№ 245/1576/14
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 липня 2014 року. Старобешівський районний суд Донецької області у складі:
головуючого-судді Дехта Р.В.,
при секретарі Дмитрієві С.О.,
прокурора Кучеренко Є.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Старобешеве цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2, третя особа - Орган опіки та піклування Ленінської районної ради у м. Донецьку, про позбавлення батьківських прав,-
В С Т А Н О В И В:
24 червня 2014 року ОСОБА_1 звернулась до суду із позовом до ОСОБА_2 про позбавлення батьківських прав, посилаючись на те, що ОСОБА_1 (надалі за текстом позивач) та ОСОБА_2 (надалі за текстом відповідач) є батьками малолітнього сина ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується свідоцтвом про народження, виданим відділом реєстрації актів цивільного стану Ленінського районного управління юстиції у м. Донецьку 03 лютого 2012 року. У зареєстрованому шлюбі з відповідачем сторони ніколи не перебували, разом не живуть з моменту народження дитини.
Весь цей час відповідач життям сина не цікавився, не телефонував, не виявляв бажання спілкуватись з дитиною та приймати участь у її вихованні. На сьогоднішній день дитині шість років, вона не пам'ятає батька та немає до нього ніяких почуттів, оскільки за всі ці роки жодного разу його не бачила. ОСОБА_1 з сином і з її донькою від першого шлюбу проживають в трикімнатній квартирі. Сину забезпечені гідні умови проживання та гармонійна атмосфера оточення. Між ОСОБА_1 та дітьми склалися усталені доброзичливі стосунки, які сприяють належному вихованню сина, його повноцінному світосприйманню життя та оточуючих людей. Ці обставини підтверджуються актом обстеження умов проживання від 05.06.2014 року, складеного комісією служби у справах дітей. Дитина знаходиться на обліку в дитячій міській поліклініці та відвідує дошкільний дитячий заклад. Дитині вчасно проводились регулярні амбулаторні огляди, стан здоров'я задовільний. Нагляд за станом здоров'я дитини з моменту народження і по сьогоднішній день здійснює ОСОБА_1 Батько участі в цій сфері життя дитини не приймав.
У зв'язку із зазначеним позивачка просила позбавити батьківських прав ОСОБА_2 у відношенні малолітнього сина ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1.
Позивачка ОСОБА_1 у судовому засіданні не з'явилась, надала суду заяву, згідно якої на задоволенні позовних вимог наполягала, просила суд розглянути справу за її відсутності.
Прокурор у судовому засіданні позовні вимоги ОСОБА_1 підтримав у повному обсязі, просив суд задовольнити позов.
Представник третьої особи - Органу опіки та піклування Ленінської районної ради у м. Донецьку у судовому засіданні не з'явився, надав суду заяву, згідно якої на задоволенні позовних вимог наполягав, просив суд розглянути справу за його відсутності.
Відповідач ОСОБА_2 у судовому засіданні не з'явився, надав суду нотаріально засвідчену заяву, згідно якої позов визнав повністю, просив його задовольнити та справу розглянути за його відсутності.
Згідно ч. 4 ст. 174 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Відповідно до п. 11 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 18.12.2009 N 14 «Про судове рішення у цивільній справі» за змістом частини четвертої статті 174 ЦПК у разі визнання відповідачем позову, яке не суперечить закону, не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд у мотивувальній частині рішення може вказати лише про визнання позову та прийняття його судом.
Виходячи з наведеного, суд приймає рішення про задоволення позову, оскільки це не суперечить нічиїм правам та законним інтересам.
Рішення суду повинно відповідати вимогам ст. 213 та ст.215 ЦПК України, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, яким суд, виконавши всі вимоги цивільного судочинства, вирішив справу згідно із законом. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на основі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
У відповідності з ч.2 ст.150 Сімейного кодексу України батьки зобов'язані піклуватися про здоров'я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток.
Згідно ч.2 ст.141 СК України, окреме проживання батьків від дитини не впливає на обсяг їхніх прав та не звільняє від обов'язків щодо дитини.
У відповідності з ч.2 ст.157 СК України той із батьків, хто проживає окремо від дитини, зобов'язаний брати участь у її вихованні.
У відповідності з ч.4 ст.155 СК України ухилення кого-небудь із батьків від виконання батьківських обов'язків є підставою для покладення на них відповідальності, встановленої законом.
Згідно п. 2,3,4 ч. 1 ст. 164 Сімейного кодексу України мати, батько можуть бути позбавлені батьківських прав, якщо вона, він: ухиляються від виконання своїх обов'язків по вихованню дітей, жорстоко поводяться з дитиною, є хронічними алкоголіками або наркоманами.
Позбавлення батьківських прав - це насамперед спосіб захисту прав та інтересів дитини.
Відповідно п.16 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.03.2007 року № 3 «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» ухилення батьків від виконання своїх обов'язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема, не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини
Суд, оцінивши всі докази в їхній сукупності, вважає вимоги позивача законними і обґрунтованими і вважає за необхідне позбавити відповідача ОСОБА_2 батьківських прав відносно його неповнолітнього сина ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд керується ст. 88 ЦПК України, за якою вважає необхідним стягнути з відповідача на користь позивачки судовий збір у розмірі 243,60 грн.
Керуючись ст.ст. 10, 11, 88, 174, 213-215, 218 Цивільно-процесуального кодексу України, Постановою Пленуму Верховного Суду України від 30.03.2007 року № 3 «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав», ст. 164, 166 Сімейного кодексу України, ЗУ «Про охорону дитинства», суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2, третя особа - Орган опіки та піклування Ленінської районної ради у м. Донецьку, про позбавлення батьківських прав - задовольнити.
Позбавити ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, батьківських прав відносно малолітнього сина ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 суму судового збору у розмірі 243 грн. 60 коп.
Рішення може бути оскаржено до Апеляційного суду Донецької області через Старобешівський районний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя Р.В. Дехта
28.07.2014