна, що є у спільній сумісній власності, вважається, що частки кожного із співвласників у праві спільної сумісної власності є рівними, якщо інше не встановлено домовленістю між ними, рішенням суду або законом.
Відповідно до свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1, виданого 16.12.1995 року Алчевським міським відділом реєстрації актів громадянського стану, ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Алчевську Луганської області (а.с. 9).
Зі свідоцтва про народження серії НОМЕР_2, виданого 12.12.1974 року відділом ЗАГС м. Алчевська Луганської області, батьком ОСОБА_1 є ОСОБА_3 (а.с. 10).
Зі свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_3, виданого 11.03.1994 року відділом ЗАГСу Алчевського міськвиконкому Луганської області, ОСОБА_1 уклала шлюб з ОСОБА_5 і після укладення шлюбу їй присвоєно прізвище «ОСОБА_1» (а.с. 11).
Ст. 1261 ЦК України передбачено, що у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народженні після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Оскільки у судовому засіданні знайшло підтвердження, що ОСОБА_1 є донькою ОСОБА_3, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1, суд вважає за необхідне визнати її спадкоємицею за законом першої черги після смерті батька.
Ч. 3 ст. 1268 ЦК України передбачено, що спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину.
Оскільки ОСОБА_1 проживала без реєстрації разом зі своїм батьком ОСОБА_3 на час відкриття спадщини, а з 19.04.2001 року стала на реєстраційний облік за адресою спірної квартири (а.с. 20, 27), суд вважає можливим визнати її такою, що прийняла спадщину у вигляді 1 / 2 частки квартири АДРЕСА_1.
З роз'яснень, наданих 11.04.2014 року приватним нотаріусом Алчевського міського нотаріального округу ОСОБА_6 (а.с. 24), вбачається, що позивачу ОСОБА_1 видати свідоцтво про право на спадщину за законом є неможливим, у зв'язку з тим, що не надано до нотаріальної контори звіт про незалежну експертну оцінку нерухомого майна.
Відповідно до Інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, щодо об'єкта нерухомого майна (а.с. 25), відомості щодо обтяжень по спірній квартирі відсутні.
Згідно інформації з Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна (а.с. 26), відомості щодо заборон відчуження по спірній квартирі відсутні.
Суд приходить до висновку, що оскільки ОСОБА_1 повністю володіє і користується набутим майном, її дії не суперечать закону, то згідно зі ст. 328 ЦК України за нею можливо визнати право власності у порядку спадкування на 1 / 2 частку квартири АДРЕСА_1.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 10, 11, 60, 174, 208-209, 212-215 ЦПК, ст. ст. 328, 370, 1261, 1268 ЦК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про виділ частки у спільній сумісній власності, визнання права власності на ці частки, визнання спадкоємцем за законом першої черги, визнання такою, що прийняла спадщину та визнання права власності на спадкове майно, задовольнити.
Виділити частки у спільній сумісній власності - квартирі АДРЕСА_1, визнавши, що частки її співвласників: ОСОБА_3 і ОСОБА_2 рівні і складають по 1 / 2 частці даної квартири.
Визнати за кожним із співвласників ОСОБА_3 і ОСОБА_2 право власності на 1 / 2 частку квартири АДРЕСА_1.
Визнати ОСОБА_1 спадкоємцем за законом першої черги після смерті ОСОБА_3, померлого ІНФОРМАЦІЯ_1.
Визнати ОСОБА_1 такою, що прийняла спадщину, яка відкрилась після смерті ОСОБА_3, померлого ІНФОРМАЦІЯ_1, у вигляді 1 / 2 частки квартири АДРЕСА_1.
Визнати за ОСОБА_1 право власності в порядку спадкування на 1 / 2 частку квартири АДРЕСА_1.
Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку на апеляційне оскарження і може бути оскаржено в апеляційному суді Луганської області через Алчевський міський суд Луганської області протягом десяти днів з дня його проголошення.
Головуючий суддя: В.Ю. Колядов