Судове рішення #37964454

Провадження по справі № 2-о/260/1/2014


Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И


27 червня 2014 року Ленінський районний суд м. Донецька у складі:

головуючої судді Данилюк О.С.,

при секретарі Яременко Ю.М.,

за участю заявниці,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Донецьку цивільну справу за заявою ОСОБА_1, заінтересовані особи ОСОБА_2, Відділ реєстрації актів громадянського стану Ленінського районного управління юстиції в м. Донецьку, про встановлення батьківства, -


В С Т А Н О В И В:


Заявник ОСОБА_1 звернулася до суду з заявою про встановлення батьківства. В обґрунтування позову зазначила, що вона перебувала фактично у шлюбних відносинах з ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, з вересня 2006 року по 27 березня 2013 року. Від даних шлюбних відносин вона має доньку ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2. У зв'язку з тим, що вона з ОСОБА_3 не перебували у зареєстрованому шлюбі, і реєструвати народження їх доньки пішла до відділу РАГС вона одна, то в актовий запис про народження дитини запис про батька був внесений відповідно ст. 135 Сімейного Кодексу України з її слів і в графі батько у свідоцтві про народження значиться ОСОБА_3. ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_3 загинув, у зв'язку з чим відділом РАЦС Ленінського РУЮ у м. Донецьку був проведений відповідний актовий запис № 354 та видано свідоцтво про його смерть. В даний час їй необхідно оформити дитині пенсію у зв'язку з втратою годувальника, тому виникла необхідність встановити факт батьківства. За життя ОСОБА_3 знав, що він є батьком, і визнавав ОСОБА_4 як свою доньку, водив її на прийом до педіатра, відводив і забирав з дитячого саду. Про це свідчать фотографії з пологового будинку, де видно, що ОСОБА_3 зустрічав їх з донькою, а також численні фотографії в домашній обстановці його з дитиною. Зазначила, що його мати ОСОБА_2 заперечувала проти батьківства, навіть забрала в нього паспорт, щоб вони не мали змоги зареєструвати шлюб. Крім того, згідно довідки ЦПМСП № 9 № 320 від 19.04.2013р. ОСОБА_3 звертався в даний лікувальний заклад за медичною допомогою для його доньки ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, на амбулаторний прийом до дільничного педіатра Грицай Л.Н. Згідно довідки з дитячого садка № 142 за № 6 від 16.04.2013р. ОСОБА_4 відвідує КДУУ № 142 з вересня 2012 року, приводив в дитячий садок і ввечері забирав ОСОБА_4 батько ОСОБА_3. Вважає, що зазначені обставини зможуть підтвердити свідки. Просила суд встановити факт батьківства ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, який помер ІНФОРМАЦІЯ_3, щодо ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, та внести відповідну зміну до актового запису про народження № 566, зареєстрованого відділом реєстрації актів цивільного стану Ленінського районного управління юстиції у м. Донецьку ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2.

В судовому засіданні заявник ОСОБА_1 вимоги заяви підтримала у повному обсязі, надала пояснення, аналогічні викладеним в заяві, яку просила задовольнити.

Заінтересована особа ОСОБА_3 та її представник в судове засідання не з'явилися, про час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином.

Представник заінтересованої особи Відділу реєстрації актів громадянського стану Ленінського районного управління юстиції в м. Донецьку у судове засідання не з'явився, надав до суду заяву про розгляд справи без його участі.

Свідок ОСОБА_9 в судовому засіданні пояснила, що ОСОБА_1 - її рідна сестра. У померлого ОСОБА_3 і її сестри є спільна донька. Вони проживали разом приблизно 7 років за адресою: АДРЕСА_1. Батько дитини ОСОБА_3 за життя визнавав дитину, виховував ОСОБА_4, як свою доньку, відповідно називав її донькою. Оскільки його мати забрала у нього паспорт, померлий та її сестра не змогли зареєструвати шлюб. Вони разом їздили на море та відзначали свята. Проживали разом завжди, всі сприймали їх як сім'ю. До відносин з ОСОБА_3 у її сестри були відносини з іншим чоловіком, але ж ці стосунки припинилися за 2 роки до відносин з ОСОБА_3.

Свідок ОСОБА_10 у судовому засіданні пояснила, що заявник - її дочка. Батьком її внучки є загиблий ОСОБА_3, знає це, тому що вони жили з нею сім років. Її донька та ОСОБА_3 стали зустрічатися, коли той повернувся з армії, відразу стали разом жити. До нього її донька ні з ким не зустрічалася. ОСОБА_3 визнавав дитину як свою дочку, він її дуже любив, приділяв їй багато уваги, коли та хворіла, займався її лікуванням. Вказала, що померлий не був записаний як батько дитини, тому що його мати не дозволила цього робити і не давала паспорт, а він завжди її слухав. Також вказала, що вони щороку разом їздили на море, в Київ на консультацію до лікарів. Оточуючі сприймали його як батька ОСОБА_4. Всі сусіди знали, що це його дитина. З лікарні їх забирав ОСОБА_3. У дівчинки порок серця, їй робили дві операції. З бабусею - матір'ю ОСОБА_3 вона не спілкується, бачилися вони всього кілька разів.

Дослідивши матеріали справи, вислухавши пояснення свідків, суд встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

Згідно ч. 2 ст. 126 СК України якщо мати та батько дитини не перебувають у шлюбі між собою, походження дитини від батька визначається за заявою матері та батька дитини.

Відповідно до статті 128 СК України за відсутності заяви, право на подання якої встановлено статтею 126 цього Кодексу, батьківство щодо дитини може бути визнане за рішенням суду. Підставою для визнання батьківства є будь-які відомості, що засвідчують походження дитини від певної особи, зібрані відповідно до Цивільного процесуального кодексу. Позов про визнання батьківства може бути пред'явлений матір'ю, опікуном, піклувальником дитини, особою, яка утримує та виховує дитину, а також самою дитиною, яка досягла повноліття. Позов про визнання батьківства приймається судом, якщо запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень вчинено відповідно до частини першої статті 135 цього Кодексу.

Відповідно п. 7. Постанови Пленуму Верховного Суду України від 15.05.2006 N 3 «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» у разі смерті чоловіка, який не перебував у шлюбі з матір'ю дитини, або смерті жінки, котра вважалась матір'ю останньої, факт їхнього батьківства (материнства) може бути встановлено за рішенням суду в окремому провадженні.

Так, судом встановлено, що позивач має доньку ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, батьком якої відповідно до свідоцтва про її народження зазначений ОСОБА_3 (а.с. 4).

ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_3 загинув, у зв'язку з чим відділом РАЦС Ленінського РУЮ у м. Донецьку був проведений відповідний актовий запис № 354 та видано свідоцтво про його смерть (а.с. 5).

Судом достовірно встановлено, що померлий ОСОБА_3 є батьком ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, з огляду на таке.

Так, заявник ОСОБА_1 перебувала фактично у шлюбних відносинах з ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, з вересня 2006 року по 27 березня 2013 року, що підтверджується довідкою виконавчого комітету Ленінської районної у м. Донецьку ради № 570 від 16.04.2013 року (а.с. 6).

В актовий запис про народження дитини № 566 від 07.08.2007 року запис про батька був внесений відповідно ст. 135 Сімейного Кодексу України зі слів матері (а.с. 42).

Крім того, згідно довідки ЦПМСП № 9 № 320 від 19.04.2013р. ОСОБА_3 звертався в даний лікувальний заклад за медичною допомогою для його доньки ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, на амбулаторний прийом до дільничного педіатра Грицай Л.Н (а.с. 8).

Згідно довідки з дитячого садка № 142 за № 6 від 16.04.2013р. ОСОБА_4 відвідує КДУУ № 142 з вересня 2012 року, приводив в дитячий садок і ввечері забирав ОСОБА_4 батько, ОСОБА_3 (а.с. 7).

З висновку судової молекулярно-генетичної експертизи, провадження якої було доручено експертам Донецького обласного бюро судово-медичної експертизи, № 4627 від 16 квітня 2014 року вбачається, що вірогідність батьківства померлого ОСОБА_3 відносно дитини ОСОБА_4, народженої ОСОБА_1 15 липня 2007 року, складає - 99,98 %, що відповідає формулюванню - батьківство практично доведено.

Таким чином, оскільки встановлення факту батьківства породжує для заявника та її доньки юридичні наслідки, з урахуванням всіх встановлених обставин справи у суду наявні законні підстави заяву ОСОБА_1 про встановлення факту батьківства, задовольнити.

На підставі п. 5 ч. 1 ст. 256, ст. 259 ЦПК України, ст. ст. 125 - 128, 130, 135 СК, п п. 7. Постанови Пленуму Верховного Суду України від 15.05.2006 N 3 «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» та керуючись ст.ст. 10, 60, 209, 212-215, 218, 256 ЦПК України, суд, -


В И Р І Ш И В:


Заяву ОСОБА_1, заінтересовані особи ОСОБА_2, Відділ реєстрації актів громадянського стану Ленінського районного управління юстиції в м. Донецьку, про встановлення батьківства, - задовольнити.


Встановити, що ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, який помер ІНФОРМАЦІЯ_3, є батьком ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2.


Виключити відомості про батька - ОСОБА_3 у записі в свідоцтві про народження ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, серія НОМЕР_1.


Записати ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, померлого ІНФОРМАЦІЯ_3, батьком у свідоцтві про народження ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, серія НОМЕР_1 запис № 566, змінивши прізвище «ОСОБА_3» на «ОСОБА_3».


Зобов'язати відділ реєстрації актів цивільного стану Ленінського районного управління юстиції у м. Донецьку в актовий запис № 566 від 07 серпня 2007 року про народження ОСОБА_4 внести зміни відповідно до цього рішення суду та видати нове свідоцтво про її народження.


Свідоцтво про народження ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, серія НОМЕР_1, - знищити.


Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.


Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги.

Рішення постановлено суддею у нарадчій кімнаті.



СУДДЯ:




Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація