Справа № 432/1161/14-а
Провадження № 2-а/432/83/2014
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 липня 2014 р. Стахановський міський суд Луганської області
у складі: головуючого судді Бондаренко Н.О.,
секретаря Гейман К.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні Стахановського міського суду Луганської області, адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Стаханові Луганської області про визнання причин пропущеного строку на звернення до суду поважними, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату підвищення до пенсії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувшись до суду з позовом вказав, що він, згідно положень ст.1 Закону України № 2195-ІV від 18.11.2004 року «Про соціальний захист дітей війни», є дитиною війни, у зв'язку з чим, йому на підставі ст. 6 Закону, починаючи з 01.01.2006 року повинна виплачуватись щомісячна грошова допомога у вигляді надбавки до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком. Дізнавшись, що визначена Законом підвищена на 30% надбавки пенсія йому протиправно не виплачувалась, він, 28 листопада 2013 року в порядку досудового врегулювання спору звернувся до УПФУ в м. Стаханов з проханням нарахувати і виплатити заборговані грошові кошти з 09.07.2007 р., на що отримав відмову в перерахунку пенсії та виплаті заборгованості. Вважає відмову УПФУ в м. Стаханов в проведенні нарахування й виплати підвищеної на 30% надбавки пенсії з 09.07.2007 р. у повному обсязі незаконною, такою, що порушує його право.
Просить суд визнати причини пропущення строку для звернення до суду поважними та поновити пропущений з поважних причин строк для звернення до суду за захистом його права як дитини війни на підвищену пенсію з 09.07.2007 року. Визнати бездіяльність та відмову в перерахунку та виплаті пенсії Управління пенсійного фонду України в м. Стаханові щодо нарахування і виплати несплаченої (заборгованої) як дитині війни підвищеної на 30% надбавки з 09.07.2007 р. по теперішній час протиправними, а невиплачену підвищену пенсію - заборгованістю. Зобов'язати УПФУ в м. Стаханові негайно з дня набрання судовим рішенням чинності здійснити перерахунок пенсії, підвищивши її на 30 % надбавку як дитині війни з 09.07.2007 року, виплатити у повному обсязі заборговані кошти (пенсію) з урахуванням проведених виплат, а також, нараховувати і виплачувати підвищену на 30 % надбавку пенсію як дитині війни у повному розмірі в подальшому (довічно). Стягнути судові витрати.
Позивач просить справу розглядати у його відсутність, на задоволенні позову наполягає в повному обсязі.
Представник відповідача Управління Пенсійного Фонду України в м. Стаханові Луганської області позовні вимоги не визнає повністю, вказав в запереченнях, що у 2006 року урядом не впроваджувався порядок надання пільг, передбачених статтею 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни». Відповідно до статті 71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» зупинено, зокрема, дію статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» з урахуванням статті 111 цього закону, якою встановлено, що у 2007 році підвищення до пенсії або щомісячного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, яка виплачується замість пенсії, відповідно до статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» особам, які є інвалідами (крім тих, на кого поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни гарантії їх соціального захисту»), у розмірі 50 відсотків надбавки встановленої для учасників
війни. У 2008 році статтю 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» внесені зміни розділом 2 Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік», якими встановлено інший порядок виплат особам, які мають статус «діти війни». Рішенням Конституційного Суду України № 6-рп від 09.07.2008 року та № 10-рп від 22.05.2008 року визнано таким, що не відповідають Конституції України положення про внесення змін до Закону України «Про соціальний захист дітей війни». Разом з тим рішення про відновлення дії вище зазначених законодавчих актів України ; редакції чинній до внесення змін до них Верховною Радою не приймалося. Відповідно Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2012 рік» установлено, що у 2012 році норми і положення статті 6 Закон України «Про соціальний захист дітей війни» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2012 рік. Постановою Кабінету Міністрів України № 1381 від 28.12.2011 року «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верст населення» встановлено, що з 01.01.2012 року дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Законів України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань») до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, підвищення, встановлене статтею 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», провадиться у розмірі 7 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого законом, для осіб, які втратили працездатність. Виплата підвищення як дитині війни ОСОБА_1 провадиться з 01.01.2008 року по теперішній час у розмірах передбачених законодавчими актами. Просять суд у задоволенні позову відмовити повністю за необгрунтованістю.
Дослідивши і оцінивши в сукупності докази матеріалів справи, суд дійшов наступному:
Судом встановлено, що позивач є пенсіонером та має статус дитини війни, і відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни» має право користуватися пільгами, встановленими вказаним Законом.
У відповідності до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод і інтересів фізичних осіб, прав і інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Зазначені положення кореспондуються з нормами ст. 162 КАС України, які визначають повноваження суду при вирішенні справи по суті.
Згідно частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Правовідносини, що склалися між сторонами, врегульовано Законом України « Про соціальний захист дітей війни» від 18.11.2004 р. , що набрав чинності 01.01.2006 р. , законами України « Про державний бюджет України на 2006 рік», « Про державний бюджет України на 2007 рік» , « Про державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України» , Рішеннями Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007, та № 10-рп/2008 від 22.05.2008 р. Законом України « Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» до дітей війни віднесені особи, які є громадянами України та яким на час закінчення Другої світової війни (2 вересня 1945 року) було менше 18 років.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 є пенсіонером та відноситься до категорії дітей війни, що підтверджується посвідченням, виданим на ім'я позивача .
Відповідно до ст. 6 Закону України « про соціальний захист дітей війни» дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30 % мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до ч. 2 ст. 3 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» державні соціальні гарантії дітям війни, встановлені цим Законом, не можуть бути обмежені або скасовані іншими нормативно-правовими актами.
На підставі ст. 7 зазначеного Закону фінансове забезпечення соціальних гарантій, передбачених цим законом, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету України.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» та Законом України «Про Державний бюджет на 2008 рік» з метою приведення окремих норм законів у відповідність із цими законами, на 2007 та 2008 роки було зупинено, зокрема, дію статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
Поряд з цим, 09.07.2007 року Конституційним Судом України у справі № 1-29/2007 (справа про соціальні гарантії громадян) ухвалено Рішення № 6-рп/2007, відповідно до якого, визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення, зокрема, п. 12 ст. 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» №489-V від 19.12.2006 року, а також Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року №10-рп/2008 положення пункту 28 розділу ІІ «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року щодо внесення змін до Закону України «Про соціальний захист дітей війни» визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).
Конституційний Суд України відзначив, що положеннями Закону України про Державний бюджет України не можуть скасовуватися чи змінюватися обсяги прав і обов'язків, пільг, компенсацій і гарантій громадян, передбачених іншими законами України, не можуть вноситися зміни, зупинятися дія чинних законів України, а також встановлюватися інше (додаткове) правове регулювання відносин, що є предметом інших законів України.
Таким чином, з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року та з 22 травня 2008 року по 31.12.2008 р. року спірні відносини регулювалися відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» в редакції Закону, яка діяла до 01 січня 2007 року, відповідно до якої дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30% мінімальної пенсії за віком.
Законами України про державні бюджети України на 2009, 2010 роки будь-яких змін до положень ст. 6 Закону України « Про соціальний захист дітей війни» не вносилось, питання щодо зупинення їх дій не приймалось. Отже, розмір підвищення до пенсії особі. Яка має статус « Дитина війни» у 2009, 2010 роках має визначатися відповідно до Закону України « Про соціальний захист дітей війни», а саме, у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком. За чинним законодавством розмір мінімальної пенсі за віком визначається лише за правилами, передбаченими частиною першою статті 28 Закону України « Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», відповідно до якої мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. Іншого нормативно-правового акту, який би визначив цей розмір або встановлював інший розмір немає. З огляду, на що суд не бере до уваги положення частини третьої статті 28 Закону, з якої випливає, що мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом першим частини першої цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом, оскільки наявність такої норми за відсутності іншого мінімального розміру пенсії за віком не є підставою для відмови в реалізації позивачем конституційної гарантії та права на отримання підвищення до пенсії, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, як це встановлено ст. 6 Закону України « Про соціальний захист дітей війни».
При цьому, Законом України « Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» від 14.06.2011 р. № 3491-VI, який набрав чинності з 19.06.2011 р., прикінцеві положення Закону України « Про Державний бюджет України на 2011 рік» доповнено пунктом 4 наступного змісту: « Установити, що у 2011 році норми і положення статей 39,50,51,52,54 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» , статті 6 Закону України « Про соціальний захист дітей війни «, статей 14,22,37 та частини третьої статті 43 Закону України « Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету
Пенсійного фонду України на 2011 рік». На виконання п. 7 Закону України « про внесення змін до Закону України « Про державний бюджет України на 2011 рік» Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 06.07.2011 р. № 745 « про встановлення деяких розмірів виплат, Що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету» , яка набрала чинності з 23.07.2011 р. А отже, право на отримання підвищення до пенсії у розмірі, встановленому ст. 6 Закону України « Про соціальний захист дітей війни» в 2011 році виникає за період, що передує набранню чинності вказаної постанови, а з 23.07.2011 р. підвищення виплачується в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік.
Пунктом 4 Прикінцевих положень Закону України « Про Державний бюджет України на 2013 рік» встановлено, що у 2013 році норми і положення, зокрема, статей 5 та 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2013 рік.
Тобто, визначення порядку та розмірів виплат указаним категоріям громадян на 2013 рік делеговано Кабінету Міністрів України.
В 2013 році порядок та розмір виплат «дітям війни» визначалися постановою Кабінету Міністрів України №1381 від 28.12.2011 року, якою визначено розмір підвищення «дітям війни» 7% прожиткового мінімуму, встановлено законом для осіб, які втратили працездатність.
Саме в такому розмірі здійснював позивач нарахування та виплату ОСОБА_1 підвищення до пенсії як «дитині війни» в 2013 році.
Згідно ст. 3 Бюджетного Кодексу України бюджетний період для всіх бюджетів, що складають бюджетну систему України, становить один календарний рік, який починається 1 січня кожного року і закінчується 31 грудня того ж року.
Тобто положення п. 4 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2013 рік» діяли протягом бюджетного року та закінчилися 31.12.2013 року.
Вимоги позивача в частині зобов'язання відповідача судовим рішенням проводити виплати перерахованої пенсії в подальшому, задоволенню не підлягають, оскільки у відповідності до вимог ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно - правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративної справи. Вважати, що відповідач буде в подальшому порушувати права позивача на отримання перерахованої пенсії , у суду підстав, на час розгляду справи, не має.
Враховуючи все вищевикладене, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню за періоди з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року та з 22 травня 2008 року по 22.липня.2011 року.
Пункт 1 частини 1 статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України передбачає, що присудження виплати пенсій… у межах суми стягнення за один місяць, підлягають негайному виконанню.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету.
Керуючись ст.ст. 158, 162, 163, 167 КАС України, Законом України «Про соціальний захист дітей війни», -
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Стаханові Луганської області про зобов'язання здійснити перерахунок та виплату підвищення до пенсії, задовольнити частково.
Визнати діяння( бездіяльність та відмову в перерахунку та виплаті пенсії) Управління Пенсійного фонду України в м. Стаханові щодо нарахування і виплати несплаченої
( заборгованості) як дитині війни підвищеної на 30 % надбавки з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року та з 22 травня 2008 року по 22 липня 2011 року протиправними, а невиплачену підвищену пенсію - заборгованістю.
Зобов'язати Управління пенсійного фонду України в м. Стаханові здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1, підвищивши її на 30 % надбавку як дитині війни, що передбачена ст. 6 Закону України № 2195-VI Про соціальний захист дітей війни». З 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року та з 22 травня 2008 року по 22 липня 2011 року, виплатити заборгованість з урахуванням проведених виплат.
В решті позовних вимог відмовити.
Постанову суду в межах суми стягнення пенсії за один місяць допустити до негайного виконання.
Постанова може бути оскаржена в Донецький апеляційний адміністративний суд через Стахановський міський суд шляхом подачі протягом 10 днів з дня отримання її копії апеляційної скарги.
Головуючий суддя: Н.О.Бондаренко