Провадження по справі № 6/260/333/2014
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01 липня 2014 року Ленінський районний суд м. Донецька у складі:
головуючої судді Данилюк О.С.
за участю секретаря с/з. Яременко Ю.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Донецька подання старшого державного виконавця відділу Державної виконавчої служби Ленінського районного управління юстиції у м. Донецьку Ощепкова Я.О., погоджене начальником відділу Державної виконавчої служби Ленінського районного управління юстиції у м. Донецьку Федорчуком Ф.Ф., про встановлення тимчасового обмеження боржника ОСОБА_4 у праві виїзду за межі України, -
В С Т А Н О В И В:
Старший державний виконавець відділу Державної виконавчої служби Ленінського районного управління юстиції у м. Донецьку Ощепкова Я.О., звернулася до суду із поданням про встановлення тимчасового обмеження боржника - ОСОБА_4 у праві виїзду за межі України, посилаючись на те, що на примусовому виконанні у відділі Державної виконавчої служби Ленінського районного управління юстиції у м. Донецьку знаходиться судовий наказ № 2-н/0532/3123/2012 від 07.12.2012 року, виданий Ленінським районним судом м. Донецька про стягнення у солідарному порядку з ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, ІНН НОМЕР_1 на користь комунального комерційного підприємства «Донецькміськтепломережа» заборгованість за опалення, гаряче водопостачання та судовий збір у розмірі 15 352, 21 гривень. На теперішній час боржником рішення суду не виконано і ним не вчинено дій, спрямованих на виконання рішення суду. У зв'язку з чим, просив встановити тимчасове обмеження боржника - ОСОБА_4 у праві виїзду за межі України.
У судове засідання представник ВДВС Ленінського РУЮ у м. Донецьку не з'явився, у своєму клопотанні просив розглянути подання без участі їх представника.
Дослідивши матеріали, додані до подання, а також матеріали справи № 2-н/0532/3123/2012, судом встановлено наступне.
Так, на примусовому виконанні у відділі Державної виконавчої служби Ленінського районного управління юстиції у м. Донецьку знаходиться судовий наказ № 2-н/0532/3123/2012 від 07.12.2012 року, виданий Ленінським районним судом м. Донецька про стягнення солідарно з ОСОБА_4 на користь комунального комерційного підприємства «Донецькміськтепломережа» заборгованості за опалення, гаряче водопостачання та судовий збір у розмірі 15 352, 21 гривень.
22.08.2013 року державним виконавцем була винесена постанова про відкриття виконавчого провадження за вказаним виконавчим документом.
З подання вбачається, що на теперішній час боржником рішення суду не виконано.
Так, Закон України «Про судоустрій і статус суддів» визначає правові засади організації судової влади та здійснення правосуддя в Україні з метою захисту прав, свобод та законних інтересів людини і громадянина, прав та законних інтересів юридичних осіб, інтересів держави згідно з принципом верховенства права, закріпленим ст. 8 Конституції України.
Право кожного на справедливий розгляд його справи судом при вирішенні спору щодо його прав та обов'язків цивільного характеру передбачено п.1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка підлягає застосуванню відповідно до ст. 9 Конституції України та ст.ст. 2,8 ЦПК України.
Відповідно до ст. 33 Конституції України кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію України, за винятком обмежень, які встановлюються законом.
В статті 1 Закону України «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України» зазначається, що громадянин України має право виїхати з України, крім випадків, передбачених цим Законом, та в'їхати в Україну.
Згідно ч. 2 ст. 6 Закону України «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України» громадянинові України, який має паспорт, може бути тимчасово відмовлено у виїзді за кордон у випадках, передбачених пунктами 1-9 частини першої цієї статті.
Пунктом 18 ч. 3 статті 11 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено право державного виконавця у процесі здійснення виконавчого провадження у разі ухилення боржника від виконання зобов'язань, покладених на нього рішенням, звертатися до суду за встановленням тимчасового обмеження у праві виїзду боржника - фізичної особи або керівника боржника - юридичної особи за межі України - до виконання зобов'язань за рішенням.
Відповідно до ст. 377-1 ЦПК України питання про тимчасове обмеження боржника - фізичної особи або керівника боржника - юридичної особи у праві виїзду за межі України при виконанні судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) вирішується судом за місцезнаходженням органу державної виконавчої служби за поданням державного виконавця, погодженим з начальником відділу державної виконавчої служби. Суд негайно розглядає подання, зазначене в частині першій цієї статті, без виклику чи повідомлення сторін та інших заінтересованих осіб за участю державного виконавця.
Таким чином, реалізація цих прав здійснюється шляхом звернення до суду в порядку статті 377-1 ЦПК України з поданням про тимчасове обмеження боржника у праві виїзду за межі України, яке також визначає, що суб'єктом звернення є державний виконавець.
Перелік осіб, яких Закон України «Про державну виконавчу службу» визначає як державних виконавців, міститься у статті 4 вказаного Закону, положення якої слід враховувати при перевірці чи належний суб'єкт звернувся до суду з поданням.
За приписами ч. 1 ст. 60 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених статтею 61 ЦПК України.
22.08.2013 року державним виконавцем державної виконавчої служби Ленінського управління юстиції Ощепковою Я.О., винесено постанову про відкриття виконавчого провадження за вказаним виконавчим документом.
Надаючи до суду клопотання про встановлення тимчасового обмеження боржника - ОСОБА_4 у праві виїзду за межі України, ВДВС Ленінського РУЮ м. Донецька посилалося, що на теперішній час боржником рішення суду не виконано і ним не вчинено дій, спрямованих на виконання рішення суду, що зумовлюють необхідність у тимчасовому обмежені права на виїзд за межі України з метою забезпечення повного та своєчасного виконання виконавчих документів.
Проте саме самостійне невиконання боржником зобов'язань протягом строку, вказаного державним виконавцем в постанові про відкриття виконавчого провадження, не може свідчити про ухилення боржника від виконання покладених на нього рішенням обов'язків. На момент звернення до суду з поданням факт ухилення боржника від виконання зобов'язань, покладених на нього судовим рішенням, повинен вже відбутися і бути об'єктивно наявним та вбачатися з матеріалів виконавчого провадження.
Оскільки відповідно до частини 2 статті 377-1 ЦПК подання розглядається судом негайно, без виклику чи повідомлення сторін та інших заінтересованих осіб, за участю державного виконавця, то саме на останнього покладається тягар доказування зазначених обставин.
До подання було додано копію постанови про відкриття виконавчого провадження, копію виконавчого документа, копії повідомлення від Державної податкової служби України на ім'я ОСОБА_4, про номери рахунків, відкритих у банках та інших фінансових установах, акти державного виконавця про вихід за адресою проживання боржника від 08.04.2014 року; 16.10.2014 року., проте відсутні відомості, які б свідчили про повідомлення боржника, щодо відкриття виконавчого провадження, щоб мати можливість його добровільного виконання та про його ухилення від виконання цих зобов'язань. Крім того, державним виконавцем здійснювалося повідомлення ОСОБА_4, про відкриття виконавчого провадження, проте у документах не вбачається, що боржник отримував копію постанови про відкриття виконавчого провадження чи виклик державного виконавця та йому відомо про ухвалене рішення суду, щодо стягнення з нього суми боргу.
Частиною 2 ст. 11 Закону України «Про виконавче провадження» встановлено, що державний виконавець здійснює заходи, необхідні для своєчасного і в повному обсязі виконання рішення, зазначеного в документі на примусове виконання рішення (далі - виконавчий документ), у спосіб та в порядку, встановленому виконавчим документом і цим Законом.
Ч. 3 ст. 20 згаданого Закону передбачено, що державний виконавець вправі провадити виконавчі дії щодо виявлення та звернення стягнення на кошти, які перебувають на рахунках та вкладах боржника у банках чи інших фінансових установах, на рахунки в цінних паперах у депозитаріях на території, на яку поширюється юрисдикція України.
Законом передбачено юридичні санкції у вигляді тимчасового обмеження у праві виїзду не за наявності факту невиконання зобов'язань, а за ухилення від їх виконання.
За таких обставин суд не має можливості належно з'ясувати, чи дійсно особа свідомо не виконувала належні до виконання зобов'язання в повному обсязі або частково, а тому вважає за необхідне у задоволенні подання державного виконавця відділу Державної виконавчої служби Ленінського районного управління юстиції у м. Донецьку Ощепкової Я.О., погоджене начальником відділу Державної виконавчої служби Ленінського районного управління юстиції у м. Донецьку Федорчуком Ф.Ф., про встановлення тимчасового обмеження боржника - ОСОБА_4 у праві виїзду за межі України відмовити.
На підставі ст. ст. 8, 9, 33 Конституції України, ст. 6 Закону України «Про порядок виїзду з України та в'їзду в Україну громадян України», п. 8 ст. 19 Закону України "Про Державну прикордонну службу України", ч. 4 ст. 313 ЦК України, ст. 4, п. 18 ч. 3 ст. 11, ст. 20, Закону України «Про виконавче провадження» та керуючись ст. ст. 60, 377-1 ЦПК України, суд,-
У Х В А Л И В:
У задоволенні подання державного виконавця погодженого начальником відділу Державної виконавчої служби Ленінського районного управління юстиції у м. Донецьку про встановлення тимчасового обмеження боржника - ОСОБА_4 у праві виїзду за межі України, - відмовити.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Апеляційного суду Донецької області через суд першої інстанції шляхом подачі в 5-ти денний строк з дня оголошення ухвали апеляційної скарги.
СУДДЯ: О. С. Данилюк